דרוש מידע לצערי הרב

מצב
הנושא נעול.

יאנקאלע

משתמש מקצוען
נאלצתי ליסוע בשבת באמבולנס ב"ה עכשיו הכל בסדר
ובדרך הלא קצרה כאב לי מאד מאד
על הרבה חילולי שבת שממש מיותרים שנעשים במשך הנסיעה
נהגי האמבולנס שומרי תורה ומצוות עושים נסיעות כאלו מידי שבת בשבתו
מדוע לא מלמדים אותם את ההלכות הנחוצות מה לעשות ומה לא לעשות?
יש דברים שנחוצים ממש מפני פיקוח נפש או חשש לכזה
ויש דברים שהם נהלים וחוקים מסוימים בצורת הנסיעה והבטיחות שיתכן שיתירו אותם
אבל יש דברים שאין להם כל הגיון ואין בהם כלל צורך פיקוח נפש
אז למה?
האם מותר גם סיגריה לעגלון שלא רוצה ליסוע בלי זה??

שאנל

משתמש פעיל
D I G I T A L
ולמה על כל קריאה באים ברכב/אופנוע 8 כוננים (ראיתי בעיני מספר פעמים) למקרים קלים לא משהו המוני. לא מספיק כונן תורן לשבת אחד (מקסימום 2) עד שמדא מגיעים בכל מקרה?
באמת חילול שבת מיותר וכואב

חכם עתיק יומין

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
ולמה על כל קריאה באים ברכב/אופנוע 8 כוננים (ראיתי בעיני מספר פעמים) למקרים קלים לא משהו המוני. לא מספיק כונן תורן לשבת אחד (מקסימום 2) עד שמדא מגיעים בכל מקרה?
מענין כי אני כן שמעתי שבשבת זה מחולק לפי איזורים.

תילתן

משתמש סופר מקצוען
מה שנראה בעיני אדם מהישוב 'מיותר וכואב' בפועל הוא לא כזה

יעלזו חסידים

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
גם בנוגע לזה, מדובר בסיפור ישן לכאורה. כי היום בכל אזור יש כונני שבת ספורים והם היחדים שמורשים לצאת לקריאות.

שאנל

משתמש פעיל
D I G I T A L
גם בנוגע לזה, מדובר בסיפור ישן לכאורה. כי היום בכל אזור יש כונני שבת ספורים והם היחדים שמורשים לצאת לקריאות.

לא נכון עובדתית נכחתי בכמה מקרים שהגיעו למעלה מ5-6 כוננים של איחוד הצלה, חלקם פשוט חזרו מיד כשהגיעו כי לא היה צורך, זה כן כואב לראות יהודים נוסעים בשבת לגמרי ללא צורך (לא ידעו שיצאו כוננים אחרים?) גם אם לדעת גולש פרוג נכבד זה בסדר.
לא היתי כותבת אם לא ראיתי בעיני מספר פעמים את התופעה.
מה שנראה בעיני אדם מהישוב 'מיותר וכואב' בפועל הוא לא כזה

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית
הכותרת לא תקינה, הנושא גבולי לפורום זה...
ישנה התקררות טבעית רח"ל במי שרגיל לחלל שבת מידי שבת, ואשר על כן עוברים הדרכות קבועות, ואף
ידוע לי שבאיחוד הצלה ישנם עובדים בשכר! שעוברים כל השבוע על הקלטות הקשר של הכוננים בשבת ומפטרים כוננים שלא נשמעים להנחיות!
לי לא ידוע, אבל הגיוני.
עצוב, אבל אין ברירה.
כמו"כ רופאים אחיות הנאלצים לבצע משמרת שבת, וחיילים דתיים בצבא....

יעלזו חסידים

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
זה כן כואב לראות יהודים נוסעים בשבת לגמרי ללא צורך
וזה יכאב עוד יותר אם יהיה מקרה שאז כוננים לא יגיעו...
יתכן והם היו הכוננים באזור, וזו הייתה הקריאה היחידה השבת אז כולם יצאו. אבל יש לארגון הזה רבנים, והכל שמה נבדק ב7 עיניים גם בהלכות שבת וגם בהלכות פיקוח נפש שבזה אנחנו כנראה פחות מתמצאים...

תילתן

משתמש סופר מקצוען
לא נכון עובדתית נכחתי בכמה מקרים שהגיעו למעלה מ5-6 כוננים של איחוד הצלה, חלקם פשוט חזרו מיד כשהגיעו כי לא היה צורך, זה כן כואב לראות יהודים נוסעים בשבת לגמרי ללא צורך (לא ידעו שיצאו כוננים אחרים?) גם אם לדעת גולש פרוג נכבד זה בסדר.
אף אחד לא שש לעזוב את שולחן השבת או את התפילה ומשפחה שלא לצורך בשבת קודש..
כותב מנסיון

יעלזו חסידים

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
כמה וכמה רכבים שיוצאים לאותו ארוע בלי סנכרון )
אולי זה בגלל שאחד שיסנכרן זה בעצם חילול שבת לצורך מניעת חילול שבת (מותר??!)
וכמה שיוצאים שלא לצורך, אבל בסופו של דבר כולם יצאו בהיתר משום ספק פיקוח נפש.

עד מתי

משתמש מקצוען
אדרבא
יכול להיות שבעקבות בעיות מסוימות שהיו חידדו נהלים
אנחנו כאן ( בעולם )במטרה להתייעל ולהתקדם

moshe_rot

משתמש פעיל
לא נכון עובדתית נכחתי בכמה מקרים שהגיעו למעלה מ5-6 כוננים, חלקם פשוט חזרו מיד כשהגיעו כי לא היה צורך, זה כן כואב לראות יהודים נוסעים בשבת לגמרי ללא צורך (לא ידעו שיצאו כוננים אחרים?) גם אם לדעת גולש פרוג נכבד זה בסדר.
נשמע מוזר.
כחובש, יצאתי פעם בשבת למקרה קשה (דקירה פצק"ש), למקום סמוך, הגעתי ראשון, אבל קיבלתי ביקורת שיצאתי למרות שלא הייתי כונן שבת!
(בעיקרון, כונן שבת מדווח בקשר שהוא יוצא, ורק אם הוא לא יוצא, יוצא כונן הגיבוי או כונן רגיל. במקרה הנ"ל התארחתי, ולא הייתי מחובר לגל המקומי, לכן יצאתי. המון מחשבה והוראות הלכתיות מושקעים בכל פרט - ולדוג', הסיבה שיצאתי ברכב, כי זה קיצר בכשתי דק' (משמעותיות) את זמן ההגעה).
כך זה היכן שאני מתנדב, אינני יודע מה קורה אצל אחרים.

moshe_rot

משתמש פעיל
נקודה נוספת.
לא כל מה שנראה חילול שבת מיותר, גם בעיני ת"ח - במידה ולא עשה שימוש בעניין, הוא באמת כזה.
אתן רק דוגמא קטנה, הגרנ"קרליץ הורה לאחיות בית חולים להשתתיק את הזמזם של סיטורציה נמוכה במידה והבעיה מטופלת כדי להשאיר יותר פניות (וו שרוקה) למטופלים הבאים. (אין לקחת מכך הלכה למעשה!)
יש לי עוד מה להרחיב בעניין. ממהר כעת, אם תרצו אסביר יותר בלנ

תילתן

משתמש סופר מקצוען
נשמע מוזר.
כחובש, יצאתי פעם בשבת למקרה קשה (דקירה פצק"ש), למקום סמוך, הגעתי ראשון, אבל קיבלתי ביקורת שיצאתי למרות שלא הייתי כונן שבת!
(בעיקרון, כונן שבת מדווח בקשר שהוא יוצא, ורק אם הוא לא יוצא, יוצא כונן הגיבוי או כונן רגיל. במקרה הנ"ל התארחתי, ולא הייתי מחובר לגל המקומי, לכן יצאתי. המון מחשבה והוראות הלכתיות מושקעים בכל פרט - ולדוג', הסיבה שיצאתי ברכב, כי זה קיצר בכשתי דק' (משמעותיות) את זמן ההגעה).
כך זה היכן שאני מתנדב, אינני יודע מה קורה אצל אחרים.
כל הכבוד!
לך תסביר את זה לאנשים שחושבים שאתה ''מחלל שבת'' ח''ו

יאנקאלע

משתמש מקצוען
פשוט שחייבים לצאת כמה כוננים וכל אחד שיצא מקבל שכר רב על מה שעשה
כך כתוב בהלכה
ואסור לשאול רבנים
השואל הרי זה שופך דמים והנשאל הרי זה מגונה(שהיה צריך ללמד מראש לבני קהילתו שלא ישאלו שאלות)
אני מדבר אחרי שהגיע צוות מקצועי ועשה מה שצריך
והחליט על פינוי בנט"ן או ברגיל
וכולם חזרו הביתה
יש דחיפות ומותר ליסוע לבית חולים
אבל אסור לשוחח בדרך בקשר
מותר לחכות שמישהוא יפתח את הדלת החשמלית ולא לרוץ ולפותחה
אי אפשר לבטל את הצפצוף של חגורת הבטיחות ומי אמר שמותר להדקה כשמצפצף זה בד"כ לא פיקוח נפש
ברגע שהחולה הגיע לבי"ח אין כל היתר לכתוב וכד' אפשר לקחת מידע במוצאי שבת
יש איזה נוהל לצפור הכניסה וביציאה לכל צומת בכניסה זה אולי פיקוח נפש אבל ביציאה מה הסיבה ובצומת פנויה על מה ולמה
יש הדרכה ברורה.
ידוע לי שבאיחוד הצלה ישנם עובדים בשכר! שעוברים כל השבוע על הקלטות הקשר של הכוננים בשבת ומפטרים כוננים שלא נשמעים להנחיות!
הלוואי תשלח אותם אלי

bd!!!

משתמש צעיר
אמנם לפעמים יתכן שיש דברים שנעשים שלא לצורך אבל לפני שמתעסקים עם נושא כל כך רגיש מומלץ ללמוד היטב את ההלכות הנוגעות לרפואה והצלת חיים בשבת.
אני אישית הייתי מאד מופתע מהרבה הלכות שכתובות מפורש בספרי ההלכה לגבי רפואה שלפעמים אנשים לא יודעים ובגלל החמרות כביכול בהלכות שבת הם מקילים מאד בהלכות פיקוח נפש ואכמ"ל

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמא

א מִזְמוֹר לְדָוִד יְהוָה קְרָאתִיךָ חוּשָׁה לִּי הַאֲזִינָה קוֹלִי בְּקָרְאִי לָךְ:ב תִּכּוֹן תְּפִלָּתִי קְטֹרֶת לְפָנֶיךָ מַשְׂאַת כַּפַּי מִנְחַת עָרֶב:ג שִׁיתָה יְהוָה שָׁמְרָה לְפִי נִצְּרָה עַל דַּל שְׂפָתָי:ד אַל תַּט לִבִּי לְדָבָר רָע לְהִתְעוֹלֵל עֲלִלוֹת בְּרֶשַׁע אֶת אִישִׁים פֹּעֲלֵי אָוֶן וּבַל אֶלְחַם בְּמַנְעַמֵּיהֶם:ה יֶהֶלְמֵנִי צַדִּיק חֶסֶד וְיוֹכִיחֵנִי שֶׁמֶן רֹאשׁ אַל יָנִי רֹאשִׁי כִּי עוֹד וּתְפִלָּתִי בְּרָעוֹתֵיהֶם:ו נִשְׁמְטוּ בִידֵי סֶלַע שֹׁפְטֵיהֶם וְשָׁמְעוּ אֲמָרַי כִּי נָעֵמוּ:ז כְּמוֹ פֹלֵחַ וּבֹקֵעַ בָּאָרֶץ נִפְזְרוּ עֲצָמֵינוּ לְפִי שְׁאוֹל:ח כִּי אֵלֶיךָ יְהוִה אֲדֹנָי עֵינָי בְּכָה חָסִיתִי אַל תְּעַר נַפְשִׁי:ט שָׁמְרֵנִי מִידֵי פַח יָקְשׁוּ לִי וּמֹקְשׁוֹת פֹּעֲלֵי אָוֶן:י יִפְּלוּ בְמַכְמֹרָיו רְשָׁעִים יַחַד אָנֹכִי עַד אֶעֱבוֹר:
נקרא  13  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה