בקשה מה חוקיות של "משנת יוסף" לעשות שימוש במרחב ציבורי ללא תשלום לעירייה? (בדגש על ירושלים)

מצב
הנושא נעול.

zkzbhe

משתמש פעיל
זה שאלה פילוסופית.

אבל למעשה השטח מיועד לחניה ולא לדברים אחרים.
אין לכל אדם זכות לעשות בשטח ציבורי 'מה שבא לו'.
לכל שטח ציבורי יש ייעוד אחר.
יש בית כנסת, יש בית ספר, יש גינה וכו'.
אי אפשר לחנות בגינה ואי אפשר לבנות בית כנסת בגינה.
וגם אי אפשר לעשות מכירה בחניה.
אסור לקחת חניה ולבנות בית-כנסת [ראיתי מישהו שעשה כך...].
אסור ,להשתלט, על חניה ולבנות שם מחסן [ראיתי כמה שעשו כך...]
ואסור להפוך חניה לחנות
פשוט מאוד

מי שמסתפק מה ראוי לעשות, ילך וישאל דיין הבקי בדיני ממונות.
מבחינה הלכתית יבשה אין לי מושג מה התוקף של החלטה של מתכנן תחבורה ערבי כל שהוא במשרד התחבורה / עירייה / רמ"י / מי שלא קבע את התוכנית והחליט לשדוד את הציבור בהחלטה הזו

אני בספק רב אם מישהו יפסוק לך שזו גזילת הציבור
(הרבה מכירים את ביהכנ"ס בבני ברק שקיבל הוראה ברורה מהגרח"ק לשים את הקראוון שלהם על הקרקע - הציבורית - לילה לפני שהרקל"ה באה להניח שם את התשתיות שלה (הם לא ידעו זאת, אבל הגרח"ק ידע...)

וכמובן לא מדובר על הפקעת חניה לצרכים פרטיים
למרות שגם מקובל, לדוגמא, ששכן שמשפץ חוסם כמה חניות למספר חודשים
למה? כי הקביעה שהחניה שייכת באופן מוחלט לבעלי הרכבים היא עוול כלפי הציבור. נקודה.

מבחינה 'מוסרית', התועלת לציבור ממכירות / חלוקות היא שווה, אם לא עולה בהרבה, על מס' חניות שנתפסות למספר שעות

בסופו של דבר, הויכוח פה הוא בין בעלי הרכבים, שמבצעים את קניותיהם בנחת באושר עד ובאותו מחיר,
(וארמוז על כך שע"פ רוב יש להם יותר יכולת כלכלית ממילא),
ומצידם לא מרגישים את הצורך - רק את הנזק והעצבים שבהעדר חניה
לבין 70% מהציבור החרדי, שבלי המכירות האלו יתקשו מאוד להסתדר

נערך לאחרונה ב:

תלמידים

מהמשתמשים המובילים!
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
עימוד ספרים
גם ככה בעלי הרכבים מקבלים לשימושם אחוזים נכבדים מ'הדרך הציבורית', לחניות ולנסיעה, וגורמים פקקים קשים.
למה שאני, כנטול רכב, לא אוכל להשתמש בחניה הציבורית לצרכי, ובעל הרכב יכול? כי יש לו רכב? כי העירייה החליטה? ולמה להחליט לתת בחינם 6 מ"ר בירושלים לאדם פלוני?

זה לא אני שואל, אלא זו התפיסה המובילה בקרב כלכלני ומתכנני תחבורה היום בכל העולם, שפחות ופחות קשובים לטענותיהם של בעלי רכב פרטי

אני מדבר על חניות ציבוריות כמובן
בלי להכנס לצד ההלכתי והחוקי, ודאי הטיעון משכנע, יעידו על כך שכונות שאין שם מצוקת חניה, לא כי יש הרבה מקום, פשוט כי להרבה מהדיירים אין בכלל רכבים..

