משפט על נסיעה בלי רשיון

מצב
הנושא נעול.

גרפולוג

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
נהיגה ללא רישיון נהיגה - מה העונש?
נהיגה בלי רישיון נהיגה היא עבירת תעבורה אמנם, אולם בתי המשפט רואים בעבירה זו זלזול מוחלט בחוק, ונוטלים את הסמכות לפסוק פסילות ממושכות, קנסות כבדים ואף עונשי מאסר.

על אף שעבירת נהיגה ללא רישיון נהיגה היא אחת מעבירות התעבורה הנפוצות ביותר, היא עדיין נחשבת העבירה חמורה שהענישה עליה כבדה. סעיף 10א' קובע, כי אדם לא ינהג את הרכב המנועי שלו אלא אם בידו רישיון נהיגה לרכב מאותו הסוג. בנוסף, אדם חייב לנהוג בהתאם לתנאי הרישיון אלא אם פוטר מחובת רישיון הנהיגה, במידה שפוטר. ישנן שלוש אפשרויות לכך שאותו אדם נוהג ללא רישיון נהיגה: ראשית, מדובר על אי חידוש של רישיון הנהיגה הקודם, שנית – הרישיון אינו תקף לאותו סוג של כלי רכב בו נוהגים ושלישית – זהו נהג שאין לו רישיון נהיגה כלל.

מה קורה אילו נהג נתפס נוהג ללא רישיון בכלל?
אדם שנתפס נוהג ללא רישיון נהיגה כלל – כלומר שלא היה לו רישיון נהיגה מעולם, הרי שהוא עובר את העבירה החמורה ביותר – כיון שהוא מהווה סכנה לציבור – מבלי שהוא בקיא בחוקי התנועה. חומרת העבירה הזו גורפת עונש מאסר מקסימלי של שנתיים. נושא המאסר נתון לשיקול דעת של בית המשפט על פי אופן הייצוג של הנתבע על ידי עורך דין תעבורה מטעמו.

---------

נהיגה ללא רישיון נהיגה – בלתי מורשה
מדובר בעבירה חמורה ביותר הקבועה בסעיף 10 לפקודת התעבורה. אסור לאדם שאיננו בעל רישיון נהיגה לנהוג ברכב מנועי. ברוב המקרים מדובר בנערים אשר טרם קיבלו רישיון נהיגה, ומבקשים מהחברים שלהם להתיר להם "לעשות סיבוב". החוויה הזאת עלולה לעלות ביוקר. העונש הצפוי הוא חמור ביותר. אדם הנתפס נוהג ללא רישיון נהיגה דינו מאסר לתקופה מקסימאלית של שנתיים, בנוסף על שלילה בפועל מלנהוג לתקופה שלא תפחת משלושה חודשים. אמנם בפועל, שופטי בית המשפט לתעבורה, לא ממהרים לשלוח נאשמים לרצות מאסר בפועל, אבל בכל זאת, גם לקבל עונש של מאסר על-תנאי מהווה כתם לעברו של אדם.

מה המשמעות של הטלת עונש של פסילה בפועל, כאשר בכל מקרה אין לי רישיון נהיגה?
נכון שהעונש של פסילה בפועל הוא לא בעל תחולה מיידית, כאשר הוא מוטל על אדם אשר ממילא הוא בלתי מורשה לנהיגה. עם זאת, יש לציין שהפסילה תחול מיד עם הוצאת רישיון הנהיגה ע"י העבריין

האם מיום הוצאת הרישיון ע"י "העבריין" מתחיל גם מניין ימי הפסילה?
התשובה היא שלילית. הפסילה אמנם חלה אוטומטית עם הוצאת רישיון הנהיגה, אולם מניין ימי הפסילה לא מתחיל אוטומטית, אלא רק לאחר שאותו אדם שהוציא רישיון נהיגה, מפקיד אותו במזכירות בית המשפט (שבו ניתן פסק-הדין). לפיכך, יתכנו מקרים שנהג ירצה פסילה של תקופה ארוכה מזו שנגזרה עליו בפסק-הדין, שכן כל עוד לא הופקד רישיון הנהיגה במזכירות בית המשפט, לא מתחיל מניין ימי הפסילה.

מה העונש הצפוי לנהג אשר התיר לאדם ללא רישיון נהיגה לנהוג?
מדובר בעבירה חמורה שמוגדרת בחוק כהתרת נהיגה. העונש הצפוי כולל רכיב של מאסר, פסילת רישיון וקנס. תקופת המינימום לפסילת רישיון הנהיגה הינה לתקופה של 3 שנים.

----------

נראה לי שיש די והותר במידע הנזכר להצריך לקיחת עו"ד.
את השיפוט אשאיר לשופט...

למען דעת

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אני חושב שלמען דעת צודק לגמרי, האיש ביקש עזרה ולא מוסר,
מי שיכול לעזור שיעזור, מי שלא יכול לעזור שלא יגיב,

אם הוא רוצה לפתוח דיון מוסרי, שיפתח דיון נוסף,
ואם זה בהגדרה של עזרה הדדית אז הוא לא ינעל,

אפשר לחשוב שכל התוקפים לא נסעו בחיים שלהם 5 קמ''ש מעל המותר,
כן, גם זה לא חוקי - ויכול להרוג,

לא המליצו לו לברוח לחו''ל או לעשות טריק אחר שבסופו של דבר הוא לא ישפט על מעשיו,
בסופו של דבר השופט יתן לו עונש כדרישות החוק וממילא כל ההליך חוקי לחלוטין,
רק מכיון שהעונש הקבוע בחוק הוא גמיש ותלוי במשתנים שונים,
מומלץ לו לקחת עו''ד כדי שבמסגרת החוק יקבל מינימום ולא מקסימום.
@למען דעת , אם מישהו היה פותח אשכול ומבקש עזרה משפטית לאחר שהורשע ברצח היית ג"כ מותיר את האשכול על כנו למעט מחיקת דיון מוסרי אם התעורר? אלא מה? מכיוון שכאן לא הגיע ההסתכנות לכלל תוצאה שכזו אתה מותיר אותו? אין לכם קווים אדומים? זו בושה וחרפה שאדם שעשה מעשה שיכול לגרום לרצח ומבקש עזרה כיצד להתחמק מעונש על דבר כזה יקבל כאן גיבוי ואת הקולות השפויים שמנסים לזעוק אתה משתיק.
אני כן רוצה לקחת צד שפוי לדעתי:
נסיעה ללא רישיון אינה מסכנת חיים, אם היא תיעשה לפי כל הכללים!
באופן תאורטי, נהג שלמד נהיגה מחבר, יכול להגיע לאותה רמת ידע כנהג שלמד ממורה מורשה ועבר טסט. ההבדל ביניהם הוא שלזה יש רישיון חוקי לנהוג ולזה לא.
לעומת זאת, נהג ותיק ומורשה שנוסע שלא כחוק, בין אם זה בניגוד לכיוון התנועה, בין אם הוא לקח במכונית יותר נוסעים מהמותר ובין אם הוא נהג מעל המהירות המותרת, מסכן חיי אדם!!
כיון שכאן הנושא הוא רישיון, בהנחה שהוא לא עשה עברת תנועה ממשית, זה עניין חוקי פרוצדורלי ולא מעבר לכך.​

שרית ו

משתמש מקצוען
באופן תאורטי, נהג שלמד נהיגה מחבר, יכול להגיע לאותה רמת ידע כנהג שלמד ממורה מורשה ועבר טסט. ההבדל ביניהם הוא שלזה יש רישיון חוקי לנהוג ולזה לא.
לעומת זאת, נהג ותיק ומורשה שנוסע שלא כחוק, בין אם זה בניגוד לכיוון התנועה, בין אם הוא לקח במכונית יותר נוסעים מהמותר ובין אם הוא נהג מעל המהירות המותרת, מסכן חיי אדם!!
כיון שכאן הנושא הוא רישיון, בהנחה שהוא לא עשה עברת תנועה ממשית, זה עניין חוקי פרוצדורלי ולא מעבר לכך.​

כנראה שאין לך רישיון אם זאת התגובה,
גם אני חשבתי ככה, מה הבעיה עולים על אוטו ומסובבים את ההגה,

אתה יודע כמה שיעורים יש על הסתכלות במראות?
קריאת תמרורים? מעבר בין נתיבים?

איך החבר לימד אותו? ברכב שאין לו דוושות למורה? - זה לבד חמור ביותר!!!

צריך להחדיר טוב טוב לראש - רכב הוא כלי הרג לכל דבר!!
ומי שאין לו רישיון הוא רוצח פוטנציאלי!

נכון שגם נהגים וותיקים עושים תאונות,
ומי שנוהג בניגוד לחוק (אף פעם לא ראיתי מישהו נגד כיון התנועה) הוא עבריין לא פחות!

אבל לעשות כאילו זה לא כזה חמור? מזעזע בעייני.

vhsvchch

משתמש מקצוען
הכל בסדר איתך?

לקח טוב

משתמש מקצוען
כל חבר מתחיל בביה"ס לתקשורת יודע כי שימוש במילים כמו 'מזעזע' 'בושה' 'חמור' וכו' וכן פניות אישיות למושא כמו' כנראה שאין לך רישיון' וכו' ולא לגופו של עניין, הם סימן מובהק להרגשה חזקה בלב וחוסר בהירות והסכמה בשכל.
יתכן שבקצב הזה, הוויכוח לעולם לא יסתיים.
מה דעתכם לקבל את זה שיש דעות שונות לכל אחד?
קשה, אבל שווה.

נעמי רבקה

משתמש פעיל

התגובהה הזו מטופשת עד תמוהה , במחילה. נהיגה של ילד בן 17 שלמד לנהוג מחבר לא משתווה אף פעם ללימוד יסודי ממורה שיושב לידך , מתקן טעויות , מדריך וכו' , מה גם שאם למד מחבר זה חמור כשלעצמו , איך הם בדיוק למדו? האם זו לא פעם ראשונה שהבחור הזה יושב ליד ההגה בלי רישיון...? למה נהג ותיק מסכן חיי אדם והוא לא? נהיגה שלא כחוק= נהיגה ללא הדרכה מתאימה לנהוג = נהיגה ללא רישיון. הנושא כאן הוא עברת תנועה מאוד ממשית ולא ענין טכני של אם יש לו רישון בכיס או לא כי בוודאי שאין סיכוי שהוא יודע לנהוג כמו שצריך אם ההכשרה שלו הוא החבר .

שרית ו

משתמש מקצוען
כל חבר מתחיל בביה"ס לתקשורת יודע כי שימוש במילים כמו 'מזעזע' 'בושה' 'חמור' וכו' וכן פניות אישיות למושא כמו' כנראה שאין לך רישיון' וכו' ולא לגופו של עניין, הם סימן מובהק להרגשה חזקה בלב וחוסר בהירות והסכמה בשכל.
יתכן שבקצב הזה, הוויכוח לעולם לא יסתיים.
מה דעתכם לקבל את זה שיש דעות שונות לכל אחד?

ממש לא חוסר בהירות,
לא באתי לתקוף, מי שלא הוציא רישיון לא מבין שנהיגה זאת עבודה,
בשיעורים הראשונים הזעתי ממש מרוב לחץ,
והייתי צריכה ממש לשחרר את שרירי הזרועות שנפסו לי מרוב שהחזקתי את ההגה חזק.

לדעתי באמת אין לו רישיון,
ולכן אולי לא הבין את הבעיה.

מזעזע / חמור / בושה אלו לא דמגוגיות , אלא תיאור המצב.

למען דעת

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
בדרך כלל איני אוהב להתווכח, אבל הפעם אחרוג ממנהגי.
אולי הדוגמה שנתתי (למד מחבר) היא לא מדויקת, אז אבחר דוגמה אחרת:
אי חידוש רישיון, זה מסכן חיים? נהג בפסילה, זה מסכן חיים?

ומי שהיה נשפט כאן על נסיעה מעל המהירות המותרת גם היה מעורר כאן כאלו תגובות קשות?

אגב, אני כן ראיתי נהג נוסע (בשעות הקטנות של הלילה, מרחק של 'רק' כמה עשרות מטרים) נגד כיוון התנועה.

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים

שרית ו

משתמש מקצוען

ומי שהיה נשפט כאן על נסיעה מעל המהירות המותרת גם היה מעורר כאן כאלו תגובות קשות?

אגב, אני כן ראיתי נהג נוסע (בשעות הקטנות של הלילה, מרחק של 'רק' כמה עשרות מטרים) נגד כיוון התנועה.

נהג שנוהג שלא חידש רישיון זה אכן לא בסדר,
אבל אי אפשר להשוות, הוא למד לנהוג!

פסילה זה יותר קשה לדעתי, כי למרות שנהג הנהיגה שלו אכן מסוכנת,
וגם על נהיגה במהירות גבוהה הייתי מגיבה ככה.

נעמי רבקה

משתמש פעיל
לא , אי חידוש רישון לא מסכן חיים , כי מדובר באדם שיודע לנהוג וזה ענין טכני לחלוטין. מה שלא נכון למקרה שלנו. נהג בפסילה כנראה הינו אדם שהרגלי הנהיגה שלו יכולים לגרום לתוצאה מצערת וזה כן מסכן חיים. פשוט מאוד.

גרפולוג

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
כנראה שאין לך רישיון אם זאת התגובה,
גם אני חשבתי ככה, מה הבעיה עולים על אוטו ומסובבים את ההגה,

אתה יודע כמה שיעורים יש על הסתכלות במראות?
קריאת תמרורים? מעבר בין נתיבים?

איך החבר לימד אותו? ברכב שאין לו דוושות למורה? - זה לבד חמור ביותר!!!

צריך להחדיר טוב טוב לראש - רכב הוא כלי הרג לכל דבר!!
ומי שאין לו רישיון הוא רוצח פוטנציאלי!

נכון שגם נהגים וותיקים עושים תאונות,
ומי שנוהג בניגוד לחוק (אף פעם לא ראיתי מישהו נגד כיון התנועה) הוא עבריין לא פחות!

אבל לעשות כאילו זה לא כזה חמור? מזעזע בעייני.
הכל בסדר איתך?
אינני חושב שלמען דעת בא להקל ראש בחומרת העבירה.
וההבחנה התיאורטית(!) שלו היא אכן נכונה.

החדרת חומרת העבירה איננה שייכת לבקשת פותח הנושא.
קחו בחשבון שייתכן והמסכן עשה 80 שיעורים, 17 טסטים. אבל בגלל חוסר בטחון עצמי לא עבר.
ייתכן?
ייתכן.

את המוסר השכל, המסכן לומד עכשיו, טוב יותר מכל מילה חריפה שתשורבט פה.

מה נותר?
לתת מידע רלוונטי, ולהמשיך לאשכול הבא.

אלא אם כן יש לכם רישיון לנהוג ברכבת, ואז אני לא אתנגד שתקטרו;)...

*לכותב אין רישיון להיות נהג קטר. מסתפק ברישיון הקלאסי...

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים

הכל מזעזע. הדוג' הראשונה. והאחרונות.
וזה שאנשים מעל גיל 17 לא מזדעזעים גם מזעזע.

כל הדוג' מראות על זילזול בחוקי התנועה, ועל זילות בחיי אדם, בחוסר בגרות, ובחוסר הבנה של האחריות המוטלת על כתפי הנהגים.

וכן, אם מישהו טעה שיהיה לפחות בוגר מספיק כדי לספוג את העונש ולא יחפש טריקים כמו ילד בבית ספר איך להפטר ממנו, ואם הוא כן מחפש. שיחזור לבית הספר. לנהיגה.

ישבתי פעם בגינה מתנדבת הובילה ילדה נכה מאה אחוז על כסא גלגלים. מהסוג שלא נעים לראות. דברנו קצת והיא אומרת לי את זוכרת לפני עשר שנים נער ללא רשיון עלה על המדרכה ופגע בתינוקת בעגלה. זו התינוקת הזו.
יש אלפי מקרים כאלו, מה שזעזע אותי בזמנו היה שכן, זכרתי את הספור. כולנו הצטערנו לשמוע, אבל פתאם לראות שמישהו מתמודד עם התוצאות יום אחרי יום. רגע אחרי רגע. בהחלט עשה לי משהו.
אבל בלי קשר לספור הספציפי הזה. לעבור על חוקי התנועה זה נורא. לזלזל בהם כמו שרואים לעיל זה לא פחות נורא.

שרית ו

משתמש מקצוען
אינני חושב שלמען דעת בא להקל ראש בחומרת העבירה.
וההבחנה התיאורטית(!) שלו היא אכן נכונה.

החדרת חומרת העבירה איננה שייכת לבקשת פותח הנושא.
קחו בחשבון שייתכן והמסכן עשה 80 שיעורים, 17 טסטים. אבל בגלל חוסר בטחון עצמי לא עבר.
ייתכן?
ייתכן.

את המוסר השכל, המסכן לומד עכשיו, טוב יותר מכל מילה חריפה שתשורבט פה.

מה נותר?
לתת מידע רלוונטי, ולהמשיך לאשכול הבא.

אלא אם כן יש לכם רישיון לנהוג ברכבת, ואז אני לא אתנגד שתקטרו;)...

*לכותב אין רישיון להיות נהג קטר. מסתפק ברישיון הקלאסי...

אין לי רישיון על רכבת מספיק לי על הרכב... (ואם תשאל את בעלי ואת העמוד של החניה זה גם יותר מידי;))

מי שלא עבר 17 טסטים, יש לו בעיה יותר רצינית מחוסר ביטחון...

מכירה כאלה שלפני הטסט עושים סיבוב עם הרכב בשכונה (המורה שלי כמעט התעלפה כששאלתי אותה על זה)

הזעזוע זה על מי שעולה על כביש מהיר, יש סיבה לא קיבל רישיון.

ישר ולנדל"ן

משתמש פעיל
מבלי להתייחס לכל הדיון הפורה, ומנסיון קרוב ההמלצה הפשוטה היא להוציא רישיון כמה שיותר מהר וכמובן לקחת עורך דין.
אם תרצה עוד פרטים תפנה באישי

רחשי הלב

משתמש מקצוען
דבר אחד אנחנו אמורים להרויח מהאשכול הזה:
הרב @למען דעת חווה את התחושה של הרבה מהגולשים שמצד אחד 'מתים' להגיב ומצד שני חוששים מהמנהל...
אז פעם הבאה שאתה מוחק אשכולות בגלל אמוציות תחשוב עלינו עוד פעם...;)

יהודה וולף

משווק מכשירי הדרן וטלפונים כשרים
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
ממליץ בחום על עו"ד דוד גולן

לא מומלץ לגשת למשפט ללא עו"ד, כל טענה שהנאשם יטען תהפוך לו לרועץ כשהשופט ישאל את שאלת המחץ 'מה עם העובדה שיכולת להרוג אנשים חפים מפשע'
ועם עורך דין מה יקרה אם השופט ישאל את שאלת המחץ הזו???

STBW

משתמש מקצוען
הפקות ואירועים
בארה"ב לומדים נהיגה מחבר!!
עושים טסט קצר ומקבלים רשיון
ולא אין שם אחוזי תאונות גבוהים מישראל

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק ד

א לַמְנַצֵּחַ בִּנְגִינוֹת מִזְמוֹר לְדָוִד:ב בְּקָרְאִי עֲנֵנִי אֱלֹהֵי צִדְקִי בַּצָּר הִרְחַבְתָּ לִּי חָנֵּנִי וּשְׁמַע תְּפִלָּתִי:ג בְּנֵי אִישׁ עַד מֶה כְבוֹדִי לִכְלִמָּה תֶּאֱהָבוּן רִיק תְּבַקְשׁוּ כָזָב סֶלָה:ד וּדְעוּ כִּי הִפְלָה יְהוָה חָסִיד לוֹ יְהוָה יִשְׁמַע בְּקָרְאִי אֵלָיו:ה רִגְזוּ וְאַל תֶּחֱטָאוּ אִמְרוּ בִלְבַבְכֶם עַל מִשְׁכַּבְכֶם וְדֹמּוּ סֶלָה:ו זִבְחוּ זִבְחֵי צֶדֶק וּבִטְחוּ אֶל יְהוָה:ז רַבִּים אֹמְרִים מִי יַרְאֵנוּ טוֹב נְסָה עָלֵינוּ אוֹר פָּנֶיךָ יְהוָה:ח נָתַתָּה שִׂמְחָה בְלִבִּי מֵעֵת דְּגָנָם וְתִירוֹשָׁם רָבּוּ:ט בְּשָׁלוֹם יַחְדָּו אֶשְׁכְּבָה וְאִישָׁן כִּי אַתָּה יְהוָה לְבָדָד לָבֶטַח תּוֹשִׁיבֵנִי:
נקרא  7  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה