דרוש מידע מיומנו של משגיח כשרות - כנסו וגלו מה אתם אוכלים!!

הכריש!

משתמש מקצוען
אני עובד כמשגיח כשרות במטבח באחת מהמועצות דתיות בארץ, ואני מעוניין לשתף את הציבור בשני מקרים שהייתי עד להם
לפני כן קצת רקע - המטבח מתחיל לפעול כל יום בשעה 4:00 לפנות בוקר ועד השעה 14:00, התקבלתי לעבודה על דעת זה שאני מגיע בשעה 8:30 עקב כך שאני צריך להכניס את הילדים למוסדות חינוך (כבר דבר שבכשרות בד"ץ לא היו מסכימים לזה) המטבח מבשל אך ורק בשרי בכשרות מהדרין!
מקרה א'
- הגעתי בבוקר לעבודה ואני רואה ששמו כמות גדולה מאד של כבד טרי קפוא בסיר עם מים חמים בכדי שיפשיר, ושאני יתחיל להכשיר את הכבד, אחרי שהכבד הופשר שמו על רשתות מיוחדות להכשרת כבד ומכניסים לתנור עם תבניות עם מים מתחת לקליטת הדם שזב מהכבד.
עד כאן הסיפור... עכשיו מתחילות הבעיות...
אסור להפשיר כבד טרי במים חמים מחשש שהכבד מתבשל ואח"כ לא תעזור ההכשרה.
אסור לשים תבניות עם מים בכדי לקלוט את הדם מכיוון שהדם יורד למים, והמים מעלים אדים והכל חוזר חזרה לכבד, (בדיעבד זה בסדר)
בכדי להכשיר כבד בתנור צריך להשאיר את הדלת פתוחה ליציאת האדים ובמטבחים גדולים התנורים נכבים עם פתיחת התנור....
לכל תהליך הכשרת הכבד צריך כלים ותבניות מיוחדות לכך
ולאחר הכשרה הגיע הערבי ושלח את הכל לשטיפת כלים, ולך תמצא את הכלים עכשיו...
התקשרי לאחראי כשרות במועצה, והוא דיבר עם הבעלים שכמובן לא הסכים לזרוק כזאת כמות גדולה של כבד, והגיעו לפשרה שזה ייצא למוסד שלא תחת הכשרות שלו, אלא למחוץ למועצה למקום בעל כשרות רגילה (לא מהדרין) לכל האוכלים רבנות רגילה זה מה שאכלתם!

ועכשיו לסיפור קצת יותר מזעזע... (יותר מזעזע מכיוון שהכבד כן עבר הכשרה כל שהיא...)
מקרה ב' - הסתדר לי להגיע למטבח בשעה 7:00 בבוקר (הגעתי בלי להודיע מראש) אני עושה סיבוב שגרתי במטבח, ומאחורה של המטבח אני רואה טבח שאני לא מכיר... מערבב בתוך סיר מלא סוגי גבינות וקוטג'ים ומכניס לתבניות חד פעמיות ומכניס לתנור! התנור בשרי!! וככה מכין לו פשטידות חלביות לאיזה אירוע... (להזכירכם המטבח בשרי!! בכשרות מהדרין!!!) הטבח הקבוע אמר לי שהוא מגיע מידי פעם ומכין... כמובן שלקחתי את כל הכלים שהוא השתמש בהם והכשרתי אותם, כולל את התנור.
עכשיו, לכו תדעו כמה פעמים הוא הכין את הפשטידות שלו וכשהגעתי ב 8:30 לא היה לזה זכר... ואף אחד לא יודע, וכל מי שקיבל באותו תנור את האוכל אכל בשר וחלב!!! כמובן בכשרות מהדרין ה"י!!!
כמובן ששוב התקשרתי לאחראי כשרות, שהתקשר לבעלים ואמר לו נו נו נו...והזהיר אותו לא לעשות זאת שוב....

לסיכום: מה שאני רוצה להעביר לכם זה שכשאתם רואים כשרות מהדרין זה לא אומר שמשה רבינו הכין את האוכל!!!
הרבה חושבים שכתוב מהדרין אז לא צריך לבדוק כלום...
תבדקו הכי טוב שאתם יכולים!!! תדברו עם המשגיח על מה שאתם מכניסים לפה... (אם הוא ירא שמיים הוא לא ייפחד ללכלך על הכשרות...)

נ.ב. לא כתבתי את המועצה דתית שאני עובד בה מכיוון שזה לא הנקודה, הבעיה קיימת בכל המקומות...

חומרת אכילת דברים אסורים חמורה יותר מכל דבר עבירה אחרת, וכדברי המסילת ישרים (פרק יא - בפרטי מדת הנקיות): "והמאכלות האסורות יתירות בזה על כל האיסורין, כיוון שהם נכנסים בגופו של האדם ממש ונעשים בשר מבשרו". וההסבר בפשטות הוא כי הכנסת דבר איסור לתוך גופו של האדם, אינה משפיעה רק על נשמתו אלא גם על המציאות הגופנית שלו!!!

צביקה - היימישTech

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
מה שאני לא מבין בסיפור הזה, הרי בכשרות שאין משגיח צמוד כל הרעיון הוא שסומכים על "כיוון דמרטט"
אז די הגיוני שאם המשגיח שמגיע לאותו מקום בשעה קבוע משאיר פתח לתקלות (לא אישי, באופן כללי)
אז למה הכשרות שמגדירה את עצמה "מהדרין" לא שולחים מדי פעם משגיחים גם בשעות לא קבועות כדי שבאמת יהיה מרטט?

שוקולד שוייצרי

משתמש מקצוען

nhfk

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
עיצוב ואדריכלות פנים
@הכריש
תודה על העלאת הנושא, דברים נכונים וחשובים.
רק לא הבנתי, מילא הרבנות, נו..
אבל אתם מבחינתכם, איך אתם ממשיכים להשגיח ולתת כשרות אחרי שאתם נתקלים בכאלו מקרים? :unsure:
לפחות הוא עושה מה שהוא יכול
אם הוא יעזוב יביאו מישהו אחר שלאו דווקא יתייחס בחומרה לענין כמוהו

הכריש!

משתמש מקצוען
למה המטבח פתוח בשעה שאתה לא נמצא שם??
או לפחות שיהיה מנעולים לתנורים ולמקררים? (ראיתי פעם באיזה מקום)
המטבח פתוח עקב כך שהם צריכים להוציא כבר אוכל ב 7:00 בבוקר, איך הם יכינו בלי תנורים?!
אז למה הכשרות שמגדירה את עצמה "מהדרין" לא שולחים מדי פעם משגיחים גם בשעות לא קבועות כדי שבאמת יהיה מרטט?
לכן קפצתי ב 7:00 בבוקר בלי להודיע, וכן אני עו יבוא יותר מוקדם לפעמים..
אבל אתם מבחינתכם, איך אתם ממשיכים להשגיח ולתת כשרות אחרי שאתם נתקלים בכאלו מקרים? :unsure:
זה הסיפורים בהרבה מועצות, העבודה שלי שם שלא תכשלו באיסורים דאורייתא!!

שוקולד שוייצרי

משתמש מקצוען
זה הסיפורים בהרבה מועצות, העבודה שלי שם שלא תכשלו באיסורים דאורייתא!!
לא מבינה בזה,
אבל עדיין נראה לי מוזר שאתם נותנים כשרות, בזמן שאתם יודעים מה קורה {יותר נכון, לא יודעים..}
כשאתם לא נמצאים בשטח.

נכון, אתם מצילים מדאורייתא [אגב, מי אומר שכשאתם לא בשטח אין דאורייתא??]
אבל על המילה שלכם הרי נותנים הכשר למהדרין!

הכריש!

משתמש מקצוען
לא מבינה בזה,
אבל עדיין נראה לי מוזר שאתם נותנים כשרות, בזמן שאתם יודעים מה קורה {יותר נכון, לא יודעים..}
כשאתם לא נמצאים בשטח.

נכון, אתם מצילים מדאורייתא [אגב, מי אומר שכשאתם לא בשטח אין דאורייתא??]
אבל על המילה שלכם הרי נותנים הכשר למהדרין!
אני יוסיף עוד משהו, לא הסתדר לי להגיע כמה שבועות למטבח ועדיין המועצה נתנה להם כשרות מהדרין על סמך זה שהאחראי 'קופץ' למקום כמה פעמים בשבוע... נשמע הזוי... אבל את הטענות האלו אני מפנה למועצה דתית.... המשגיח עושה את העבודה שלו כל עוד המועצה נותנת כשרות למקום, ועושה את כל מה שהוא יכול!

sap13

משתמש מקצוען
אני יוסיף עוד משהו, לא הסתדר לי להגיע כמה שבועות למטבח ועדיין המועצה נתנה להם כשרות מהדרין על סמך זה שהאחראי 'קופץ' למקום כמה פעמים בשבוע... נשמע הזוי... אבל את הטענות האלו אני מפנה למועצה דתית.... המשגיח עושה את העבודה שלו כל עוד המועצה נותנת כשרות למקום, ועושה את כל מה שהוא יכול!
אפשר להתלונן למעלה יותר.... אצל רב העיר או ברבנות הראשית.

המחזק

משתמש מקצוען
D I G I T A L
אני מחכה שהיו כמה צדיקים שיפתחו את הפה ויספרו מה קורה בהכשרים הטובים ביותר !!!
מי שמכיר אנשים שעובדים בהכשרים טובים שינסה קצת לדובב אותם ותזדעזעו ממה שתשמעו !!!
במיוחד אם הם חברים טובים או קרובי משפחה הם יותר יעזו לספר
הרבה מהם מפחדים מהקלטות לכן מומלץ לשאול אותם ביום שבת!
לדוגמא יש לי חבר טוב בכולל שיש לו כמה אחים ששוחטים באחד מההכשרים הכי טובים בציבור
והם אומרים לאח שלהם במפורש אל תיגע בשחיטות של ההכשר שלנו !!!

אולי מעניין אותך גם...