סיפורה של יולדת בצל הקורונה

תלמוד

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
הורתו ולידתו של סיפור לידה מפעים זה, נעוץ דווקא בכתבה קטנה ופשוטה בהרבה שהייתי צריך להכין. ותוך כדי הכתיבה העלילה התארכה והתארכה, הסתבכה ונמתחה. החלטתי להשקיע בה, לתת לסיפור לרוץ כיד הדמיון.
אין לי ניסיון עשיר בכתיבת סיפורי מתח ועלילה, יותר התנסיתי בכתיבת טורי הגות ומחשבה, רעיונות וראיונות. ולכן אשמח מאוד לביקורת ומשוב מכם.
מכיוון שהסיפור התארך, החלטתי לחלקו לכמה פרקים, כי לא נראה לי שהודעה ארוכה מאוד תהיה אפקטיבית.
בל"נ במהלך הימים הקרובים אעלה את הכל.
ובינתיים. אשמח מאוד שיביעו החברים היקרים דפה את דעתם, לכוון ולבקר.

תלמוד

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
פרק א

- מוטי, רוץ תצלצל אצל וייס בפעמון. חזק חזק, עד שהם יענו.

- אמא, את בטוחה? כל כך דחוף לך עכשיו ללכת? מה קרה? שתיים בלילה, אמא! הבית חולים נסגר בבוקר?! מה הלחץ???

- כן אני בטוחה. תצלצל בפעמון תגיד להם שאמא צריכה דחוף ללכת להביא תינוק מבית החולים. והיא מבקשת שאחת הבנות הגדולות שלהם יבואו לישון אצלנו בבית, אתכם.

הפעמון הרעיש, כל וייס קפצו על הרגליים.

- מה יש?

- אמא אמרה ש...

- אההה יופי. דבורי, תקחי את הדברים שלך ותעברי לויינברג. שיהיה בשעה טובה.

מוטי חוזר הביתה. קצת מבולבל.

- רגע, אבל אמא, אבא יבוא אתך לבית חולים?

- מה פתאום, מוטי, אבא בניר עציון. איך יבוא?

- מה, אז את תבחרי לבד? ואם אבא יעדיף תינוק אחר?

אמא מחייכת. היא הצליחה. זה בדיוק מה שהיא רצתה שמוטי שלה יחשוב.

ככה התחיל הבוקר. הילדים מבוהלים ומבולבלים. אבא בצפון, אמא במרכז.

אמא מחייגת למספרים של נהגי מוניות, אחד אחרי השני, אף אחד לא מוכן. אין על מה לדבר. לבית חולים? השתגעת? חסרות לנו צרות?

אין ברירה. אמא מקפיצה שוב את משפחת וייס על הרגליים. לוקחת להם את האבא לכמה דקות.

הנה היא בבית חולים.

אין מלווים! זועם השומר, משל באה לפוצץ כמה מטענים ולשוב לביתה בתוך שקית.

"סליחה", עונה בנימוס, "אהה... ללדת, אפשר?"

"ללדת כן, אפשר. זה מותר בינתיים. תכנסי בבקשה".

היא לוקחת את הטלפון. לוחצת לחיצה ארוכה על מקש שתים. 'קובי שלי', רשום לה על המסך.

"שומע? יצאתי מהבית, השארתי את הילדים עם דבורי וייס, רצתי לבית חולים, אתה תדאג שמישהו יעביר אותם לסבתא על הבוקר", מסכמת כבי לבעלה בטלפון, בשעה שלש לפנות בוקר.

"כבי, תהיי רגועה. אני דואג להכל. את תלדי בנחת. תתקשרי לעדכן כשהכל מאחורייך".

לפי סגנון השיחה היא כמעט באה לשאול אותו האם חסרות גם עגבניות, או רק תפוחי אדמה. אבל אז פתאום נזכרה... אה.. באתי ללדת.

שרונה המנקה עוברת לידה, היא מנחיתה עליה כמה הוראות קצת משפילות: תשבי בצד. אל תגעי בידיות. מים – רק מבקבוק אישי. אם את צריכה להיכנס לחדר הנוחיות, תעדכני את צוות הניקיון והחיטוי שיחטאו אחרייך.

היא יושבת בצד. לבד. מתייסרת נורא. מרגישה מושפלת. הילדים חוגגים בבית. אין מי שיטפל בהם. היא ממש מתמוטטת. כמעט קורסת.

מידי כמה דקות היא קמה מהכסא, רוצה קצת לטייל, אולי יפנים הקטנצ'יק שבתוכה שהוא צריך להזדרז. אבל כמה פסיעות שגררו מבטים נזעמים מאנשי הצוות, גרמו לה להתכווץ' חזרה על הכסא שלה. מספיק לנו כיסא אחד לחטאות, אמר אחד מהם.

במעט כוח שנשאר לה, היא החליטה לומר כמה פרקי תהילים. אבא שבשמים בטוח יקשיב לה. לא יזרוק אותה כמו כל האכזריים כאן.

נערך לאחרונה ב:

nechama ro

משתמש מקצוען
באמת שאלתי את עצמי מה עולה בגורלן של נשים שהתמזל מזלן ותשעת ירחי הלידה שלהן הסתיימו בדיוק בתקופה מזהירה זו... מעניין לראות איך יתקדם הסיפור.
- מוטי, רוץ תצלצל אצל וייס בפעמון. חזק חזק, עד שהם יענו.

- אמא, את בטוחה? כל כך דחוף לך עכשיו ללכת? מה קרה? שתיים בלילה, אמא! הבית חולים נסגר בבוקר?! מה הלחץ???

- מוטי, כן אני בטוחה. תצלצל בפעמון תגיד להם שאמא צריכה דחוף ללכת להביא תינוק מבית החולים. והיא מבקשת שאחת הבנות הגדולות שלהם יבואו לישון אצלנו בבית, אתכם.

- רגע, אבל אמא, אבא יבוא אתך לבית חולים?

- מה פתאום, מוטי, אבא בניר עציון. איך יבוא?
לא חושבת שיש צורך להזכיר בכל פנייה את שם הנמען.
חסרים גם עגבניות
חסרות

גוגלית

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
לפי סגנון השיחה היא כמעט באה לשאול אותו האם חסרות גם עגבניות, או רק תפוחי אדמה.
היא 'התחילה':
שומע? יצאתי מהבית, השארתי את הילדים עם דבורי וייס, רצתי לבית חולים, אתה תדאג שמישהו יעביר אותם לסבתא על הבוקר"

בכלל, עודף המעשיות והתכלסיות קצת פוגם באמינות של הסיפור לטעמי.
יולדת-קורונה-אמצע הלילה-בעלה בבידוד-פסח-הילדים בבית, והיא: אתה שומע? הלכתי ללדת.
אהמממ

עלילה מעניינת!

miri012

משתמש מקצוען
תודה. נשמע מעניין...

....
לוחצת לחיצה ארוכה על מקש שתים. 'קובי שלי', רשום לה על המסך.

ממה שאני מכירה, אנשים שמקפידים על משפט א', לא כ"כ מתאים להם משפט ב'. ואם הילדים קצת גדלו בדר"כ כתוב להם על המסך "אבא"...

efrat1

משתמש סופר מקצוען
היא 'התחילה':

בכלל, עודף המעשיות והתכלסיות קצת פוגם באמינות של הסיפור לטעמי.
יולדת-קורונה-אמצע הלילה-בעלה בבידוד-פסח-הילדים בבית, והיא: אתה שומע? הלכתי ללדת.
אהמממ

עלילה מעניינת!
יולדת רגילה אמורה להיות על סף היסטריה, ולחייג לבעלה ולאמא שלה בוכיה.

תלמוד

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
ממה שאני מכירה, אנשים שמקפידים על משפט א', לא כ"כ מתאים להם משפט ב'. ואם הילדים קצת גדלו בדר"כ כתוב להם על המסך "אבא"...
אולי...
לא נראה לי שבהכרח חייב להיות ככה...

אהמממ
בתקופה שלנו הכל אמין. מה כ"כ מורכב ומסובך. הוא חולה קורונה נמצא בניר עציון. היא צריכה ללדת. אין לה מי שיקח את הילדים שלה. אז שכנה נכנסה לבית.
מה כאן נשמע לא אמין?

efrat1

משתמש סופר מקצוען
אולי...
לא נראה לי שבהכרח חייב להיות ככה...

בתקופה שלנו הכל אמין. מה כ"כ מורכב ומסובך. הוא חולה קורונה נמצא בניר עציון. היא צריכה ללדת. אין לה מי שיקח את הילדים שלה. אז שכנה נכנסה לבית.
מה כאן נשמע לא אמין?
נשמע כאן שגבר כתב

גוגלית

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
מה כאן נשמע לא אמין?
המציאות המתוארת כמה שהיא הזויה, היא עדיין אמינה.
אבל השלווה-משהו בה היולדת (!!!) מתנהלת פחות אמינה.
חסר פה בילבול, היסטריה, חוסר אונים ועוד כמה תבלינים טרום לידתיים...
(אלא אם כן הסופרוומניות זה חלק מאפיון הדמות : )

תלמוד

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
פרק ב

שלש שעות המתנה, זה הרבה מאוד לכל אחד. גם אם זה בבנק או בדואר. אבל בשביל יולדת שיושבת לבד, בבית חולים, מתייסרת, זה כבר מידי הרבה. הרבה מעבר ליכולת כוח הסבל הטבעי.

אחרי שלש שעות כאלו, שכמעט הוציאו ממנה את נשמתה, הגיע הזמן סוף סוף להתקדם.

- לאיזה חדר? שואלת.

- חדר ארבע. ענתה אחת העובדות שם, עטופה ומכוסה בכל גופה, ומוציאה את מילותיה מבעד למעטה מסכה.

- מי תיילד אותי?

- אני. ענתה שוב אותה דמות, כמעט וירטואלית.

- מי את?

- אני סאלמה יזבק, נעים מאוד. ענתה בלבביות רותחת ומרתיחה.

זה כבר עבר את כל הגבולות. פרץ דמעות של תסכול, אכזבה, ייאוש, צער, כאב ועוד ועוד.

האם אי פעם הייתי יכולה לחלום שמי שתיילד את הבן שלי תהיה בת לעם נאלח ומתועב עלי כל כך.

כבי נחושה מתמיד. היא החליטה שהדבר הזה כבר רואה את הגבול מהצד השני.

מרימה טלפון לבת דודה של השכנה שלה, היא שמעה שאחותה היא העוזרת הראשית של הרב אלפירער מארגון עזרה לרופא, היא חייבת לסדר את העניינים. טלפון לפה טלפון לשם, היא מבינה שהעסק אבוד. זו החלטה של בית החולים, הסבירו לה, אין מיילדות שמוכנות להסתכן על יולדת חרדית. רק הערביות שביניהן.

חתום בדם או בטיט? שאלה. חתום בדם, אמרו לה.

אוי. אבא, תרחם.

היא מבינה שאין מה להתווכח ולהתמקח. מחליטה להרכין ראשה, והנה היא מוצאת את עצמה שוכבת על המיטה בחדר הלידה. מנסה לעצום את העיניים, לדמיין את שפרה ופועה בעצמן עומדות ומיילדות את הנשמה הקדושה החדשה שאוטוטו תבוא לאוויר העולם. לא, זו לא סאלמה. זו לא סאלמה. שבה והדהדה למוחה שוב ושוב. מקווה לשרוד. מחכה כל כך להיות כבר אחרי.

עיניה עצומות. אך אוזניה שומעות את הדלת נפתחת. ומיד נסגרת. היא שומעת לחשושים חוששים מאחורי הדלת. סאלמה אומרת שיש לה חום.

ד"ר רונה, המיילדת הראשית, מאיצה את ד"ר קורן מנהל המחלקה למחלות זיהומיות, לבוא מיד למחלקת יולדות. הוא מגיע, שם מטוש בפיה ובאפה, מנחית הוראה לכל אנשי הצוות שלא להתקרב יותר לחדר ארבע.

ההוראה שלו גורמת לכבי לשכב לבד. לבד. כבר עברו שש שעות מאז שעזבה את הבית. והיא מותשת. סחוטה. מתי כבר יגמר, הרהרה, מקווה שלפני שאגמר.

היא רוצה להרים טלפון לבעלה, אם כבר לבכות – לפחות שמישהו ישמע ויעודד. אבל אז היא מגלה שהטלפון שלה נשאר בחוץ. "מישהו יכול להביא לי את הטלפון", זעקה. אך נזכרה שהיא לבד בחדר. אולי שפרה או פועה שמעו, אבל הן לא יכולות להביא לה.

היא והדמעות, הדמעות והיא. מי היה מאמין שכך זה ייראה, התייפחה בייאוש.

התייעצות קצרה של ד"ר קורן עם ד"ר רונה המיילדת הראשית, הביאה להחלטה לזרז את הלידה ככל האפשר, להכניס אליה לחדר שוב את סאלמה, שלאחר דין ודברים והבטחה מפורשת על הכפלת התמורה השעתית – הסכימה להיכנס.

זריקות שונות נכנסו לתוך גופה בקצב מסחרר, ואכן אלו עשו את שלהם. לאחר כשעה וחצי של עבודה קשה ומאומצת. כבי מחזיקה ביד את התינוק שלה.

היא כל כך מתרגשת. רוצה לתפוס אותו חזק חזק, לחבק אותו. בשבילך סבלתי, בשבילך עברתי תשעה חודשים קשים, ותשע שעות קשות עוד יותר. בשבילך, מותק. העיניים שלו, יו למי הוא דומה? והשיער השחור כל כך מזכיר את של מוטי. והאף, בדיוק כמו שלי. איזה מותק.

היא לופתת אותו בזרועותיה. ואז מגיעה סאלמה, לוקחת אותו מזרועותיה של אמו. רגע! צועקת, למה את לוקחת.

אבל סאלמה כבר היתה בחוץ, מוסרת את החפץ החי הזה לידיים של ד"ר רונה.

רונה עוטפת אותו במסכות, ומוסרת אותו בזהירות לשרונה - אחראית הניקיון בקומת היולדות. תקחי אותו, תניחי אותו בעריסה במחלקת זיהומולוגיה, ותגידי לד"ר קורן שיקח ממנו בדיקות.

איפה הוא? זועקת כבי נואשות. הגרון שלה לא באמת יכול לצעוק. היא חלשה נורא. אבל זה היה הלב, והוא היה חזק מידי מכדי להישבר.

היא לא באמת חשבה שמישהו ישמע אותה. אבל היא צעקה.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:

anotherית

משתמש סופר מקצוען
משפט גברי למדי, האמת.
אוי. רבונו של עולם. האב שוין רחמאנע'ס.

הירידה לפרטים ניראית לי מיותרת ואישית קצת.

התייעצות קצרה של ד"ר קורן עם ד"ר רונה המיילדת הראשית, הביאה להחלטה לזרז את הלידה ככל האפשר, להכניס אליה לחדר שוב את סאלמה, שלאחר דין ודברים והבטחה מפורשת על הכפלת התמורה השעתית – הסכימה להיכנס.

זריקות וכדורי זירוז נכנסו לתוך גופה בקצב מסחרר, כמעט כל השיטות והאמצעים לזירוז לידה עשו בה. ואכן, אלו עשו את שלהם. לאחר כשעה וחצי של עבודה קשה ומאומצת. כבי מחזיקה ביד את התינוק שלה.

יפה!
איפה הוא? זועקת כבי נואשות. הגרון שלה לא באמת יכול לצעוק. היא חלשה נורא. אבל זה היה הלב, והוא היה חזק מידי מכדי להישבר.

תלמוד

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
משפט גברי למדי, האמת.
אמת. תקנתי.

הירידה לפרטים ניראית לי מיותרת ואישית קצת.
לדעתי יש בה משהו שמעביר את התחושה - עד כמה היה לה קשה ולא טבעי. כמה היא סבלה.
גם לבד. גם עשו לה זירוז בלי שהיא תצטרך את זה. וגם וגם וגם וכו'.
הכל ביחד נותן לקורא סוג של תחושת הזדהות ורגש רחמים כלפיה.
טעיתי?

anotherית

משתמש סופר מקצוען
אמת. תקנתי.

לדעתי יש בה משהו שמעביר את התחושה - עד כמה היה לה קשה ולא טבעי. כמה היא סבלה.
גם לבד. גם עשו לה זירוז בלי שהיא תצטרך את זה. וגם וגם וגם וכו'.
טעיתי?
האמת שכאישה, הרגיש לי כחודר לפרטיות. אבל אולי אני בדיעת יחיד.

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
הסיפור יפה וכתוב יפה מאד, אבל באמת מרגיש כל הזמן כאילו מישהו שלא ממש מבין מה זו לידה כותב. ואני לא חושבת שיש קשר בין זה:
כל אחת תקבל את הפינוקים המגיעים לה בהגיע העת גם אם רחמנא ליצלן באיזה סיפור אקראי ברשת תוארה יולדת שבטרפת התקופה התנהגה בקור רוח ואדישות (אשר יתכן ורק היוו כתסמין לבלבול וחוסר האונים אשר אפיינו את מצבה)
לבין ההערות שהועלו פה.
אף אחד לא מגיב בשם היולדת והפינוקים שהיא דורשת, אלא מנסים לתת אופי אותנטי יותר לתיאור. כרגע התיאור לא מרגיש אמיתי.
נכון שנשים שונות זו מזו, אבל אם היא טיפוס אדיש עד כדי כך שבמצב כזה היא קרת רוח, או כמו שהסברתם היא אולי באיזה הדחקה ולא ממש מרגישה מה עובר עליה, אז זה אמור לבוא לידי ביטוי לאורך התיאור גם בזה שהיא תתיחס באדישות למה שקורה בביה"ח וגם שתתמקד במעשיות גם שם. וגם לא אמור להיות אכפת לה שמיילדת ערביה מילדת אותה (דבר שקורה רבות בבי"ח לא חרדיים או בזמני עומס כבד).

בקיצור באופן כללי, או שבאמת גבר לא ממש יכול לתאר את זה, או שהוא צריך לתפוס מרחק ולנסות לתאר את זה מנקודת מבט קצת יותר רחוקה, של איזה איש צוות או משהו.
טעיתי?
לטעמי זו אכן טעות.
ירידה אמיתית לפרטי פרטים אין כאן ולא יכולה להיות, וריבוי הפרטים דוחק את מקומן של התחושות.
לדעתי במקום להרבות בתיאורי הקושי והסבל בפרטים, כדאי להוסיף בתיאור רגשותיה.

תלמוד

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
אבל אם היא טיפוס אדיש עד כדי כך שבמצב כזה היא קרת רוח,
איפה ראיתם אדישות?
בטלפון שהיא הודיעה לבעלה שהיא בבית חולים?!
טוב, אולי. אפשר לבלוע, לטעמי. כי לכל אורך הסיפור דווקא לא מתוארת אדישות כלל וכלל.
מה גם, שלא כתוב בסיפור שזה הטלפון הראשון שלה אליו. ברור שהוא מעודכן בפרטים מתחילת ההתרחשות.
האם ציפיתם ממני לכתוב בהתחלה "כבי מעדכנת את בעלה על הופעת הצירים"?!
ברור שהוא מעודכן. והטלפון הזה ממנה היה סך הכל קיבוץ נתונים סופיים, איפה הילדים, מה הוא צריך לעשות וכו'.
אפשר לכתוב שם שהיא בכתה בטלפון. אבל היה נראה לי קצת מיותר.

ירידה אמיתית לפרטי פרטים אין כאן ולא יכולה להיות, וריבוי הפרטים דוחק את מקומן של התחושות.
לדעתי במקום להרבות בתיאורי הקושי והסבל בפרטים, כדאי להוסיף בתיאור רגשותיה.
שומע...
לטעמי, לא נראה לי שלספר שנתנו לה מנות כפולות של זירוז זה ירידה לפרטים. ובוודאי שלא חדירה לפרטיות.
אבל קורה שאני טועה... ואולי גם פה.

כנפיים

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
איפה ראיתם אדישות?
אכן המילה אדישות לא באמת מתאימה כאן למה שרציתי להעביר. אולי יותר ניתוק. אנסה להסביר.

יש לה יותר מדי ראש לדברים מסביב. היא לבד. בעלה לא איתה. היא בלידה, ומודעת למה שקור בבי"ח בגלל הקורונה, ויש לה ראש ל-
וזה-
אבל אז פתאום נזכרה... אה.. באתי ללדת.
יולדת לא "נזכרת פתאום" בזה שהיא בלידה. אין מצב כזה.

"סליחה", עונה בנימוס, "אהה... ללדת, אפשר?"
גם כאן. צורת השאלה מתאימה אולי למלווה שלה. וודאי לא ליולדת עצמה.

שלש שעות המתנה, זה הרבה מאוד לכל אחד. גם אם זה בבנק או בדואר. אבל בשביל יולדת שיושבת לבד, בבית חולים, מתייסרת, זה כבר מידי הרבה. הרבה מעבר ליכולת כוח הסבל הטבעי.
המקרים שנלקחו פה להשוואה, מורידים מאד מהאותנטיות.
איך אסביר מה לא נכון לדעתי במשפט הזה?
אולי במשפט שנראה לי מקביל מבחינת הפרופורציות-
שלושה ימים הם הרבה זמן בכל מצב. גם אם זה בהמתנה לתוצאות הטסט בלימוד הנהיגה או לתשובת הצד השני של השידוך, אבל בשביל חייל בשדה הקרב הממתין לאות חיים ממכשיר הקשר שבידו, זה כבר מדי הרבה.

מרימה טלפון לבת דודה של השכנה שלה, היא שמעה שאחותה היא העוזרת הראשית של הרב אלפירער מארגון עזרה לרופא, היא חייבת לסדר את העניינים.
שוב, איך יש לה ראש? אבל זה עוד עובר.

אם כבר לבכות – לפחות שמישהו ישמע ויעודד.
שוב חישוב שלא נשמע לקוח מראש של אשה.

יפהפה!!!
ואולי בדרך זו הכי קל להסביר מה כוונתי.
מהמקום שבו נכתב המשפט הזה, צריך לבוא התיאור כולו.
זה מקום מאד קרוב, ומאד אמיתי. שמביא פעולה חסרת הגיון, אבל כלכך מובנת ומתקבלת על הדעת במצב שבו היא נמצאת.
זה משפט מחבר.

ובוודאי שלא חדירה לפרטיות.
גם לטעמי. כמו שכתבתי. אין כאן ולא יכולה להיות. ולכן ריבוי הפרטים מוריד ולא מוסיף.
ברור שהוא מעודכן.
לי לא היה ברור. אבל יכול להיות שלאחרים כן.

תלמוד

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
תודה על הפירוט.
עכשיו הובן הענין.
מסכים עם הנכתב.

אם כי הסתייגות קלה -
אשה, גם יולדת, אם אין לה בעל אתה, היא חייבת לקחת פיקוד על סידור הילדים. והיא תעשה את זה. כי אין לה ברירה אחרת. ולכן לא כ"כ רואה סתירה בעצם העובדות.
אבל אכן, בצורת ההגשה, הדיבורים שלה והמחשבות שלה, כנראה שבפועל הן משוטטות בעולם אחר ממה שיוצא מתוך הסיפור. ואפילו בעל שחווה לידות של אשתו, כנראה לא לגמרי מבין את זה...
אבל בהמשך - לדעתי יהיה טוב יותר.

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קל

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת מִמַּעֲמַקִּים קְרָאתִיךָ יְהוָה:ב אֲדֹנָי שִׁמְעָה בְקוֹלִי תִּהְיֶינָה אָזְנֶיךָ קַשֻּׁבוֹת לְקוֹל תַּחֲנוּנָי:ג אִם עֲוֹנוֹת תִּשְׁמָר יָהּ אֲדֹנָי מִי יַעֲמֹד:ד כִּי עִמְּךָ הַסְּלִיחָה לְמַעַן תִּוָּרֵא:ה קִוִּיתִי יְהוָה קִוְּתָה נַפְשִׁי וְלִדְבָרוֹ הוֹחָלְתִּי:ו נַפְשִׁי לַאדֹנָי מִשֹּׁמְרִים לַבֹּקֶר שֹׁמְרִים לַבֹּקֶר:ז יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה כִּי עִם יְהוָה הַחֶסֶד וְהַרְבֵּה עִמּוֹ פְדוּת:ח וְהוּא יִפְדֶּה אֶת יִשְׂרָאֵל מִכֹּל עֲוֹנֹתָיו:
נקרא  37  פעמים

אתגר AI

ממה זה עשוי...? • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה