התייעצות מישהו נתקל בתוכנית טיפול שכזאת?

רבקה ק.

משתמש פעיל
כמו שכתבה מלכה שליסל ABA הינה שיטת טיפול התנהגותית המיועדת במקורה לילדים על הספקטרום
ילדים אשר אורגנית מתקשים וצריכים עזרה ברכישת דפוסי התנהגות ותקשורת
גם לילדים על הספקטרום השיטה יעילה יותר בגילאים צעירים(פחות בגיל 12)
אני לא מתמחה באוטיזם, אבל ממה שגגלתי קצת על ABA לא מצאתי שם השפלה להכחדת התנהגות שלילית.

לפי מה שכתבת בהודעה הראשונה, כמות החיזוקים השליליים לעומת החיוביים תלויה בהתנהגות הילד. כיצד אפשר להצהיר מראש על אחוזים?

חזרתי שוב לקרוא את התיאור שלך את הילד. נראה שהוא סובל, שהוא במצוקה רגשית. יתכן שמטפלים מז'אנר אחר משלי, לא יסכימו איתי, אך אני חושבת שצריך להתמקד בעיקר בטיפול רגשי, פחות עיצוב התנהגות...
להבין לעומק מה מפריע לו, מה מרגיש בפנים, מתי הקשיים החלו- מה קרה אז, מה היה כשהיה צעיר יותר ועוד.
חיזוק התנהגות חיובית, זה תמיד טוב, ומסייע בהכחדת התנהגות שלילית, לכל ילד..(כלומר, הייתי מוותרת על החלק של ההשפלה)

ונקודה נוספת, אני לא מכירה אתכם, את הילד שלכם, אך חשבו האם ירגיש בנוח עם אישה מטפלת..ולא גבר.
ועוד דבר
את מתייחס הרבה להשפלה. היא לא הגדירה כהשפלה ואפילו לא כענישה, אלא תגובות טבעיות. ילד מתנהג כתינוק ההתייחסות בהתאם, מתנהג כבוגר תוצאה טבעית התייחסות כבוגר עם שלל ההטבות. עדיין קשה מאוד נפשית לחשוב על זה כמובן
כרגע סיכויים קלושים ממש שנלך על הטיפול הזה בסוף

ארמון חול

משתמש פעיל
הרבה מכל מיני מי שענה לך כאן הוא אינו איש מקצוע
וחלק אפילו לא הורה בעצמו...
הרבה מרגישים את ההשפלה על בשרם שהם קוראים על כזו מן שיטה....
והם גם יודעים כמה זה שכואב ומשפיל, - זה לא גורם לשינוי, רק גורם לילד לעשות "דווקא" - כי אם ממילא הוא מושפל, הוא לא ייתן שיהיה שינוי...

ככר השוק

משתמש מקצוען
ועוד דבר
את מתייחס הרבה להשפלה. היא לא הגדירה כהשפלה ואפילו לא כענישה, אלא תגובות טבעיות. ילד מתנהג כתינוק ההתייחסות בהתאם, מתנהג כבוגר תוצאה טבעית התייחסות כבוגר עם שלל ההטבות. עדיין קשה מאוד נפשית לחשוב על זה כמובן
תחשבי על ילד בן 12, כמעט בוגר
שאולי עבר פגיעה
שאולי סובל מדיכאון
ו"מטפלים" בו בצורה כזו. זה לא מקצועי, זה משפיל, זה מתמקד במה שהוא מוציא לעולם במקום להבין מה קרה לו פתאום ומה גורם לו להתנהג כך. מה התוצאות הטובות שאפשר לצפות להן מתהליך כזה??
קחו אותו לאיש מקצוע, פסיכולוג או עו"ס קליני שמטפל. הם יוכלו לבדוק ולטפל או להפנות לאבחון מעמיק יותר אם יראו צורך.

