דרוש מידע מי הלחין את השיר "אני ישנה ולבי ער קול דודי דופק"

מצב
הנושא נעול.

ששונית

משתמש מקצוען
אני ישנה וליבי ער
אני ישנה וליבי ער
קול דודי דופק פתחי לי
קול דודי דופק פתחי לי
קול דודי דופק פתחי לי
(גבוה מאוד) קול דודי דופק פתחי לי
ועוד כמה פעמים קול דודי גבוה
מקווה שהובנתי

ששונית

משתמש מקצוען
בינתיים חיפשתי באתר "אידישע וועלט פארמס"
וכך כתוב שם: (למי שלא מבין יידיש לא נורא, שימשיך עד העברית, די מובן גם כך)

דער ניגון אני ישנה המיוחס להגאון ר' ברוך בער לייבוביץ זצ"ל פון קאמעניץ:

אין די וועלט - בפרט אין די ישיבה'ישע וועלט - איז שטארק באקאנט אז דאס איז א ניגון פון ר' ברוך בער, דאס האט לכאורה נישט קיין מקור און איז ווארשיינליך א טעות.
די סיבה פון דעם טעות איז ווייל הגאון ר' משה שמואל שפירא זצ"ל האט זייער ליעב געהאט דעם ניגון און פלעגט עס אסאך זינגען, און וויבאלד רוב ניגונים וואס הגרמש"ש פלעגט זינגען זענען געווען פון ר' ברוך בער האט זיך געשאפן דער טעות. אזוי שרייבט שוין איינער אויף אוצר החכמה 8 יאר צוריק

הוגה ומעיין האט געשריבן:
היימישער האט געשריבן:דומני שיש מר' ברוך בער שיר על הפסוק אני ישנה וליבי ער.
בנוגע לניגון זה יש לתקן את הטעות שנשתרשה. לא הגרב"ד חיבר את הניגון, אלא יהודי מבני ברק של אז, ר' שלמה ויצמן, שהוציא תקליט בשם "שירי שירים - לב טהור", ובו מספר ניגונים, שנים מהם על פסוקים משיר השירים: "אני ישנה" המדובר, ו"יונתי". יהודי בשם ברנשטיין המתגורר היום בבני ברק שמע את הקלטת בהיותו בחור בישיבת באר יעקב, הביא את הניגון לישיבה, והגרמש"ש מאוד נהנה ממנו והיה שר אותו פעמים רבות. וכיון שרבים מניגוני הגרמש"ש היו משל הגרב"ד, נשתרשה טעות זו בעולם, כאילו גם שיר זה ממנו. כך שמעתי מפי אותו ברנשטיין, שסיים בחיוך: אני הוא אותו הגרב"ד ממנו שמע הגרמש"ש את השיר.

יש בכך נ"מ הן בהעמדת שם המת על נחלתו והן לכך שאין מכאן ראיה שהגרב"ד התיר ניגונים על פסוקי שה"ש.

ס'איז אינטערסאנט צי באמערקן אז דער ניגון איז אדורך דראסטישע שינוים (לשבח) פון איר מקור צי וויאזוי ס'איז געזינגען היינט.

דער ניגון אריגינעל פונעם אלבום לב טהור פון דעם חסיד'ישן מלחין ר' שלמה ווייצמאן, דער אלבום איז ארויסגעקומען פאר 42 יאר צוריק בשנת תש"מ.

1760201a.jpg
1760201a.jpg (61.94 KiB) געזעהן 3431 מאל

דער ניגון ווי עס איז באקאנט היינט איז ארויסגעקומען אויפן אלבום "אן עונג שבת" פון ר' אביש בראדט מיט ר' יונתן שווארץ פאר 15 יאר צוריק, שפעטער איז עס שוין ארויסגעקומען אויף די אפיציעלע אלבום "ניגוני קודש שהיו מושרים ע"י מרן הגאון רבי ברוך בער ליבאוויץ זיע"א"
דער ניגון פונעם אלבום הנ"ל ניגוני ר' ברוך בער

Folder.jpg
Folder.jpg (28.03 KiB) געזעהן 3431 מאל

יבר

משתמש מקצוען
אכן , הגאון ר' משה שמואל שפירא זצוק"ל היה שר את זה.
זה מה שגרם לציבור להכיר את השיר.
אבל הלחן הוא של ר' ברוך בער זצוק"ל.

rivkic

App.Up.Go! -פיתוח תוכנות / אתרים מורכבים / קורסים
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
D I G I T A L
כן, ר' ברוך בער לייבוביץ הלחין את זה
(אני צאצאית שלו)

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...