סטודיו לגיל 3

• פותח הנושא hagy
  • פורסם בתאריך

hagy

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
שלום לכולם
אשמח לפתוח כאן דיון או לשמוע את דעתכם המקצועית בעניין.
גיל 3 חלאקה הולכים לסטודיו - מוכר וברור.

מה הלאה...
הצלם/ת מכין/ה בנק של 30 תמונות מינימום אם בחרנו 10-15 תמונות לפיתוח
עד כאן.

מכאן והלאה מה הולך לקרות ??
האם הלקוח יושב על האלבום הדיגיטלי ובוחר את ה 10-15 תמונות שלו..
או ש....
אתם אלה שקובעים לו בחיים מה יפה בשבילו (או מחליטים עבורו) בלי לתת לו לבחור.

מה אתם עושים ? מה השיקולים ? לכאן ולכאן ? האם זו בכלל שאלה ?

רבקה.

משתמש מקצוען
בראש ובראשונה: מה שהולך זה מה שהצלם קובע. לכל צלם יש את השיטות שלו, וכל עוד הכל הוסכם מראש (או כל עוד הלקוח לא שאל מראש, ולא מופרך לנהוג כפי שהצלם נוהג) - זכותו של הצלם לנהוג כפי שהוא מוצא לנכון.
יש צלמים שלאחר הצילומים מגישים ללקוח את כל התמונות ללא עריכה (או בעריכה בסיסית) ויש כאלה שמגישים רק מעטות אבל ערוכות. יש כאלה שנותנים את קבצי האלבום הדיגיטלי (הקבצים של העמודים המעוצבים) ויש כאלה שלא. יש כאלה ששולחים את האלבום ללקוח עם שליח ויש כאלה שמצפים שתגיע לאסוף אותו מהסטודיו. וכו'.
משאלתך נראה שאתה לא אוהב את הגישה של הצלם שלך כלפי איזו נקודה, ואני מוכרחה להבהיר: אתה פה בפורום צילום מקצועי, ואמור להיות שכאן לא תקבל תמיכה להטחת האשמות בצלם שלך. במיוחד כשאנחנו לא יודעים את כל הפרטים ושומעים את הסיפור בצורה סובייקטיבית מעיניך שלך.
["אמור להיות" כי לפעמים חלק מחברי הפורום שוכחים את הנקודה הזו, ונהנים להטיח האשמות בקולגה בלי לדעת את הסיפור, אולי כי הם חושבים שזה מצייר אותם כצלמים טובים ומקצועיים יותר.]

דבר שני: לא הסברת ממה אתה לא מרוצה.
כתבת שבחרת 10-15 תמונות מתוך 30. עכשיו שאלת האם אתה אמור לשבת על האלבום הדיגיטלי ולבחור את ה-10-15 תמונות שלך. אבל כתבת שכבר בחרת אותן. אז אני לא מבינה מה חסר לך.
אולי כוונתך הוא שהצלם לא נתן לך לבחור 10-15 מתוך 30, אלא ישר בחר בעצמו 10-15?
יש צלמים שזו השיטה שלהם, אני מניחה.

שאלת מה אני עושה: אני מצלמת המון, בערך 200-400. אני מסננת חזק מאוד, עד ל-60-90 תמונות. מעלה את התמונות לאתר אינטרנט מוגן בסיסמא, ממנו הלקוח יכול לבחור את המספר שכלול בחבילה שהוא בחר (בד"כ 20-40-60). אני עורכת בצורה רצינית, מכניסה לאלבום שכלול בחבילה (מעצבת אלבום דיגיטלי אם הוזמן) ומוסרת ללקוח את האלבום ביחד עם דיסק שמכיל את התמונות שבאלבום ותו לא.
אבל שים לב, אני מסננת חזק מאוד לפני ההעלאה לאתר (כאמור, מ-200-400 עד ל-60-90), אז מטבע הדברים הלקוח רואה רק תמונות שאני חושבת שהן טובות מאוד. מכאן והלאה הגיוני שאאפשר לו לבחור.
לפעמים זה ממש מתסכל שהוא מוותר על תמונות שבעיניי הן הכי טובות בסט, ולוקח תמונות אחרות פחות מוצלחות. אבל מה שחשוב הוא שגם הפחות מוצלחות הן כאלה שבעיניי הן ממש טובות.

צילומית

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
איך עושים אלבום דיגיטלי מ10-15 תמונות? מה יש לראות שם?

אני מתחילה מ20 תמונות בחבילה,ובדרך כלל הלקוחות בוחרים יותר,כל אחד לפי התקציב שלו.

אני,כמו רבקה,[איזה כייף להיות כמוך במשהו....] מצלמת המון תמונות ומסננת אותם בהמוניהם,ושולחת להורים בחירה במייל בקובץ נמוך עם חתימת הלוגו שלי,ואת מה שהם בוחרים אני נותנת יחד עם האלבום,על דיסק באיכות מירבית להדפסות חוזרות.

rosmarin

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
אני בוחרת לבד ואז שולחת לאישור.
בד"כ הלקוחות מרוצים מהבחירה שלי.
(מדובר על צילומי ילדים, לא מוצרים או משהו אחר)

מילכי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
אני שולחת כ - 150 תמונות לבחירה כשהן מוחתמות ומתוכן הלקוח בוחר.
באלבום דיגיטאלי מעוצב- אני לא נותנת אפשרות לבחירה.
כיוון שזה עיצובים שונים, אני בוחרת את התמונות שישתלבו לי טוב - ורק אז נותנת ללקוח לאשר, התגובה בד"כ היא - וואווווו :)
נשמח מאד אם תכתוב מה קרה בדיוק, נוכל להבין יותר.

רבקה.

משתמש מקצוען
נכתב ע"י מילכי;1043683:
אני שולחת כ - 150 תמונות לבחירה כשהן מוחתמות ומתוכן הלקוח בוחר.
באלבום דיגיטאלי מעוצב- אני לא נותנת אפשרות לבחירה.
כיוון שזה עיצובים שונים, אני בוחרת את התמונות שישתלבו לי טוב - ורק אז נותנת ללקוח לאשר, התגובה בד"כ היא - וואווווו :)
נשמח מאד אם תכתוב מה קרה בדיוק, נוכל להבין יותר.

את יודעת, באמת לפעמים אני רואה בעיה בזה. בחתונות אני אומרת ללקוח לבחור כ-400 תמונות ושמתוכן ייכנסו לאלבום כ-200-250. חוץ מזה אני גם אומרת שבמקרה הצורך אני עשויה לבחור לאלבום תמונות שהלקוח לא בחר. אז אין לי בעיה מבחינת העיצוב.
אבל בפורטרטים אני אמורה לעבוד עם מה שהם בחרו וזה הכל. וזה באמת קשה. אז כבר קרה שהוספתי איזה 2-3 תמונות שלא בחרו, כצ'ופר וכדי שאצליח לעצב נורמלי.

השיטה שבה הצלמת בוחרת מניבה ללא ספק אלבום יפה יותר. כמו שהצלמת יודעת לצלם יותר טוב מהלקוח, ככה היא גם יודעת לבחור יותר טוב ממנו את התמונות. אז כן, לפעמים הלקוח יפסיד תמונה שהוא נורא אהב, פשוט כי היא לא מספיק מקצועית. אבל אוקיי, בשביל זה יש לו מצלמה בבית והוא יכול לצלם אינסוף תמונות חמודות ולא מקצועיות.
מהצד השני, מאחר והלקוח מקבל רק את התמונות שבאלבום ולא יותר - אני חושבת שאולי כן יש מקום לאפשר בחירה.
במיוחד שלפעמים יש נניח 2-3 תמונות כמעט זהות אבל עם הבעה קצת שונה. ורק ההורים ידעו מהי ההבעה שאופיינית לילד ושיהיה להם הכי כיף לזכור.

מילכי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
נכתב ע"י רבקה.;1044025:
מהצד השני, מאחר והלקוח מקבל רק את התמונות שבאלבום ולא יותר - אני חושבת שאולי כן יש מקום לאפשר בחירה.
במיוחד שלפעמים יש נניח 2-3 תמונות כמעט זהות אבל עם הבעה קצת שונה. ורק ההורים ידעו מהי ההבעה שאופיינית לילד ושיהיה להם הכי כיף לזכור.

את צודקת.
בגלל שזה אלבום מעוצב - בדרך כלל למרות שסיכמנו על 35 תמונות - הלקוח מקבל 45.
כי אני מוסיפה את כל התמונות המתוקות האלה, שהן כמעט זהות אבל לא ממש...
ואם יש לי איזה התלבטות - אני מתייעצת...

רבקה.

משתמש מקצוען
נכתב ע"י מילכי;1044093:
את צודקת.
בגלל שזה אלבום מעוצב - בדרך כלל למרות שסיכמנו על 35 תמונות - הלקוח מקבל 45.
כי אני מוסיפה את כל התמונות המתוקות האלה, שהן כמעט זהות אבל לא ממש...
ואם יש לי איזה התלבטות - אני מתייעצת...
אצלי באלבום המעוצב יש 60 תמונות. :eek:
אני לא מבינה איך אפשר לעצב אלבום עם כ"כ מעט תמונות. הוא נגמר תוך שניה, לא?
ומבחינתי לתת 10 תמונות מתנה זה המון המון. כידוע אני עורכת כל תמונה במשך 10-40 דקות בערך, אז אני לא יכולה להשקיע כ"כ הרבה זמן נוסף ללא תשלום.

RacheliM

משתמש סופר מקצוען
אני לא מבינה למה אתן לא נותנות ללקוח לבחור...
אצלי הלקוח מקבל בערך 200 תמונות לבחור.
ומה שהוא בוחר עם זה אני עובדת...הוא צריך לאהוב את התמונות - לא אני.
את הסינון הראשוני של מה שממילא לא נראה לי אני עושה לפני שהוא רואה,אז כל שאר התמונות בסדר מבחינתי...
ולהתמודד עם העיצוב זו כבר בעיה שלי..
אני יכולה לייעץ ללקוח ולתת רעיונות,אבל כל אמא עם השגעון שלה והתמונות שהיא אוהבת...

מילכי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
רחלי - כמו שאמרתי זה רק באלבום דיגיטאלי מעוצב (!)
אם האמא תבחר לי את כל התמונות פרופיל - או שהוא מסתכל לשמים. איך אני יעצב את האלבום?
בכל אלבום דיגיטאלי לא מעוצב, או הדבקה - נותנת כמובן לבחור את התמונות כאוות נפשם :)

RacheliM

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י מילכי;1044141:
רחלי - כמו שאמרתי זה רק באלבום דיגיטאלי מעוצב (!)
אם האמא תבחר לי את כל התמונות פרופיל - או שהוא מסתכל לשמים. איך אני יעצב את האלבום?
בכל אלבום דיגיטאלי לא מעוצב, או הדבקה - נותנת כמובן לבחור את התמונות כאוות נפשם :)

זו בעיה שלך איך לעצב...האמא צריכה לאהוב את האלבום ואת התמונות שבו. ואם היא בוחרת רק תמונות פרופיל שמסתכלים לפרפרים אז זה מה שצריך להיות...!
את יכולה לייעץ לה - לא לבחור בשבילה.

רבקה.

משתמש מקצוען
נכתב ע"י RacheliM;1044134:
את הסינון הראשוני של מה שממילא לא נראה לי אני עושה לפני שהוא רואה,אז כל שאר התמונות בסדר מבחינתי...
ולהתמודד עם העיצוב זו כבר בעיה שלי..
אני יכולה לייעץ ללקוח ולתת רעיונות,אבל כל אמא עם השגעון שלה והתמונות שהיא אוהבת...

דווקא אלי את משרשרת? (אה כן, את צופה בפורום בצורה ליניארית, את בכלל לא מודעת לזה שההודעה שלך משורשרת אלי... :p)

קיצר, אני כן נותנת ללקוח לבחור, כאמור, אבל אני לא נותנת 200 כי אין כזה דבר שיהיו ללקוח של צילומי משפחה 200 תמונות שהן באמת טובות. יהיו 50 בינוניות-מינוס, 50 בינוניות-פלוס, 70 טובות ו-30 מעולות, נניח.
אני מעדיפה לתת 30 מעולות ועוד בערך 30-60 שהן הכי טובות מתוך הטובות, כי זה די והותר על מנת לבחור אלבום מהמם שהם יאהבו כל תמונה בו, ומנגד ככה אני יכולה להיות בטוחה שאין להם תמונות בינוניות באלבום.

RacheliM

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י רבקה.;1044162:
דווקא אלי את משרשרת? (אה כן, את צופה בפורום בצורה ליניארית, את בכלל לא מודעת לזה שההודעה שלך משורשרת אלי... :p)

קיצר, אני כן נותנת ללקוח לבחור, כאמור, אבל אני לא נותנת 200 כי אין כזה דבר שיהיו ללקוח של צילומי משפחה 200 תמונות שהן באמת טובות. יהיו 50 בינוניות-מינוס, 50 בינוניות-פלוס, 70 טובות ו-30 מעולות, נניח.
אני מעדיפה לתת 30 מעולות ועוד בערך 30-60 שהן הכי טובות מתוך הטובות, כי זה די והותר על מנת לבחור אלבום מהמם שהם יאהבו כל תמונה בו, ומנגד ככה אני יכולה להיות בטוחה שאין להם תמונות בינוניות באלבום.
עוד הפעם את עם הלינארי שלך.......!!
361

תתחילי גם לצפות ככה.................................. :cool:
טוב בסוף זה כל אחת וצורת העבודה שלה...אבל אני לא מאמינה שיש לך רק 30 מעולות לתת.
(או שאת מתכוונת ל-30 מגוונות ולא שחוזרות על עצמן בשינוי קל של הזוית)

sarigold5

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י RacheliM;1044183:
טוב בסוף זה כל אחת וצורת העבודה שלה...אבל אני לא מאמינה שיש לך רק 30 מעולות לתת.

איך באמת מצליחים להוציא 40 תמונות מגוונות שלא חוזרות על עצמן בלי לשגע את הילד יותר מדי?

רבקה.

משתמש מקצוען
נכתב ע"י RacheliM;1044183:
עוד הפעם את עם הלינארי שלך.......!!
361

תתחילי גם לצפות ככה.................................. :cool:
פשוט הסטנדרטים שלי לגבי מה בינוני מה טוב ומה מעולה - אולי שונים משלך...

שרי, גם באלבום של 40 לא חייב 40 מגוונות. חלק הן קרופים צפופים יותר, חלק עם שינוי הבעה... כמובן באלבום מעוצב של 60 תמונות בד"כ לפחות בחלק מהאלבום יש תמונות גם של שאר המשפחה, לא רק ילד החלאקה.
יש גם החלפות של בגדים ושל רקעים, ולפעמים גם רוצים שילוב בין צילומי חוץ לסטודיו.

rosmarin

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י RacheliM;1044134:

שתי דברים:
א. לבחור תמונות זה חלק מעבודת הצילום. בגלל זה אני בוחרת.
ב. ברור שהלקוח צריך לאהוב את התמונות. בגלל זה הוא בא אלי. הוא אוהב את העבודה שלי וסומך על הבחירות שלי.

RacheliM

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י rosmarin;1044266:
שתי דברים:
א. לבחור תמונות זה חלק מעבודת הצילום. בגלל זה אני בוחרת.
ב. ברור שהלקוח צריך לאהוב את התמונות. בגלל זה הוא בא אלי. הוא אוהב את העבודה שלי וסומך על הבחירות שלי.
מה הקשר?
את יודעת כמה פעמים יש לי תמונות מדהימות ומעולות שהילד לטעמי נראה בהן מקסים והאמא ממש מזועזעת מזה שחשבתי על התמונה הזו בכלל...??
זה עניין של טעם,וכל אמא אוהבת את הילד שלה בצורה אחרת.

מירי קוגלמן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
גם אני נותנת ללקוח לבחור, ואם לא בוחרים תמונה שאני ממש אוהבת אני נותנת גם אותה (בד"כ אומרים לי- אם יש תמונה מוצלחת יותר לדעתך [מסט מסוים] תחליפי)
לאלבום דיגיטלי אני מבקשת לבחור 4-5 תמונות מכל "סט" כדי שאוכל לבחור את המתאימות, אבל קורה לי גם שאני מוסיפה תמונה שלא נבחרה ועוד לא קיבלתי על זה תלונה :)

רבקי פרידמן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
נכתב ע"י RacheliM;1044309:
מה הקשר?
את יודעת כמה פעמים יש לי תמונות מדהימות ומעולות שהילד לטעמי נראה בהן מקסים והאמא ממש מזועזעת מזה שחשבתי על התמונה הזו בכלל...??
זה עניין של טעם,וכל אמא אוהבת את הילד שלה בצורה אחרת.

נכון. ומוסיפה - לפעמים ילד נראה לי עם חיוך מעולה והאמא אומרת איזה חיוך צבוע זה לא החיוך שלו .כמובן שיש חיוכים צבועים של גיל 5 שמיד אפשר להבחין - הגדולים יותר יודעים לעבוד עלינו לא על האמא.
לפעמים יש תמונה עם פוזה שלא נראת לי מדהימה והאמא אומרת - זה בדיוק הוא עם הפוזה הזאת את זה אני רוצה......
איך אפשר לבחור לבד?

rosmarin

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
מתוקות שלי, בכיף, תעבדו איך שאתן מבינות.
אצלי לא קורה הדברים האלה שאתן מספרות. אני אוהבת תמונה. אני שמה אותה באלבום. גם האמא אוהבת.
אף פעם לא קיבלתי תלונות. להיפך.
ואגב, אני לא מנסה להיכנס לראש של האמא. אני מנסה להיות כמה שיותר אני.

אני חייבת לצרף פה דוגמא לתמונה שבחרתי לבד, כי אהבתי אותה- (במקרה הזה כן הייתי דרוכה לראות את תגובת האמא) והלקוחה התלהבה ממנה יותר מהכל.

אולי מעניין אותך גם...