עריכה ספרותית

• פותח הנושא תא
  • פורסם בתאריך

תא

משתמש צעיר
מה/ איך לומדים? כמה צריך ללמוד? או שזה כישרון וידע ביחד?
תודה

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
עריכה לשונית או ספרותית?
לשונית- לומדים, יש כללים סדורים.
ספרותית- מגיע לבד, אם כי גם ישנם כללים אבל לא ממש סדורים..
ככל שמתעסקים יותר בחומרים, החוש הספרותי מבוקר יותר.

ולא כל מי שמתעסק בעריכה ספרותית, עושה את זה מקצועי. ולכן יש עיתונים שנראים ככה.

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
לשון- זה רק דקדוק. יש אמנם עורכות לשון שמתערבות בתוכן, אבל זה לא אמור להיות ככה.
ספרותיות- משדרגות את התוכן מבחינה ספרותית.
ולדעתי יש בכך הרבה ענין של טעם חוץ מניסיון, כך שלא הייתי מביאה ספר שלי לעורכת שתתערב לי בתכנים, אלא רק תיתן הצעות לשדרוג, ותיתן את האפשרות לא לקבל את ההצעות שלה.

(לעומת עריכה לשונית שהיא חשובה מאד, והייתי מסוגלת לתת ל2 עורכות לעבור עליו במקביל).

יונית3

משתמש צעיר
נכתב ע"י מלפפון;2337294:
לשון- זה רק דקדוק. יש אמנם עורכות לשון שמתערבות בתוכן, אבל זה לא אמור להיות ככה.
ספרותיות- משדרגות את התוכן מבחינה ספרותית.
ולדעתי יש בכך הרבה ענין של טעם חוץ מניסיון, כך שלא הייתי מביאה ספר שלי לעורכת שתתערב לי בתכנים, אלא רק תיתן הצעות לשדרוג, ותיתן את האפשרות לא לקבל את ההצעות שלה.

(לעומת עריכה לשונית שהיא חשובה מאד, והייתי מסוגלת לתת ל2 עורכות לעבור עליו במקביל).

עורכת ספרותית טובה לא תתערב בתכנים בצורה כזאת אלא תשפר את הספר ובו זמנית תשמור עליו כפי שהוא - המטרה היא לשמור על הקול של הסופר/ת ועל הסגנון אבל לשפר היכן שצריך, והרבה פעמים צריך. כמובן שהכול צריך להיעשות תוך שיתוף פעולה והתייעצות משותפת עם הסופר/ת.

שולמית 1

משתמש רשום
ובנוגע לכישרון- מדובר בספרותית, לזה צריך.
עריכה לשונית- אמנם ישנם כללים רבים אבל תכל'ס אם את מכירה אותם היטב ועורכת לפיהם-
את עורכת לשונית מעולה.

תא

משתמש צעיר
ומי שלא יודעת את הכללים ישר והפוך-- יכולה להיות עורכת ספרותית?

תא

משתמש צעיר
כן, מכירה הרבה ספרים כאלו... לא מסוגלת לקרוא כזה דבר

שולמית 1

משתמש רשום
נכתב ע"י תא;2339326:
ומי שלא יודעת את הכללים ישר והפוך-- יכולה להיות עורכת ספרותית?

יש כשרונות אני לא שוללת, אבל ברור שלמידת הכללים משביחה את הידע הספרותי, עריכה ספרותית= השבחה לשונית-ביטויי לשון ושפה, נופח ועוד. עריכה לשונית=השבחה דקדוקית.
אגב, אם תרצי ללמוד- יש לי מישהי מדהימה שמלמדת את זה, אבל יקרה בהתאם...

קול-התור

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
גם אני מתענינת, בשביל חברה טובה. תוכלי לשלוח לי גם? תודה

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טז

א מִכְתָּם לְדָוִד שָׁמְרֵנִי אֵל כִּי חָסִיתִי בָךְ:ב אָמַרְתְּ לַיהוָה אֲדֹנָי אָתָּה טוֹבָתִי בַּל עָלֶיךָ:ג לִקְדוֹשִׁים אֲשֶׁר בָּאָרֶץ הֵמָּה וְאַדִּירֵי כָּל חֶפְצִי בָם:ד יִרְבּוּ עַצְּבוֹתָם אַחֵר מָהָרוּ בַּל אַסִּיךְ נִסְכֵּיהֶם מִדָּם וּבַל אֶשָּׂא אֶת שְׁמוֹתָם עַל שְׂפָתָי:ה יְהוָה מְנָת חֶלְקִי וְכוֹסִי אַתָּה תּוֹמִיךְ גּוֹרָלִי:ו חֲבָלִים נָפְלוּ לִי בַּנְּעִמִים אַף נַחֲלָת שָׁפְרָה עָלָי:ז אֲבָרֵךְ אֶת יְהוָה אֲשֶׁר יְעָצָנִי אַף לֵילוֹת יִסְּרוּנִי כִלְיוֹתָי:ח שִׁוִּיתִי יְהוָה לְנֶגְדִּי תָמִיד כִּי מִימִינִי בַּל אֶמּוֹט:ט לָכֵן שָׂמַח לִבִּי וַיָּגֶל כְּבוֹדִי אַף בְּשָׂרִי יִשְׁכֹּן לָבֶטַח:י כִּי לֹא תַעֲזֹב נַפְשִׁי לִשְׁאוֹל לֹא תִתֵּן חֲסִידְךָ לִרְאוֹת שָׁחַת:יא תּוֹדִיעֵנִי אֹרַח חַיִּים שֹׂבַע שְׂמָחוֹת אֶת פָּנֶיךָ נְעִמוֹת בִּימִינְךָ נֶצַח:
נקרא  17  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה