דרוש מידע פחדים בלילות לילד בן 6

בת שבע ו

משתמש רשום
הבן שלי, בן 6 מתעורר במשך שנה-שנה וחצי (עוד לפני המלחמה) כל לילה מחלום/ פחדים ובסוף נרדם רק במיטה איתי,
אשמח לשמוע מבעלות נסיון מה ניתן לעשות כדי להפחית את הטיולים והפחדים בלילות.

לא יודע אם הוא נחשף לסרטים ... ,יש ילדה באשדוד בגיל 9 שמתה מהתקף לב ,אחרי שראתה את סרטוני הזוועה שבצעו המחבלים הערבים ימ''ש ... ,ואפ' על מבוגרים זה משפיע ,זה מביא לדיכאון ,התמכרויות ,בעיות נפשיות ,ולסיוטים בלילות ...

יהי''ר שתרוו ממנו הרבה שמחה ונחת ,לא רק בעולם הזה ,אלא בעיקר בעולם הבא !

פ.נ

משתמש מקצוען
הבן שלי, בן 6 מתעורר במשך שנה-שנה וחצי (עוד לפני המלחמה) כל לילה מחלום/ פחדים ובסוף נרדם רק במיטה איתי,
אשמח לשמוע מבעלות נסיון מה ניתן לעשות כדי להפחית את הטיולים והפחדים בלילות.
טיפול ריגשי בהחלט יכול להעלים לו את הפחדים והחרדות

ח.ג.ג'.

משתמש פעיל
לפני טיפול אפשר לנסות קודם אמצעים ביתיים. לא תמיד זה בעיית עומק.
"קסמים" ו"קמיעות" הרבה פעמים עובדים על ילדים בגיל הזה, אפשר לתת לו משהו שיגרש את החלומות הרעים. כדאי להתאים את זה למה שהוא חולם עליו, אם הוא יודע מה זה. נניח אם הוא חולם על מפלצות אפשר לשים שלט על הדלת "אין כניסה למפלצות" ו/או לתת לו שרביט קסמים שמגרש אותן והוא יכול לנופף בו כשהוא מתעורר (לא בטוח שהוא יזכור את זה לבד בהתחלה, אז לבוא אליו ולעשות איתו את מה שסיכמתם עלי ובתור מגרש החלומות). או לתת לו לישון עם בובה שהוא אוהב ו"שומרת" עליו. אפשר לתת לו לקרוא פרק תהילים לפני השינה או משהו בסגנון (מודה שאני אישית מתחברת יותר לפתרונות הדימיוניים והקסומים, בין השאר כי זה לא אמור לעבוד באמת ואין שאלות מסובכות אם זה לא עובד, אבל כל אחד ומה שמתאים לו).
הרעיון הוא לא להכחיש את הפחדים ("זה רק חלום") אלא לנתב את הילד לכיוון של פתרון. גם אם הפתרון מומצא לגמרי.

כדאי גם לבדוק שהילד לא נחשף לתכנים שמפחידים אותו. זה לא חייב להיות חדשות, יכול להיות גם סיפורי ילדים שנראים תמימים וילדים אחרים לא מפחדים מהם. גם חדשות כמובן, יש ילדים עם אנטנות רגישות ששמים לב מה מבוגרים מדברים לידם, רדיו באוטובוס וכד'. סרטונים בדרך כלל גרועים יותר מספרים או תכניות שמע (ובאופן כללי להימנע ממסכים לפני השינה גם אם התכנים לא מפחידים, כמובן).

יש אפילו מאכלים שעלולים לגרום לביעותי לילה כשאוכלים אותם לארוחת ערב, אפשר לחפש מידע בנשא ולעשות ניסיונות לראות אם משהו מזה משפיע על הילד הספציפי.

אם הוא רגיל לעבור אלייך למיטה זה לא משהו שיפתר ביום, גם אם בעיית החלומות תפתר. אפשר בתור שלב ביניים לשבת לידו בחדר עד שהוא נרדם (לא להתייאש גם אם לוקח זמן, בגיל שלו אפשר לצפות שאחרי כמה לילות קשים זה יעבור מהר). או אפילו לעבור לישון בחדר שלו על מזרון על הרצפה. או הפוך - שימי מזרון בחדר שלך ואם הוא בא אלייך לחדר הוא ישן שם ולא איתך במיטה. זה מצד אחד מאפשר לו לבוא אליך ונותן מענה לצורך הזה ומצד שני זה פחות אטרקטיבי אז יהיה יותר קל לוותר על זה ולהישאר בחדר שלו. זה די נורמלי להתעורר מחלומות בגיל הזה ולהצטרך מעט עזרה לחזור לישון. זה שהוא עושה מזה סאגה ונרדם רק אצלך זה משהו שאולי מתחזק את עצמו כי הוא מרוצה מזה בסך הכל.

וגם יש סיפורי ילדים ,כמו ''אלי לומד להתמודד עם רגשות - פחד'' ,ועוד ... , - זה מכניס אותם לסיטואציה ,ומלמד אותם כישורי חיים ,כיצד לפעול ,ואין יותר מתוק וערב ממשלים וסיפורים ! ,זה הכי ננס ללב !

וגם חשוב , לא לפתור אותם בכלאחר יד ,ולא לתת עצות כמו : ''זה סתם שטויות ,אין מה לפחד ,לא יקרה כלום ,אל תדאג עד החתונה הכל יהיה בסדר '' ...

כי לדוגמא : כשילד בוכה על קלפים ... ,או על שריטה ביד , = אז אצלנו המבוגרים ,זה : ''הלוואי ,וזה היה הצרות שלי'' ... ! ,אבל אצל ילד ,הוא חי את זה ! ,זה כל עולמו ! ,הוא מרגיש כאילו ,כמו אצלנו , = המבוגרים ,כאילו הפסיד 10,000 ש''ח ! ,ובאמת (כך מרגיש) ,הוא הכי מסכן ! ,ואם לא נבין אותו ,אז הוא יחשוב ,שאנחנו לא רוצים לשמוע אותו ולהבין אותו ,והוא רק יכעס ויהיה עצוב יותר ,וזה יחזור עוד ועוד ע''ע ! ,וזה רק יתעצם !!!

ואפשר להבין את זה על דרך משל :

ערב פסח ,יש חלוקה ,ומיודענו האברך ,מיד רץ לשמה עם העגלה ,וכשרואה את השפע ... , = כ''כ הרבה ,אפי' בחינם ! ,אז הוא ממלא מכל הבא ליד ... ,וכשמגיע הזמן ,לקחת הכל הביתה ...
פתאום פוגש אותו חבר שלו ,ואומר לו : חבל ! ,''קח מונית ,למה שתסחב עם זה עד סוף הרחוב ... '' ?
ואז הוא עונה לו : מה אתה רוצה ... ,אני סה''כ ,גר עד סוף הרחוב ... ,חבל על המונית ...
וכמובן מה שקרה אח''כ ,הוא : שאיך שהוא יורד לכביש ,העגלה נופלת לו על הרגל ,וכל התפוזים ,העגבניות ,בטטות ,תפו''א ,נשפכים לכל הכיוונים ... ,ומכל עבר ,רצים כל האנשים לעזור לו ,ומסתכלים עליו ,איזה מסכן ...
ופתאום ,מגיע החבר היועץ ,ואומר לו : ''אתה רואה ! ,אמרתי לך ! ,פעם הבאה תקשיב לי ! '' ,למה לא הקשבת לי ,חשבת ,שאתה חכם ... ?!

מה אתם אומרים ? ,יקשיב לו בפעם הבאה ? ...

ואז מגיע עוד חבר אחר ,ואומר לו : וואי ! ,מסכן ! ,בטח קיבלת איזה נקע ! ... ,אתה צריך אמבולנס ???!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ואז הוא עונה לו : לא ,הכל בסדר ! ,אל תדאג ! ,לא קרה לי שום דבר ! ,הכל שטויות ... ! (הוא מנסה להרגיע ,את מי שניסה לעזור לו ...)

ועכשיו ,מה אתם אומרים ,למי יקשיב ,התשובה מוחצת ! ,את מי ראה שחשב עליו ,והבין אותו ? ,גם כאן ,התשובה מוחצת !

ומה שיש לעשות הוא ,להגיד לו : ''וואו ,אוי ,יוי יוי ,בטח זה כואב לך ,וזה קשה לך ... , = לשקף לו ,את הרגשות ,ולנסות להוציא דווקא ממנו ,מה קרה ,ולא שאחרים יספרו ! (כי אם הוא יספר ,תראו שמשלב לשלב ,הוא יותר ויותר נרגע !) ,

ואם מתמהמה מלספר ,אז אומרים לו :

''אני מאוד אוהב אותך ! ,אני רוצה לעזור לך ! ,קשה לי שכואב לך ! ,איך אני יוכל לעזור לך ,אם לא תספר לי ? ''= בדר''כ ברוב המקרים ,הוא נפתח ,ומספר ,ועצם זה שהוא מספר ,זה מרגיע אותו ! ,

ואז אחרי שסיפר פעם אחת ,אז אומרים לו : ''לא הבנתי טוב ,אתה יכול לספר לי שוב'' ? ,

ואחרי שסיפר פעמיים ,אז הפעם השלישית אנחנו עושים : חוזרים על דבריו ,כדי שיראה שאנחנו הבנו ,אותו נכון ,''רגע אז אתה אומר כך וכך ... ? ,

ואחרי שמאשר ,ואנחנו היינו איתו ,ודאגנו לו שיראה שאנחנו מנסים באמת לעזור לו ,ושניסינו באמת להקשיב ולהבין אותו ,וגם הוא רואה עלינו שגם אנחנו נבהלנו (בכאילו) ,מהמקרה שלו ,עצם זה ,מרגיע אותו ! = הוא רואה שאפי' הצרה שלו גם למבוגר ,זה נשמע ... אוהו ! ... ,

אני מקווה שהמשל מובן ,לנושא שלנו ,על פחד ,איך לשקף לילד שאנחנו מבינים אותו ,וכך מוציאים אותו ,מהדאגה שלו

שמעתי את זה בהרצאה של הרב ישראל טאומן : 03-7443636 (הרצאה שכדאי לשמוע ,ששם הוא אומר ,איך לתקשר עם הילדים והבני בית ,אפשר לנתק את השיעור מתי שרוצים ,ולחזור שוב לשמיעת המשך השיעור ,בהקשה על מקש 0 )

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טז

א מִכְתָּם לְדָוִד שָׁמְרֵנִי אֵל כִּי חָסִיתִי בָךְ:ב אָמַרְתְּ לַיהוָה אֲדֹנָי אָתָּה טוֹבָתִי בַּל עָלֶיךָ:ג לִקְדוֹשִׁים אֲשֶׁר בָּאָרֶץ הֵמָּה וְאַדִּירֵי כָּל חֶפְצִי בָם:ד יִרְבּוּ עַצְּבוֹתָם אַחֵר מָהָרוּ בַּל אַסִּיךְ נִסְכֵּיהֶם מִדָּם וּבַל אֶשָּׂא אֶת שְׁמוֹתָם עַל שְׂפָתָי:ה יְהוָה מְנָת חֶלְקִי וְכוֹסִי אַתָּה תּוֹמִיךְ גּוֹרָלִי:ו חֲבָלִים נָפְלוּ לִי בַּנְּעִמִים אַף נַחֲלָת שָׁפְרָה עָלָי:ז אֲבָרֵךְ אֶת יְהוָה אֲשֶׁר יְעָצָנִי אַף לֵילוֹת יִסְּרוּנִי כִלְיוֹתָי:ח שִׁוִּיתִי יְהוָה לְנֶגְדִּי תָמִיד כִּי מִימִינִי בַּל אֶמּוֹט:ט לָכֵן שָׂמַח לִבִּי וַיָּגֶל כְּבוֹדִי אַף בְּשָׂרִי יִשְׁכֹּן לָבֶטַח:י כִּי לֹא תַעֲזֹב נַפְשִׁי לִשְׁאוֹל לֹא תִתֵּן חֲסִידְךָ לִרְאוֹת שָׁחַת:יא תּוֹדִיעֵנִי אֹרַח חַיִּים שֹׂבַע שְׂמָחוֹת אֶת פָּנֶיךָ נְעִמוֹת בִּימִינְךָ נֶצַח:
נקרא  16  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה