סרטים להמחשת רעיונות מהתורה

רותי12

מהמשתמשים המובילים!
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י לללי;976427:
רותי 12,
המטרה שלך טובה, ואין בה פגם. סה"כ המחשה.
הבעיה היא האמצעי למטרה זו. כלי המחשב.
עיקר ההתנגדות היא לצפיה למחשב, ולא דווקא להמחשה הויזואלית.

יתכן שאם תנטרלי את הכלי הטמא, ותעבירי את ההמחשה באופן אחר (מקרן, שיקופיות וכו'), זה יהיה צעד נכון וחיובי.

זו הצעה, לא הכרעה.

מה ההבדל????????????
באמת...

רותי12

מהמשתמשים המובילים!
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י פוינט ק גת;976522:
תסתכלי שוב, פעם אחת רואים אותו בסנה הבוער, אח"כ מרים מטה והים נבקע.

ראיתי רק את ידו מונפת ולא הספקתי לראות יותר. לא יודעת לא התעמקתי ולא נראה לי שילד בן 5 יכול להתעמק בקצב יותר ממבוגר. כך שלא נראה לי שזו בעיה הסרטון הזה מבחינתי. כל מה שאמרו כאן נכון וצודק כשמדובר בהקרנת סרטים לילדים באופן שיטתי. אבל כאן העניין אחר לגמרי. וחבל על הדיבורים. עייפתי מלהסביר שוב ושוב .
בכל אופן הורדתם לי את החשק להוריד מה שקיבלתי במייל.

מילה בסלע

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
פרסום וקופי
אשכול מעניין, אין מה לומר.
אז נכון, רותי- שזאת המחשה, שזה מכניס לאוירה, שזה מעמיד מדרשים באופן חי מול העיניים-

אבל במחשבה שניה ושלישית אני תוהה ביני לבין עצמי- איך זה שמן הסתם לכל אחד מאיתנו מצטיירת איזו תמונה מספורי פרשת שבוע... תעצמו לרגע עיניים ותנסו לדמיין את הגר במדבר...
את שלושת המלאכים...
את עקידת יצחק ואת יוסף במצרים... (אני יכולה לתאר לך במדוייק את המקום בו עצרו האחים ואת התרמיל של בנימין... ואת הגביע ה'גנוב'...)

לכל אחד מאיתנו נבנתה איזו תמונה- ואין לה גבולות ואין לה שיעור וקצה, אין לה תחומים והיא לא מוגבלת בשום צבע, פרצוף או מקום ספציפי.

ללכת ולהראות לילד סרט של קריעת ים סוף זה אומר: לסגור באבחת מקש את הגולל על הדמיון היהודי הפורה, על ציור הדברים החושני שכל ילד חווה בכל פעם מחדש בשעורי פרשת שבוע.

זה כאילו לתחום את יציאת מצרים בתוך גבולות ומסגרות, ואין מה לעשות, ילד מתקבע על המראה, ולשם דוגמה, בהנחה שראית את הסרט, עמ"י עברו בים, נכון? עכשיו נא לפתוח מפה ולשרטט לילד את המסלול בים. מדברי רבותנו עולה שבנ"י בעצם חזרו לאותו צד ממנו יצאו וכביכול החצייה הייתה מיותרת. (מסלול מעגלי, חצי גורן). הילד אוטומטית משווה את הדבר עם המפה ו-קשה!! קשה, לא מסתדר לו, המחשבה קבעה אותו אחרת, כי בסרט ראו שהם חוצים ישר - - -

נדמה לי שאי מי כתבה את דברי בקצרה, ואנוכי חשבי בצורך להרחיב.

יאללה, חזרה לנקיונות...:)

דסי

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י מילה בסלע;976586:
אז נכון, רותי- שזאת המחשה, שזה מכניס לאוירה, שזה מעמיד מדרשים באופן חי מול העיניים-

אבל במחשבה שניה ושלישית אני תוהה ביני לבין עצמי- איך זה שמן הסתם לכל אחד מאיתנו מצטיירת איזו תמונה מספורי פרשת שבוע... תעצמו לרגע עיניים ותנסו לדמיין את הגר במדבר...
את שלושת המלאכים...
את עקידת יצחק ואת יוסף במצרים... (אני יכולה לתאר לך במדוייק את המקום בו עצרו האחים ואת התרמיל של בנימין... ואת הגביע ה'גנוב'...)

לכל אחד מאיתנו נבנתה איזו תמונה- ואין לה גבולות ואין לה שיעור וקצה, אין לה תחומים והיא לא מוגבלת בשום צבע, פרצוף או מקום ספציפי.

ללכת ולהראות לילד סרט של קריעת ים סוף זה אומר: לסגור באבחת מקש את הגולל על הדמיון היהודי הפורה, על ציור הדברים החושני שכל ילד חווה בכל פעם מחדש בשעורי פרשת שבוע.

זה כאילו לתחום את יציאת מצרים בתוך גבולות ומסגרות, ואין מה לעשות, ילד מתקבע על המראה, ולשם דוגמה, בהנחה שראית את הסרט, עמ"י עברו בים, נכון? עכשיו נא לפתוח מפה ולשרטט לילד את המסלול בים. מדברי רבותנו עולה שבנ"י בעצם חזרו לאותו צד ממנו יצאו וכביכול החצייה הייתה מיותרת. (מסלול מעגלי, חצי גורן). הילד אוטומטית משווה את הדבר עם המפה ו-קשה!! קשה, לא מסתדר לו, המחשבה קבעה אותו אחרת, כי בסרט ראו שהם חוצים ישר - - -

תודה. הטבת להסביר מה שלא היה לי כוח לסגנן...

רותי12

מהמשתמשים המובילים!
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים

את שלושת המלאכים...

כל מה שאת אומרת גם אני יכולה לומר לך ולדקלם הכל. שלא טוב להקטין דמות , להגביל ע"פ סרט. אבל, למען ה' , מדובר כאן על משהו מאד ספציפי , מינורי, ילד בן 5 שאם לא היה רואה את מצרים מתמלאה דם פה בסרטון חוששתני שבכלל לא היה מצליח לדמיין, ועצם העובדה שראה את זה כאן, הפוך זה רק הוסיף לו חיזוק באמונה: אמרתי לו אתה רואה כל מצרים דם, אתה רואה את הצפרדעים, פתאום הכל מקבל מימד אחר! הכל נהיה חי וציורי בשבילו, וזה מדהים!ועזבו את משה רבינו שאפילו אני לא שמתי לב איך היה נראה , מה שהוא ראה זה איך הים נבקע! לא נראה לי שזה הזיק ההפך- זה מאד מאד הוסיף לו. וזו דעתי
ולא צריך להוסיף לי עוד דברי מוסר כאלה ואחרים כי אני יכולה גם לדקלם לכם את אותם דברים, אלא שפה העניין הוא אחר לגמרי.
וכל מה שנאמר פה צודק 1000 אחוז. ואני מסכימה איתם פה מלא.

זוהר טל

משתמש מקצוען
אתמול כשלקחתי את בני בן ה-3 מהגן, הוא הראה לי תמונות שתלויות על הקיר בגן של עשר המכות מבית מלכות וקסברגר.
והגננת אמרה שהילדים עומדים שעות ליד הציורים ומסתכלים.
לדעתי, זה כבר מספיק המחשה בשביל ילדים עם הדמיון הפורה שלהם לראות ציורים כאלה ממשיים.
למה צריך לטמא את נפשם בישיבה מול המחשב? רק כדי לראות שהצפרדעים זזים וקופצים?
תאמיני לי שהדמיון של הילדים מפותח יותר ממה שאת מדמיינת לעצמך והם יכולים מציור אחד קטן לבנות סיפורים שלמים.

נפ

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
כ"כ הפריע לי איך שדיברו פה על לימוד גמרא כאילו צריך לזה כל מיני כישורים מתאימים..
התמדה בלימוד נקנית רק עם יר"ש ואהבת תורה! יש הרבה סיפורים על גדולי ישראל שלא היו כשרוניים והצליחו בזכות העמל שלהם!
כשרון לוגי כזה ואחר בודאי עוזר ללימוד אבל ברור שמי שנשאר בלימוד כל החיים הוא לא תמיד המבריק של הישיבה.. (ואולי ההפך..)

תור הזהב

משתמש מקצוען
רותי,
כשיש חזית שמורכבת מכל צבעי פרוג מול הרעיון הזה אולי כדאי לשאול רב? שרב ינחה אותך ובין אם תראי ובין אם לא תהיי רגועה שעשית את הדבר הנכון לטובת בנך.

רותי12

מהמשתמשים המובילים!
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י תור הזהב;976696:
רותי,
כשיש חזית שמורכבת מכל צבעי פרוג מול הרעיון הזה אולי כדאי לשאול רב? שרב ינחה אותך ובין אם תראי ובין אם לא תהיי רגועה שעשית את הדבר הנכון לטובת בנך.

ברור שאם בקשתי פה, התיעצתי קודם עם מי שהיתי צריכה להתייעץ בנושא.

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י נפ;976679:
כ"כ הפריע לי איך שדיברו פה על לימוד גמרא כאילו צריך לזה כל מיני כישורים מתאימים..
התמדה בלימוד נקנית רק עם יר"ש ואהבת תורה! יש הרבה סיפורים על גדולי ישראל שלא היו כשרוניים והצליחו בזכות העמל שלהם!
כשרון לוגי כזה ואחר בודאי עוזר ללימוד אבל ברור שמי שנשאר בלימוד כל החיים הוא לא תמיד המבריק של הישיבה.. (ואולי ההפך..)
ברור כשמש
אך הדיון היה על כך שהסרטים גורמים שילד לא יוכל ללמוד גמרא, ועל כך אני חולק ומסייג את דברי בכך שילד שלא מספיק מוכשר, וסרטים יגרמו לו לא להבין גמרא, שלא יראה.
אך כשמדובר בילד כשרוני, אף סרט לא יגרום לו להבין פחות.
אני מדבר רק מהבחינה הדידקטית, לא מהבחינה הרוחנית, הנזק הרוחני נמדד בכלים אחרים, וכן העליה הרוחנית מונעת ממקומות אחרים, לאו דווקא מכישרון.

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים

את שלושת המלאכים...

הערה אחת (לסיום?)
מבחינתי עצם ההמחשה, בין אם היא מתבצעת ע"י תסריטאי אמריקאי, בין אם ע"י יואל וקסברגר בכבודו בעצמו, בין אם ע"י ציור שהילדה מביאה מהגן, או אפילו הסיפור שהגננת מספרת על עשיו ויעקב, גורמים נזק לכל החיים.
כל אחד שמנסה ללמוד חומש בראשית בעיון, נתקל בבעיות הבנה בעקבות הדמויות החד מימדיות שצויירו ע"י הגננות והמורים בגיל הילדות, המחשות יש למכביר.
אז מה עושים?
כנראה שאין כרגע ברירה, ומכיוון שמלמדים את הילדים בגן הם מקבלים רשמים כאלה, לא נשנה ברגע את כל מערכת החינוך.
הרעיון צריך להיות שההמחשות יובאו עם ההסתייגות המתאימות, לצמצם לילד את ההמחשות בשביל שלא יקבל את הרושם הרדוד כל כך שהמחשה נותנת.,
איך עושים את זה?
פשוט מלמדים לחשוב, מלמדים את הילד להתמקד בתוכן הרוחני של הסיפורים ופחות במבנה הגרפי של הדמויות. ברור שיש מקומות שאי אפשר להימנע מהמחשות, אך בכל אופן הדרך צריכה להיות יותר פנימית ופחות חיצונית.
תחנה ראשונה בדרך:
הבן הרשע שבהגדה, איך אנחנו מתייחסים אליו, צריך לחשוב איך אנחנו מעבירים לילד את ההסתכלות הנכונה על דמות הרשע. נצא מנקודת הנחה שלצייר את הרשע בתור "גוי" זו שטות מוחלטת, שהרי ההגדה לא באה ללמד אותנו מה הגויים חושבים, אלא ברור שיש לנו משהו ללמוד מזה. וגם להגיד לילד ישירות שהרשע מתייחס לכל אחד ואחד, זו גם תהיה בעיה, מכיוון שעדיין הראיה של ילד לא מספיק מפותחת כדי לפרק את לגורמים את מבנה האישיות לעצמו.
וכן הלאה.

רותי12

מהמשתמשים המובילים!
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י תור הזהב;976765:
אז תעשי מה שהורו לך.
למה את נותנת לדיון להימשך?

לא מפריע לי שהדיון ממשיך. . אני אמרתי את דעתי .

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
נכתב ע"י קקטוס;976758:
הערה אחת (לסיום?)
מבחינתי עצם ההמחשה, בין אם היא מתבצעת ע"י תסריטאי אמריקאי, בין אם ע"י יואל וקסברגר בכבודו בעצמו, בין אם ע"י ציור שהילדה מביאה מהגן, או אפילו הסיפור שהגננת מספרת על עשיו ויעקב, גורמים נזק לכל החיים.
כל אחד שמנסה ללמוד חומש בראשית בעיון, נתקל בבעיות הבנה בעקבות הדמויות החד מימדיות שצויירו ע"י הגננות והמורים בגיל הילדות, המחשות יש למכביר.
אז מה עושים?
כנראה שאין כרגע ברירה, ומכיוון שמלמדים את הילדים בגן הם מקבלים רשמים כאלה, לא נשנה ברגע את כל מערכת החינוך.
הרעיון צריך להיות שההמחשות יובאו עם ההסתייגות המתאימות, לצמצם לילד את ההמחשות בשביל שלא יקבל את הרושם הרדוד כל כך שהמחשה נותנת.,
איך עושים את זה?
פשוט מלמדים לחשוב, מלמדים את הילד להתמקד בתוכן הרוחני של הסיפורים ופחות במבנה הגרפי של הדמויות. ברור שיש מקומות שאי אפשר להימנע מהמחשות, אך בכל אופן הדרך צריכה להיות יותר פנימית ופחות חיצונית.
תחנה ראשונה בדרך:
הבן הרשע שבהגדה, איך אנחנו מתייחסים אליו, צריך לחשוב איך אנחנו מעבירים לילד את ההסתכלות הנכונה על דמות הרשע. נצא מנקודת הנחה שלצייר את הרשע בתור "גוי" זו שטות מוחלטת, שהרי ההגדה לא באה ללמד אותנו מה הגויים חושבים, אלא ברור שיש לנו משהו ללמוד מזה. וגם להגיד לילד ישירות שהרשע מתייחס לכל אחד ואחד, זו גם תהיה בעיה, מכיוון שעדיין הראיה של ילד לא מספיק מפותחת כדי לפרק את לגורמים את מבנה האישיות לעצמו.
וכן הלאה.

תוכלו לומר שאני אינטרסנטית אבל תטעו,
משום שלצייר לגננות פירושו לפשוט את הרגל -
אבל מילא היו מביאים ציורים איכותיים!
מביאים איזו דמות עקומה בתור משה ועוד איזה ליצן בתור פרעה,
כמה יצורים מעוותים קטנטנים שאמורים להיות הכינים הענקיות....
ובתיה עם היד.... אוי, אעצור כאן... :eek:

amirg

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
בס"ד

האם מישהו הזכיר עד כה שדברי התורה הם מעל ומעבר לזמן ומקום כוכבים ומזלות?

ואוסיף לשאול (ולא כטענה או פולמוס):
האם זוכרים את 'לא תעשה לך פסל ותמונה' ומבינים שזה קשור בראש ובראשונה לרצון הגשמי שלנו 'להמחיש' כל דבר ולמסגר כל דבר נעלה ורוחני שמעל החושים שלנו בתוך מסגרת חומר צרה?

האם שוכחים את עינוי הטיט והלבנים במצרים?
האם זוכרים את 'נעשה ונשמע'? קודם נעשה ואז נוכל 'לשמוע' - מעל החושים.
צריך להאמין בזה 'כאיש אחד בלב אחד'.

את הילד יש ללמד ליכולת חשיבה מופשטת וגבוהה ולפיתוח עוצמת הרצון לעשיה טובה.
תוך כדי כך, במהלך גדילתו הוא 'ישמע' ויבין את הדברים בצורה הרבה יותר בהירה וברורה, לעומק לרוחב ולגובה יותר מכל 'המחשה' שיכול להביא לו בן אנוש.

התפתחותו בתורה ומצוות, בעשיית טוב, בצדקה ובשיתוף פעולה עם חברים, בכיבוד הורים ובהקשבה נדיבה וכן ביכולת לתת מעצמו ואחר כך להתחתן, לגדל ילדים להתפרנס ועוד - התפתחות זו היא זאת שתמחיש לו נכון את הדברים.

בהצלחה,
חג כשר ושמח

רמה פלוס

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
סתם כתשובה על הנושא הזה של המחשה על ידי סרט--
אתה אנחנו היא הוא ואני, כולנו שמענו ואנחנו יודעים את סיפור מצרים, וללא שום סרט המחשה..
מישהו או מישהי [ואף פותח האשכול בכלל הנשאלים] חושב שבגלל שהוריו או מוריו לא המחישו לו את יציאת מצרים ע"י סרט הוא פחות יודע או פחות מומחש מה היה שם???
נו, אז על מה הכמיהה הכל כך חזקה ל'המחיש' ו'לצייר' ו'להבהיר' ברוחו של הילד את יציאת מצרים, שידע ויבין וישכיל וכו' וכו'??? יש כאן משהו שראה את יציאת מצרים ע"י סרט והוא חושב שבגלל זה הוא יודע איך נראתה היציאה הגדולה????

חג שמח.

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י רמה פלוס;977943:
סתם כתשובה על הנושא הזה של המחשה על ידי סרט--
אתה אנחנו היא הוא ואני, כולנו שמענו ואנחנו יודעים את סיפור מצרים, וללא שום סרט המחשה..
מישהו או מישהי [ואף פותח האשכול בכלל הנשאלים] חושב שבגלל שהוריו או מוריו לא המחישו לו את יציאת מצרים ע"י סרט הוא פחות יודע או פחות מומחש מה היה שם???
נו, אז על מה הכמיהה הכל כך חזקה ל'המחיש' ו'לצייר' ו'להבהיר' ברוחו של הילד את יציאת מצרים, שידע ויבין וישכיל וכו' וכו'??? יש כאן משהו שראה את יציאת מצרים ע"י סרט והוא חושב שבגלל זה הוא יודע איך נראתה היציאה הגדולה????

חג שמח.
למרות כל הכתוב
מי שיעין בסדר ההגדה וליל הסדר יראה ששם אכן קיימת המחשה של הדברים, אכן בצורה יותר שורשית ועמוקה, אבל צריך ללמוד טוב את הסוגיה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  4  פעמים

לוח מודעות

למעלה