עזרה מה אני עונה לו?

מצב
הנושא נעול.

ישראלג

משתמש סופר מקצוען
לא הצלחת בגלל שהוא מנקודת המבט שלו, כבעל ספריה, יכול לענות לך, אוקי, אז אם יקרה וכן תרצה לדעת, הנה יש לי ספריה עם כל החומר, למה לא לתת לי להחזיק ספריה כזו? בשביל מי שכן שואל.

אבל תשובה כמו זו יכולה אולי לספק אותו:
אתה עומד בחנות חליפות, מחזיק חליפה שחורה ביד. בא משהו לידך, מצביע על החליפה ושואל את המוכר, "זה כחול או שחור?", והמוכר עונה "שחור".

למה אתה לא שאלת? כי אתה ידעת שזה שחור. אין לך שאלה.
השני הגיע כנראה מבחוץ מטושטש מהשמש, התערבב לו הכחול והשחור. היה צריך לשאול.

על מה שאני יודע אני לא שואל.
מה שאני לא יודע, אני שואל.

אנחנו היהודים יודעים שיש ה' בעולם והוא ברא את העולם, זה כתוב בתורה.
על מה שאנחנו יודעים אין לנו שאלות. לכן אנחנו גם לא צריכים ספריה עם תשובות.
זה תשובה מספקת, מכיוון שזה עונה מדוע לא פותחים קורסים רשמיים על הנושא.
לעניין כניסה למי שרוצה לדעת, מי אמר שזה לא קיים?

ישראלג

משתמש סופר מקצוען
כתוב גם שאמונה היא למעלה מן השכל
ככה שבסופו של דבר אנחנו מאמינים גם אם ח"ו
יוכיחו לנו אחרת
אז לכן לא חשוב לנו בכלל לבדוק את זה.
וידעת היום והשבת אל לבבך.
את מציאות ה' יתברך צריכים לדעת! לא להאמין!
לגבי התנהלותו וכו' בזה צריך להאמין, וזה אמונה שכלית, מכיוון שאני יודע שהוא קיים והוא גדול ממני וחכם ממני, הוא יודע יותר טוב ממני.

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
ביום שהמחשבה שלי תעלה רמה, ויהיה לי שאלות, אני ילך לחפש תשובות.
זה אמירה שמצביעה על רדידות אצלנו
וזה לא נובע מרדידות.

זה נובע מסכנה ומאחריות על עתידנו.
ומסכנה מתרחקים לא לוקחים סיכונים

הוא לא יתן לבן שלו לקרוא תוכן אלים ואז לבחור דרך
הוא לא יתן לבת שלו לצאת עם ערבי ואז לבדוק האם מתאימה לה הדרך הזאת או לא.
כי אם יש סיכוי קל שבקלים שהיא תישאר שם - אז הוא יתפוס מרחק.

נכון שהוא לא מבין מה הסכנה לנו בידיעה של כל מיני ידיעות חיצוניות
אבל סכנות מהסוג הנ"ל הוא יכול להבין.

ואני מבינה אותו שהוא מתפלא עלינו
כי אם אנחנו אינטלגנטיים ומלומדים אז למה שלא נלמד עוד דעות? ממה אנחנו מפחדים?
ובאמת אנשים שיש להם ידע מספיק מבוסס וחזק באמונה- הרבה פעמים כן מתעסקים עם זה.
אבל מסוכן שאדם יעמיד את עצמו בסיכון הזה לבחון האם הידע התורני והאמוני שלו מספיק רק בשביל האידיאל המפוקפק לבדוק דרכים נוספות.

מצד שני- לגבי לבדוק את האמונה לעומק- בספרי הרמב"ם וכו'
מסכימה שיש רדידות מסויימת בציבור שלנו
אבל זה נושא לדיון אחר.

רוגעל'ה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
זה תשובה מספקת, מכיוון שזה עונה מדוע לא פותחים קורסים רשמיים על הנושא.
לעניין כניסה למי שרוצה לדעת, מי אמר שזה לא קיים?
נניח שאותו אדם שתהה אם זה החליפה כחולה או שחורה, החליט שהחליפה כחולה ובא לקנות אותה.
יעצרו אותו האנשים מסביב ויגידו לו, אדוני, זה שחור, אתה עכשיו שטוף שמש זה נראה לך כחול, אתה תבוא הביתה תגלה חליפה שחורה. וההוא בשלו, אני בדקתי, השתכנעתי שהחליפה כחולה. מנסים לשכנע שוב. לא הולך.
מה יעשו כולם? יסובבו את האצבע על הרקה וימשיכו.

הספרים האלה בד"כ מלאים בנסיונות שכנוע ושטיפת מוח וכל מיני הוכחות. שאין לך מושג אם הם היו במציאות או לא.
אנחנו יודעים שהספרים האלה טועים, אנחנו יודעים מה אמת, מה נכון. אנחנו יודעים שהתורה היא נצחית, וכתוב בתורה שהקב"ה בכבודו ובעצמו יצר את האדם.

אנחנו גם יודעים שיש סיכוי שהספרים האלה יצליחו לשטוף את המוח, למי שקורא בהם. כמו שמש שמסנוורת ומעוותת לך את הצבעים. איך לא ננסה להציל אותם מזה????
כאן זה לא חליפה כחולה או שחורה. כאן זה חיי נצח.
אני יודעת שמי ישתכנע מהספרים האלה, יאבד את כל חיי העולם הבא שלו. זה הפחד שלנו. משטיפת מוח, לא מגילוי האמת. כי האמת אצלינו.

הנשר הגדול

משתמש צעיר
כתוב בפסוק ולעבדו בכל לבבכם ופירושו ברמב"ן ולא על דרך ספק
תשאל אותו האם הוא טס לסין ולהודו ללמוד את כל הדתות שיש שם ולשמוע עוד דעות למה הוא לא עשה את זה ברור בגלל שיש לו איזה דרך חיים ברורה הוא בכלל לא מרגיש צורך לברר עוד דבר
מבחינת הצורך האם כל תיאוריה שתצא אנחנו צריכים לקרוא ולדעת מה פתאום
מבחינת תיאורית האבוולוציה צריך להדגיש גם שזה תיאוריה ולא דבר מוכח כמו כל דבר מדעי בענינים אלו (כמו שתורת היחסות של איינשטיין גרמה לניפוץ תורות של ניוטון) וגם שזה דבר שהחולקים חולקים בו מאוד
אם כן לא צריך להתיחס לאבולוציה בראי האמונה זה לא דבר חזק נגד האמונה שיש לעסוק בו
לגבי דברים כאלו ציוו לנו בתורה אל תפנו אל האלילים ופירושו אל תפנו אל מדעתכם להתעסק בדתות אחרות ללומדם כדי לדעת מה היא האמת ולהיות בספק על התורה אחרי שהתורה ברורה לנו במופת שכלי ובראיות על נתינה ובהסכמת כל מסורת הדורות ומה לנו לחפש דעות אחרות ולכן אסור לנו להתעסק בהם
זאת אומרת שלשמוע שטויות ברור שאף אחד לא היה שומע אותו דבר גם כן דבר שהוא לא דעת תורה וברור שאינו נכון על פי התורה אסור לנו להתעסק בו כיון שזה נותן לו איזה מקום כביכול אינו שטות גמורה ויש לו איזו העמדה מול התורה וזה אסור בתכלית האיסור
גם אם כל המדענים יסכימו לתאוריית האבולוצייה ויהיה לה ראיות מוכחות באופן הטבע יש לזכור שאין זה סותר את האמונה כיון שבבסיס תיאוריה זאת עומד דבר אחד שלפי מה שנראה בטבע לא נבראו חיים על פני האדמה לפרטיהם כפי שנמצא היום אלא נוצרו חיים על ידי כל מיני תיאוריות (כגון המפץ הגדול) ואחר כך נוצר מזה במהלך השנים כל היצורים אבל כיון שכל הבסיס זה על דברים שנמצאו בטבע יש להסביר שכיון שברא השם את העולם בדרך הטבע בראו בצורה זאת של הסתר פנים וטבע גמור שלא ידעו כלל מבחינת הטבע על אלקותו בבריאת העולם
יש לציין שהתיאוריה לא בסתירה לקיום אלוקים המשגיח על הבריאה אלא לבריאת העולם והראיה שיש מלא מדענים נוצרים שמאמינים באלוקים וגם באבולוציה
כמו כן לפי זה זה דבר שאין בו תועלת להבנת הנברא ולסתירה או ביסוס לאמונה ולכן אין לנו להתעסק בזה שכל דבר שאין בו תועלת והוא דברי הבאי ומה בכך ציוו לנו לא לעסוק בו משום מושב ליצים וכמו שאמרו בגמרא לא לעסוק בספר בין סירא משום כך
יש עוד דבר והוא ודע מה שתשיב לאפיקורס אבל כלפי תיאוריה זאת תומר לו אתה מחפש איך נוצר העולם ואני לא זה ברור לי במופת שכלי ורעיוני אם כן לא צריך ללמוד התיאוריה כדי לענות לו וכלפי הראיות אם יאמר לך אמור לו מה שכתבתי קודם שאין בזה סתירה לאמונה אחר שנברא העולם בדרך הטבע

שני כהן 100

משתמש מקצוען
כי לו יש שאלות!
חסר חרדים שיש להם שאלות?!

אני הייתי אומרת לו, למה אדם צריך להכניס את עצמו מבחירה למקום שעלול לסתור ולבלבל את אורח החיים והאמונה שעליהם גדל והתחנך ולשמוע דעות שסותרות ונוגדות את השקפת עולמו?

חנש

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
לדעתי השאלה שלו היא שאלה רחבה יותר והיא:
למה אתם בוחרים לסגור את עצמכם בכל מיני תחומי ידע ועניין.
זה יכול להיות פלאפון כשר, עיתונים וספרים חרדיים וכדו'.
יש כאלה שחושבים שאדם בעל בחירה יכול ללמוד ולהחליט לעצמו
מה טוב ומה לא טוב ואז יש לו מידה מסוימת של השכלה ברמה גבוהה יותר,
ואם הוא בוחר שלא להתעניין אז במידה מסוימת הוא גם לא נחשף לתוכן של חכמה
שקיימת.
אז קודם לכל להבין את השאלה, ולשאול אותו האם לכך הוא חותר.
ולתשובה:
אכן יש 2 סוגי גישות בעניין יש כאלה שמסתגרים לא לשמוע ולא לדעת בכלל גם דברים
שכלולים בהם דברי חכמה, המעלה בכך היא שהם לא בוררים אוכל מתוך פסולת והם משלמים
מחיר של ידיעה פחותה, והדבר הנוסף שיש בכך טוהר גדול.
ויש גישה שיותר מאפשרת ועדיין שמורה והיא הכרות עם עולם תוכן קצת רחב יותר, וזה מיועד לאנשים
שגדלו בדרך יותר פתוחה ויודעים גם להגן על עצמם מפני הפסולת.

ח"ול

משתמש פעיל
מכיוון שאי אפשר להוכיח בריאת עולם או קיום השם באופן ישיר.
אלא רק על דרך ההסקה ( כזה עולם מדויק נברא לבד? פיצוץ זה דבר הגיוני? דילוגי אותיות זה מקרי?)
שהרי אם היה אפשר להוכיח אז כמובן שלא הייתה בחירה.
לא מדיוק בכלל
כאן לא המקום להרחיב אבל הטבע שאנחנו חיים בו מוכיח שיש משהו מעל הטבע
הטבע יש בו צמצום התחלה וסוף, גם בזמן וגם בשטח
שעה יש שניה ראשונה ושניה אחרונה וכן מרובע או עיגול יש קצה מצד זה וקצה מצד שני
לא שייך אין סוף לפי חוקי הטבע

שימעלה שימעלה

משתמש פעיל

שיעור חובה עם המון בהירות וחשיבה מחוץ לקופסה בנושא חזק ביותר מומלץ....

האומץ לשמוע, החופש להשמיע… איך להתייחס לדיבורי כפירה? דרך התורה בדברי רבותינו​

אהבה לכל אדם, כבוד לכל אמת. ביקורת נוקבת מלב כואב, וחתירה לאמת בלי להסס.
היושר היהודי שאנו צריכים ללמוד מאבותינו הקדושים.
מסר עמוק, מפתיע, ומעורר מחשבה…
שיעורו של הרה"ג ר' דוד משה בלוי שליט"א מבוסס על:
הנצי"ב בספרו העמק דבר על התורה,
והמהר"ל בספר באר הגולה.
חלק אחד מתוך שלושה שיעורים – לשמוע את הדעה של האחר

נערך לאחרונה ב:

ILSK

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
פרוג
פורום מקצועי חרדי
ממש!!!
אבל אפשר לדון פה כל מיני דיני נפשות,
לאיזה רופא ללכת אם בכלל
שאלות באמונה
שאלות האם לצאת לעבוד
שאלות האם לעזוב את הכולל
שאלות האם לקנות סמארטפון
איך לחבר וואטסאפ למחשב
איך לחנך ילדים
איך לחיות עם שלום בית
ואיזה מתנה לקנות לבעל
מורעדיג

זה מדהים אותי כל פעם
למה לא לסגור את האשכול הזה הרגע
אין פה עיוות של אשכול או משהו שכותב לא לפי כללי פורום
יש פה אשכול של הפרת כללי היהדות והאמונה כולה.

progitm

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
זה התחיל מזה שאמרתי שלומדים תורה עם רש"י ופרשנים אחרים לבגרות ברמה גבוהה מאוד, והיא לא הייתה מרוצה- צריך ללמוד גם פרשנים מודרנים...
בשורה התחתונה- היא אומרת שמפחדים ללמד אותנו כפירה(אבולוציה וכו וכו), ולטענתה, אח"כ נתקלים בזה בחיים והרבה נושרים כי לא נתקלו מול זה אף פעם וזה נשמע נורא הגיוני...
האמת, לא ידעתי מאיפה להתחיל לענות לה. צייצתי בשקט שלומדות מתמטיקה...

א. צריך לקחת בחשבון שאנחנו מסתכלים על האמונה ברמה של החיים עצמם,
ולא מסתכלים על זה כהרחבת אופקים או כתאוריות אלא כחיים מעצם היותם ,
וזה המים שלנו כפשוטו , אז ברור לנו העדינות שבדבר. וזו הנחת יסוד שונה מזה של החילוני לגבי "הדת" שלו.

ב. לגבי מפרשים "מודרנים" התורה לא נגד שום פירוש ולא בעד שום פירוש
התורה היא תורת אלוקים חיים , וככזו, היא עומדת בפני עצמה וכל הפירושים שנכתבו ונלמדים,
כל זה עבר אלינו במסורה עוד מימי משה רבינו והיא התורה שבעל פה
, שום פירוש של צדיק גדול בדרונו לא יתקבל אם יסתור ראשונים לדוגמא וכו'... (כלומר יש בזה כללים)
לכן הענין פה זה לא, "מודרנים" או "לא מודרנים" , מבחינתנו התורה זו אמת וצו אלוקי ,
וכל דעה אנושית גם אם תכונה בכינוי "פרוש" איננו יכולים לקבלה באותה צינור ולבחון אותה כתורת אלוקים חיים.
כי זו דעה אנושית , ומה שנחשב שיא הקדמה והשכלי לפני 2,000 שנה , היום נמוג עם הרוח,
ולנו התורה היא דבר שלעולם עומד, כי היא חכמה אלוקית ולא אנושית שהיום נחשבת ולמחר חולקים עליה.

ג. לגבי אנשים שנפלטו מהמערכת , מי שרוצה באמת ובתמים לחפש תשובות , שילך לחפש אצל ערכים או אצל כאלו שמכירים את הנושא , זה למי שמחפש (שלא יטען שהלך [לדוגמא] לרב שכונתי זה או אחר)
כי לא לכולם יש גישה לשאלות כאלו , וצריך את המומחה לנושא. [ומי שחשוב לו, ימצא מומחה]
ולגבי עניין אנשים עם קושי שמשליכים אותו על חיי הרוחניות שלהם , שילכו לטיפול.
נושרים בד"כ נפלטים בגלל קושי , או בגלל שלא רצו לחפש באמת תשובות במקום הנכון .

ודרך אגב אם תשמעו שאלה מאדם שכופר מתוך זלזול וזחיחות , זה מטמא את הנפש
והרבה פעמים שמשהו מגיע עם אותה שאלה בדיוק , באותם המילים,
אבל, עם ענווה , ועם חיפוש אמיתי שצמא לדעת ,
אפשר ממש להרגיש שאותה השאלה שנשאלה מהראשון מטמאה את הלב
והשניה מתיישבת בטהרה כזו בד"כ גם אם אנחנו עדין בדרך לחיפוש התשובה.

בדיוק כמו שאוכל מטמא מטמטם את הלב ,ואוכל כשר פותח את הלב שיתישבו בו תורת אלוקים חיים, ככה מי שמשקה לנו את התורה הקדושה המקור שממנו ניזונים והלב שאליו מוזן האוכל
מאוד משנה מה הייתה הכוונה .

רוגעל'ה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
הכי קל להגיד.
בתכלס- לא כל מי שלא שואל אין לו שאלות...
ברור, אבל כשמשהו יש לו שאלות בהלכה, הולך לבדוק את זה בשולחן ערוך.
כשמשהו יש לו שאלות איך בהנהגה, פונה לשאול רב.
כשמשהו יש לו שאלות באמונה, שילך לשאול רבנים, יש הרבה חומר על זה אצלינו, בספרים שלנו.
וח"ו לא לחפש תשובות בספרי מינות.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  19  פעמים

לוח מודעות

למעלה