דיון מתח פסיכולוגי, מה דעתכם?

הפקות ומשחק

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הפקות ואירועים
מותחן פסיכולוגי.
בספרי המתח של הציבור הכללי הז'אנר הזה מצוי מאוד, בציבור שלנו אין. (אולי יש?! ואילו?)
ומה דעתכם על הז'אנר?
שואלת נטו מהתעניינות אחרי רפרוף לא מעמיק בנושא. מעניין אותי לשמוע את דעת הציבור כאן, תודה.

אוראל סולטן

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
התרסקות של גרשונוביץ נחשב?

כי לי נראה שאין עוד אחד, אולי מעטים, למרות שבמכלול טוענים ש: "כתונת פסים" של חיים אליאב, "קשר גורדי" ו"בלתי הפיך" של מ.ארבל נכנסים לקטגוריה הזאת.

ספרים מעולים, חבל שהם כמעט לא קיימים בציבור שלנו.

הפקות ומשחק

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הפקות ואירועים
גרשונוביץ היחיד, אולי.
מעניין אותי למה הנושא הזה יכול להיות בעייתי כל כך שפחות רושמים עליו.

אוראל סולטן

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אז "בלתי הפיך" לא נמצא ברשימה שלך?

מותחן פסיכולוגי צריך אחיזת ראש חזקה וראש טוב כדי לקלוט את המהלכים שקורים, בסגנון ספרי קינן, שם צריך לאחוז ראש כפשוטו כדי להתמקד, ואת זה אין הרבה אנשים שאוהבים לעשות, וכנ"ל שיודעים להסביר הכל בצורה מובנת.

הפקות ומשחק

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הפקות ואירועים
לא מכירה את בלתי הפיך):
מעניין לקרוא..
חשבתי שזה דווקא בעניין הרוחני, שפחות מתמקדים על זה.

אוראל סולטן

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
ברוחני נראה לי שאין כל כך בעיה עם זה, קראי בלתי הפיך ותביני. (נראה לי שעדיף את המהדורה החדשה, גם מעומדת וכרוכה יותר טוב, וגם בכריכה רכה.).

דרך אגב, לדעתי, זה הספר הכי טוב של מ.ארבל, וכנראה שלא רק אני חושב כך, אם עד היום נמכרו ממנו כבר בערך יותר מ30,000 עותקים...

אש קודש!

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
א. מחילה על הבורות, אבל מה ז"א מותחן פסיכולוגי?
ב. אני שרופה על גרשונוביץ, אבל אני כן יודעת שיש לו מתנגדים (בצדק...). השאלה היא האם זה קשור לז'אנר הנ"ל או לסגנון האישי שלו.

הפקות ומשחק

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הפקות ואירועים
מותחן פסיכולוגי מצוי בעיקר יותר בסרטי אימה, זה מפחיד, אבל זה מתח אדיר וכיף.
זה בעצם שימוש בגורם הפסיכולוגי והנפשי לערעור מצב הגיבור. למשל, יש ספר מסוים, לא חרדי, שפתאום הגיבור נתקל במישהו בדיוק כמוהו. מדבר כמוהו, נראה כמוהו, מרגיש כמוהו. מישהו אמיתי.
אימהל'ה. פחד אלוקים.

Ayala10

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
זה בעצם שימוש בגורם הפסיכולוגי והנפשי לערעור מצב הגיבור. למשל, יש ספר מסוים, לא חרדי, שפתאום הגיבור נתקל במישהו בדיוק כמוהו. מדבר כמוהו, נראה כמוהו, מרגיש כמוהו. מישהו אמיתי.
אימהל'ה. פחד אלוקים.
יש לך דוגמא לספר "משלנו"?
ראיתי שכתבו כאן על גרשונוביץ אבל אני לא מכירה את הספרים שלו...

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
אימהל'ה. פחד אלוקים.
משהו כמו הספרים של @מרים יעל ?

הפקות ומשחק

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הפקות ואירועים
משהו כמו הספרים של @מרים יעל ?
משהו בסגנון, כן. למבוגרים.
יש לך דוגמא לספר "משלנו"?
ראיתי שכתבו כאן על גרשונוביץ אבל אני לא מכירה את הספרים שלו...
זהו, שחוץ מגרשונוביץ אני לא מכירה. והבנתי שלא כותבים על הנושא הזה כ"כ. אז שאלתי למה(:

מקליד...

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מחילה, לא בקי בנושא הזה, אבל... אם זה הז'אנר של ההתרסקות של גרשונוביץ - אז בתור קורא של הספר לא ממש יותר נכון: ממש לא הבנתי מה הלך שם? התחיל מרתק בטירוף, אקשן ומתח שלא רואים בשום מקום...ו... עצר סוג של באמצע סיטואציה ממש לא מובנת (אולי לחשובים וגאונים בלבד)
זה הכוונה למתח פסיכולוגי? כי אם כן - מאוד ברור לי למה לא כ"כ מומלץ... (ע"ע המחיר שלו - אולי עקב מחסור בגאונים שירדו לעומק סיום הסיפור)

נודד

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עברו הרבה שנים מאז שקראתי את הספרים, ואני גם לא זוכר את שם הסופר אבל הוא הוציא שני ספרים בז'אנר. ספר בשם "זעם" על צייד נאצים מטעם המוסד (ש.ב. אז), וספר נוסף על חרדי אמריקאי שהוכרח להצטרף לחבר מושבעים בתיק רצח, היה סגור איתם בדירה כמה שבועות,ואחרי מניפולציות פסיכולוגיות של כומר שהיה איתו, הוא התנצר.
זהו זאנר לא קל לקריאה ועוד יותר לא קל לכתיבה, אני מאמין שזה (יחד עם מורכבויות רוחניות שמאתגרות כל סופר ובז'אנר הזה ביתר שאת) גורם ליבול הדל בתחום.

אוראל סולטן

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בעיקרון אני בין אלו שאוהבים קצת לכתוב סיפורים בסגנון כזה...

בעז"ה אולי יצא איזה משהו בקרוב, נראה.

למה לא רואים ספרים כאלו בציבורינו? - הספרים האלה עם יותר מדי ריגושים, מה שמכניס גם את הקוראים וגם את הסופר עצמו לאיזה "לופ" שקשה לשוב ממנו לעולם הרגיל, וגורם בלבולים במודעות שלהם - דבר שנראה לי לא כל כך בריא על פי הפסיכולוגיה. לרוב גם חסר בספרים אלו מסר, מה שמוריד אותם ממדפי הספרים החרדיים. ולכן באה יונה ספיר, ועשתה כמעט אותה רמה רק במתח, מה שפחות יוצר בלבול נפשי אצל הקורא.

ובכל זאת, עדיין אני סובר שצריך מדי פעם להוציא ספרים כאלו ברמה לא מתסבכת, סתם בשביל ההנאה ולימוד המסר - אם יש - אצל הקוראים.

Ayala10

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
למה לא רואים ספרים כאלו בציבורינו? - הספרים האלה עם יותר מדי ריגושים, מה שמכניס גם את הקוראים וגם את הסופר עצמו לאיזה "לופ" שקשה לשוב ממנו לעולם הרגיל, וגורם בלבולים במודעות שלהם - דבר שנראה לי לא כל כך בריא על פי הפסיכולוגיה. לרוב גם חסר בספרים אלו מסר, מה שמוריד אותם ממדפי הספרים החרדיים. ולכן באה יונה ספיר, ועשתה כמעט אותה רמה רק במתח, מה שפחות יוצר בלבול נפשי אצל הקורא.
חולקת, גם יונה ספיר גרמה לי לריגושים בקריאה...
ויש עוד כמה סופרים כאלה (למשל קינן במהללאל וכו')
כדאי לקרא ספרים של גרשונוביץ לדוגמא? הסגנון של המותחנים הפיסיכולוגיים הוא מעניין?

אש קודש!

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מחילה, לא בקי בנושא הזה, אבל... אם זה הז'אנר של ההתרסקות של גרשונוביץ - אז בתור קורא של הספר לא ממש יותר נכון: ממש לא הבנתי מה הלך שם? התחיל מרתק בטירוף, אקשן ומתח שלא רואים בשום מקום...ו... עצר סוג של באמצע סיטואציה ממש לא מובנת (אולי לחשובים וגאונים בלבד)
זה הכוונה למתח פסיכולוגי? כי אם כן - מאוד ברור לי למה לא כ"כ מומלץ... (ע"ע המחיר שלו - אולי עקב מחסור בגאונים שירדו לעומק סיום הסיפור)
קראתי את הספרים מזמן, כבר אני לא זוכרת בעליל מה היה מסופר, אבל לא זכור לי שהסתבכתי.
מה שכן, אולי לא קונים אותו כי יש לו הרבה מתנגדים (בינינו, יש בספרים שלו אכזריות והזיה...)
כדאי לקרא ספרים של גרשונוביץ לדוגמא? הסגנון של המותחנים הפיסיכולוגיים הוא מעניין?
אני אישית מאוהבת בספרים שלו, אבל אם את עדינת נפש, תתרחקי...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טז

א מִכְתָּם לְדָוִד שָׁמְרֵנִי אֵל כִּי חָסִיתִי בָךְ:ב אָמַרְתְּ לַיהוָה אֲדֹנָי אָתָּה טוֹבָתִי בַּל עָלֶיךָ:ג לִקְדוֹשִׁים אֲשֶׁר בָּאָרֶץ הֵמָּה וְאַדִּירֵי כָּל חֶפְצִי בָם:ד יִרְבּוּ עַצְּבוֹתָם אַחֵר מָהָרוּ בַּל אַסִּיךְ נִסְכֵּיהֶם מִדָּם וּבַל אֶשָּׂא אֶת שְׁמוֹתָם עַל שְׂפָתָי:ה יְהוָה מְנָת חֶלְקִי וְכוֹסִי אַתָּה תּוֹמִיךְ גּוֹרָלִי:ו חֲבָלִים נָפְלוּ לִי בַּנְּעִמִים אַף נַחֲלָת שָׁפְרָה עָלָי:ז אֲבָרֵךְ אֶת יְהוָה אֲשֶׁר יְעָצָנִי אַף לֵילוֹת יִסְּרוּנִי כִלְיוֹתָי:ח שִׁוִּיתִי יְהוָה לְנֶגְדִּי תָמִיד כִּי מִימִינִי בַּל אֶמּוֹט:ט לָכֵן שָׂמַח לִבִּי וַיָּגֶל כְּבוֹדִי אַף בְּשָׂרִי יִשְׁכֹּן לָבֶטַח:י כִּי לֹא תַעֲזֹב נַפְשִׁי לִשְׁאוֹל לֹא תִתֵּן חֲסִידְךָ לִרְאוֹת שָׁחַת:יא תּוֹדִיעֵנִי אֹרַח חַיִּים שֹׂבַע שְׂמָחוֹת אֶת פָּנֶיךָ נְעִמוֹת בִּימִינְךָ נֶצַח:
נקרא  17  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה