התייעצות מנסיון שלכם, איך לשרוד את יום כיפור?

mklj

משתמש צעיר
אצלי צומות בהריון זה לשכב כל היום במזגן.
אפילו לא מנסה אחרת.

BIZZARC- עשירה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
לא כ"כ
חלשה ומסוחררת
ועכשיו בהריון בכלל - כשאני רעבה אני תוך זמן קצר מרגישה לא טוב...
1. תשאלי רב מה לעשות במקרים שונים
2. תאכלי מהיום עד החג יותר חלבונים ואגוזים ותשתי יותר.
3. בחג עצמו תנוחי-תנוחי-תנוחי-תנוחי. אם צריך אז שבעלך ישאר בבית.
4. אחרי הצום תלכי לעשות עירוי (גם אם את מרגישה שאת מתחילה להתאושש)

מוסיפה- תכיני לך מרק גדול ובערב הצום ואחרי הצום תאכלי מהמרק.

נערך לאחרונה ב:

חנש

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
יש טיפים לאישה בסוף תשיעי שחייבת לצום? (זה כבר לא מסוכן אם יגרום ללידה...)
טיפים איך להתכונן (חוץ מהטיפים הרגילים...), מה אפשר לעשות במשך הצום כדי להקל, כדורים שעוזרים באמת מניסיון, כל עצה תעזור...
1. הכי חשוב זה לא להתייבש, ובשביל זה כדאי לשתות כל שעה כוס מים,
כמה ימים קודם.
2. קלי צום מאוד עוזר (תשאלי רופא לגבי מצבך)
לקחת בערב בצום בבוקר ובצהריים ולפני תחילת הצום.
3. מה שכתבו כבר, שקדייה, חלבונים וכדו'.
4. לנוח, להיות במזגן.
5. לקחת בחשבון שיש עומס בבתי החולים.
6. לתכנן איך את קוראת לבעלך, ומי שומר על הילדים.
7. להכין לילדים ארוחות מוכנות מראש, שידאגו לעצמם.
בהצלחה.

רננה.

משתמש רשום
יש סגולה נפלאה שאני כבר כמה שנים עושה,
לקחת כוס מים ולעמוד ליד המזוזה להניח יד אחת
על המזוזה ולשתות שבע לגימות מהמים,
תעשי את זה לפני סיום סעודת מפסקת לי עזר מאוד.

אזרח ותיק

משתמש מקצוען
ידוע לי שיולדת עד שלוש ימים אסור לצום-
וזה אומר שאם ה72 שעות נגמר בליל החג
אז עד ה72 שעות צריכה לאכול רגיל (גם סעודת חג )
ומאותו רגע תלוי איך מרגישה - בד"כ זה שיעורים ולא אכילה רגילה

לטובת המעוברות והמניקות והיולדות, להלן ציטוט מהג"ר עמרם פריד שליט"א:

מא. אשה מעוברת: כאשר ההריון תקין והיא חשה בטוב עליה לצום כרגיל. ועליה להכין את עצמה קודם הצום בשתיה מרובה של בין שלשה - לארבעה ליטר נוזלים ביממה שלפני הצום. במהלך הצום תשתדל לנוח ככל האפשר ותשהה במקום ממוזג.
מב. במקרה שיש התכווציות או צירים תשתה לשיעורים, ואם לא די בזה תשתה כרגיל.
מג. אם האשה מרגישה חולשה חזקה וסחרחורות ורואה שחור מול העיניים, דינה ככל אדם שבמקרה זה תשתה לשיעורים. מד. בבחילות בהריון אין סיכון לעובר, רק חוסר נוחות. אך במקרה שיש הקאות מרובות עלולים להגיע להתייבשות, ולכן אם האשה מקיאה הרבה צריכה לשתות לשיעורים.
מה. כאשר ההמוגלובין נמוך מ9- לא צמים ויש לאכול ולשתות לשיעורים. כאשר ההריון לא תקין יש בזה פרטים מרובים ויש לשאול חכם.

מו. מינקת צמה ביום הכיפורים. יש לה להתכונן היטב לצום בשתיה מרובה של מיץ ענבים, ביומיים שלפני הצום. אם יש לה אפשרות לשאוב חלב – תשאב לפני הצום כדי שתצטרך להניק פחות ותאבד פחות נוזלים. כמו כן מומלץ מיד לאחר צאת הצום לשתות כמות גדולה של מיץ ענבים כדי להחזיר את החלב.
מז. תינוק יונק, אם הוא אוכל חלב שאוב יש לדאוג להכין לו כמות מספיקה לפני הצום. אם הכמות השאובה אינה מספיקה או שהתינוק רק יונק ולא אוכל מבקבוק, ולאם אין די חלב בשביל התינוק, והתינוק אינו אוכל מזון אחר ואם האמא תצום יש בכך סכנה לתינוק - תשתה האם מיץ ענבים לשיעורים כל ארבע דקות. ואם לא די בכך תשתה כרגיל (ובדרך כלל די בשתיה בלי לאכול).

מח. יולדת תוך ג' ימים ללידה (שילדה בח' תשרי ואילך) לא תצום כלל, ואם אומרת איני צריכה מאכילין אותה פחות מכשיעור.
מט. ילדה בז' תשרי, לדעת השולחן ערוך דינה כיולדת בתוך ז' שמבואר דינה להלן סעיף נ, אך המשנ"ב פוסק שעד שיעברו שלשה ימים מעת לעת דהיינו עד אותו שעה שבו היא ילדה דינה כיולדת תוך ג' שנתבאר בסעיף הקודם.
נ. ילדה מד' תשרי ואילך, אוכלת לשיעורין אלא אם כן אומרת שאינה צריכה וגם הרופאים אומרים שאינה צריכה שאז אסור לה לאכול. אבל אם אין ידוע שהיא אינה צריכה אוכלת לשיעורין.
נא. ילדה בג' תשרי - לדעת השולחן ערוך צמה, ולמשנ"ב עד גמר המעת לעת, דהיינו עד אותו שעה שבה ילדה - אוכלת פחות מכשיעור, וכן הלכה.
נב. ילדה לפני ג' תשרי, כיון שעברו מהלידה שבעה ימים מעת לעת הרי היא ככל אשה שצריכה לצום, ואם היא מניקה נתבאר דינה לעיל סעיף מו.

אירילה

משתמש צעיר
צילום מקצועי
הרב הגאון שלי אמר לי לשתות כבקבוק מיץ ענבים מערב הצום לא בלחץ וסטרס עד כניסת הצום והצום כמעט לא מורגש שתפו אותי איך היה שנעדכן אותו

**Moko**

משתמש פעיל
א.מה יש בבירה שחורה שכ"כ הרבה כאן ממליצים?
ב.לא מובן לי מי כאן אמר שעירוי זה יותר חמור מלשבור את הצום. הרי כתבו במפורש שמחדירים את המחט לפני הצום אז מה שייך עושה חבלה ??
אנחנו שאלנו את צ'ולק והוא מיד אמר לפתוח וריד בערב החג ולקחת 2 מנות של מים אחת במהלך הלילה ועוד אחת בצהריים. (למי שסובל מאי ספיגת נוזלים בגוף והקאות ללא הפסקה בצומות) + להוסיף מנה אחת של תרופה נגד הקאות דרך הוריד. הצום - זה הכי חשוב כאן.

567890

משתמש פעיל
הדבר שהכי עוזר לי כדי לא להיות צמאה- זה לשתות מיץ ענבים כל היום שלפני הצום,
זה עוזר מאד!!

פינחס רוזנצוויג

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
שמחדירים את המחט לפני הצום
עצם החדרת המחט היא חבלה בגוף, אין האיסור משום חובל ביום הכיפורים, אלא משום חובל בעצמו.
הגרי"ש אלישיב הורה לא לעשו עירוי אלא לשתות כדרכו, כיון שעירוי זה סיכון לזיהום, ואכן מבחינה חוקית צריך לשהות בבית חולים או במקום מושגח רפואית כשיש עירוי.

**Moko**

משתמש פעיל
עצם החדרת המחט היא חבלה בגוף, אין האיסור משום חובל ביום הכיפורים, אלא משום חובל בעצמו.
הגרי"ש אלישיב הורה לא לעשו עירוי אלא לשתות כדרכו, כיון שעירוי זה סיכון לזיהום, ואכן מבחינה חוקית צריך לשהות בבית חולים או במקום מושגח רפואית כשיש עירוי.
א.אין איסור חובל בעצמו במקום צורך וק"ו לרפואה (עד כדי כך הגדילו הפוסקים לדון האם לצורך ניתוח פלסטי יש לאסור)
ב.גם אם נאמר שיש חובל בעצמו, בחובל בעצמו יש מחלוקת ראשונים אי הוי דאורייתא או דרבנן אבל אכילה בכיפור היא ודאי דאורייתא
ג.יעוין בספר תורת היולדת של הרב זילברשטיין (עמ שנ"ה) שדן אם עדיף לעשות עירוי ביום הכיפורים עצמו או לאכול
יעויין שם שמביא שיש איסור חובל רק מצד שזה יוה"כ אבל אין "חובל בעצמו" ועוד יעוין שדן לומר דעדיף לעשות עירוי אפילו ביום הכיפורים עצמו!
ד.בעירוי אין סכנה לזיהום! בעזר מציון מורים לעשות עירוי בבית וגם הרופאים בקופות חולים מורים כן!
לגבי הרב אליישיב-
1.דרוש מקור שהרב אכן הורה כך
2.גם אם הרב אמר כן עדיין הרופאים לא מורים כן ולכן אין לחשוש (אם לחשוש לזיהום- זה דין רפואי ולא הלכתי )
3.אפשר שפעם הרופאים חשבו אחרת אבל כיום טוענים שאין לחשוש
ה. מי אמר שסיבת החוק היא בגלל סכנת זיהום וגם אם תימצי לומר כן עדיין זה שיש חוק לא אומר שיש בזה סכנה עד כדי שעדיף להאכילו,
אפשר שלרווחא דמילתא המדינה חקקה חוק כזה כדי למנוע בעיות אבל שזה עומד מול אכילה ביום כיפור יש לקחת בחשבון אם החשש רחוק או קיים (דרך אגב גם אם נאמר שיש סכנת זיהום זה עדיין לא יתיר לך לאכול בצום מקסימום תתחייב ללכת למקום שיש השגחה רפואית בשביל העירוי)

בכל אופן כל זה כתבתי בשביל להשיב על דברייך
אבל בבית הוראה של הרב וואזנר מורים: אפשר שאדם שמותר לו לאכול ביום כיפור אין חובה לעשות עירוי בשביל להנצל מאכילה, שלא ברור שהתורה מחייבת על זה, אלא מי שמותר לו לאכול אז שיאכל..

אם כי, שמעתי פעם סברא ששיעורים צריך לאכול בצורה מדודה וכל שהוסיף קצת באכילה יש בזה איסור מה שאין כן עירוי - ולכן עדיף עירוי כך ודאי לא יוסיף על השיעור המדוד לו

ולסיכום: כל אחד ישאל לרבותיו

נערך לאחרונה ב:

תמי אחת

משתמש סופר מקצוען
ידוע לי שיולדת עד שלוש ימים אסור לצום-
וזה אומר שאם ה72 שעות נגמר בליל החג
אז עד ה72 שעות צריכה לאכול רגיל (גם סעודת חג )
ומאותו רגע תלוי איך מרגישה - בד"כ זה שיעורים ולא אכילה רגילה

מאוד הגיוני שאת מדברת על ניתוחים שאז בד"כ לפני שבוע שיעורים לא מספיק
לא מדויק בכלל, אבל זה לא פורום תורני

בלת''ק
פשוט ללמוד להנות מהיום האדיר ונדיר הזה.
קשה נכון.
לא פשוט, גם נכון.
מתיש, בהחלט כן.
אבל כשנהנים מי בכלל זוכר לאכול?

לא סותר שאני בהחלט בפחד רציני מהיום הזה, אבל יחד עם זה מחכה לתחושת הסיפוק החד שנתית שיש רק בכיפור.
משהו שממלא את הלב כולו בלי טיפת מצפון.
ובמילים פשוטות-סיפוק רוחני.
נכון מאוד מחזק הלואי ונזכה

ליבי ל

משתמש פעיל
יש טיפים לאישה בסוף תשיעי שחייבת לצום? (זה כבר לא מסוכן אם יגרום ללידה...)
טיפים איך להתכונן (חוץ מהטיפים הרגילים...), מה אפשר לעשות במשך הצום כדי להקל, כדורים שעוזרים באמת מניסיון, כל עצה תעזור...
להתכונן לכך שאולי תלדי..לי היתה ירידת מים שנה שעברה לפנות בוקר שאחרי \הצום וילדתי בלילה
הצום עצמו העברתי במיטה במזגן ובעלי ואחותי שמרו על הבת שלי כך שהרגשתי בסדר

פינחס רוזנצוויג

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
לגבי הרב אליישיב-
1.דרוש מקור שהרב אכן הורה כך
2.גם אם הרב אמר כן עדיין הרופאים לא מורים כן ולכן אין לחשוש (אם לחשוש לזיהום- זה דין רפואי ולא הלכתי )
3.אפשר שפעם הרופאים חשבו אחרת אבל כיום טוענים שאין לחשוש
אגיב רק לזה.
1. אני שמעתי מכלי שני, כאן בפורום כמובן שלא חייבים להאמין, לא לי ולא לכלי הראשון ששמעתי ממנו ושמע בעצמו מהרב.
2. הרופאים מודים שיש חשש זיהום אלא שהחשש רחוק מאוד, לכן עושים חיטוי וכד' ונזהרים בזהירות גדולה בכל הנוגע לעירוי, גם אם לא מצינו שהעירוי גרם אי פעם לזיהום, עדיין יש חשש לזיהום, ולכן הדיון הוא לא רפואי, אלא הלכתי, ודעת הגרי"ש היתה שאין צורך לקחת סיכון כזה כדי לא לשתות ביום הכיפורים.
3. לאור תשובה 2 מובן שטיעון זה אינו רלוונטי.

paoawaear

משתמש פעיל
בלת"ק
שמעתי שיש משהו שנושמים דרך האף בכל מיני ריחות
וזה מקל על הצום,
אם יש למישהו מידע אם זה באמת עוזר מאד אשמח,
וכן איפה אפשר לקנות את זה

נערך לאחרונה ב:

Sara led

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
יש סגולה נפלאה שאני כבר כמה שנים עושה,
לקחת כוס מים ולעמוד ליד המזוזה להניח יד אחת
על המזוזה ולשתות שבע לגימות מהמים,
תעשי את זה לפני סיום סעודת מפסקת לי עזר מאוד.
שמעתי על סגולה של לקחת כוס מים לקחת לגימה ולנשק מזוזה 7 פעמים
:)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכט

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרַי יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרָי גַּם לֹא יָכְלוּ לִי:ג עַל גַּבִּי חָרְשׁוּ חֹרְשִׁים הֶאֱרִיכוּ (למענותם) לְמַעֲנִיתָם:ד יְהוָה צַדִּיק קִצֵּץ עֲבוֹת רְשָׁעִים:ה יֵבֹשׁוּ וְיִסֹּגוּ אָחוֹר כֹּל שֹׂנְאֵי צִיּוֹן:ו יִהְיוּ כַּחֲצִיר גַּגּוֹת שֶׁקַּדְמַת שָׁלַף יָבֵשׁ:ז שֶׁלֹּא מִלֵּא כַפּוֹ קוֹצֵר וְחִצְנוֹ מְעַמֵּר:ח וְלֹא אָמְרוּ הָעֹבְרִים בִּרְכַּת יְהוָה אֲלֵיכֶם בֵּרַכְנוּ אֶתְכֶם בְּשֵׁם יְהוָה:
נקרא  20  פעמים

אתגר AI

רבי שמעון - הסיפור המלא • אתגר 15

לוח מודעות

למעלה