רחלה 123

משתמש מקצוען
אני מצטרפת ל @מירי עוס שלדעתי יש צורך בטיפול שיותר נוגע בבעיה הרגשית
יכול להיות שהשיטה אכן תצליח, והילד שלכם יתנהג טוב יותר והאלימות תרד
השאלה מה עם הנפש שלו- ההתנהגות שלו היא דרך של הנפש לדבר, והוא ימצא דרך אחרת, או שזה יהיה מודחק וזה לא טוב יותר.
זה קצת כמו לתת משחה לבעית עור פנימית
ילד שמתנהג כמו שמתואר זה נשמע שעבר /עובר קושי רגשי משמעותי
הטיפול המתואר לא מתייחס בכלל למקום הרגשי של הילד רק להתנהגותי

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
ועוד דבר
נראה לי קבלת מספיק תגובות שמעלות שאלות משמעותיות לגבי אופי הטיפול,
ועד כה לא מובן מה ההכשרה של המטפלת ומהי השיטה
רק לומר שרק על החלק שזה כשלעצמו התכווצה לי אישית הבטן,
האם היית רוצה שכשאת פועלת ממקום ילדי (ואנחנו פועלים לפעמים מהמקומות האלו)
בעלך יגיב אליך 'בהתאם'?
והאם 'בהתאם' הכוונה לאלץ את מי שמולנו לצטט פסוק שמשמעותו היא שהוא רשע?
זה שהיא שמה להשפלה כותרת שונה זה לא משנה את העובדות, ועוד יותר בעייתי בעיני,
פלוס ההנחיה לעשות גם דברים שאת מרגישה התנגדות אליהם.
הייתי בורחת כמו מאש,
כמובן שיש כאן הרבה נתונים חסרים אבל ממה שהעלית - מאד מעורר רתיעה. שוב, בעיני ולדעתי.

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
לגבי מה שאמרה שגם אם יש תהיות צריכים לתת אמון, היא התכוננה לפני הילד. שכלפי הילד אנחנו חייבים להראות שאנחנו עם הטיפול ללא ספקות לולא סייג ואם לא עדיף לא לעשות כזה טיפול. שכל שאלה נשאל אותה.

כשהעלנו תהיות מולה היא לא ניסתה כלל לשכנע בצדקת דרכה או בטובת הטיפול אלא אמרה זה שיקול שלכם תעשו מה שנראה לכם הכי נכון.
אין לי מושג אם זה קצת חלק משרלטנות או שהיא באמת מטפלת טובה מאוד, לפעמים הגבול בין זה לזה יכול להיות מבלבל
לכן שאלתי מלכתחילה אם מישהו מכיר את השיטה.
'טיפול רגשי משולב התנהגותי' זו עדיין לא שיטה מסוימת שאפשר להגיב לגביה,
כי יש הרבה טיפולים ומטפלים רגשיים שעובדים גם על פן התנהגותי..
מי היא ומה ההכשרה הספציפית שלה?

לפעמים אנשים למדו 'שיטה' מסוימת, צרה,
והיא הדבר שהם פועלים מתוכו - וזה 'חייב' להצליח.
מה זה אומר 'ללא ספקות וללא סייג'?
כתבת שכשהעליתם תהיות - היא לא ניסתה לשכנע,
אבל נשמע שהיא גם לא נתנה מענה,
אלא הפכה את התהיה שלכם לסוג של 'הטלת ספק וסייג' מהסוג שלא אפשריים מבחינתה.
תעשו מה שנראה לכם נכון,
אבל הרי לכן העליתם את התהיות - כדי להבין אם זה הדבר הנכון או לא...

שוב,
אולי לא הוגן להביע דעה בלי לשמוע את התמונה המלאה
אבל כן נשמע שיש פה דברים שמעוררים סימני שאלה משמעותיים.

מירי עוס

משתמש מקצוען
בגלל שמדובר על שילוב של כמה שיטות מוכרות אי אפשר לסתור ביניהן ABA זה לא רק לילדים על הספקטרום. (בדרכ כן אבל לא תמיד)
לא הבנתי
כי אין קשר בין שלב הטיפול ההתנייתי לשלב של הABA.
להבנתי זה בדיוק אותו השלב.
לא מדובר בילד שאינו מבין מה ההתנהגות המצופה ממנו, אלא בילד שסובל ולכן מתקשה להתנהג בהתנהגות הזו.
אילוף זה לא הפתרון בעיניי.

ורק להדגיש, אני לא מעבירה ביקורת, מרגישים את הרצון העז לעזור לו.
אני רק מנסה להאיר על נקודות חשובות בעייני..

גינצלה

משתמש פעיל
האם השיטה היא DIR? או מיינפולנס?
לפני ששוללים חשוב להבין מה היא השיטה המדוברת.

עמ"י חי וקיים!

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
רוצה לציין שבגוגל מצאנו מעט מאוד אזכורים עליה וכל ההמלצות הן מאנשים
לא מתייחסת לשיטה וכו שייתכן בהחלט שלא מקצועית/נכונה
רק למשפט הזה:
אזכורים בגוגל לא בהכרח מצביעים על מטפלת מקצועית,
והפוך. יכולות להיות מטפלות גרועות עם פופולריות ושיווק עצמי גבוה ברשת
וכנ"ל הפוך. הכי חשוב ההסמכה+המלצות מקולגות מקצועיות ולקוחות.
בהצלחה רבה!

ברכה ברלב

משתמש רשום
מתוכן הדברים שהיא הציעה נשמע מטפלת התנהגותית שמשלבת אולי רגשי, מטפלת רגשית היא דינמית גם אם למדה התנהגותי, היא מסוגלת לשלב אבל בבסיס , יש את ההקשבה לכאן ועכשיו מה שמציק לילד וגורם לו להתנהג יצוף יעלה בטיפול אם בסיפור שלו על עצמו ואם בהשלכה על אחר, כמובן בשילוב הדרכת הורים.
לגבי גיל הילד ידוע לי שמותר עפ"י כללים שרב פוסק, (גם במגזר החסידי)וכמובן רצון הילד אם מסכים למטפלת, וכדאי להזדרז לפני שיגיע לגיל ברמצווה.
הבעיה שהוצגה היא מעצבנת , מפריעה אבל לא אחד בדור, ומאמינה שמטפלת רגשית יכולה לעזור

ברוכה תהיי

משתמש מקצוען
לא בהכרח שאין קשר. יתכן חוסר הבנה כי כן נראה שיש קשר להנ"ל.
ולו משום שבעיות ויסות והתפתחות זה הטיפול המוצע.
ותיתכן שגיאה דו"צ.
DIR זה יותר עובד על הצטרפות והובלה. כמו במשל ה"היקינד" של רבי נחמן- למשל: הילד רק בוהה בנקודה עלומה באוור? נבהה יחד איתו באותה נקודה, ולאט לאט ננסה להרחיב את הפעילות ולהפוך אותה למשותפת, בהתאמה לקצב של הילד ומתוך קשיבות לתגובות שלו.
מיינדפולנס זו גישה שמתמקדת בקשב ממוקד לכאן ועכשיו- מה בדיוק עובר עלי? אילו רגשות צפים בי? אילו מחשבות? איך כל איבר שלי מרגיש ברגע זה?
נטו התבוננות, אפס שיפוטיות וציונים.
שתי השיטות הללו לא מתחברות בכלל למתואר לעיל.

כורכום

משתמש פעיל
בלת"ק חלקי,
נשמע טיפול נורא, שמטפל רק בסימפטומים- ההתנהגות שלו,
מרגיש לי שאין פה בכלל התייחסות לשורש הבעיה, למה הילד הגיע לכזו התנהגות?
אין ילד רע, יש ילד שרע לו- ואת זה צריך לבדוק עוד לפני שמתאימים טיפול

שמעון963852741

משתמש פעיל
לגבי גיל הילד ידוע לי שמותר עפ"י כללים שרב פוסק, (גם במגזר החסידי)וכמובן רצון הילד אם מסכים למטפלת, וכדאי להזדרז לפני שיגיע לגיל ברמצווה.
לא הבנתי מה משנה כאן גיל בר מצווה, מגיל 9, אסור לגבר להתייחד עם אשה, יש פיתרונות, וברור שהשואלים מתייעצים עם רב.
לדעתי כדאי לכם לפנות אנשי מקצוע בבית חם ובעזר מציון אולי גם בלב שומע שידעו לשמוע את צורת הטיפול, ולהגיד לכם אם יש מה לחשוש, או שנשמע תקין, ולתת חוות דעת על המטפלת.

אמ123

משתמש צעיר
רוצה להוסיף מניסיוני,
שאת יכולה לבדוק את הטיפול אם כבר מהמפגש הראשון תרגישו שינוי בבית ועם הילד שלכם.
אם תקבלו מענה מקצועי, תרגישו שיש לכם יותר ביטחון ואתם מרגישים טוב יותר עם הילד הזה.
לא תצטרכו לפעול בצורה עיוורת. אין ענין ליישם דברים בלי שאתם מאמינים בהם.
בטיפול מקצועי, ההבנה והאמון נבנים תוך כדי התהליך.
טיפול טוב יוריד חרדה אצל הילד וירגיע אותו, לא יאוחר מהחודש הראשון לטיפול.
מענה מקצועי יחזק את הקשר ביניכם לבין הילד וכמובן יטפל גם במערכת הקשרים שלו עם כל המשפחה.
במקרה של בעיות התנהגות (גם קשות מאוד) הדרכת הורים מקצועית היא הדרך הטובה ביותר לטיפול, ובדר"כ אורכת בין 3 חודשים לחצי שנה מקסימום, כשתדירות המפגשים יורדת בהדרגה.
הדרכת הורים מקצועית תתייחס למידת הקושי שלכם מולו וכמובן למצב הרגשי/נפשי של הילד שלכם.
אני לא מאמינה בטיפולים רגשיים כשהם נעשים בלי הדרכת הורים צמודה על בסיס שבועי,
וגם לא בשיטות ניתוח התנהגות כשמתייחסים רק לצדדים ההתנהגותיים.
ילד הוא מכלול של נפש-רגש- התנהגות-קשרים משפחתיים וחברתיים
וכשרוצים לטפל- צריך להתייחס להכל.

מבריק הפלא

משתמש סופר מעניין
מנוי פרימיום
יש הבחונים מדויקים שנותנים הבחנה מבדלת (לא זוכרת בדיוק את השם פסיכו....)
ובודקים על מה זה יושב, רגשי,פגיעה, בשלות,חברתית וכו’
זה קצת יקר (אזור 3,000 שקל) אבל שווה

שמעון963852741

משתמש פעיל
אני רוצה להעיר שהפורום כשמו כן הוא חכמת ההמונים, הוא טוב מאד כדי לעזור לשים לב לדברים שאולי לא הייתם שמים לב לבד, אבל הוא בשום פנים לא מהווה תחליף ליעוץ מקצועי, אם תסתמכו רק עליו יכול להיות שתפסידו טיפול טוב. קחו את השאלות שעלו כאן, ותפנו איתם לגורם מוכר שיוכל לענות לכם.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלא

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד יְהוָה לֹא גָבַהּ לִבִּי וְלֹא רָמוּ עֵינַי וְלֹא הִלַּכְתִּי בִּגְדֹלוֹת וּבְנִפְלָאוֹת מִמֶּנִּי:ב אִם לֹא שִׁוִּיתִי וְדוֹמַמְתִּי נַפְשִׁי כְּגָמֻל עֲלֵי אִמּוֹ כַּגָּמֻל עָלַי נַפְשִׁי:ג יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  27  פעמים

אתגר AI

ממה זה עשוי...? • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה