כמה משלמים לשדכן שזה לא המקצוע שלו?

פפרר

משתמש מקצוען
השאלה בהחלט מובנת, ואיש לא חלק עליה.
אבל התשובה היא מוסכמה מוחלטת, וגם עליה איש לא חולק.
לדעתי, רוב השידוכים בציבור הרגיל, לא נעשה בדווקא ע"י 'מקצוענים', אלא אנשים טובים באמצע הדרך.
כך השידוך שלי - והוא די הצליח...
וכך של גיסי וגיסותי, חברי ובני דודי.
נכון מאוד
שמעתי משדכן מקצועי וותיק ביותר שאמר
שקשה מאוד לשרוד במקצוע המתיש הזה
ושרוב השידוכים נעשים ע"י קרוב שבאופן חד פעמי הבריק לו רעיון
(ועדיין , זה לא אומר שמגיע להם תשלום מופחת )

ביני עמודי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
עריכה תורנית
הציע שם ולא ידע הלאה עד הוורט
אם הוא רק הציע לבחור, שזה בעצם רק צד אחד של השידוך מגיע לו 1/9 מדמי השידוך. לפי תשובת הרב ברוורמן הנ"ל.
ואכן הבחור נהג לכאורה שלא כדין בכך שדרש חצי מדמי השדכנות.

יודיתתתתתתת

משתמש מקצוען
הדמיות בתלת מימד
אם הוא רק הציע לבחור, שזה בעצם רק צד אחד של השידוך מגיע לו 1/9 מדמי השידוך. לפי תשובת הרב ברוורמן הנ"ל.
ואכן הבחור נהג לכאורה שלא כדין בכך שדרש חצי מדמי השדכנות.
הם עדות המזרח זה דמי שידוך מלאים

צ ב י

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
כנ"ל.
גם בן משפחה קרוב מקבל את אותו הסכום.
בתנאי שהוא גם העלה את ההצעה, גם תיווך בין הצדדים, וגם הביא לסוף הטוב.
מצטער
אם מדברים הלכה, נראה לי שאין הלכה כן
עי' בעטרת צבי חו"מ (סי' קפ"ה סקי"ז) וכן במהר"ם מינץ סי' ע"ד שאין הקרובים זכאים לשכר שדכנות.
וכן משמע ג"כ בפתחי תשובה סוף סי' קפ"ה.

חוץ מזה, יש לציין שגם מי שאינו קרוב, אלא שעשה שידוך בלי כוונה לקבל שידוך געלט, אינו זכאי לשום תמורה.

לא כמו כולם

משתמש מקצוען
לא משנה.
העבודה של השדכן היא קשה מאד מאד, לא הגיוני שהוא יקבל פחות מהמגיע לו רק בגלל שהילדים לא קיבלו דירה, נכון?
לא אמרתי שהוא יקבל פחות כי ההורים התחייבו יותר,
אלא ש:
אצל ספרדים כל הסטנדרט של הכספים הוא שונה, גם מבחינת התחייבויות.
זה כמו שבייביסיטר בבני ברק תדרוש 40 שקל לשעה כי ברעננה ככה משלמים...
לא ישלמו לה את זה.
למה?
כי זה הסטנדרטים כאן...וזה מה שמקובל לשלם על "שירות בייביסיטר בבני ברק"
מנגד- צהרון ברעננה עולה מעל 2000 ש"ח לחודש (ככה שמעתי. אבל זה הכיוון)
מול 500 שקל לשנה בבני ברק!
למה? כי זו האוכלוסיה וזה מה שהיא זכאית לו ואם צהרון יעלה 2,500 שקל נשים לא ילכו לעבוד...
כל מקום, כל מגזר, כל עדה וכל אוכלוסיה עם ההנהגות, הסטנדרטים, התעריפים והמקובלויות שלה.
וזה לא קשור ב"כמה קשה עבד נותן השירות".

זו דעתי בכולופן, לא חייבים להסכים...זה גם בסדר.

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית
מצטער
אם מדברים הלכה, נראה לי שאין הלכה כן
עי' בעטרת צבי חו"מ (סי' קפ"ה סקי"ז) וכן במהר"ם מינץ סי' ע"ד שאין הקרובים זכאים לשכר שדכנות.
וכן משמע ג"כ בפתחי תשובה סוף סי' קפ"ה.

חוץ מזה, יש לציין שגם מי שאינו קרוב, אלא שעשה שידוך בלי כוונה לקבל שידוך געלט, אינו זכאי לשום תמורה.
איני יודע מה היה פעם, כיום כך הפסק וכך ההנהגה, ומי שנוהג אחרת עובר על 'מנהג המדינה' וחשש גזל בידו.

פלורה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
רק אם הוא הציע לשני הצדדים, אם הוא הציע רק לצד אחד מגיע לו 1/6 ואם הוא רק נתן את הרעיון לשדכן בלי להציע לאף אחד מהצדדים מגיע לו 1/9
כך הורה לי הגר"צ ברוורמן שליט"א
קרה לנו בשידוך, ששמעתי את השם פעם ראשונה ע"י בחורה בת 20. גם לצד השני היא זרקה את השם, אבל הם לא רצו שבחורה בת 20 תנהל את השידוך אז הם שלחו לנו שדכן שקיבל את הכל על מגש של כסף ורק היה צריך לתאם פגישות ועמדות וכו', ותוך יומיים גמר את השידוך.
כשהוא התקשר אלי פעם ראשונה הודעתי לו מיד שאם הכל ייגמר בשעה טובה, אני נותנת לבחורה שליש והוא הסכים.
תכלס, כשנגמר השידוך הוא ניסה לדרוש מלא! למרות שהרגשתי שהוא כמעט לא עשה כלום!
וכשהזכרתי לו את התנאי שאמרתי לו בהתחלה, הוא ויתר.
לא נהגתי נכון?

רותי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
קרה לנו בשידוך, ששמעתי את השם פעם ראשונה ע"י בחורה בת 20. גם לצד השני היא זרקה את השם, אבל הם לא רצו שבחורה בת 20 תנהל את השידוך אז הם שלחו לנו שדכן שקיבל את הכל על מגש של כסף ורק היה צריך לתאם פגישות ועמדות וכו', ותוך יומיים גמר את השידוך.
כשהוא התקשר אלי פעם ראשונה הודעתי לו מיד שאם הכל ייגמר בשעה טובה, אני נותנת לבחורה שליש והוא הסכים.
לא נהגתי נכון?
נראה לי שנהגת מצויין!!!
כך צריך לעשות

וסלחיה מזה זה שדכן מקצוען? איפה למד את המקצוע???
שדכן מקצוען זה אחד שעשה בסיעתא דישמיא כמה שידוכים וזה מה שהופך אותו למקצוען
לא חושבת ששכן / קרוב אמור לקבל פחות

יודיתתתתתתת

משתמש מקצוען
הדמיות בתלת מימד
לא נהגתי נכון?
נהגת מעולה,
הוא לא ויתר פשוט לא הגיע לו מלא גם בלי תנאי

ביני עמודי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
עריכה תורנית
לא נהגתי נכון?
נהגת מעולה,
הוא לא ויתר פשוט לא הגיע לו מלא גם בלי תנאי
נכון מאוד!!
גם הצד השני היה צריך לתת לבחורה לפחות שליש
ואולי אפילו יותר מזה, כי הם בעצם 'גנבו' לה את האפשרות לשדך בין הצדדים ועירבו שדכן אחר במקומה.
אבל זה כבר שאלה לרב...

lizi_g

משתמש פעיל
אשמח להבין מכל מי שחילק בין מקצוען לחובבן...
אתם מרגישים שהוא עשה עבודה של מקצוען או חובבן?
וכמו שכולם מבינים ששדכן מקצוען כשיעשה שידוך חובבן אז התשלום יהיה בהתאם.
אני חושב שמן ההגינות לתת לשדכן חובבן כמו למקצוען אם הוא עשה שידוך מקצוען........

נ.ב.לגופו של ענין וזה לדעתי אשכול בפני עצמו למה כשמתווך מוכר דירה שזה עבודה הרבה יותר קלה התשלום הוא 2% כך שבמשך השנים המשכורת עולה אם לדוגמה בשנת 2000 מחיר דירה בירושלים היה 80.000 דולר המתווך היה מקבל 1.600 דולר .עבר 20 שנה והנה מחיר עיסקה בירושלים כבר יותר מ-2m ש"ח ואין אדם אחד שלא ישלם כבר 40.000 ש"ח ומעלה כך שהמשכורת צמחה לפי 4 והנה אין חולק ששדכן זה עבודה הרבה יותר קשה רגשית ונפשית שעות לא שעות ואין ספור אכזבות ולא זו בלבד אלא כעס ומירמור מהסובבים אותו וירחיבו כאן השדכנים שבינינו בתיאור יותר צבעוני.
אבל המשכורת רק ירדה אם בשנת 2000 הדולר נשק ל-5 ש"ח אז התשלום היה 5.000 ש"ח. והיום אין אחד שיתן יותר מ4.000 ש"ח וגם הוא ירגיש שהוא ציפר את השדכן הגדילו לעשות אנשים שנתנו לשדכנים כשהדולר היה 3.15 ש"ח 3.150 ש"ח כך שהמשכורות בתחום ירדו בין 25-40% .
ומה גם שהתחום הזה לא שוה לעבוד בו הוא מתגמל יותר שלילי מאשר חיובי כי שדכן הרי לא עושה יותר משידוך בחודש של עבודה מטורפת אני לא חושב שיש כאן מישהו שיסכים לעבוד כזה הרבה בשביל כזה מעט שכר.
נקודה נוספת למחשבה אם תסכימו אם כל מה שכתבתי תנסו להסביר לעצמכם בשביל מה להתעסק אם שוק המבוגרים שלהצליח שם בשידוך זה מאמץ כפול ומכופל ואיך לא השכר תואם לשידוך של עלם ועלמה צעירים שב2-3 פגישות יתכן וכבר יתארסו אז למה לשדכן להתעסק אם הבעיות הללו ???
אז לכל המיזמים האחרונים שהתפרסמו לאחרונה אצל אנ"ש אולי פשוט תשימו את זה על השולחן אצל המושכים בחוטים.

אלה❤

משתמש פעיל
זה לא שאלה בכלל.
ברור שאת הסכום המלא
שידוך זה שידוך לא משנה מי עשה אותו.
(מי שרק מציע ולא מפגיש בין הזוג זה כבר סיפור אחר)
זה משהו שלא כדאי לשחק בזה
כי הבנתי שיש לא מעט מקרים שלא שולמו דמי שידוך כראוי ומשהו קרה לזוג או למשפחות
לאחרונה נחספתי לסיפור שההורים לא שילמו את מלוא הסכום-לא דווקא בכוונה
זה היה זיווג שני ואיכשהו נפל בין הכיסאות ושילמו פחות
וכששאלו רב האם לבקש יותר כסף הוא אמר שזה חובה!!

סטודיו בול

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כשעשיתי שידוך בתור זו''צ טרי-
אפחד מהצדדים לא חלם לשלם לי פחות
אפילו לא ביקשתי את הכסף, הביאו שתי מעטפות, כל אחד עם מלוא הסכום.
הוצאתי את הנשמה על השידוך הזה, וכל הזמן חשבתי לעצמי שאם השדכן "המקצוען" שלי עצמי היה מעורב בשידוך הזה מין הסתם הוא לא היה יוצא לפועל.
כשאנחנו התארסנו זה היה כל כך מכעיס, השדכן לא היה זמין, היה צריך לחכות מלא זמן לתשובה על אף ששני הצדדים הביאו אותה במקום, ואחכ קיבל על מגש של כסף 2000 דולר.
אז אל תעשו חילוק בין בעלי ניסיון לכאלה שלא-
אלא על שדכן שעושה עבודתו נאמנה או שלא.
זה הכל

הר סיני

משתמש פעיל
דבר ראשון ברור שכל אחד שעשה שידוך ולא משנה אם זה ראשון או עשירי מגיע לו את מלוא הסכום
לא תמיד אנשים מודעים לעבודה ששדכן עושה מאחורה הקלעים פשוט עבודת שטח מטורפת להביא הצעה טובה לקדם אותה להיות עם יד על הדופק, לעיתים להיות סוג של פסיכולוג להורים שלא כ"כ יודעים איך להתנהל ומתעסקים בזוטוט.. ולהפעיל את כל האנרגיות שלו וכוח השכנוע שלו וכו' וכו' והשדכן מגיע בסוף היום הביתה מותש עייף, וזה ממש לא קל יש הורים שפשוט לא יודעים גם איך לחפש שידוכים וזה בכלל סיפור מההפטרה, אז חשבו שכולם ידעו שכסף ששדכן מקבל זה לא באמת מתגמל אותו על העבודה שלו ממש לא, כי אחד שעוסק בשידוכים הוא עושה את זה הרבה יותר בתור שליחות מאשר כסף, אחרת רוב השדכנים היו מתייאשים,
יש שדכנים שעובדים במשך חודש כמו חיות לקדם שידוכים והם באמת עבדו ושום דבר לא הלך, והם לא מקבלים על העבודה הזו שקל.. וזה שונה מכל עבודה אחרת שבסוף החודש המשכורת שלך מובטחת.
ולכן שדכן שכבר סגר שידוך תתנו לו את הכסף בשמחה כי זה מגיע לו בצדק גמור, ואם יש אפשרות תוסיפו כדי לתת לו הערכה על העבודת הקודש שלו.

ויש עוד נקודה שמאוד כואבת לשדכנים,
מאז ומתמיד התשלום היה 1000 דולר מכל צד, פעם הדולר עוד היה 4.8 בערך והיום למשל שהדולר כ"כ נמוך אז נהוג לתת 4000 ש"ח וגם בזה יש אנשים שעושים בעיות לפעמים.
ומצד שני כל דבר שקשור לחתונה עם זה מתנות אולם צלם שטריימל שכירות שמלת כלה, הכל עלה המחירים ואף הוכפל, דמי שדכנות תמיד נשאר הסכום של 4000 ש"ח
אני חושב שהגיע הזמן שכל השדכנים מכל הקהילות בתמיכה הרבנים ובתי הדין יעלו את המחיר לעבודת הקודש שהם עושים לפחות ל5000 ש"ח מכל צד.
וקחו למשל עוד דוגמא
מתווך שסגר דירה באיזור המרכז עשה בסביבות 30-40 א"ש ותאמינו לי שלעשות שידוך זה הרבה יותר קלה מלהיות מתווך (מנסיון אישי)..
אז לא ביקשנו 40 א"ש על שידוך אבל תבינו את הפרופורציות .

בהצלחה והעיקר שיהיו הרבה שידוכים בעם ישראל !!

ציטא

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
לדעתי הסכום ששדכן מקבל עבור השידוך הוא זעום ממש ביחס לעבודה שלו.

כשאנחנו שומעים על שדכן שעשה שידון אנו מתפעלים איזה יופי בטח עכשיו הוא מתוגמל טוב בא נלך לבקש ממנו מעשר/ תרומה בשביל המוסד הקרוב אלינו. אבל לא שמים לב שמתוך שידוך אחד ששדכן מצליח לסגור יש עשרות ניסיונות שכשלו הן בזיווג הזה שיתכן ועבר כמה וכמה הצעות עד שהגיע לגמר והן באופן כללי בשאר ההצעות.
אני יערוך גרף שלא בדקתי מנתונים אבל רק בשביל קצת להמחיש ולתת לנו כיוון:
מתוך 100 הצעות ששדכן מציע רק 10 מהם הוא מצליח להפגיש בפועל ו-2-3 הצעות מגיעות לשבירת צלחת בשעטו"מ.
כלומר אם ניקח למשל סדרן מדפים ביש חסד אזי החשבון פשוט על כל שעה הוא מקבל 30 ש"ח, לדוגמא. אבל שדכן אם ניקח את כל השעות ונתרגם את זה לפי שעה לכאורה הוא מרוויח פחות מסדרן מדפים ביש או אולי כמותו. כל זה בלי לחשבן את המאמץ הנפשי, המתח, ומרוצי הטלפונים, הגערות ששומעים מההורים הכועסים וכו' וכו' שגם זה שווה כסף.
אני חוזר ואומר שנתונים אלו לא נבדקו ויתכן שדכן מוצלח יותר שדכן מוצלח פחות אבל על כל פנים רק רציתי שנראה את העניין בגדול כלומר לראות נכונה את כל השעות והטרחות ששדכן עובר ולא לראות רק את ההצלחות שלו.

דרך אגב יש משפחות שנותנות 5,000 ש"ח.

אוסיף באותו עניין, הרי ידועה היא מצוקת הרווקים והמדוברות ואין כאן מקום להאריך. אין לי שום ספק כי אם השכר היה עולה בעוד 1000-2000 ש"ח ושדכן היה מרוויח 12,000 כמעט ולא ישאר רווק בארץ... כל הזוצי"ם למיניהם ירוצו להציע את מרכולתם הוא מביא בחור מהישיבה שלו והיא מביאה מדוברת מהסמינר שלה ושוברים צלחת. (והמון שידוכים נעשים ע"י זוצי"ם בשנה הראשונה הוא עם מרכולתו והיא עם מרכולתה.)
כל המחירים היום עלו מותר גם לעלות את המחירים לשדכן שעובד ימים כלילות ומציע הצעות אפילו שלא יודע לאן זה יתקדם גם מה שיש כאלה שאחרי4-6 פגישות מורידים ואין צריך לתאר את העוגמת נפש של השדכן על זה הוא לא מקבל אפילו 10 אגורות. ואדרבא העלאת המחירים היא תהיה לטובת ההורים שיהיו מוכנים לתת עוד כסף ולשמוע הצעות.

בברכת עוד ישמע בהרי יהודה ובחוצות ירושלים קול ששון וקול שמחה קול חתן וקול כלה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלא

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד יְהוָה לֹא גָבַהּ לִבִּי וְלֹא רָמוּ עֵינַי וְלֹא הִלַּכְתִּי בִּגְדֹלוֹת וּבְנִפְלָאוֹת מִמֶּנִּי:ב אִם לֹא שִׁוִּיתִי וְדוֹמַמְתִּי נַפְשִׁי כְּגָמֻל עֲלֵי אִמּוֹ כַּגָּמֻל עָלַי נַפְשִׁי:ג יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  29  פעמים

אתגר AI

ממה זה עשוי...? • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה