התייעצות מעסיק שלא מכבד חופשת מחלה

yu

משתמש חדש
המעסיק של אשתי לא מכבד חופשת מחלה שמתחברת לחופשת לידה, (כנראה מתוך הבנה שאם צריך שביטוח לאומי ישלם, ולא הוא, למרות שזה מקצר את החופשת לידה)
האם יש לזה היתכנות חוקית? ואם לא מה עושים (בלי להגיע לבתי משפט וכדו')

תודה

ברבור1

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
החופשת מחלה היתה בתוך ימי החל"ד או מיד לאחריו?

yu

משתמש חדש
אי אפשרות להמשיך בעבודה. בא נאמר, שהתחושות בלי ההריון נחשבות מחלה לכל דבר.
למשל קושי בעמידה, הליכה, סחרחורות, חולשות.
לא קשיי הריון רגילים. משהו מעבר.

A052

משתמש סופר מקצוען
המעסיק לכאורה צודק.

בדיוק בשביל זה ישנה אפשרות לצאת לחל"ד לפני הלידה עצמה.
או לשמירה אם זה משהו ממש קיצוני.

פרפר

משתמש מקצוען
בגלל כאלו דברים הקדמתי חופשת לידה בחודש שלם.
לא נראה לי שיש הצדקה הלכתית וחוקית לחייב את המעסיק.

פרפר

משתמש מקצוען
אפשר לבקש מהרופא אישורי מחלה ןלתת למעסיק
ממה שידוע לי הרופאים נותנים בקלות בסוף ההריון
הרופאים נותנים בקלות באופן כללי. אין לי בעיה עכשיו לבקש מהרופא (דרך האתר, הוא אפילו לא רואה אותי) אישור מחלה. זה לא מצדיק גזל של המעסיק.

שומשום שחור

משתמש רשום
הרופאים נותנים בקלות באופן כללי. אין לי בעיה עכשיו לבקש מהרופא (דרך האתר, הוא אפילו לא רואה אותי) אישור מחלה. זה לא מצדיק גזל של המעסיק.
למה, לאישה בהריון אסור להיות חולה כי היא יכולה לצאת לחל"ד?

רחלה 123

משתמש מקצוען
המדד לדעתי ליציאה לחופשת מחלה בסוף הריון זה האם אם לא היה את הכסף של החופשה הזו הייתה ממשיכה לעבוד או לא ...
באופן אישי בלידה האחרונה היו לי הרבה ימי מחלה לממש ולא ממשתי אלא יצאתי לחל"ד מוקדם.
כי לא היה לי כוח לעבוד, אבל זו לא מחלה, לא היה הבדל משבועיים קודם שגם אז לא היה לי כוח לעבוד אבל עבדתי ..

פרפר

משתמש מקצוען
למה, לאישה בהריון אסור להיות חולה כי היא יכולה לצאת לחל"ד?
לכן שאלו פה אם זו מחלה או קושי של סוף הריון.
ברור שאם האשה חולה היא זכאית לדמי מחלה כחוק. מה שתואר פה זה לא מחלה. הריון אינו מחלה והקשיים שלו הם בילד אין למצב. יש התייחסות מיוחדת למצב הזה בחוק - באפשרות להקדים חל"ד.

ברבור1

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
אני גם חושבת חד משמעית כמו @רחלה 123
המדד לדעתי ליציאה לחופשת מחלה בסוף הריון זה האם אם לא היה את הכסף של החופשה הזו הייתה ממשיכה לעבוד או לא ...
באופן אישי בלידה האחרונה היו לי הרבה ימי מחלה לממש ולא ממשתי אלא יצאתי לחל"ד מוקדם.
כי לא היה לי כוח לעבוד, אבל זו לא מחלה, לא היה הבדל משבועיים קודם שגם אז לא היה לי כוח לעבוד אבל עבדתי ..
וכמובן שאסור לקחת מחלה בשביל להתארגן ללידה, לעשות קניות בישולים וכד'....

אבל כאן כותבים מפורש:
לגבי השאר קושי בעמידה והליכה , וכן חולשה כללית - זה נחלה של כמעט כל אישה בהריון .. ושוב גם כאן זה מתחלק אם מדובר באשה שעובדת בעבודה פיזית (כמו גננת למשל - זה בהחלט שונה ממישהי שעובדת מול מחשב,)
אבל סחרחורות (אני מתכוונת למשהו רציני! ) זה בכל עבודה בהחלט אמור להוציא אישה לחופשת מחלה...
אי אפשר להתרכז בכלום!
וזה בהחלט עלול להיות מסוכן - אפשר ממש ליפול מזה,
זה לא כמו קושי בהליכה שיש לרבות שזה פחות משמעותי בעבודה בישיבה...

והוא כתב מפורש:
אז נכון, שאסור לקחת חופשת מחלה סתם(והריון זה לא מחלה! אלא קושי בהתנהלות - כל עוד מדובר בהריון תקין...)
וזה גזל גמור וכל רב שקצת מבין יודע שזה יוצא מכיסו של המעסיק , ואין מי שיתיר את זה..

אבל בסיטואציה כזו, אני חושבת שרוב הרבנים יסכימו שמדובר במחלה.. (גם אם זה ללא חום)
והמעסיק חצוף לאשה בהריון מותר לקחת מחלה! גם אם זה צמוד ללידה... - כל עוד היא באמת היתה בסטאטוס הנ"ל....

לארג'

משתמש מקצוען
אם זה נושא של אמון בין המעסיק לעובד אז זה בעיה, אבל מבחינה חוקית זכותך לקחת מחלה עד יום הלידה
להקדים את היציאה לחל"ד זו זכות שלך בלי סיבה,ולא לרעתך להפסיד ימי מחלה

yu

משתמש חדש
אני לא מבין את מי שטוען שזה גזל.
מדובר בקושי פיזי שלא נותן אפשרות להמשיך בעבודה. (לא מדובר בעבודה מול מחשב לצורך הענין אלא בהוראה שזה מצריך הרבה כוחות פיזיים)
בא נאמר שבלי ההריון זה ברור נקרא קושי שלא נותן להמשיך לעבוד.
האופציה של ביטוח לאומי לא תמיד עוזורת, כיון שזה ניתן רק במקרים שיש סכנה לעובר או לאם, וכמו כן זה נותן מענה רק לחופשה של יותר מ30 ימי עבודה (שזה אומר בערך חודש וחצי כיון שזה לא כולל ימי שבת, וימים חופשיים)
וכמובן שיש סיק מרופא משפחה. השאלה האם בגלל שיש אופציה להקדים את החופשת לידה זה נותן אפשרות למעסיק לא לקבל סיק רגיל?
גם אני חושב (אבל לא מתמצא בנבכי החוקים) שהימי מחלה שנצברים זה כמו הפרשה מהמשכורת של העובד, זה לא שהמעסיק נהיה פתאום חברת ביטוח לעניני מחלת העובדים. זה חלק מהמשכורת. ונדמה לי ששמעתי על מישהו שיצא לפנסיה שקיבל את הימי מחלה שהוא לא ניצל במשך השנים כמשכורת על ימי עבודה. כך שזה יותר נשמע כמו סוג של צבירת פנסיה. אז אם זה נכון אז זה כבר גזל של המעסיק את העוסק. ולא ההיפך.

birds

משתמש צעיר
המעסיק של אשתי לא מכבד חופשת מחלה שמתחברת לחופשת לידה, (כנראה מתוך הבנה שאם צריך שביטוח לאומי ישלם, ולא הוא, למרות שזה מקצר את החופשת לידה)
האם יש לזה היתכנות חוקית? ואם לא מה עושים (בלי להגיע לבתי משפט וכדו')

תודה
אני חשבת שכר
והענין לא חוקי

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  8  פעמים

לוח מודעות

למעלה