מידע שימושי נטפי דמע על הרב ישעיהו הבר זצ"ל

למען דעת

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
בס"ד

אשרי האי"ש אשר הלך
מאת: אביגדור שרון (ממליץ לקרוא ולהאזין להקלטה במקביל )

אשרי האיש אשר הלך בעצת כיליותיו
אשר שט בכל הארץ בא אל כל אחיו
להביא מזור, להחיות, לשקם כה רבים מאחיו
האיש שמיהר בכבדות רגליו
צעד בקלילות לקצות הארץ ומרחביה
כדי שמרותקת דיאליזה גם היא תזכה ללדת ככל אחיותיה

אשרי האיש ששמונה מאות מושתלי כִּלְיה מצהירים "אנו ילדיו"
ומספר מי ימנה לנכדיו וניניו
האיש שכל תורמי הכיליה אמרו בחייו, בפניו
חסד גדול גמלת עימי, את העובדה שזכיתי לתרום כליה, לך אני חב
בזכותך תוך שמחה עלאית על שולחן הניתוח הלכתי לשכב
כדי לחלץ מהדיאליזה משותק כליות, לתת איכות ולהוסיף אורך לחייו.

אשרי האיש שריצפת מחלקות השתלה, שחקו נעליו
שבמגנט ליבו ואור עיניו אנשים טובים מאמצע הדרך, אל דרכו שאב
האיש שתיאר את ייסורי הדיאליזה שעבר הוא, ואחרים מיתיסרים עכשיו
רק כדי שתקום אישה, יתיצב איש ויאמרו: אנחנו איתו, הולכים אחריו!

אשרי האיש אולי יחיד בארץ שבכל מקום האזינו לדבריו
שבכוח אישיותו הכנה, המכילה והאוהבת אף חולה לא נדחה, לא נעזב
האיש הזה הגה, יסד, הניע תנועה הקים את "מתנת חיים" כתר מיפעלות חייו
ושוב בישראל, עידן תור הזהב.

אבי אבי! לאחר שעלתה נשמתך בסערה אל שמי רום
בל יעצורך מצוק ואראל בדרך אל תעמוד בפני מחסום
אל פני כסא הכבוד שים פניך אחוז ברגליו השתטח על ההדום
זעק זעקה נוראה אשר לא יימצא לה מקום

בקש, התפלל על כל אחיך בית ישראל על המקובצים ועל הנידחים
על חייהם, בריאותם ופרנסתם, דרוש שלומם לעולמים
עתור על מושתלי הכליה ועל התורמים, המסייעים והתומכים
על מרכזי ההשתלה וציוותי הרפואה ועל עמותת מתנת חיים

ואתם דרי מטה, הביאו כד, אל מקום מנוחת האי"ש, הציבוהו על קברו
לשם יעלו כל חדלי כליות לשפוך דימעותיהם אל תוכו
כי חזקה על הרועה הנאמן שלא יעזוב צאן מרעיתו
ובמשכן עליון ימשיך ביתר שאת את שליחותו.

קבצים מצורפים

• הרב הבר. הקלטה אשרי האיש.mp3
    3.1 MB · צפיות: 43

יהודית ק

משתמש מקצוען
הפקות ואירועים
ואני חושבת שיש מקום להסביר את הכאב הזה לאנשים.
כי רוב רובם של בני האדם לא יודעים במה מדובר. ובאלו עוצמות כאב נתקלים מטופלי דיאליזה, וחשוב שתהיה מודעות.
רק עם הכרת הכאב הזה אפשר להבין באמת את גודל המעשים של הרב הבר ז"ל.
נכון! כתבתי מעט על הסבל, זה קשה לי רגשית, להיזכר בכל זה, ומי שלא מכיר מקרוב לא יכול לדעת עד כמה, הוסיף רק שהדיאליזה "מנקה" את הדם גם מהדברים הטובים שבדם גם את הסידן והברזל, מה שגורם לעצמות להיות שבריריות, ואכן יש חולי דיאליזה שנפלו ושברו איברים, ולא הצליחו להחלים, בעקבות תופעות הלוואי של הדיאליזה, הרב הבר עשה דבר עצום! שאפילו אני לא לא מבינה עד כמה.

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
נכון! כתבתי מעט על הסבל, זה קשה לי רגשית, להיזכר בכל זה, ומי שלא מכיר מקרוב לא יכול לדעת עד כמה, הוסיף רק שהדיאליזה "מנקה" את הדם גם מהדברים הטובים שבדם גם את הסידן והברזל, מה שגורם לעצמות להיות שבריריות, ואכן יש חולי דיאליזה שנפלו ושברו איברים, ולא הצליחו להחלים, בעקבות תופעות הלוואי של הדיאליזה, הרב הבר עשה דבר עצום! שאפילו אני לא לא מבינה עד כמה.
זה הרבה הרבה מעבר.
אני מבינה שחווית כבת לאב שהיה שם.
אני חוויתי על בשרי.
זה כל כך הרכבה מעבר לכל סבל שניתן לתאר

אך בעז"ה המפעל ימשיך. הגר"ח כתב מכתב לבני משפחות של הרב הבר וביקש שאלמנתו תמשיך בפעילות שהוא עשה:
מכתב רב חיים שליטא.png

יהודית ק

משתמש מקצוען
הפקות ואירועים
זה הרבה הרבה מעבר.
אני מבינה שחווית כבת לאב שהיה שם.
אני חוויתי על בשרי.
זה כל כך הרכבה מעבר לכל סבל שניתן לתאר

אך בעז"ה המפעל ימשיך. הגר"ח כתב מכתב לבני משפחות של הרב הבר וביקש שאלמנתו תמשיך בפעילות שהוא עשה:
צפה בקובץ המצורף 640213

Mmili

משתמש רשום
נא שמרו על קדושת הדף המצ"ב
ניתן לאמר את התפילה
אחרי תפילת שמו"ע/ אחרי 3 פרקי תהילים ומשניות

בשורות טובות

תמיש

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
לב זה דבר שנשבר בשניה ...

בלב קרוע ומורתח , אנסה בקולמוס רועד
ובעין דומעת,
לכתוב את אשר על לבי
הרב ישעיה הבר זצ'ל
כמה אור היה בפניך
חיבור מיידי לכל יהודי ...
קשת האנשים שנסחפו אחריך
העריצו אהבו והעריכו
מגוונת
כוללת את כל סוגי האוכלוסיה .
כי לבך-
היה ים של חמלה
אנושיות ורחמים
השתתפות עם הזולת
ברגשות חמים וכנים .
כל תרומה בשבילך –
כמו חווית ראשונים
מידת שמחתך –
לא כהתה אלא גדלה –
כשרבו התורמים .
כל אחד מהתורמים
הפך אצלך באופן מיידי
לבן משפחה
אהוב וקרוב כמו בן יחידי.
חיוכך חם ממיס כל לב ,
דאגתך כנה ואהבתך אמיתית .

אי אפשר לכתוב כאן בלשון עבר
זה הווה איתנו כאן ועכשיו
התמונות האלו עם החיוך המאיר
לא נתפס שזה איננו.
השבר גדול מני ים
נתלש לנו איבר
תחסר לנו מאד הרב הבר
רק הקבה ינחמינו על זה השבר.

למען דעת

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אל כבוד הרבנית החשובה מרת רחל הבר תבדלחט"א
עטרת בעלה הצדיק הרב ישעיהו הבר זצ"ל ושותפה מלאה לפועליו
ובנו של הרב ה"ה נתנאל שיחי' לאוי"ט והבת תחי'

כבן למשפחת מתנת חיים הענקית, שותף גם אני באבל הכבד, עדיין לא מעכל, אך מנסה להתנחם ולהתחזק.

קראתי באחד המאמרים בקבוצת מתנת חיים במייל, את דבריו של תורם הכליה דוד בריזל שמצרף את הרב זצ"ל לגדולי עולם בהסטוריה, מקימי מיזמים עולמיים, כרבי מאיר שפירא מלובלין זצ"ל מייסד הדף היומי, שכיום אחרי קרוב למאה שנה לא ניתן להבין איך העולם היה קיים בלי זה, ממש כך גם מתנת חיים.

רציתי להוסיף על זה 2 נקודות:
1. מסופר שרבינו ה"חפץ חיים" אמר לרבי מאיר שפירא זצ"ל, אין בליבי קנאה על שזכית לחולל את רעיון הדף היומי, כביכול זה לא משהו בכוחו של בן אנוש, זה משהו שמימי. אבל אני כן מקנא במצוה שעשית שהיא זו שגרמה לך בבחינת מצוה גוררת מצוה, להיות זכאי לכך להנחיל את הדבר הענק הזה.

אלפים רבים שכבו בבתי החולים בטיפולי דיאליזה, במצבים שונים, מחוגים שונים. אף אחד מהם לא קם ממיטתו ואמר: עד כאן! עד שזכה אותו צדיק אמת לשנות את ההסטוריה.
ועל כך השאלה: במה זכית? מהי המצוה שגררה אחריה כמויות של חסד עולמיים במימדים שלא נראו מאז בריאת העולם?

2. הרציתי את הנ"ל לידיד, והוא האיר את עיני בעובדה שרבי מאיר שפירא מלובלין היה ענק בענקים, מפורסם, בעל כושר רטורי עצום, מייסד ישיבת חכמי לובלין הנודעת, ואילו הרב זצ"ל היה יהודי די אנונימי, שסבל יסורים, אך שום דבר לא מנע ממנו ליזום, להקים, וליצור מציאות קיימת, מציאות שונה, מציאות משנה. משכך הרי שהקמת מתנת חיים עולה על רעיון הדף היומי.

שמעתי בימי חול המועד את דברי הרבנית הנרגשים על ברכת אשר יצר, התחזקתי, ובלי נדר מקבל על עצמי גם "אחרי-מות קדושים" להשתדל להתחזק בברכה זו. ויהא זה לזכות רבי אברהם ישעיה זצ"ל בן רבי צבי הלוי שיבדלחט"א, ולזכות המפעל שהקים, שימשיך לפעול כשאיפת חייו.

ואפיל תחינתי לפני בורא עולם שיתן לכם את הכוח להתמודד עם הכאב והחלל העצום.

המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי מתנת חיים ואבלי ציון וירושלים ולא תדעו עוד צער

החותם בדם ובדמע
י.ר.ש.
תורם מספר 256

למען דעת

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
לכבוד משפחת הבר שיחיו
באתי בזאת באיגרת תנחומין, על ראש המשפחה היקר באדם, הגאון רבי אברהם ישעיהו הבר זצ"ל.
מדרך העולם, המנחמים באים לנחם את האבלים, אך, במקרה דנן, המנחמים עצמם צריכים ניחום, כאשר מלבד האבל הכבד שלכם בני המשפחה הגרעינית, הרי ישנה משפחה לא גרעינית אשר גם הם שרויים באבל, והלא היא: 'משפחת מתנת חיים', משפחה זו מונה אלפי נפשות, הנמצאים באבל רב על פטירת הרב זצ"ל.
אך, אולי בעקבות זאת, שגם המנחמים מתאבלים, יתקבלו מילות התנחומין של המנחמים האבלים.
אמרו חז"ל כי דבריהם של הנפטרים הם הם זכרונם. ובודאי שדבריהם הם הם הניחומים, הרב הבר זצ"ל התקשר אלי בתחילת חורף זה בערב שבת לפני הניתוח שעברתי לתרומת הכליה, הרב זצ"ל אמר לי בחום רב מילים הללו: אל תחשוב שזו השבת האחרונה שיש לך שני כליות, כי גם בשבת הבאה אחרי שתעבור את הניתוח בהצלחה, ויוציאו לך כליה אחת, עדיין יהיה לך שני כליות, כלייה אחת שלך תהיה בגוף שלך, והכליה השניה שלך תהיה בגוף של המושתל היקר שלך. הוא הפטיר: הכליה שלך ממשיכה לתפקד והיא רק עוברת אכסניה, מהגוף שלך לגוף של המושתל שלך. ובכך עודד אותי בטרם הניתוח שעברתי.
אכן, לפי דבריו אלו, אפשר להקיש גם על האבל הכבד הנוכחי, כי הרב זצ"ל אמנם בגוף ובמוחש איננו איתנו, אך, הוא לא נעלם, הוא עבר אכסניה, נשמתו של הרב זצ"ל עברה לשמי מרומים, אך, הוא לא נעלם מחיינו, הוא עדיין ממשיך לפעול משם, להתפלל ולהעתיר, עליכם משפחתו האהובה, ועל כל משפחת מתנת חיים, ועל כל כלל ישראל.
דברים אלו מפורשים בדברי האור החיים הק' (דברים י"ד, א') שמבאר את סמיכות הפסוקים 'בנים אתם לד' אלוקיכם' והאיסור שאין להתגודד ולהשים קרחה למת, ומבאר האור החיים בלשון קדשו: שבמיתת איש אין אבדה למת, אלא הרי הוא דומה לאדם ששלח בנו לסחורה לעיר אחרת, ולימים שלח האב אחר בנו, ואין העדר הבן אלא מן המקום שהלך משם, אבל על כל פנים ישנו, ואדרבה בטוב לו שחזר הבן אצל אביו, שהוא מקור החיים, ועל זה אין לנו להתגודד ולשים קרחה, מה שאין כן העכו"ם שלא נקראו בנים לה' ע"כ.
המקום ינחם אתכם בתוך שאר חולי ישראל, ולא תוסיפו לדאבה עוד, ושזכותו של הרב זצ"ל שזכה להציל מאות אנשים בישראל, וזכה לקדש שם שמים ברבים בכל העולם כולו, יעמוד לזכותכם בכל העניינים, שתזכו להמשיך מורשת הזהב שייזם והנציח במסירות בל יתואר, ומהשמים יעתיר עבורם שתצליחו להתקומם מהאבל הכבד, ושנזכה במהרה לגאולת עולמים ותחיית המתים אמן ואמן.
בברכה,
דוד בריזל
תורם כלייה. דיין בביה"ד יורה ומשפט, מח"ס משפט המזיק​

למען דעת

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
מתוך JDN

פטירתו של איש החסד הרב אברהם ישעיהו הבר יו"ר ארגון 'מתנת חיים' שנספה במגיפת הקורונה, הותירה אחריה רבים ממוקיריו ומעריציו של הרב בתחושה קשה של אבל. רב המרכז הרפואי הרב משה קליין : "אני בעצמי מושתל כליה והרב הבר הוא זה שחיבר אלי את התורם הצדיק"
פטירתו של איש החסד הרב אברהם ישעיהו הבר יו"ר ארגון 'מתנת חיים' שנספה במגיפת הקורונה, הותירה אחריה רבים ממוקיריו ומעריציו של הרב בתחושה קשה של אבל. רב המרכז הרפואי הרב משה קליין : "אני בעצמי מושתל כליה והרב הבר הוא זה שחיבר אלי את התורם הצדיק שאפשר לי לקבל את כלייתו. הערב הזה אני מרגיש יתום. הרופאים נלחמו על חייו עד הרגע האחרון. היה לו רק רצון להציל חיים, מעולם לא היה אצלו הבדל בין אדם לאדם".

לפני כשנתיים במהלך מתן סיוע ופיקוח על מערכת הכשרות והעזרה לחולים בבתי החולים 'הדסה', התבשר הרב קליין, כי למרבה הצער הכליות שלו פסקו לפעול. לאחר התייעצות רפואית עם טובי המומחים, נמצא כי הדרך היחידה להציל את הרב היא תרומת כליה.

הרב פנה לעמותת 'מתנת חיים' בראשות הרב הבר, שכשמה כן היא מעניקה חיים למאות אנשים שמקבלים כליה חדשה. לאחר הליך בירור נמצא תורם מתאים לתרומת כליה עבור הרב. ההליך הרפואי המורכב בוצע במסירות וברגישות במחלקת ההשתלות של המרכז הרפואי 'הדסה'. את הטיפול ביצעו רופאי המחלקה ד״ר הדר מרחב, מנהל יחידת ההשתלות, ד״ר עבד חלאילה, וד״ר סמיר אבו גזלה, ביחד עם מומחי הנפרולוגיה, פרופ׳ מיכל אלהלל דרניצקי וד״ר אהרון בלוך, מתאמי ההשתלות נטע מלכה וקיריל גרוזובסקי, האחות מיכל אהרון האחיות וצוות המחלקה. בחסדי שמים הטיפול הצליח והרב קליין התבשר כי הכליה נקלטה בגופו ועושה את פעילותה כהלכה.

בערב שהתקיים ב'הדסה' לציון נס ההצלה בהשתתפות הרב הבר זצ"ל, אמר יבדל לחיים ארוכים הרב משה קליין: "אני מודה לקב"ה על החסד שעשה עמי ונרגש לחלוק את תודתי עם האנשים שדאגו לשלומי ועשו הכול כדי שאשמח אתכם הערב בבריאות. אין דבר יותר גדול מאדם שתורם מגופו עבור אדם אחר. התורם שלי ועמותת 'מתנת חיים' וכל התורמים הם הזכות הגדולה ביותר של עם ישראל".

12 יום לפני פטירתו, אושפז הרב הבר בבית החולים הדסה עין כרם בלאחר שחלה הדרדרות במצבו, והתקבל במצב קשה, כשהוא מתקשה לנשום בכוחות עצמו ונזקק כל העת לתמיכה של חמצן. עם התדרדרות וקושי נוסף בנשימה, חובר למכונת הנשמה והורדם ביחידה לטיפול נמרץ נשימתי.

צוות בית החולים כולו עשה כל שניתן לאורך הטיפול ברב הבר. מומחי היחידה לטיפול נמרץ כללי ופנימי ורפואה פנימית, כמו גם מומחי נפרולוגיה אשר עקבו אחר מצבו כמושתל כליה, טיפלו בו יום וליל. הנהלת בית החולים הייתה בקשר עם משפחתו ועדכנה אותה כל העת באשר להתקדמות המחלה. למרבה הצער מצבו של הרב היה קשה ומחלת הקורונה וסיבוכיה הכריעו אותו. לאחר מאמצי החייאה ממושכים הרופאים נאלצו בצער לבשר לבני המשפחה ולכל מכריו של הרב בארץ ובעולם את הבשורה הקשה.

ב'הדסה' ציינו את הקשר ההדוק בין הרב למרכז הרפואי והפעילות החשובה שסייעה בהצלת חיים של מאות אנשים: 'הרב ישעיהו הבר, יו״ר ארגון מתנת חיים ומי שהקים בעצמו את המפעל החשוב שהציל מאות אנשים, היה ידיד אמת וקרוב של הדסה לאורך השנים'.

פועלו לחיבור בין חולי כליה לבין תורמים אלטרואיסטים היה מן הבולטים בעידוד תרומת איברים מן החי, ובהדסה בוצעו ניתוחים רבים שהצילו חיי אדם בזכותו. מנהלי הדסה בעבר ובהווה, צוות מרכז ההשתלות, הנפרולוגיה, חדרי הניתוח ובעצם כל יחידות בית החולים, הכירו מקרוב את האיש אשר היה בן בית אצלנו. הוא נגע בלבבות של כולנו, בצניעות ובאישיות יוצאת דופן, בחוכמתו ובאהבת האדם שהייתה לסמל – הן של האיש הפרטי, והן של הארגון בראשו עמד. הדסה כולה משתתפת בצערה העמוק של משפחת הבר ומחזק אותה בשעה קשה זו' מסרו.

ezgif-4-874a7d9e2da5.jpg

בתמונה:
ד"ר עבד חלאילה [מנהל יחידת השתלות בעין כרם, מנתח השתלות], פרופ' הדר מרחב [מנהל יחידת ההשתלות בסורוקה, לשעבר מנהל יחידת השתלות בעין כרם וכמובן מנתח השתלות], הרב קליין, רב בתי החולים שלך הדסה, מושתל כליה בעצמו, והרב הבר זצ"ל

אגב, הזדמן לי להיות במרפאת כירורגית השתלות אתמול ולשוחח בנוסף עם מתאמת ההשתלות ועם חלק מהנפרולוגים. אין מה לומר חוץ מ"דרכי עין כרם אבלות".
יחד עם כל עמ"י.
כל רופא ששוחחתי איתו ביכה על גודל האבידה.
פרופ' הדר מרחב אמר לי "אבד צדיק. הוא פשוט היה צדיק".
אחת הנפרולגויות כתבה לי "כולנו נסערים ממותו..."
ומתאמת ההשתלות כתבה לי:
העני אין לי מילים של נחמה..
כל כך מדוייק...וכואב.. [לגבי קובץ ששלחתי לה שכתבתי עליו].
בטוחה שלא נח ליד כסא הכבוד..אלא פועל כמליץ יושר."

נערך לאחרונה ב:

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
החיסכון של הרב ישעיהו הבר זצ”ל למדינת ישראל מסתכם לפי בדיקת ‘ביזנעס’: 320,000,000 – שלש מאות ועשרים מיליון שקלים מדי שנה • וכמה יוצא החיסכון למדינה בצירוף עלות התרופות, ימי האשפוז וימי המחלה שנחסכו? ובכפולות של מספר שנים? • ויהי אחרי מות
מאת: דוד שלומוביץ, אתר ביזנס

פטירתו הכאובה והמצערת של הרב אברהם ישעיהו הֶבֶּר זצ”ל, מייסד ויו”ר עמותת ‘מתנת חיים’ ממגיפת הקורונה, העלתה על נס את פועלו להעלאת המודעות לתרומת כליות מרצון של אנשים בריאים. הרב הבר עולה לשמים עם זכויות של כמעט 800 תרומות כליה אלטרואיסטיות, שנעשו בעידודו.

בשנת 2008 התקבל לספר החוקים ‘חוק השתלת אברים’ שסגר לחלוטין את האפשרות להשתלת כליה בדרכים שהיו מקובלות עד אז. היציאה לסין לדוגמה, לצורך השתלת איברים, הפכה לעבירה פלילית והמדינה אסרה על כל קופות החולים לשלם עבור השתלות כליה שנעשו בחו”ל.

כשנה לאחר מכן, ב-2009 ייסד הרב הבר את העמותה שבראשה עמד והביא את התחליף לעסקאות האפלות של סחר באיברים שהיו נהוגות בישראל מתחת לשולחן – התרומה האלטרואיסטית. בדיווח משנת 2002 אנחנו מוצאים כי כ-750 חולים המתינו אז להשתלת כליה. באותן שנים היו בארץ קרוב ל-3,500 מטופלי דיאליזה, שעלות הטיפול בהם עמד, בערכים דאז, על כ-750 מיליון שקל בשנה.

“כל מושתל – רווח נקי למדינה”

ב’גלובס’ דווח כי מתוך כלל הממתינים להשתלה באותה שנה (2002) כ-120 עברו השתלת כליה בארץ, וכ-100 חולים נסעו לחו”ל וקנו לעצמם כליה מהמת או מהחי. יעדי הנסיעה היו מגוונים, ביניהם דרום-אפריקה, טורקיה, מדינות חבר-העמים, אך גם בלגיה, אנגליה וארצות-הברית.

מעשיו הברוכים של הרב הבר תרמו לכך, שכמות השתלות הכליה בארץ דרך תרומה אלטרואיסטית זינקה ולמדינה נחסך סכומי כסף אדירים. כמה שנים טרם הקמת עמותת ‘מתנת חיים’ התראיין עו”ד שמואל ילינק ל’גלובס’ ואמר כי “המדינה מעבירה לקופות-החולים 217 אלף שקל לשנה בעבור כל חולה דיאליזה”. עכשיו תעשו חשבון כמה זה 800 מושתלים ב-10 שנים. אך הנתון שהיה נכון ל-2002, זינק מזמן לכ-400 אלף בשנה. אך על כך בהמשך.

אגב, באותה כתבה אמר ד”ר רמי דיציאן שכיהן כסמנכ”ל לבתי-חולים בקופת-חולים כללית. “מבחינתי, צריך להשתיל כמה שיותר כליות. כל מושתל כליות הוא רווח נקי למדינה ולחברה”. הרב הבר זצ”ל עשה זאת ויצר למדינה 800 פעם רווח נקי.

חולים זוכים בחיים חדשים

המדינה אולי לא הכירה את הרווח הישיר, אולם הוקירה את האיש שעשה זאת. בשנת 2014 קיבל הרב הבר את אות הנשיא למתנדב, מנשיא המדינה דאז שמעון פרס. ב-2016 הוענק לו אות מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים. “מקדיש לילות כימים לשינוי התפיסה הרווחת לגבי תרומות איברים מן החי בעזרת תורמים אלטרואיסטיים ובכך מעניק חיים למאות חולי כליות בישראל”, כתבו מעניקי הפרס בנימוק.

בבתי החולים השונים ביכו את מותו. מטעם בית החולים הדסה נכתב כי “הרב ישעיהו הבר, יו”ר ארגון ‘מתנת חיים’ ומי שהקים בעצמו את המפעל החשוב שהציל מאות אנשים, היה ידיד אמת וקרוב של הדסה לאורך השנים. פועלו לחיבור בין חולי כליה לבין תורמים אלטרואיסטים היה מן הבולטים בעידוד תרומת איברים מן החי, ובהדסה בוצעו ניתוחים רבים שהצילו חיי אדם בזכותו”.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער עמוק על פטירתו של הרב הבר ואמר כי “בזכותו זכו מאות אנשים בישראל לחיים חדשים”. גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד והדגיש כי הרב הבר היה “אדם שחיבר את החברה הישראלית כולה לרקמה אנושית אחת”. לא ראש הממשלה ולא הנשיא התייחסו לתרומתו הרבה של הרב הבר לקופת המדינה.

נשמה גבוהה שהאירה את חשכות הלב

הרב יעקב י. הורונצ’יק יו”ר עמותת ‘מאמינים בדרך’ לחולי כליות ומושתלים חרדיים אומר ל’ביזנעס’ כי התרומה הכספית של הרב הבר למדינת ישראל היא עצומה ומורכבת מסעיפים כה רבים שקשה לחשבם. עלות של כל מטופל דיאליזה למדינה נעה כיום סביב 2000-3000 שקל לטיפול, כפול שלוש פעמים בשבוע, כפול 50 שבועות בשנה. הוי אומר: עלות שנתית של למעלה מ-400 אלף שקל לכל חולה.

לסכום זה יש להוסיף את עלות התרופות שמדינת ישראל מממנת בסל התרופות ועלות הגרורות של מחלת הכליות – סוכרת, לב, לחץ דם ועוד שאין שיעור למחירן. בעקבות מחלות אלו ובעקבות הבעייתיות של מחלות הכליות יש צורך באשפוזים בגין סיבוכים. עלות יום אשפוז למדינה נע סביב ה-1000 שקל לאדם.

בנוסף, נחסכו למשק רבבות ימי עבודה של מטופלי הדיאליזה שחזרו לעבוד ולייצר. אלפי ימי מחלה נמנעו מהמדינה מכל אותן 800 תרומות כליה במישרין או בעקיפין.

“הרב הבר היה איש מעש”, הספיד ר’ יעקב י. הורונצ’יק, מושתל כליה בעצמו, לידידו הטוב. “נשמה גבוהה שירדה לעולמנו והאירה את חשכות ליבם של מאות ואלפים. הרב הבר לא היה איש פרטי, כי אם אישיות שנשלחה משמים לדור החלוש הזה, הוא הופיע בהדרתו להאיר ולחזק. נראה שאת המחיר הגבוה, כבר שילם עם ישראל על המגיפה המשתוללת. יאמר ה’ די לצרותינו, יחזק לשבורי הלב, ירנין את עמו ישראל ויוציא את כולנו מאפילה לאור גדול”.

‘ביזנעס’ מציין כי בעודה בראשית שבעת ימי האבל על פטירת בעלה הטראגית ממגיפת הקורונה שהכריעה אותו, הודיעה ברגש עז זוגתו הגב’ רחל שעמדה לימינו לאורך השנים, כי היא מתעתדת להמשיך בפועלו. נשלח לה תנחומים ונאחל לה אריכות ימים וצרי לאבלה הכבד – בהמשך מעשיו הכבירים של בעלה, שחֶלקה בהם רב.

שועלית

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
סאונד והפקות אולפן
למישהו יש את הכתבה שהתפרסמה על הרב זצ"ל ב'משפחה'?
(נראה לי ע"י מנחם פינס)
תודה רבה

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טו

א מִזְמוֹר לְדָוִד יְהוָֹה מִי יָגוּר בְּאָהֳלֶךָ מִי יִשְׁכֹּן בְּהַר קָדְשֶׁךָ:ב הוֹלֵךְ תָּמִים וּפֹעֵל צֶדֶק וְדֹבֵר אֱמֶת בִּלְבָבוֹ:ג לֹא רָגַל עַל לְשֹׁנוֹ לֹא עָשָׂה לְרֵעֵהוּ רָעָה וְחֶרְפָּה לֹא נָשָׂא עַל קְרֹבוֹ:ד נִבְזֶה בְּעֵינָיו נִמְאָס וְאֶת יִרְאֵי יְהוָה יְכַבֵּד נִשְׁבַּע לְהָרַע וְלֹא יָמִר:ה כַּסְפּוֹ לֹא נָתַן בְּנֶשֶׁךְ וְשֹׁחַד עַל נָקִי לֹא לָקָח עֹשֵׂה אֵלֶּה לֹא יִמּוֹט לְעוֹלָם:
נקרא  21  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה