נספח ***לאתגר השבועי ***שחור לבן

פשוט

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עריכה והפקת סרטים
לא הבנתי, סליחה,

מעלים תמונה יפה בכל נושא שאותה ממירים גם לשחור לבן???

או תמונה שצולמה במקור בשחור לבן??

msphoto

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
מישהו יכול להסביר לי את הסעיף הבא:
התמונה חייבת להיות בחשיפה ראשונית בפורום, או לחלופין תמונה שלא נחשפה בשלושת החודשים האחרונים. (אין להעלות תמונות שעלו כבר באשכול כל שהוא בפורום)

?

חיוך

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
UX UI
D I G I T A L
נכתב ע"י msphoto;965914:
מישהו יכול להסביר לי את הסעיף הבא:
התמונה חייבת להיות בחשיפה ראשונית בפורום, או לחלופין תמונה שלא נחשפה בשלושת החודשים האחרונים. (אין להעלות תמונות שעלו כבר באשכול כל שהוא בפורום)

?

יש כל מיני מפרשים, רש"י פשוט אין על זה.

מידי פעם הנושא עולה...

מילכי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
האמת, אחינועם, איכזבת אותי ;) אם כבר שחור לבן - אז שהתמונה תצולם בשחור לבן! שיבינו שהראיה היא שונה. ולא לקחת את התמונה הכי יפה מכל המחשב ולהמיר אותה לש"ל.......
וחוץ מזה - שיחקת אותה עם הנושא.
שבוע מקסים!

פשוט

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עריכה והפקת סרטים
גמני חושב כך הכי יפה לראות את ההתמודדות האמיתית בצלום מקורי של שחור לבן

מה הקטע של המרה בפוטושופ???

צילומית

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
מי זוכר שכדי לצלם שחור לבן צריך לקנות פילם מיוחד ו.."יקר"?
היו זמנים....את התמונות שצילמתי עם הסרט היקר הזה אני צריכה לסרוק למחשב
איזה עולם...

לשם שינוי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נכתב ע"י צילומית;965937:
מי זוכר שכדי לצלם שחור לבן צריך לקנות פילם מיוחד ו.."יקר"?
היו זמנים....את התמונות שצילמתי עם הסרט היקר הזה אני צריכה לסרוק למחשב
איזה עולם...

אני!!!!! :p
ואני גם מהאנשים המוזרים שמגעגעים לימים ההם...:rolleyes:

רבקה.

משתמש מקצוען
לצלם מראש בשחור-לבן זו טעות פטאלית. זה כמו לצלם מראש ברזולוציה מוקטנת כי להקטין בפוטושופ זה חובבני.
לא רק שהמרה לשחור-לבן במצלמה לעולם לא תתקרב ליכולות הבלתי נגמרות בהמרה לשחור-לבן באמצעות תוכנה עיבוד (פוטושופ, ACR, לייטרום...) כי תפקידה של המצלמה הוא לצלם ותפקידן של תוכנות העיבוד הוא לעבד, אלא בנוסף: כשאתה מצלם בשחור-לבן איבדת לנצח את האפשרות להשתמש בתמונה בצבע. היא לא קיימת בצבע.
העובדה שכעת אני חושבת ששחור-לבן הכי יתאים לתמונה הזו, אומרת שלעולם לא אחשוב אחרת?
איזו טעות...

אבל דבר אחד לא הבנתי: למה למען ה' אני צריכה להציג פה את גירסת הצבע? רק כדי להוכיח שלא השתמשתי בשחור-לבן כדי להציל תמונה גרועה? אני חושבת שאם גירסת השחור-לבן טובה, ורואים שהשחור-לבן יפה לה - זה כלל לא משנה אם המקור הצבעוני גם הוא יפה.
יש תמונות שיפות גם כך וגם כך, ובמקרים כאלה הצגה של גירסת הצבע בד"כ תגרום לפספוס התחושות שמעבירה גירסת השחור-לבן. (אגב, הדוגמא של אחינועם מוכיחה את זה. תמונת הרגליים יפה ומרגשת, אבל ברגע שרואים את גירסת הצבע לא מבינים איך מישהו יכול להעדיף אותה בשחור-לבן.)
ויש תמונות אחרות שבאמת נראות גרוע בצבע (מפוספסות, קורה), אבל ההמרה לשחור-לבן באמת מצילה אותן. גם אני לא אהנה לראות באתגר תמונות גרועות שהצלם שלהן חשב שהמרה לשחור-לבן תציל אותן (והיא לא). אבל מה לעשות, יש מקרים שבהם ההמרה באמת הופכת תמונה בינונית לתמונה מדהימה.

זו דעתי.
(ואם אמצא משהו שמתאים להשתתף באתגר, אעלה רק את גירסת השחור-לבן. אפשר לפסול את השתתפותי, אם רוצים.)

E&A

משתמש מקצוען
[FONT=&quot]מלכי[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]א. אני לא רואה חסרון בהשתתפות תמונה באתגר שבאה מהמאגר שלך [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]ב. בגלל שנראה גם את התמונה לפני ההמרה נוכל לבחון את יכולת הראיה שלך[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]רבקה[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]מכיון שאני חושבת שהאתגר הוא לא רק תחרותי אלא גם תועלתי לכן הוספתי את סעיף 2 התמונות, לדעתי הוספת התמונה המקורית תחדד את הסיבה להמרה[/FONT][FONT=&quot].
[/FONT][FONT=&quot]בתמונה שלי הרווחתי בהמרה את הדגשת הנגודיות במרקם בין הרגלים העדינות לחספוס של אבן, ונטרול הצבעים ברקע עזר להעביר את המסר[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]

E&A

משתמש מקצוען
רבקה
לי לא מפריע ולא גורע לראות גם את התמונה הצבעונית כי אני מגלגלת את הדף למצב שבו אני רואה רק תמונה אחת
ועוד דבר, לדעתי האתגר נעשה יותר מענין כשרואים את 2 הגרסאות.
חוץ מזה שאם 2 הגרסאות יפות אז גם סבבה.

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
אחינועם, ואם אני רוצה לצלם בשחור לבן +צבע אחד סגנון התמונות של "רומנטיקה בגרוש": ילדונת אפרפרה עם ורד אדום כדם וכיוצ"ב -אפשר, או שזה לא האתגר?

דוד דנברג

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
קצת על צילום שחור לבן - הועתק מאתר צלמים

צילום בשחור לבן - למה ואיך

בימים אלו, של מצלמות דיגיטליות משוכללות לכל אזרח, של מדפסות איכותיות, רזולוציה גבוהה ומנעד צבעים רחב ביותר, נשאלת השאלה מהו סוד הקסם של הצילום בשחור לבן, וכיצד הוא נשמר ונאהב עד עצם היום הזה בקרב חובבי צילום וצופים. ניתן למצוא מספר תשובות.

קודם כל, הפשטות. בעולם של דימויים רועשים, פירסומות, שלטי חוצות, מידע אינסופי שאופף אותנו, אנו מופגזים בכמויות עצומות של צבע ונתונים שגודשים את חושינו. בתוך כל זה ניצב הצילום בשחור לבן כאי של שקט, של התבוננות, של פשטות בים של כאוס. למרות המורכבות שיכולה להיות בצילום שכזה, הוא עדיין מורכב מגוונים מוגבלים.

בתמונות בשחור לבן יש כנות. דרך התמונות האלו ניתן ללכוד את היופי האמיתי של הדברים, לאחר שהישלנו מהם את מסכות הצבע. גרעין האמת והיופי של נושא הצילום נשאר עירום וחשוף, ואנו יכולים לפגוש אותו ללא מתווכים.

פחות זה יותר – אמנם צילומי שחור לבן מוגבלים לגווני שחור, לבן ואפורים, אך בתוך אלו ניתן למצוא עושר אינסופי של תתי-גוונים, אור וצל, רגשות ואמירות. העדינות שבפלטת הצבעים המוגבלת מאפשרת ירידה לעומקים והגעה לדיוק רב באשר לתגובות והמסר שהצילום מעורר.

צילום בשחור לבן מעניק איכות חדשה לדברים מוכרים. אנשים, מקומות, חפצים שאנו רגילים אליהם ביומיום ייראו פתאום אחרת כשהם מוצגים בצילום שחור לבן. פרטים מובנים מאליהם ייתגלו מחדש, ואנו נראה אותם באור אחר. הצילום עשוי לתת להם תחושה של קלאסיקה, של על-זמניות, של ייחוד. היעלמות הצבעים נותנת תחושה רומנטית, טראגית, אורבנית-קשה או נוסטלגית, תלוי בתאורה, במסר ובסגנון הצילום.

כמה טיפים לצילום בשחור לבן:

צלמים רבים מעדיפים לצלם בשחור לבן דווקא בימים בהם התאורה בחוץ אפרורית וסגרירית. היעדר השמש הבוהקת עשוי להוציא תמונות מעניינות עם ניגודיות עשירה יותר.

בצילום צבע קל לתכנן את הקומפוזיציה של התמונה סביב נקודת צבע מסויימת שתתן נקודת אחיזה לעין המתבונן. דבר כזה אינו אפשרי כמובן בצילום שחור לבן, ולכן נסו להתעלם מהצבעים שאתם רואים והרגילו את עצמכם לשים לב למרקמים, ניגודיות צבעים, תאורה וצורות שימשכו את העין כשאתם מרכיבים קומפוזיציה לצילום.

לא בכל מצלמה ניתן לצלם ישירות בשחור לבן. אך גם במצלמות שהאפשרות קיימת, לעיתים עדיף לצלם את התמונה במוד צבעוני, ולהמירה לאחר מכן, בעזרת תוכנות גרפיות, לשחור לבן. בדרך זו נשמרים יותר נתונים בצילום והוא איכותי יותר.

התמקדו במרקמים – צילום בצבע נוטה להזניח את תשומת הלב ממרקמים של הנושאים המצולמים. ואילו שחור לבן מדגיש את הדפוסים של צללים הנוצרים על פני משטחים שונים – כלומר מרקם. התרגלו לשים לב למרקמים מעניינים ולהעביר אותם לצילום, מה שייתן רובד נוסף לתמונה, עושר של תחושה ואשלייה של מגע.

שימוש בפילטרים שונים עשוי להגביר את הדרמטיות בתמונה, את הניגודיות ואת הרגש שהיא מעוררת. עם זאת צלמים רבים ייעדיפו לצלם ללא פילטר ולהשתמש לאחר מכן בפילטרים מתוך תכנות עריכה גרפיות (כמו פוטושופ), שבהן ניתן לשלוט בתוצאה בצורה מדוייקת יותר.

שימו לב לאור. העין האנושית מורגלת לשים לב בעיקר לצבע ולעוצמת האור שהיא קולטת. כאשר מבטלים את הצבע ניתנת משמעות גדולה הרבה יותר לעוצמת האור, לניגודיות, ולקומפוזיציה של אור וצל. נסו לראות את העולם ללא צבע אלא דרך כמות האור הבהיר והכהה שקיימת סביבכם, ולפי זה בחרו את הצילום שלכם.

קומפוזיציה – מאחר ואין לנו צבעים לבנות סביבם קומפוזיציה, על הצלם להעביר את הדרמה והעניין דרך קווים, צורות, יחסים בין גופים והעמדתם, כלומר הקומפוזיציה של התמונה, הדרך בה הוא בוחר למסגר את הצילום והזווית ממנה הוא מצלם. כל אלו יעניקו את המסר והרגש שבתמונה.

פרטים – שחור לבן יכול לחשוף ולהדגיש את הפרטים הקטנים הרבה יותר מצילום צבעוני. שימו לב לפרטים – אלו שאתם רוצים להדגיש, ואלו שאתם רוצים להסתיר. קמטים בפנים, מרקם קרקע, עננים בשמים, לכלוך זעיר, כל אלו יכולים להיחשף במלוא תפארתם או עליבותם דרך צילום שחור לבן.

צילומי שחור לבן הם דרך מצויינת להעביר רגש בתמונה. השתמשו בהם לצילום של פורטרטים, של סיטואציות רגשיות כמו חתונה, ילדים, מערכות יחסים, נופים דרמטיים וכדומה.

רבקה.

משתמש מקצוען
נכתב ע"י אחינועם;965981:
[FONT=&quot]מלכי[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]א. אני לא רואה חסרון בהשתתפות תמונה באתגר שבאה מהמאגר שלך [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]ב. בגלל שנראה גם את התמונה לפני ההמרה נוכל לבחון את יכולת הראיה שלך[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]רבקה[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]מכיון שאני חושבת שהאתגר הוא לא רק תחרותי אלא גם תועלתי לכן הוספתי את סעיף 2 התמונות, לדעתי הוספת התמונה המקורית תחדד את הסיבה להמרה[/FONT][FONT=&quot].
[/FONT][FONT=&quot]בתמונה שלי הרווחתי בהמרה את הדגשת הנגודיות במרקם בין הרגלים העדינות לחספוס של אבן, ונטרול הצבעים ברקע עזר להעביר את המסר[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]

אז להעלות לשרשור הנספח. להעלות לשרשור האתגר זה פשוט הורס.
אגב, בינתיים הועלתה רק תמונה אחת, ולדעתי היא מוכיחה את הטענה שלי: התמונה הצבעונית נראית פי 100 יותר טובה מהתמונה בשחור לבן. אם היא היתה שמה רק את השחור לבן אולי היה אפשר לחשוב שזו תמונה בינונית או אפילו טובה (עניין של טעם). ברגע שהיא שמה את הצבעונית מה שאני (באופן אישי) חשבתי זה "יו, איזו תמונה גרועה בשחור לבן. יו, איזו תמונה מקסימה ואבסטרקטית בצבעוני!!"

בראש מילה

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י רבקה.;966247:
ברגע שהיא שמה את הצבעונית מה שאני (באופן אישי) חשבתי זה "יו, איזו תמונה גרועה בשחור לבן. יו, איזו תמונה מקסימה ואבסטרקטית בצבעוני!!"

גם זה עניין של טעם.... אני אהבתי את התמונה הזו הרבה יותר בשחור לבן :eek:

E&A

משתמש מקצוען
רבקה.
לי זה לא מפריע. אפשר לראות כל תמונה בנפרד.
אנחנו לא בדעה אחת. לא נורא.

E&A

משתמש מקצוען
נכתב ע"י נוי;966015:
אחינועם, ואם אני רוצה לצלם בשחור לבן +צבע אחד סגנון התמונות של "רומנטיקה בגרוש": ילדונת אפרפרה עם ורד אדום כדם וכיוצ"ב -אפשר, או שזה לא האתגר?

באתגר רק תמונה אחת שחור לבן ואותה תמונה צבעונית.
בנספח תוכלי לעלות את השילוב. ;)

TK

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
ort- התמונה שהעלת מאוד יפה
מה זה אבנים בחוף ים או מרגרינה נמסה על סוכר חום?

רבקה.

משתמש מקצוען
נכתב ע"י TK;966326:
ort- התמונה שהעלת מאוד יפה
מה זה אבנים בחוף ים או מרגרינה נמסה על סוכר חום?
חחח. איזה ראש מקורי. לי זה ברור שמדובר באבנים (ורואים את אור השקיעה).
לדעתי זו תמונה מצויינת שמתאימה בול לאתגר.

TK

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י רבקה.;966344:
חחח. איזה ראש מקורי. לי זה ברור שמדובר באבנים (ורואים את אור השקיעה).
לדעתי זו תמונה מצויינת שמתאימה בול לאתגר.
האבנים נראו לי נמסות (אולי מהשמש:rolleyes:)
ולגבי האור חשבתי שאולי זה מהפלש
מלעשו'ת אני לא מבינה בצילום:):):)

רבקי פרידמן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
דוד - התמונ הצבעונית שהעלת - מדהימה!!!! האור שחרית הרך הזה.....
הש"ל לעניות דעתי הורגת אותה לגמרי!!!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  21  פעמים

לוח מודעות

למעלה