תח"צ למי משלמים על נסיעה באוטובוס שלא שולמה? וכמה?

SSAA

משתמש רשום
לקראת סוף שנה, כמו כל אדם יהודי מאמין, אנחנו עושים קצת חשבון נפש על מה שעשינו במהלך השנה.
וחלק מזה זה לסדר את החובות שלנו, שלא ניכשל ח''ו בעוון גזל....
ויצא לי כמה פעמים שעליתי לאוטובוס ולא היה לי יתרה ברב קו, והמשכתי בנסיעה על דעת לשלם בפעם הבאה.
וכמובן השכחה רבה, והשגרה ממשיכה, ויצא שאני חייב לכמה מחברות האוטובסים כמה נסיעות, ואני לא זוכר כמה אני חייב, לאיזה חברות, וכו' וכו'.
שמעתי שהיום זה עובד בצורה שמשרד התחבורה מקבל את כל הכסף, והוא משלם לחברות האוטובוס על כל נסיעה.
האם יש מישהו שיודע למי בעצם החוב? לחברות אוטובסים, או למשרד התחבורה?
האם יש דרך לשלם ישר למשרד התחבורה? או לחברות האוטובסים?
מה הדין ההלכתי בכזה מצב?
אשמח לעזרה בנושא..
בתודה מראש

איילה לוי

משתמש חדש
לפי דעתי כדאי לשלם לחברה עבור כמה נסיעות שאתה חושב שנסעת עימם והשאר לשאול רב

A052

משתמש סופר מקצוען
החוב הוא למשרד התחבורה, אבל יש נפק"מ לחברה שבה נוסעים.
לכן כדאי לתקף כמה פעמים שזוכרים לכל חברה, ואכן על מה שלא בטוחים לשאול רב.

efrat1

משתמש סופר מקצוען
נהג מקבל גם הוא כסף על כל תיקוף.
נהג קווים חרדי אמר לי שעל תיקוף בנסיעה פנימית הוא מקבל כ40 אגורות

נחמה למה

משתמש פעיל
מה שאתם יודעים למי - חייבים להחזיר לו
חוץ מזה את שאר הכסף + תוספת לנהגים וכו' יש את הארגונים שקמו בשנים האחרונות ששומרים את הכסף עד ביאת משיח ובינתיים צוברים זכויות לבעלי הכסף בגמ"ח.
לא זוכרת את שמותם. יש שניים מוכרים.

קודם כל-בן אדם.

משתמש פעיל
מה שאתם יודעים למי - חייבים להחזיר לו
חוץ מזה את שאר הכסף + תוספת לנהגים וכו' יש את הארגונים שקמו בשנים האחרונות ששומרים את הכסף עד ביאת משיח ובינתיים צוברים זכויות לבעלי הכסף בגמ"ח.
לא זוכרת את שמותם. יש שניים מוכרים.
נקי כפיים
nekikapayim.com/כשלא-מתקפים-את-הרב-קו/

ר' יעקב ישראל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
עימוד ספרים
קראתי חוברת שהקיפה את הנושא,
ודבר מעניין שעלה שם, שמבחינת חלק גדול מהחברות, פשוט אין אופציה כזאת,
כלומר, נסיעה שלא שולמה, לא צריך לשלם עליה.
הדבר היחיד מבחינתם הוא, שכל זמן שלא שילמת, ואתה על האוטובוס, אתה מסתכן בקנס כספי גבוה.
(במאמר המוסגר: מי שירצה לדון מכוח זה על חיוב התשלום הכללי בנסיעה בתח"צ, יש הרבה מה לדון, ולא כאן המקום)

נחמה למה

משתמש פעיל
קראתי חוברת שהקיפה את הנושא,
ודבר מעניין שעלה שם, שמבחינת חלק גדול מהחברות, פשוט אין אופציה כזאת,
כלומר, נסיעה שלא שולמה, לא צריך לשלם עליה.
הדבר היחיד מבחינתם הוא, שכל זמן שלא שילמת, ואתה על האוטובוס, אתה מסתכן בקנס כספי גבוה.
(במאמר המוסגר: מי שירצה לדון מכוח זה על חיוב התשלום הכללי בנסיעה בתח"צ, יש הרבה מה לדון, ולא כאן המקום)
ואני קראתי חוברת מקיפה מהשנתיים האחרונות (אין לי:() שטוענת שזה גזל מיהודי ברוב מוחלט של החברות וזה ממש איסור תורה.
וזה לא שמבחינת החברות אם לא שילמת אתה רק חשוף לקנס אלא אתה אמור לרדת מהאוטובוס ולא לגזול.

ר' יעקב ישראל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
עימוד ספרים
ואני קראתי חוברת מקיפה מהשנתיים האחרונות (אין לי:() שטוענת שזה גזל מיהודי ברוב מוחלט של החברות וזה ממש איסור תורה.
וזה לא שמבחינת החברות אם לא שילמת אתה רק חשוף לקנס אלא אתה אמור לרדת מהאוטובוס ולא לגזול.
נראה לי שאנחנו מדברים על אותה חוברת...
ושם היה כתוב, שלאחר שלא שילמת, בחלק גדול מחברות האוטובוסים, לפי חלק מהפוסקים אין צורך לשלם.
מה שכן, העלו אופציה לתקף כמה פעמים "מעבר", שזה מחזיר את כמות הנסיעות מול משרד התחבורה.

נחמה למה

משתמש פעיל
נראה לי שאנחנו מדברים על אותה חוברת...
ושם היה כתוב, שלאחר שלא שילמת, בחלק גדול מחברות האוטובוסים, לפי חלק מהפוסקים אין צורך לשלם.
מה שכן, העלו אופציה לתקף כמה פעמים "מעבר", שזה מחזיר את כמות הנסיעות מול משרד התחבורה.
באיזה חברות? רוב מוחלט של החברות היום הן בבעלות יהודית (למעט בודדות שמיועדות למגזר הערבי)

חחח

משתמש סופר מקצוען
נהג מקבל גם הוא כסף על כל תיקוף.
נהג קווים חרדי אמר לי שעל תיקוף בנסיעה פנימית הוא מקבל כ40 אגורות
מתי אמר לך?
אני הבנתי שזה היה בעבר וכבר לא קיים היום.
אגב, נהגי אפיקים חופשי מכניסים פנימה בלי תיקופים.

ר' יעקב ישראל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
עימוד ספרים
באיזה חברות? רוב מוחלט של החברות היום הן בבעלות יהודית (למעט בודדות שמיועדות למגזר הערבי)
לא קשור לערבים או יהודים. קשור לחברות שדורשות כסף על נסיעה שלא שולמה, לבין חברות שטוענות שהם לא מקבלות או דורשות כסף כזה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכח

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אַשְׁרֵי כָּל יְרֵא יְהוָה הַהֹלֵךְ בִּדְרָכָיו:ב יְגִיעַ כַּפֶּיךָ כִּי תֹאכֵל אַשְׁרֶיךָ וְטוֹב לָךְ:ג אֶשְׁתְּךָ כְּגֶפֶן פֹּרִיָּה בְּיַרְכְּתֵי בֵיתֶךָ בָּנֶיךָ כִּשְׁתִלֵי זֵיתִים סָבִיב לְשֻׁלְחָנֶךָ:ד הִנֵּה כִי כֵן יְבֹרַךְ גָּבֶר יְרֵא יְהוָה:ה יְבָרֶכְךָ יְהוָה מִצִּיּוֹן וּרְאֵה בְּטוּב יְרוּשָׁלִָם כֹּל יְמֵי חַיֶּיךָ:ו וּרְאֵה בָנִים לְבָנֶיךָ שָׁלוֹם עַל יִשְׂרָאֵל:
נקרא  23  פעמים

לוח מודעות

למעלה