דרוש מידע סגריה אחת מזיק?

מצב
הנושא נעול.

PG-עיצוב בטעם יוקרתי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
אשכולות בפרוג זה כזה:
עמוד 1: דעות בעד ונגד סיגריה ביום.
עמוד 6: פילוסופיות על פחד, חוק גודווין, כמה קלוריות יש בבורקס
עמוד 10: דיונים על מתירנות בציבור החרדי
עמוד 12: האשכול ננעל
חזק ביותר!

מרים יעל

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
הסיגריה לא ממכרת היא מענגת

בסיגריה יש חומר ממכר ומשמו ניקוטין.
יש הבדל גדול בין התמכרות לסמים, סיגריות, הימורים וקניות, לבין התענגות על שוקולד או הנאות אחרות.

סמים, אלכוהול, סיגריות וכו'- בכולם יש חומרים ממכרים אלו או אחרים. הם יוצרים פעולה כימית במוח שגורמת לבן אדם לאבד את השליטה ולהתעסק רק בהם, ולא להיות מסוגל להפסיק גם כשהוא מודע להשלכות ההרסניות ואפילו מסכנות חיים שלהם.
בן אדם לא יכול לחיות כשהוא אוכל רק שוקולד, אבל בן אדם יכול בהחלט להרוס לעצמו את החיים ולהפוך לצל אדם, בהתמכרות מהירה מאד לסמים. שוקולד לא ממכר בן אדם עד אובדן שיקול דעת, אבל סמים כן. וכנ"ל סיגריה, קניות והימורים, ואפילו עבודה.

התמכרות היא פעולה כימית במוח,
וזה אולי מתחיל כ'התענגות', אבל מהר מאד זה כבר אובדן שליטה.

רק דייקתי.

עריכה: עכשיו כשעשיתי קצת ריסרצ', יש מצב שיש התמכרות לשוקולד עד אובדן שליטה. בכל מקרה, הנקודה שלי הייתה שמדובר בהתמכרות ולא בהתענגות. לא מדובר במשהו שאפשר להפסיק בקלות מבחירה, או במשהו שמגיע אם 'חסר' לך עונג אחר. יכול להיות שתהיה חשוף יותר להתמכרות אם אתה חיי בתחושת ריקנות, אבל העוסקים בתחום (לדעתי היה השבוע כתבה על זה במשפחה) מכירים אנשים שחיו חיים מלאים תוכן כרימון, וכעת מתמודדים עם התמכרות קשה שהובילה אותם לחוסר שליטה ונאלצים לעבור גמילה במכונים יעודיים.

נערך לאחרונה ב:

המימד הנוסף

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
סמים, אלכוהול, סיגריות וכו'- בכולם יש חומרים ממכרים אלו או אחרים. הם יוצרים פעולה כימית במוח שגורמת לבן אדם לאבד את השליטה ולהתעסק רק בהם.
באופן תאורטי, המח שלנו אמור לייצר הורמונים ונירוטרנסמיטורים של עונג דוגמת דופאמין, אדרנלין וסרוטונין לבד, ברור שאדם שלוקח חומרים אלו בתרופות מרשם או סמים (טבעיים וכימיים) מפחית את הייצור המוחי ובעצם מנוון את הפעילות המוחית, לעיתים באופן חסר תקנה, התוצאה היא כמובן התמכרות מחייבת ולכן יש אסירים שיקבלו את מנת הסמים שלהם באופן רשמי, השאלה למה המח שלו לא ייצר הורמונים מענגים שהוא נזקק וגם נהנה מהניקוטין? (אדם מאוזן לא נהנה מהניקוטין!!) .
שוקולד לא שונה במהות רק באיכות- האדם מתמכר לסוכר/ לקופאין שבדם, לכן לענין הרעיוני סוכר וניקוטין הם דומים, שוב לא באיכות.
אני רציתי להסב את תשומת הלב לכך שהסיגריות באות למלא חלל שהיה גם קודם להם, ורק לקחת את הסיג' בגמילה, זה לא מספיק, צריך להבין איפה המחסור, ממה בורחים לשוקולד או לסיגריה.
מבחינתי אדם שמכור לאוזניות שמע או לסיגריות בעצם מספר: חסר לי עונג, הרבה עונג.
כך גם אני מתייחסת לעצמי כשאני הולכת לקפה או לשוקולד (וההכרח לא יגונה). וכשם שאני לא יכולה שיקחו לי אותם לצמיתות, כי אני אהיה במידת מה לא רגועה, כך ויותר מכך א"א לקחת סיגריה ממעשן בלי לספק תחליף אמיתי.

GolanArt

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
עיצוב ואדריכלות פנים
סתם עדכון: הסיגריה לא ממכרת היא מענגת והאדם החסר מתמכר לעונג הזה, האמת שכולנו מכורים להנאות וגם בשביל זה באנו לעולם "אין האדם נברא אלא להתענג" אבל על ד לא על שוקולד!
אדם שמתמכר ל-משוקולד ועד הסמים הקשים ביותר, זה אדם שחסר לו עונג רוחני או סיפוק פנימי, במידה והוא ייחשף (והוא ייחשף...) לעינוג שבמתוק, שבקניות, שבעישון, שבצפייה, שבסמים הוא יתמכר עד לרמת החסר שלו בעונג הפנימי.
זה גם ההסבר למה יש כאלו שעישנו מבחינה חברתית ובהמשך הפסיקו בקלות, או לאנשים שנגררו לכמויות מטורפות ושדרגו את הסם... הכל לפי מה שהיה חסר להם בקרבה הפנימית לעצמם.
פגשתי כבר מעשנים כבדים שאמרו לי שאין להם הנאה בסיגריה, אבל כל הגוף רועד להם מעצבים בלעדיה, זה מעיד על משהו במוח כבר.

המימד הנוסף

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
פגשתי כבר מעשנים כבדים שאמרו לי שאין להם הנאה בסיגריה, אבל כל הגוף רועד להם מעצבים בלעדיה, זה מעיד על משהו במוח כבר.
זה נכון וזה לא סותר.
אדם שהתמכר לסיגריה היא כבר צורך, מה שהוא צורך הוא כבר לא עונג.
אדם מאוזן לא מתמכר לקניות וגם לא לסיגריה אפילו אם יעשן, אבי לדוג' מעשן מדי פעם בפעם מאז שאני מכירה אותו ולפני... עם חברים, והוא לא מכור. לכן סיגריה לא ממכרת בפני עצמה, היא כן ממלאה מחסור וגם מנוונת את הייצור הטבעי, ככל שהיא ממלאה יותר מחסור היא הופכת לצורך (אמיתי!)

חושב מחדש

משתמש מקצוען
אדם שמתמכר ל-משוקולד ועד הסמים הקשים ביותר, זה אדם שחסר לו עונג רוחני או סיפוק פנימי,

חיכיתי לתגובה שכזו -

אתחיל בסיפור [אימתתי אותו עם בעל המעשה]
מרן המשגיח רבי יחזקאל לווינשטיין זי''ע היה אוכל כמויות קטנות של אוכל ביום, [יש לי את התפריט] מדובר באוכל שאדם נורמלי לא היה שבע ממנו אפילו לא לארוחת הבוקר שלו.
הנושא היה לשיחה בקרב בחורי הישיבה, איך המשגיח מלאך ד' צבקות יכול להסתפק בכה מעט אוכל,
אחד הבחורים העז את פניו וניגש למרן המשגיח ושאלו על כך -
ענה לו המשגיח - כל אדם נולד עם כוס של סיפוק ריקה בכל בוקר מחדש, ובמהלך היום הוא צריך למלאות אותה, יש הרבה דרכים למילוי, רוחניות - תורה - מצוות. לצערנו גם עבירות ממלאות בסיפוק [מהות הבחירה] ואוכל וגשמיות גם הוא ממלא את כוס הסיפוק.
מכיוון ואדם לא יכול למלאות את כוס הסיפוק שלו רק על ידי רוחניות [אין אפשרות בעולם הזה להגיע לידי מדרגת הנ'] לכן אנחנו צריכים לאכול וכן את כל הנאות הגשמיות.
אני אמר מרן המשגיח - ממלא את רוב כוס הסיפוק שלי ברוחניות, אני צריך לאכול בשביל מה שלא יכול להתמלא ברוחניות...

ומעבר לכך - אמר מרן המשגיח הרב דסלר זצ''ל, שכתוב שמשה רבנו ע''ה כאשר היה בהר סיני לא עלה מעל עשרה טפחים [גמרא סוכה] ואם כן שאל הרב דסלר איך יכל שלא לאכול 40 יום ו40 לילה?
אלא מבאר המכתב מאליהו, שמשה רבנו קיבל את מדרגת ה50 כאשר עלה להר סיני, ואת כוס הסיפוק שלו יכול למלאות רק ברוחניות... ולא היה צריך אוכל ושתיה.

ואם אנחנו הולכים לפי המהלך הזה, הרי שאנחנו יכולים להסביר את דברי התפארת ישראל על המשנה [תחילת פרק חלק] 'לעתיד לבוא יש גוף וגוויה ואין אוכל ושתיה [מצוטט מתוך זכרון, מקווה שזה הנוסח] ולכאורה איך יתכן שיהיה אוכל ושתיה בלי גוף וגוויה?
אלא לפי המבואר - כאשר מישהו מגיע לשער הנ', אינו זקוק למילוי של גשמיות.

ואכמ''ל.

ולכן - לבוא ולומר שמי שמעשן זה בגלל שאין לו מילוי ברוחניות...
כל אחד מוצא דרך אחרת למלאות את כוס הסיפוק שלו.

ראש לשועלים

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
ובענין השכן שמעשן במרפסת, אכן, התנהגות מסריחה תרתי משמע אבל מדין תורה מותר לו
ממש לא נכון.
בלי לפתוח פה דיון דייני-תורני,
שמיני בסדרת הדיונים.
‏‏רמב''ם - עותק.PNG

נערך לאחרונה ב:

צבייון

משתמש מקצוען
אדם שמתמכר ל-משוקולד ועד הסמים הקשים ביותר, זה אדם שחסר לו עונג רוחני או סיפוק פנימי,
גדולי ראשי הישיבות של הדור האחרון היו מעשנים כבדים.
הרב שך
הרב שמעון משה דיסקין
הרב שמואל רוזובסקי
הרב יחיאל מיכל גורדון [לומז'א]
ועוד ועוד...
היה להם חוסר עונג רוחני?????

ראש לשועלים

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
הרב שך
הרב שמעון משה דיסקין
הרב שמואל רוזובסקי
ועוד ועוד...
זאת שאלה שלא מתאימה לפרוג.

ראש לשועלים

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
לא היתה כאן כל שאלה אלא הפרכה של אמרה לא נכונה בלשון המעטה
הוא אשר דיברתי. לא מתאים להעלות כאן משהו שלא נתון לשום דיון במסגרת הזו.
זה סתימת פיות נטו.

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
הרב שך
הרב שמעון משה דיסקין
הרב שמואל רוזובסקי
ועוד ועוד...

היה חסר אוכל...
לא היה מה לאכול אז עישנו.
ושאף אחד לא יקנא בסיגריה רוסית שעשויה מפראבדה מגולגל ובלי פילטר.

רבי יחזקאל אברמסקי סיפר שכשהיה בסיביר עישן תשעים סיגריות ליום

-LIGA

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה והפקת סרטים
גם אם נניח אתה צודק, צריך שהידיים ירעדו לפני שמישהו כותב תגובה בנושא כ"כ בעייתי.
אין צורך לרעוד... אנשים לא כ"כ מהר מחליפים את דעתם. או הנהגתם. (תשאל נשים שבעליהן מעשנות, בטח קפצו על האשכול והכריחו את הבעל לקרוא אותו, ואח"כ אמרו בתרועת ניצחון: נו, אמרתי לך! והם מפטירים, נו, נראה לך איני יודע את כל זה????)

GolanArt

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
עיצוב ואדריכלות פנים
זה נכון וזה לא סותר.
אדם שהתמכר לסיגריה היא כבר צורך, מה שהוא צורך הוא כבר לא עונג.
אדם מאוזן לא מתמכר לקניות וגם לא לסיגריה אפילו אם יעשן, אבי לדוג' מעשן מדי פעם בפעם מאז שאני מכירה אותו ולפני... עם חברים, והוא לא מכור. לכן סיגריה לא ממכרת בפני עצמה, היא כן ממלאה מחסור וגם מנוונת את הייצור הטבעי, ככל שהיא ממלאה יותר מחסור היא הופכת לצורך (אמיתי!)
על זה אני בדיוק מדבר. העונג של המעשנים הופך ברוב רובם לצורך, כלומר תלות, כלומר התמכרות. מי שמעשן גם שתי סיגריות ליום, או אפילו אחת ליום, אבל חייב אותה, הוא מכור. נקודה. מי שמעשן פה ושם שמזדמן לו, הוא לא מכור, אבל יש מעטים מהסוג שלו. וסיגריה ועוד איך שממכרת בפני עצמה, כפי שכבר ציינתי, היצרן עובד על זה בכל כוחו.

אהרן שטיימן

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
בסביבה שלי לא בטוח שמישהו מפריע לו,
אני מעשן במרפסת... האוויר יכול להגיע רק לאטמוספרה...

מעניין האם אתה מעשן רק במרפסת ביתך או לפעמים בעוד מקומות...

אבנועם

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
פחד בריא הוא פחד מהסוג של לחצות כביש. אנחנו עומדים על שפת הכביש, מסתכלים לשני הצדדים, וכשאין מכוניות עוברים בבטחה בקו ישר. כלומר, למדו אותנו מה הסכנה, ובאלו אמצעים לנקוט כדי להימנע ממנה. אנחנו עושים את מה שצריך בבטחה, ובלי תחושה לא טובה.
אז כן
להסתכל ימינה שמולה לפני חצית כביש - נורמלי
להמליץ לילדך לא לעשן - נורמלי
לא לאהוב ריח סיגריות - נורמלי
עיסוק אופססבי בנושא וכו' ברמת השכיחיות וכו' - פחד
נקיטת עמדה קצונית - פחד
להוריד שידוך - פחד
שומר פתאים ה' -לא את המתחכמים
זה נאמר על דבר שאין וודאות ע"כ שהוא מזיק
והרי ראינו בעיננו זקנים רבים שמעשנים והאריכו ימים

הסכת ושמע

משתמש מקצוען
הפקות ואירועים
דרוש לנו מידע מקצועי בדחיפות:

האם סגריה עד שניים ליום מזיקה לבריאות? באיזה רמות?
מדובר על שידוך שהולך להתפוצץ עקב כך, רק מהפן הבריאותי
איפה אפשר לשאול ולשאוב מידע מדויק על כך?

תודה רבה.
לא נכנס כעת לכל מה שהגיבו באשכול

"מקצועי" לגבי "סיגריות" התשובה היא מכורה מראש

לכל אחד יש את האבחנה כלפיו
אני באופן אישי מכיר 5 אנשים שעברו ארועים כאלה ואחרים על הלב
למטופל הראשון (שלא עישן) הרופא אמר שיתרחק מהריח הזה כמו מאש
למטופל השני הרופא אמר בביקורות אחרי שבועיים תחזור לעשן ואל תאכל כולסטרול ברמה מפחידה
לשלישי אמר "למה לא הפסקת לעשן?" וכשענה שזה גורם לו לרעב... ענה לו תמשיך
לרביעי בכלל לא התייחס לעישון
ולחמישי ששמע שהמשיך לעשן אמר לו הנטייה האישית שלי לומר להפסיק לעשן, אבל כנראה שהכל תקין אצלך ולא זה מה שיגרום לפעם נוספת, (כיום אחר יותר מעשור הרופא עדיין אוחז בדעתו שיעשן ושלא יצרוך כולסטרול וכו')

האם זה בריא העישון?
לא - חד משמעי

האם להוריד על זה שידוך?
ברור שלא זה הבעיה היחידה, אלא יש עוד כמה רק שלא מספיק מוגדר

רק נקודה מחשבה
מעל ל50% מהפרסום השלילי של הסיגריות משולם ע"י מכוני גמילה למיניהם

כותב השורות אינו מעודד עישון כלל
וגם אינו מעשן במקומות ציבוריים

נערך לאחרונה ב:

אהרן שטיימן

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
רק נקודה מחשבה
מעל ל50% מהפרסום השלילי של הסיגריות משולם ע"י מכוני גמילה למיניהם

ועוד נקודה למחשבה -

100% מהפרסומים החיוביים על סיגריות משולמים ע"י חברות הסיגריות...

הסכת ושמע

משתמש מקצוען
הפקות ואירועים
ועוד נקודה למחשבה - של מעל

100% מהפרסומים החיוביים על סיגריות משולמים ע"י חברות הסיגריות...
לא הבנתי את התגובה שלך?
כשאני רוצה לפרסם את עצמי אני מפרסם את עצמי,
כשאומרים לך במשרד הבריאות שהשומן בסוגי הצ'יפס למיניהם לא בריא הם משלמים ע"ז פרסום,
אבל הנתון שאתה הבאת כלל לא קשור למה שאני הבאתי

מעל 100% מהפרסום בעד אסם הוא משולם ע"י אסם
ומעל 100% מהפרסום בעד טרה הוא משולם ע"י טרה

אבל 100% מהפרסום נגד הממתקים משולם ע"י משרד הבריאות
ולעומת זאת פחות מ 50 % מהפרסום נגד סיגריות משולם ע"י משרד הבריאות
אלה הנתונים בישראל

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  13  פעמים

אתגר AI

אחרי החגים • אתגר 13

לוח מודעות

למעלה