עזרה מחפשת מקור לעליית עזרא הסופר מבבל ובירושלים מצא

תמלילנית

משתמש מקצוען
הפקות ואירועים
כשעזרא עלה מבבל.
מצא בירושלים רק את הלויים שכרתו את האצבע שלהם על גדות נהר פרת....
יש פירוש על זה שהלויים שבאמת אבלו על הגלות זכו לעלות בחזרה לארץ ישראל.
אני מחפשת את המקור של הפירוש
מי שיכול למצוא לי.
אודה מאוד מאוד!!!
תזכו למצוות

חיימקה פלונצ'ק

משתמש מקצוען
כשעזרא עלה מבבל.
מי שיכול למצוא לי.
אודה מאוד מאוד!!!
תזכו למצוות
שאלתי בפרום לתורה, אעדכן בהמשך בל"נ.

חיימקה פלונצ'ק

משתמש מקצוען
כשעזרא עלה מבבל.
מי שיכול למצוא לי.
אודה מאוד מאוד!!!
תזכו למצוות
מדרש שוחר טוב (בובר; תהלים קלז, ה):
היה רבי יצחק בר טבלא אומר למה"ד למלך ב"ו שנשא בת מלכים אמר לה עמדי והשקיני כוס אחד, ולא רצתה להשקותו, כעס עליה והוציאה מתוך ביתו, והלכה ונשאת למוכה שחין, אמר לה עמדי והשקיני כוס אחד, אמרה לו ריקה בת מלכים הייתי ונשאתי למלך, ועל שאמר לי השקיני כוס אחד ולא רציתי להשקותו, כעס עלי והוציאני מתוך ביתו, שאילו השקתיו הייתי מוסיף על כבודי כבוד, עכשיו אתה אומר לי עמדי והשקיני, עמדו כלם ושלטו בעצמם, ונטלו אליוני ידיהם לתוך פיהם ומרצצים אותם. שירו לנו משיר ציון לא נשיר לא נאמר, אלא איך נשיר, מראים אצבעותיהם ואומרים היינו כפותים, ונתקטעו אצבעותינו, וכה"א ואקבצם אל הנהר הבא אל אהוא וגו', ומבני לוי לא מצאתי שם (עזרא ח טו), שם היו אלא שלא היו יכולים להקיש בכנורות, ומניין שחזרו אותן הלוים שגלו מתוכה שנאמר (ורבים מראשי האבות והלוים) [ורבים מהכהנים והלוים וראשי האבות הזקנים] אשר ראו את הבית הראשון וגו' (שם עזרא ג יב), כיון שידע כן נבוכדנצר עמד והשליך מישראל תלי תלים של הרוגים, אף על פי שהרגו מהם הרבה היה להם שמחה שלא אמרו שירה לפני עבודה זרה, שנאמר ותוללינו שמחה, באותה שעה נשבע הקדוש ברוך הוא לישראל אתם שלטתם בעצמכם וקטעתם אצבעות ימינכם, אף אני השיב אחור ימינו מפני אויב (איכה ב ג) ואינה חוזרת, אלא אזכיר אתכם, שנאמר אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני.

תמלילנית

משתמש מקצוען
הפקות ואירועים
מדרש שוחר טוב (בובר; תהלים קלז, ה):
היה רבי יצחק בר טבלא אומר למה"ד למלך ב"ו שנשא בת מלכים אמר לה עמדי והשקיני כוס אחד, ולא רצתה להשקותו, כעס עליה והוציאה מתוך ביתו, והלכה ונשאת למוכה שחין, אמר לה עמדי והשקיני כוס אחד, אמרה לו ריקה בת מלכים הייתי ונשאתי למלך, ועל שאמר לי השקיני כוס אחד ולא רציתי להשקותו, כעס עלי והוציאני מתוך ביתו, שאילו השקתיו הייתי מוסיף על כבודי כבוד, עכשיו אתה אומר לי עמדי והשקיני, עמדו כלם ושלטו בעצמם, ונטלו אליוני ידיהם לתוך פיהם ומרצצים אותם. שירו לנו משיר ציון לא נשיר לא נאמר, אלא איך נשיר, מראים אצבעותיהם ואומרים היינו כפותים, ונתקטעו אצבעותינו, וכה"א ואקבצם אל הנהר הבא אל אהוא וגו', ומבני לוי לא מצאתי שם (עזרא ח טו), שם היו אלא שלא היו יכולים להקיש בכנורות, ומניין שחזרו אותן הלוים שגלו מתוכה שנאמר (ורבים מראשי האבות והלוים) [ורבים מהכהנים והלוים וראשי האבות הזקנים] אשר ראו את הבית הראשון וגו' (שם עזרא ג יב), כיון שידע כן נבוכדנצר עמד והשליך מישראל תלי תלים של הרוגים, אף על פי שהרגו מהם הרבה היה להם שמחה שלא אמרו שירה לפני עבודה זרה, שנאמר ותוללינו שמחה, באותה שעה נשבע הקדוש ברוך הוא לישראל אתם שלטתם בעצמכם וקטעתם אצבעות ימינכם, אף אני השיב אחור ימינו מפני אויב (איכה ב ג) ואינה חוזרת, אלא אזכיר אתכם, שנאמר אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני.
תודה רבה רבה!!!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קל

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת מִמַּעֲמַקִּים קְרָאתִיךָ יְהוָה:ב אֲדֹנָי שִׁמְעָה בְקוֹלִי תִּהְיֶינָה אָזְנֶיךָ קַשֻּׁבוֹת לְקוֹל תַּחֲנוּנָי:ג אִם עֲוֹנוֹת תִּשְׁמָר יָהּ אֲדֹנָי מִי יַעֲמֹד:ד כִּי עִמְּךָ הַסְּלִיחָה לְמַעַן תִּוָּרֵא:ה קִוִּיתִי יְהוָה קִוְּתָה נַפְשִׁי וְלִדְבָרוֹ הוֹחָלְתִּי:ו נַפְשִׁי לַאדֹנָי מִשֹּׁמְרִים לַבֹּקֶר שֹׁמְרִים לַבֹּקֶר:ז יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה כִּי עִם יְהוָה הַחֶסֶד וְהַרְבֵּה עִמּוֹ פְדוּת:ח וְהוּא יִפְדֶּה אֶת יִשְׂרָאֵל מִכֹּל עֲוֹנֹתָיו:
נקרא  14  פעמים

אתגר AI

רבי שמעון - הסיפור המלא • אתגר 15

לוח מודעות

למעלה