טור דעה מה עובר על טריא?

ynigun

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
אני לא מבינה, כל הזמן מזהירים מהשקעות לא בטוחות ולא מוכרות ועכשיו אתם רוצים להקים מיזם כזה? מי ישקיע שם??
לא כל ההשקעות הם לא מוכרות ולא בטוחות.
מי שיודע להביל בין השקעה טובה והשקעה לא טובה, ידע אם שווה לו להשקיע כאן.

ynigun

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
@עו"ד נתן רוזנבלט
לא הבנתי למה ההשקעה בפלטפורמה חרדית תהיה יותר בטוחה מטריא?
הם טוענים שהם מגובים בבטוחות נדל"ן בשיעור של למעלה מ־80%, וכל הבעיה היא שעכשיו הרבה אנשים רוצים למשוך את הכסף ולהפקיד בבנק עם ריבית דומה (ריצה אל הבנקים קלאסי).

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
@עו"ד נתן רוזנבלט
לא הבנתי למה ההשקעה בפלטפורמה חרדית תהיה יותר בטוחה מטריא?
הם טוענים שהם מגובים בבטוחות נדל"ן בשיעור של למעלה מ־80%, וכל הבעיה היא שעכשיו הרבה אנשים רוצים למשוך את הכסף ולהפקיד בבנק עם ריבית דומה (ריצה אל הבנקים קלאסי).
לא תהיה יותר בטוחה מטריא אך גם לא פחות.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
אני לא כל כך מבינה איזה ערך מוסף יהיה לכזה גמ"ח על פני טריא בעצמה, אם יש להם קשיי נזילות כנראה שהביקוש בציבור להלוואת גבוה יותר מאשר ההיצע של ההפקדות, אני מאמינה שאם זה כך בציבור הכללי אז בציבור החרדי כל שכן.
בנוסף אין שום מניעה היום לחרדים לשים את הכספים שלהם בטריא, (ולמי שלא סומך על היתר עיסקה שוב מה הועלנו) אז כנראה שחלק שמים ולחלק השני יש סיבות טובות למה לא, או בגלל שיש השקעות יותר טובות או בדיוק בגלל מה שקרה עכשיו, וכנראה שלגמ"ח חרדי יהיה בדיוק את אותם בעיות.
שאלה מצויינת, התשובה היא שאנחנו מדברים על ניהול חשבון סגור של משקעים מול פרוייקט ספציפי. כלומר, הכסף המושקע לא נכנס ל"פול" כללי של מילארדים אלא כמה עשרות מיליונים לחשבון סגור של פרוייקט אחד ויחיד. הסתיים הפרוייקט, כולם מקבלים חזרה את כספם (עם ה"רווח") והולכים איש איש לדרכו.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען

אבל יש גם עתיד

כל הכבוד. תיאור יותר טוב של המצב, שהוא לא כל כך רע כפי שאנשים חשבו מהטור שלי.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
רוב הפרויקטים ש'טריא' מממנת היום היא מקבלת ריבית מאד גבוהה (כפי שכבר כתבו כאן),

מה שהיא תעשה בשלב הזה היא תצמצם את הפעילות שלה בתחום המשכנתאות לטווח ארוך לאפס.
ואף תמכור חלק נרחב מתיק המשכנתאות שלה.
(אם יהיו קונים...)

אבל בתחום המימון לטווח קצר (שנתיים+-) ששם הריביות הם רצחניות 10/11 אחוז
הם ישקיעו את רוב הכסף , כדי להישאר רלוונטיים בשוק, מבחינת המשקיעים.
(ויש עדיין מספיק משקיעים בשוק ירוצו לשים את הכסף שלהם כשהריבית ככה משתוללת...).

ולכן בנקודה הזו של מימון קבוצות הרכישה בציבור החרדי המצב לא יפגע!
מכיוון שקבוצת רכישה בתחילת התהליך תיקח את המימון בחברת טריא על אף היותו יקר מאד! (בלית ברירה),
ולאחר שיסתיים שלב המימון הראשוני (לשנתיים+-), יהיו מספיק בנקים שבשלב כזה של 70/80 אחוז בניה, שיסכימו לתת משכנתאות (באחוז ריבית גבוה כמובן...).
וטריא בשלב הזה תתקדם לקבוצת הרכישה הבאה...

ייקח קצת זמן ל'טריא' עד שיכנסו בפועל למהלך הזה, אבל לשם זה הולך.. אין להם ברירה...

ולכן בנקודה הזו עו"ד נתן רוזנבלט אין לנו מה לדאוג...
אמת. אנשים כאן מקצוענים אחד יותר מהשני. כל מילה שלך פנינה . מי שמבין בתחום יודע כמה אתה צודק.

אסתושי

משתמש מקצוען
בכתבה מכלכליסט כתוב שהמניה של טריא ירדה בשנה האחרונה ב-60%

ציבי פוטש

משתמש צעיר
שאלה מצויינת, התשובה היא שאנחנו מדברים על ניהול חשבון סגור של משקעים מול פרוייקט ספציפי. כלומר, הכסף המושקע לא נכנס ל"פול" כללי של מילארדים אלא כמה עשרות מיליונים לחשבון סגור של פרוייקט אחד ויחיד. הסתיים הפרוייקט, כולם מקבלים חזרה את כספם (עם ה"רווח") והולכים איש איש לדרכו.
במונחים של השקעות יש לכזה מודל רק חיסרון, כיון שלחוסר פיזור יש משמעות של סיכון במידה והפרויקט הזה יקלע לקשיים וכו'.
זה אגב חלק מהסיבה שהמודל של טריא ועוד חברות הוא לפזר הלוואה על פני לווים רבים ואין אפשרות להלוות לאדם או חברה ספציפיים.

איגוד הגננות

משתמש פעיל
מלבד הסיכון להיות מושקע בפרויקט אחד תמורת ריבית בלבד ולא תמורת סיכוי לרווח יזמי.
זה הרבה יותר מורכב כי פרויקט צריך את הכסף בשלבים (למעט רכישת קרקע)
אתה לא יכול כיזם ללוות מראש את הכל כמובן, ובמקביל משקיע רוצה ריבית מהיום הראשון כמובן,
ולכן קשה ליצור וודאות, למעט גופים מוסדיים שיש להם הכנסות משוערות צפויות.

איגוד הגננות

משתמש פעיל
כל הכבוד. תיאור יותר טוב של המצב, שהוא לא כל כך רע כפי שאנשים חשבו מהטור שלי.
לדעתי, המצב הרבה יותר גרוע אפילו ממה שאתה כותב.

טריא חתומה על משכנתאות של בריבית קבועה לפרטיים !!!!! וכן לקבוצות בריביות 5.5 -7 לא צמוד לכלום.
להבנתי אין סיכוי לגייס סכומים משמעותיים בכזה ריבית.
בנוסף, זה פגיעה אנושה בשם הטוב שזה בסוף מה שחשוב ליזמי נדלן.
יזם או מנהל קבוצה לא יסגור מימון מול טריא אם הוא יודע שהכסף לא בטוח יגיע.

חיים הקוסם

משתמש מקצוען
לדעתי, המצב הרבה יותר גרוע אפילו ממה שאתה כותב.

טריא חתומה על משכנתאות של בריבית קבועה לפרטיים !!!!! וכן לקבוצות בריביות 5.5 -7 לא צמוד לכלום.
להבנתי אין סיכוי לגייס סכומים משמעותיים בכזה ריבית.
בנוסף, זה פגיעה אנושה בשם הטוב שזה בסוף מה שחשוב ליזמי נדלן.
יזם או מנהל קבוצה לא יסגור מימון מול טריא אם הוא יודע שהכסף לא בטוח יגיע.
@איגוד הגננות
נעלמת בנושא הגננות והסייעות
האם הולך להיות שינוי אחרי התקציב החדש?

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
מלבד הסיכון להיות מושקע בפרויקט אחד תמורת ריבית בלבד ולא תמורת סיכוי לרווח יזמי.
זה הרבה יותר מורכב כי פרויקט צריך את הכסף בשלבים (למעט רכישת קרקע)
אתה לא יכול כיזם ללוות מראש את הכל כמובן, ובמקביל משקיע רוצה ריבית מהיום הראשון כמובן,
ולכן קשה ליצור וודאות, למעט גופים מוסדיים שיש להם הכנסות משוערות צפויות.
זה טוב החידוד מוחות הזה, עוזר לי לחשוב על פינות שלא חשבתי - נא להמשיך:

א) למה פרוייקט אחד זה מסוכן יותר? נניח הפרוייקט קרס (אין כמעט סיכוי) ונניח שאף אחד לא רוצה להמשיך איתו (אין בכלל סיכוי) מה הבעייה למכור את השלד ולהחזיר את הכספים למשקיעים?

ב) למה צריך לשלם ריבית מהיום הראשון? אם אתה שם מאה אלף ומקבל עוד שנתיים מאה ועשרים - מה רע בזה (לא ברמה המוסרית כמובן)?

ג) הסיבה שהפרוייקט צריך את הכסף בשלבים היא טעם להקל ולא להחמיר, שהרי ברור שעדיף להשקיע בפרויקט שכבר בנה שתיים שלוש קומות שלד והוא לא משועבד לאיש!

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
במונחים של השקעות יש לכזה מודל רק חיסרון, כיון שלחוסר פיזור יש משמעות של סיכון במידה והפרויקט הזה יקלע לקשיים וכו'.
זה אגב חלק מהסיבה שהמודל של טריא ועוד חברות הוא לפזר הלוואה על פני לווים רבים ואין אפשרות להלוות לאדם או חברה ספציפיים.
כשאתה מפזר את ההלוואה, פירושו שאני לקחתי ממך כסף ועשיתי איתו מה שרציתי ועכשיו א נ י צריך להחזיר ל ך.

במודל שלי, אני בכלל לא בתמונה (מלבד עמלת תיווך ועריכת מסמכים) אתה הלווית ישירות ליענקל ובערל והם מחזירים לך ישירות.

איגוד הגננות

משתמש פעיל
@איגוד הגננות
נעלמת בנושא הגננות והסייעות
האם הולך להיות שינוי אחרי התקציב החדש?
לא נעלמנו,
מספקים פחות ממה שחשבנו התחלנו בתהליך של איגוד אבל יש כמה בעיות משפטיות ובנתיים ...
ממשכים לעבוד על זה, ובמקביל כמו לפני עוזרים בדברים שאנחנו יכולים
ומחפשים ביחד עוד כחות רעננים.

איגוד הגננות

משתמש פעיל
זה טוב החידוד מוחות הזה, עוזר לי לחשוב על פינות שלא חשבתי - נא להמשיך:

א) למה פרוייקט אחד זה מסוכן יותר? נניח הפרוייקט קרס (אין כמעט סיכוי) ונניח שאף אחד לא רוצה להמשיך איתו (אין בכלל סיכוי) מה הבעייה למכור את השלד ולהחזיר את הכספים למשקיעים?

ב) למה צריך לשלם ריבית מהיום הראשון? אם אתה שם מאה אלף ומקבל עוד שנתיים מאה ועשרים - מה רע בזה (לא ברמה המוסרית כמובן)?

ג) הסיבה שהפרוייקט צריך את הכסף בשלבים היא טעם להקל ולא להחמיר, שהרי ברור שעדיף להשקיע בפרויקט שכבר בנה שתיים שלוש קומות שלד והוא לא משועבד לאיש!
א. באמת סיכוי קטן אבל קיים מהיכרות יש כמה פרויקטים שהיו קורסים אלמלא הייתה עליית מחירים בשנים האחרונות שנתנו חמצן, קיימים גם פרויקט במאבקים משפטיים שאי אפשר למכור או לכל הפחות מאוד מאוד מסובך למכור.
ב. לא חייב לשלם מהיום הראשון כוונתי שאתה צריך את הכסף בתשלומים.
ג. אבל מי ישלם את הקומה הבאה??? מי ערב לי שימצא עוד משקיע? הרי זה סגור מראש, איך אני מקבל את זה בתשלומים ובלי לשלם ריבית על מה שלא לקחתי. זה יכול לעבוד עם מוסדיים, או לחלופין עם פיזור להרבה הלוואות וזה בעצם כמו טריא או הגופים האחרים שמבוססים על מוסדיים (ברקת למשל)

נערך לאחרונה ב:

want

משתמש צעיר
יש לי שאלה,
בעצם מס' שאלות:

1.
פרוייקט שכבר סיים שלד, מה הבעייה שלו לעזוב קבוצתית את טריא לטובת בנק ??
למה זה לא הכיוון?
( אחדד את הנקודה מעבר לתועלת של הפרוייקט עצמו { שחרור תקיעות, ריביות טובות יותר } -
אם מספר פרוייקטים יתנתקו מטריא, כנראה גם זרימת הכספים שם תהיה טובה יותר ויועיל גם לפרוייקטים אחרים )

2.
פרוייקט בתחילת בנייה ממש, שרק עבר חיתום, מה האלטרנטיבות שלו?
לדעתי מצבו פחות טוב ..
אני מצליחה להבין מה הפתרון.
(מכיר את פרוייקט מ51,52 במודיעין עילית. מה מצבו בעיניך?)

3.
למעשה השאלה שלי קצת יותר מורכבת:
מעבר למעילות שהיו בעבר... למה שבנק לא ילווה קבוצת רכישה שיש לה היתר כדת ודין ??
נושא השקיפות הכספית והניהול התקין הוא לא רק לצורך הנראות הפוטוגנית כלפי החברה המממנת,
כל רוכש רוצה שהכסף ינוהל בקפדנות וביושרה, ואם יש חשש בנידון - בכל מקרה צריך לטפל בו במלוא חומר הדין, בליווי עורכי דין / רו"ח, מה שצריך...
למה קבוצות הרכישה התייאשו מהבנקים?
או: למה הבנקים התייאשו מקבוצות הרכישה?
(בפרט, אם שוק המשכנתאות כרגע בירידה כה תלולה -לפי הפרסומים-, מסתבר שזה אפילו גם אינטרס של הבנקים)

3.
מה מחויבות טריא לחתימתה?
הרי חוזה הוא הדדי
והם לוקחים דמי הקמה על עצם ההלוואה, מיום העמדת ההלוואה. שצוברים גם הם ריביות ,
אם למפרע הם לא מתכוונים לממש את ההלוואה למה שיקבלו דמי הקמה + ריביות ? ?

ה' הטוב

משתמש פעיל
מה עם הגמ"ח המרכזי והחברות קדושה?
בשבועות האחרונים מתחוללת, בינתיים מתחת לפני השטח, סוג של רעידת אדמה אשר דרגתה טרם ידועה, וזאת באשר לעתידה של חברת "טריא". אם חלילה התחזיות האפוקליפסיות תתממשנה הרעד יורגש בבתים חרדים רבים מספור.

מי היא אותה טריא שאנו כה מתפללים לשלומה? מדובר בחברה צעירה מאוד (פחות מעשור) וסיפור הקמתה מעורר השראה:

אייל לחייאני, איש עסקים יליד ערד, ביקר בעיר הולדתו לפני כ12 שנים, הוא שוחח עם חברי ילדותו על הקשיים שהם נתקלים בהם, ובין היתר סיפרו לו כי הבנקים מסרבים להלוות להם מחמת הסטיגמה השלילית שיש לעיר, ואם כבר מלווים זה בתנאים קשים במיוחד. לחיאני כעס והחליט למצוא דרך לעקוף את הביורוקרטיה הבנקאית, הראש היהודי ממציא לנו פטנטים, וכך נולדה הפלטפורמה של "טריא" - גאונית בפשטותה ופשוטה בגאוניותה.

הרעיון הוא שבמקום שאנשים ילוו לבנק והבנק ילווה לאנשים אחרים בהפרשי ריבית עצומים, פשוט נחסוך את החוליה הבנקאית המיותרת בשרשרת המזון. וכך, אנשים ילוו ישירות לאנשים, הריבית הגבוהה תלך ישירות לכיסם של המלווים שישמחו להרוויח הרבה יותר על כספם, ובתמורה יהיו קצת פחות קפדניים מהבנקים הממוסדים הרגילים להלוות לחברות ענק ודורשים בטחונות בהתאם.

הרבה אנשים חושבים הרבה דברים (כולל כותב השורות) אבל לחיאני מתברר גם כגאון בארגון, הוא גייס כמה אנשי עסקים ויחד הקימו את החברה הזו, שהלוותה עד כה סכום עצום של קרוב לעשרה מיליארד שקלים ושינתה את עולם המשכנתאות ללא היכר, אך בעיקר הגיעה לעולם על מנת להציל, פשוטו כמשמעו, כעשרת אלפים משפחות חרדיות.

הזקנים בינינו (מעל גיל שלושים) זוכרים את התקופה שהייתה אך לפני כעשור, כאשר אלפי משפחות חרדיות היו תקועות בקבוצות רכישה שלא זזו שנים רבות, די אם נזכיר את נאות הפיסגה וגרין פארק במודיעין עילית, הרב כרמל בבית שמש ונתיבות, אחיסמך, ועוד רבים וטובים, סה"כ כעשרת אלפים משפחות, סדר גודל של העיר אלעד, היו תקועות בקבוצות קפואות. לכל קבוצה היה את התירוצים שלה וכולם נכונים, היה גם את ההנחה השגוייה בבסיס הניהול של הקבוצות כאילו אין קשר בין שכרו של המנהל לבין ההצלחה, אבל הסיבה המרכזית להקפאה העמוקה הייתה היעדר מימון, לאחר כמה פרשיות נוראיות של מעילות ענק בקבוצות רכישה (לא קשור לציבור החרדי, החבר'ה שלנו לא גנבים, בוודאי לא ברמה כזו), שום בנק לא הסכים להביא שקל הלוואה כמעט לשום קבוצה, ובלי כסף כידוע אין אפשרות לבנות כלום.

בעיה נוספת, וזה כבר כן קשור לציבור שלנו, היא היעדר הכנסות מספיקות. בעוד במשכנתא רגילה, אדם אמור להחזיר סכום נמוך יחסית היות וההלוואה מתפרסת למשך עשרות שנים, הרי שבהלוואות לצורך קבוצת רכישה, הפריסה היא לשנתיים שלוש, מה שאומר סכום גבוה כל חודש, והציבור שלנו מה לעשות לא יכול תמיד להוכיח יכולת להחזיר את הכסף הזה (לך תסביר להם על נויבירט וקופרמן), כך שגם קבוצות שכבר הצליחו למצוא בנק או חברת מימון חיצונית, התקשו להגיע לחיתום, דהיינו לשלב שכל חברי הקבוצה "מאושרים" (תרתי משמע).

וכאן הקב"ה שלח את טריא, החברה הסכימה להעלים חצי עין מכל הבעיות דלעיל והתחילה להזרים מיליארדים לקבוצות, היה זה חמצן - מחיה – מתים, שגרם להקמתן המהירה של אלפי אלפי דירות. גם בפרוייקטים שלא לקחו את טריא בסוף, (כמו אחיסמך) היה זה בהשראת החברה הזו, אשר מנכ"לה שחף ארליך (חילוני שמכיר אותנו היטיב וגם מרוויח עלינו היטיב, בשיחה איתי הסביר לי איך הוא יודע להבחין בין פלגי סאטמאר – דבר שאפילו אני לא יודע לעשות) פתח את השורות לציבור החרדי ופתר לנו את הבעיות. לא בחינם עשו זאת, הריבית של טריא ידועה לשימצה, אך עדיין מוטב מאשר אין דירה בכלל. זיכני הקב"ה לחלץ כמה וכמה קבוצות רכישה מתהום ההקפאה, ואני יכול לקבוע מפורשות שהעובדה שגרים בהם אלפי אנשים במקום לשלם שכירות עוד עשרות שנים, היא תודות לטריא.

אך כמו אחרי כל שבת נפלאה, גם כאן הגיע מוצאי שבת ובאו זמנים קשים, אין לנו מושג מה באמת קרה שם מאחורי הקלעים ומטבע הדברים אי אפשר להאמין לאיש, גם אין לי כל חשק להסתבך בתביעה על מילה לא נכונה, אז נאמר זאת כך: יש צרות בטריא. החברה מדברת על מאזן שלילי של הפקדות מול משיכות, שזה הליך טבעי שנוצר כתוצאה מהעלאת הרבית, מאוד הגיוני שקבוצה מוסדית למשל שהפקידה שם נניח מאה מיליון בגלל הריבית הגבוהה, מגלה פתאום שהיא יכולה לקבל היום אותן ריביות ואפילו יותר מכך, בשוק הבנקאות הרגיל והמובטח יותר. אפשר להאמין לטריא ואפשר גם שלא, ייתכן שהחור הוא עמוק יותר, כך או כך המצב עגום והוא נוגע לקבוצות רבות שעדיין לא נבנו. אני למשל מעורב מאוד בקבוצה מסויימת של 150 דירות בבית שמש, אנשים ממתינים שם 14 שנים (!) ורק לאחרונה כבר חתמו על כל המסמכים של טריא, והנה בום, הכל נעצר.

כך גם כל הקבוצות של מודיעין עילית, שכבר התחילו את הבנייה ועכשיו עתידן לוט בערפל. אלו שלא התחילו הם מצד אחד במצב יותר קשה, אך מאידך יכולות לחפש אלטרנטיבות. אם בשבועות הקרובים המצב של טריא לא יתייצב אנחנו נהיה בבעיה גדולה ונצטרך למצוא פתרון חילופי.

וכאן אני רוצה להציע פתרון חילופי, פשוט ביותר, להבנה ולביצוע:

להקים "טריא" משלנו, בדיוק כפי שכתבנו כאן בשבוע שעבר, הציבור החרדי מספיק בוגר על מנת לנהל את עצמו, ובין היתר להקים פלטפורמות פנימיות מעין זו.

יש בציבור הרבה אנשים וגופים עם כסף נזיל שהם היו מאוד רוצים לקבל עבורם את הרווח המקסימלי האפשרי (אצל אנ"ש מקפידים לא לקרוא לזה "ריבית" בשל הקונוטציות השליליות, לכן בבנק פאג"י למשל, מופיע בדף החשבון "תשלום עבור רווח"), הם רוצים את זה בביטחון מוחלט ואת זה קבוצות הרכישה יכולות להביא בשמחה, בכל אחת מהקבוצות מדובר בקרקע פרטית ששייכת באופן אבסולוטי לחברי הקבוצה ואם הם משעבדים אותה לטובת המלווים יש למלווים ביטחון מוחלט בקבלת הכסף בחזרה.

וכך שני הצדדים נהנים: הקונים שמחים לקבל הלוואה במקום טריא, עם ריביות טובות גם אם יקרות יותר מהבנק, אך עדיין זולות מהאלטרנטיבות.

המלווים מרוצים כי הם השקיעו את כספם באפיק הבטוח ביותר, במקום הכשר ביותר עם ההיתר עיסקה הכי מהודרת ועם הרווח הגבוה ביותר, והקרן קיימת להם לעולם הבא.

מי שמוכן להרים את הכפפה (הרווח הוא דמי התיווך וזה הרבה מאוד מאוד) שיפנה אליי, אני יכול להפנות אותו לשני הצדדים והשם יעזור.
למה שהציבור החרדי לא יעביר את המשכנתאות שלו לגמ''ח המרכזי או גוף דומה
ישלמו ריביות מסוימות מה שאותו גוף יקבע וכך הציבור יוכל להנות ממשכנתאות טובות וגם יהיה לגמ''ח כסף עצמאי לתת הלוואות לכאלה פרויקטים
בקיצור שכביכול יהיה בנק של הציבור החרדי שיתן הלוואות טובות יותר מהבנקים
הרי במידה וכל הציבור החרדי יעביר את מהשכנתאות שלו לאותו גוף הגוף הזה יוכל לעשות הרבה כסף
בפרסום הדו''ח של בנק פועלים פורסם שהרווח שלהם ברבעון האחרון היה יותר מ2 מליראד ש''ח
אז נכון שלא מדובר בכזה רווח עצום אבל בכל זאת יכולים לפתח נוסחה שהגמ''ח ירוויח מזה וכך יוכל להעניק יותר לציבור החרדי

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  14  פעמים

לוח מודעות

למעלה