שואל לעניין

משתמש פעיל
בתור מי שלא קנה מעולם במשנת יוסף
אני מסתכל על זה שרוב הציבור קונה מדי פעם ובדיוק כמו שלילדים יש זכות לשחק בחניה כך גם מותר שפעם בשבוע יהיה מכירה (אני לא מדבא על הלכלוך שזה באמת בעיה אבל אצלנו מנקים) ובמיוחד שכל מי שאין לו רכב ודאי שמסכים ואפילו רוצה שזה יהיה ואמור להיות שלכל דייר יש לו מקום חניה
כמדומני שאין חולק שזו מכירה טובה, רק שהעזרה לכל השכונה באה על חשבון 2 בניינים...
לכן כתבו בשרשור שוודאי ש80% תומכים במכירה, זה לא על חשבונם...

(טוב, תכף יכתוב מישהו שהוא בעד למרות שזה בחניה שלו, אבל העיקרון הובן)

זו שאלה רחבה, נוגעת גם למיקום תחנת אוטובוס למשל, כ"א רוצה שהתחנה תהיה בדיוק 2 בניינים לידו, לא פחות ולא יותר, כנ"ל לגבי פח זבל, בניין אחד ליד בדיוק.
לכן צריך ראיה של כל העיר, שזו תפקידה של העירייה, לתכלל את כל האינטרסים ולתת פיתרון שוויוני.
(לדוגמא יש עיקרון תכנוני ברחובות של וילות, שליד כל בית יש או עמוד תאורה או עץ, כך לכולם יש חניה מחוץ לבית בצורה שווה).

יוסייוסייוס

משתמש מקצוען
מבחינה הלכתית יבשה אין לי מושג מה התוקף של החלטה של מתכנן תחבורה ערבי כל שהוא במשרד התחבורה / עירייה / רמ"י / מי שלא קבע את התוכנית והחליט לשדוד את הציבור בהחלטה הזו

אני בספק רב אם מישהו יפסוק לך שזו גזילת הציבור
(הרבה מכירים את ביהכנ"ס בבני ברק שקיבל הוראה ברורה מהגרח"ק לשים את הקראוון שלהם על הקרקע - הציבורית - לילה לפני שהרקל"ה באה להניח שם את התשתיות שלה (הם לא ידעו זאת, אבל הגרח"ק ידע...)

וכמובן לא מדובר על הפקעת חניה לצרכים פרטיים
למרות שגם מקובל, לדוגמא, ששכן שמשפץ חוסם כמה חניות למספר חודשים
למה? כי הקביעה שהחניה שייכת באופן מוחלט לבעלי הרכבים היא עוול כלפי הציבור. נקודה.

מבחינה 'מוסרית', התועלת לציבור ממכירות / חלוקות היא שווה, אם לא עולה בהרבה, על מס' חניות שנתפסות למספר שעות

בסופו של דבר, הויכוח פה הוא בין בעלי הרכבים, שמבצעים את קניותיהם בנחת באושר עד ובאותו מחיר,
(וארמוז על כך שע"פ רוב יש להם יותר יכולת כלכלית ממילא),
ומצידם לא מרגישים את הצורך - רק את הנזק והעצבים שבהעדר חניה
לבין 70% מהציבור החרדי, שבלי המכירות האלו יתקשו מאוד להסתדר
מישהו שאל מורה הוראה הבקי בהלכות ממונות ?

נפטון

משתמש פעיל
עברתי על האשכול, חשוב להבהיר בימים אלו של ריבוי אחדות:

יש להפריד בין טענות קונקרטיות על נזקים, מצוקת חניה, לכלוך ועוד
לבין טענות על ארנונה וכו' ולהיכנס לכיסים של מנהלי תחנות והבעלים.

מהניסוח של חלק מהתגובות משתמע קנאה, פשוט עמוקה עד כאב מהעובדה שמשנת יוסף הפכה לגוף עסקי שמגלגל המון כסף.

אז אם אינך סובל ממשנת יוסף, אבל שקוע בקנאה עמוקה וצרות עין בלתי נשלטת, אולי תחסוך את תגובתך וקנאתך מכולנו.

זה לא האשכול הראשון אודות משנת יוסף שממש ניכר מחלק המגיבים שעינם פשוט צרה ברווח של הבעלים.

נערך לאחרונה ב:

תלמידים

מהמשתמשים המובילים!
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
עימוד ספרים

מהניסוח של חלק מהתגובות משתמע קנאה, פשוט עמוקה עד כאב מהעובדה שמשנת יוסף הפכה לגוף עסקי שמגלגל המון כסף.

אז אם אינך סובל ממשנת יוסף, אבל שקוע בקנאה עמוקה וצרות עין בלתי נשלטת, אולי תחסוך את תגובתך וקנאתך מכולנו.

זה לא האשכול הראשון אודות משנת יוסף שממש ניכר מחלק המגיבים שעינם פשוט צרה ברווח של הבעלים.
לפחות תבטל חזרה את ההדגשים, שלא יהיה בולט כ"כ שזו "תגובה מטעם"...

יוסייוסייוס

משתמש מקצוען

לשיטתך שזה מקנאה.
למה דווקא 'משנת יוסף' מעוררת את קנאת הציבור ?
יש מיליון ואחד עסקים אחרים.

אוריגמי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים

אישית אני קונה במשנת יוסף והתועלת אצלי מרובה על הנזק (לעת עתה...)
אין לאף אחד בעיה שהם עסק רווחי.
הבעיה היא שהם לא פועלים לפי החוקים שמחייבים כל עסק לעמוד בהם.
קיימים חוקים להגנת הצרכן וברגע שאנו צרכנים (ולא נתמכים/חוסים/מקבלי מתנות חינם) מצופה מהעסק לעמוד בהם.
רוב המתלוננים על משנת יוסף ספגו נזק שנגרם מאי העמידה בחוקים האלו- כגון אי החזרת כסף עבור מוצר שנלקח בטעות, זיכוי חלקי על מוצרים שלא דווחו בעת המכירה, ועוד.

תלמידים

מהמשתמשים המובילים!
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
עימוד ספרים
לשיטתך שזה מקנאה.
למה דווקא 'משנת יוסף' מעוררת את קנאת הציבור ?
יש מיליון ואחד עסקים אחרים.
אתה מבין שזה לא תשובה רצינית, זה תמיד השלכה הכי קלה להתבכיינות והתקרבנות..
נכון שכמו בכל דבר מצליח - גם כאן יש קנאים, בפרט שהם הביאו את אחוזי הרווח ביחס לרמות הניצול - לפסגה שאחרים לא השכילו או הצליחו.. החל בשטחי הציבור, נזקים שאינם נושאים באחריות, מחויבות לתקני בריאות וכדו', שימוש בילדים ועוד.
אבל זה עדיין לא תשובה לכל דבר.

zkzbhe

משתמש פעיל
קיימים חוקים להגנת הצרכן וברגע שאנו צרכנים (ולא נתמכים/חוסים/מקבלי מתנות חינם) מצופה מהעסק לעמוד בהם.
רוב המתלוננים על משנת יוסף ספגו נזק שנגרם מאי העמידה בחוקים האלו- כגון אי החזרת כסף עבור מוצר שנלקח בטעות, זיכוי חלקי על מוצרים שלא דווחו בעת המכירה, ועוד.
לדעתי, לפי כל דין והיגיון, לא מצופה מעסק לעמוד בשום דבר שידעת עליו מראש וקנית על דעת כן
וזה כולל: תקני בריאות, נהלי החזרת מוצרים וזיכויים, וכל חוק אחר שמערכת החוקים הישראלית המציאה מראשה הקודח.
כל מה שידעת מראש - על מה אתה בא בתלונות?
אנשים ממשיכים לקנות שם (וגם כנראה - אתה), למרות שהם מודעים לכל הנ"ל
כלומר, זה שווה להם בחישוב עלות- תועלת

כיון שהמכירות האלו (לא רק משנת יוסף) אמנם אינם למטרת חסד אבל הם בפועל חסד אדיר לרוב הציבור, במחיר ובנגישות, אני חושש שהטהרנות הזו (כן, הם לא משלמים ארנונה על שעתיים שימוש במרחב ציבורי! איזו חוצפה. הם לא מקפידים על נוהל זיכוי &78529 של המועצה להגנת הצרחן. הם מנצלים עבדים-ילדים (שנהנים מכל רגע). ועוד טענות משונות כאלו ואחרות שנובעות מאיזה חוש צדק מוזר שבסוף ישפוך את התינוק עם המים

גילוי נאות אין לי קשר למשנת יוסף (חוץ מזה שאני לקוח די מרוצה בסה"כ)

אוריגמי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
אחוזי הרווח
דווקא בנושא הזה הם טובים בהרבה מהאחרים
הרווחים הגדולים שלהם נוצרים מכמות המכירות, לא מרווח גבוה על כל מוצר.
אנחנו מודעים שאין לנו יכולת כיחידים לשנות את הנהלים שלהם ומחשבים נזק מול תועלת, ומחליטים האם להמשיך לקנות או לא.
אבל זה לא מצדיק התנהלות בלתי חוקית אפילו בהודעה מראש.

ווילי וונקה

משתמש מקצוען
התגובה הכי הגיונית פה לעת עתה

נפטון

משתמש פעיל
לפחות תבטל חזרה את ההדגשים, שלא יהיה בולט כ"כ שזו "תגובה מטעם"...
לא בעניין של להתווכח, שכל אחד יאמר את דעתו.
רק אציין אם זה לא מובן מאליו לאחרים, שאיני "מטעם".
אין לי שום קשר לחברה הזו מלבד קניות שאשתי ערכה שם בעבר.

חני בנני

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
לדעתי, לפי כל דין והיגיון, לא מצופה מעסק לעמוד בשום דבר שידעת עליו מראש וקנית על דעת כן
וזה כולל: תקני בריאות, נהלי החזרת מוצרים וזיכויים, וכל חוק אחר שמערכת החוקים הישראלית המציאה מראשה הקודח.
כל מה שידעת מראש - על מה אתה בא בתלונות?
כלומר, זה שווה להם בחישוב עלות- תועלת

כיון שהמכירות האלו (לא רק משנת יוסף) אמנם אינם למטרת חסד אבל הם בפועל חסד אדיר לרוב הציבור, במחיר ובנגישות, אני חושש שהטהרנות הזו (כן, הם לא משלמים ארנונה על שעתיים שימוש במרחב ציבורי! איזו חוצפה. הם לא מקפידים על נוהל זיכוי &78529 של המועצה להגנת הצרחן. הם מנצלים עבדים-ילדים (שנהנים מכל רגע). ועוד טענות משונות כאלו ואחרות שנובעות מאיזה חוש צדק מוזר שבסוף ישפוך את התינוק עם המים

גילוי נאות אין לי קשר למשנת יוסף (חוץ מזה שאני לקוח די מרוצה בסה"כ)
חוקית זה לא נכון
חנות שכותבת אין החזרות והחלפות
מחויבת לעמוד בחוק החזרות והחלפות גם אם תלתה שלט ענק.
יש חוקים!!!
ומי שלא רוצה לעבוד לפיהם שילך למכור במדינה אחרת.

מינימאוס

משתמש מקצוען
כגון אי החזרת כסף עבור מוצר שנלקח בטעות,
מעניין אותי האם זה חוקי?

אם לקחנו בטעות מוצר מהמכירה, שלא הזמנו ולא שלמנו עליו
אנחנו מעוניינים להחזיר אותו במכירה הבאה
[כמובן שלא מדובר במוצרי מזון או בפירות וירקות, אלא מוצר מהמכירות לבית, ארוז , ונשאר ארוז באריזה המקורית]

האם הם יכולים לחייב אותי בעמלת החזרה?
או לחייב אותי להשאיר את המוצר אצלי, ולשלם עליו?

שואל לעניין

משתמש פעיל
לפי החוק ניתן להחזיר רק תוך 2 ימי עסקים ומעל 50 ש"ח

לקחת... תשלם!

עריכה: זה סיפור קצת שונה כי לא היה כאן עסקה אלא לקיחת מוצר בטעות, יתכן שלפי ההלכה צריך להחזיר וזהו

נערך לאחרונה ב:

zkzbhe

משתמש פעיל
חוקית זה לא נכון
חנות שכותבת אין החזרות והחלפות
מחויבת לעמוד בחוק החזרות והחלפות גם אם תלתה שלט ענק.
יש חוקים!!!
ומי שלא רוצה לעבוד לפיהם שילך למכור במדינה אחרת.
ככל הידוע לי, הלכתית הטענה הזו לא תופסת
כלומר, אדם שעשה עסקה עם פלוני בידיעה ברורה מראש (לדוגמא, קונה בבזאר עם שלט אין החזרות אין החלפות),
לא יכול לבוא בשום טענה

הוא כמובן יכול לתבוע אותו למשפט בערכאות, והוא יכול גם סתם לגנוב מהחנות מבלי לשלם

*זה החוקים שלנו*, ומי שלא רוצה לעבוד לפיהם וכו'... (זה גם הגיון קפיטליסטי בריא)

הקדושה וההיסטריה המוסרית שכל מיני אנשים מרגישים סביב חוקי המדינה מתמיהה אותי

[יובהר כמובן שהפרת חוק אסורה על פי חוק]

zkzbhe

משתמש פעיל
מעניין אותי האם זה חוקי?

אם לקחנו בטעות מוצר מהמכירה, שלא הזמנו ולא שלמנו עליו
אנחנו מעוניינים להחזיר אותו במכירה הבאה
[כמובן שלא מדובר במוצרי מזון או בפירות וירקות, אלא מוצר מהמכירות לבית, ארוז , ונשאר ארוז באריזה המקורית]

האם הם יכולים לחייב אותי בעמלת החזרה?
או לחייב אותי להשאיר את המוצר אצלי, ולשלם עליו?
מה ההבדל בין זה לכל גניבה אחרת מחנות (בשוגג)

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמד

א לְדָוִד בָּרוּךְ יְהוָה צוּרִי הַמְלַמֵּד יָדַי לַקְרָב אֶצְבְּעוֹתַי לַמִּלְחָמָה:ב חַסְדִּי וּמְצוּדָתִי מִשְׂגַּבִּי וּמְפַלְטִי לִי מָגִנִּי וּבוֹ חָסִיתִי הָרוֹדֵד עַמִּי תַחְתָּי:ג יְהוָה מָה אָדָם וַתֵּדָעֵהוּ בֶּן אֱנוֹשׁ וַתְּחַשְּׁבֵהוּ:ד אָדָם לַהֶבֶל דָּמָה יָמָיו כְּצֵל עוֹבֵר:ה יְהוָה הַט שָׁמֶיךָ וְתֵרֵד גַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:ו בְּרוֹק בָּרָק וּתְפִיצֵם שְׁלַח חִצֶּיךָ וּתְהֻמֵּם:ז שְׁלַח יָדֶיךָ מִמָּרוֹם פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִמַּיִם רַבִּים מִיַּד בְּנֵי נֵכָר:ח אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:ט אֱלֹהִים שִׁיר חָדָשׁ אָשִׁירָה לָּךְ בְּנֵבֶל עָשׂוֹר אֲזַמְּרָה לָּךְ:י הַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לַמְּלָכִים הַפּוֹצֶה אֶת דָּוִד עַבְדּוֹ מֵחֶרֶב רָעָה:יא פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִיַּד בְּנֵי נֵכָר אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:יב אֲשֶׁר בָּנֵינוּ כִּנְטִעִים מְגֻדָּלִים בִּנְעוּרֵיהֶם בְּנוֹתֵינוּ כְזָוִיֹּת מְחֻטָּבוֹת תַּבְנִית הֵיכָל:יג מְזָוֵינוּ מְלֵאִים מְפִיקִים מִזַּן אֶל זַן צֹאונֵנוּ מַאֲלִיפוֹת מְרֻבָּבוֹת בְּחוּצוֹתֵינוּ:יד אַלּוּפֵינוּ מְסֻבָּלִים אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ:טו אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁיֲהוָה אֱלֹהָיו:
נקרא  7  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה