כמה מקובל שההורים נותנים בשביל דירה לזוג הצעיר?

מצב
הנושא נעול.

ג'לי

משתמש פעיל
השאלה היא מה נותן יותר שלווה- לגור בדירה משלך מיד אחרי החתונה (ובהרבה מקרים כמו שכתבו פה לשלם משכנתא) ולדעת עם כל בת שנולדת שאתה צריך לחסוך עבורה סכום גבוה מאד, או לגור בשכירות (עם כל החסרונות של זה) אבל לדעת שתוכל לחתן את בנותיך גם בלי להתחייב לסכומים הזויים?
לא תמיד לגור בדירה משלך זה אומר שחייבים להתחייב לסכומים הזויים
ניתן לקנות דירה זולה בפריפריה ולהסתדר עם שמשכנתא וגמחי"ם עם סכום סביר מההורים

לבטוב

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
למה זוג לא יכול לגור בשכירות ולחסוך ובהמשך לקנות דירה (כמוני),
מה הלחץ לקנות שניה אחרי החתונה?!
יש היום פתרונות כמו מחיר למשתכן, פריפריות...
ככה שאפשר לקנות דירה מחסכונות עצמיים או תמיכה שפויה.

במקום להוציא כסף לשכירות, (שהולך לפח לכאורה) עדיף לשלם כבר משכנתא שלוקחים לדירה...

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
לא תמיד לגור בדירה משלך זה אומר שחייבים להתחייב לסכומים הזויים
ניתן לקנות דירה זולה בפריפריה ולהסתדר עם שמשכנתא וגמחי"ם עם סכום סביר מההורים
אם ההורים מסוגלים לתת סכום שיספיק לדירה זולה בפריפריה והזוג מעדיף לגור בדירה משלו בפריפריה מאשר בדירה שכורה במרכז- זה נהדר.
אבל היא המוסכמה החברתית היא שההורים "חייבים" לתת סכום הזוי, אחרת הבת שלהם תקבל בחור פחות טוב- זה כבר יותר בעייתי.
במקום להוציא כסף לשכירות, (שהולך לפח לכאורה) עדיף לשלם כבר משכנתא שלוקחים לדירה...
בתנאי שיש מאיפה לשלם את ההון ההתחלתי בלי לקרוע את ההורים...

haiosi

משתמש פעיל
אח שלי התחתן השנה
לא דרש ולא נעליים
ובטח שההורים שלי לא.
כי הם לא ישראלים וזה לא המנטליות
קיבל 800K בלי לפתוח את הפה.
אז מה אתם רוצים, שהוא יגיד : אני רוצה רק 250?
והנורמלי אצל ליטאים היום זה 600
נו טוב, שכחת לציין שהוא התחתן עם בת הגביר...
בכל מקרה, לדעתי, אחד היתרונות של מחירי הדירות הגבוהים בארץ, זה שכבר לא נותנים דירה לכל ילד, ובפרוג (אליטה אשכנזית:)) יכולים לדבר על סכומים נמוכים בהרבה ממה שהיה מקובל פעם כשנתנו דירה. אז תודה להקב"ה (ולביבי שליחו) שהעלה את מחירי הדירות למחירים אבסורדיים.

נערך לאחרונה ב:

efrat1

משתמש סופר מקצוען
. לא חושבת שיש זוגות שדורשים. ועוד רכב... לא חושבת שרוב הזוגות דורשים בכלל משהו-
הם בסך הכול במרבית הפעמים יותר קרובים להיות זוג ילדים נרגשים שלא מסוגלים לקחת על עצמם בגילם אחריות כלכלית כל כך גדולה. לא אומרת שהמצב הזה נכון. לא אומרת שהוא בריא. רק אומרת שזה כל כך עקום להאשים צד אחד בכל הבעיות....
זו החלטה של ההורים לגדל את ילדיהם לצורת החיים הזו: העידוד של הקהילה שהבחור לא יעבוד ויפרנס אלה יזכה לשבת ללמוד, שהבחורה הצעירה ונרגשת תצא לחיים הכלכלים בלי שהספיקה לטעום טעם של עול ולצבור נסיון.
תחשבו קצת מה אתם מצפים, כי הרי אם הבחור יודיע לאחר החתונה שהוא יוצא לשוק העבודה, או הבת תודיע להורים שהיא מעדיפה להתחתן בגיל מבוגר יותר ולצבור לבנתיים כסף, נסיון ולבסס את עבודתה- מרבית ההורים היו מזדעזעים.
לא נכון לגדל ולכוון דור שלם בצורת חיים ספציפית, אבל מנגד לבוא בטענות.
נכון, יש שינוי שחייב להערך, לא אומרת שזה לא אפשרי שזוג יגלה רגישות ואחריות, אבל שימו לב למכלול כשאתם מבקרים בכזה זלזול... זה מצב כואב,בטוחה שאף בת לא הולכת בשמחה ובזחיחות לחיי פאר חדשים כשהיא יודעת שהוריה מקיזים על זה דמעות ודם... המצב הזה מורכב מאוד. לא נכון לבוא ולחרוץ דעות בכזה זלזול....
אחת התגובות החכמות.
הציבור החרדי מחנך את ילדיו לחוסר עצמאות כלכלית.
יש לזה מחיר.

מרצדס

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
הקול השפוי זה כל אלו שכתבו שקנו דירה בלי עזרת ההורים.
מה שצוטט זה הקול הקלאסי.
רוב הבחורים לא 'דורשים'
זה כבר מציאות שהם מקבלים, יכולים לשבת בענווה ולשפשף ידיים מרוב עדינות.
ויקבלו את שמגיע להם...

לכחצעיהחמ

משתמש רשום
אני מכיר אברך דוקא מהציבור הלטאי ששאל אותי שאלה שעדיין מהדהדת באוזני שנים רבות ואף אחד לא ידע לענות לו תשובה:
מדוע הלטאים לא לומדים מהחסידים אבא שמחתן לא אמור לא לישון בלילות בלשון המעטה, שילמדו מהחסידים מוצאים פתרונות הורים לוקחים חלק הזוג חלק וכו'
במקום שהחתן יקבל דירה ואחרי שתי עשורים יצטרך לחלק 5-8 דירות לבנות שלו שכל אחד ידאג לעצמו וכמובן שההורים יעזרו קצת, וגם אם לא נחמד לשמוע זאת היתה דעתו של מרן רה"י הרב שטיינמן זצ"ל ורבים מגדולי ישראל ומשום מה...

מרצדס

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
אני מכיר אברך דוקא מהציבור הלטאי ששאל אותי שאלה שעדיין מהדהדת באוזני שנים רבות ואף אחד לא ידע לענות לו תשובה:
מדוע הלטאים לא לומדים מהחסידים אבא שמחתן לא אמור לא לישון בלילות בלשון המעטה, שילמדו מהחסידים מוצאים פתרונות הורים לוקחים חלק הזוג חלק וכו'
במקום שהחתן יקבל דירה ואחרי שתי עשורים יצטרך לחלק 5-8 דירות לבנות שלו שכל אחד ידאג לעצמו וכמובן שההורים יעזרו קצת, וגם אם לא נחמד לשמוע זאת היתה דעתו של מרן רה"י הרב שטיינמן זצ"ל ורבים מגדולי ישראל ומשום מה...
כי אצל ליטאים יש ערך גדול לאברך שממשיך ללמוד הרבה שנים אחרי החתונה.
הם מוכנים להצטמצם הרבה בשביל לזכות להשיא את ביתם לאברך.
אצל החסידים כל הנושא הזה שונה.
קשה להשוות.

בשעות הקטנות

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם
זה שהבנות פונות יותר ללימודי מקצועות מכניסים, מתוך מחשבה על המשכנתא העתידית
ולא רובן מורות וגננות (כמו שהיה בזמני. אני הייתי אז עוף מוזר.)
נכון.
רק חשוב לשים לב.
מניסיון שלי אפשר להתפרנס גם ממשכורת של מורה /גננת. איך? לא יודעת.
ב"ה לא חסר לנו כלום. יש הכל בכל מכל כל.
נכון, אנחנו חייבים לעשות את ההשתדלות שלנו, אבל לזכור,
גם עבודה כפולה ומכופלת לא היא זו שתביא לרווחה.

מרים קלוגר

משתמש פעיל
כי אצל ליטאים יש ערך גדול לאברך שממשיך ללמוד הרבה שנים אחרי החתונה.
הם מוכנים להצטמצם הרבה בשביל לזכות להשיא את ביתם לאברך.
אצל החסידים כל הנושא הזה שונה.
קשה להשוות.
ממש לא נכון.
זה ממש טיפשי להכליל ציבור שלם.
כאילו שאצל החסידים אין אברכי כולל הרבה שנים???
אני נמצאת בתוך הציבור החסידי ומכירה המון אברכי כולל הרבה שנים....
שגם להם חשוב להשיא את הבנות שלהם לאברכי כוללים.

מרצדס

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
ממש לא נכון.
זה ממש טיפשי להכליל ציבור שלם.
כאילו שאצל החסידים אין אברכי כולל הרבה שנים???
אני נמצאת בתוך הציבור החסידי ומכירה המון אברכי כולל הרבה שנים....
שגם להם חשוב להשיא את הבנות שלהם לאברכי כוללים.
ברור שיש!
אף אחד לא אמר שאין.
אבל הישיבות הליטאיות מכוונות להמשיך כאברך יותר....
נו, אין מה לשכנע על הנקודה הזאת.
ואגב, גם אצל הליטאים העובדים, מקובל לתת סכומים פחות גבוהים ולא 600K-800K.
(בלי הכללות, תמיד יש את בת הגביר...)

אחת.....

משתמש פעיל
לא מבינה איך בחורה שאבא שלה התחייב לסכומים הזויים שכאלו שהם מעל היכולת שלו (ושל כל אדם סטנדרטי)מסוגלת להסתכל לבעלה בעיניים ולחייך אליו
מזעזע
יש לי חברה שאבא שלה נפטר מהתקף לב אחרי שגמר לחתן ונכנס לחובות של מיליונים אז דירה יש לה ואבא -לא!
ולא חסר מקרים..ד' ישמור

אחת.....

משתמש פעיל
משגע אותי לשמוע את השיח ההזוי הזה של דרישות מול יכולות של משפחות אברכים...
אני לא מבינה את העניין שמחפשים בחורה ממשפחה של בני תורה,אבא אברך שנותן וידרשו ממנו, סכומי עתק של 800,000 שקל.
איזה חיסכון אדם כזה צריך לעשות כל חייו רק לילד אחד כדי להגיע לכזה סכום מופרח... אני מרמינה שזה כרוך בעינוי של כל המשפחה, חסכי ילדות. והמסורת הזאת עוברת מאב לבן...
אז למי ששאלה
כמה מקובל שהורים נותנים?
כמה שמתאפשר להם מבלי להרוס את חייהם ולהכניסם ללחץ כספי עצום כדי, שהחתן והבת העליזה (שבד"כ היא לא היחידה )יוכלו לשבת על זרי הדפנה "וראשו יהיה פנוי ללמוד".
ככ צודקת!
מחנכים את הבנות לרצות אברך
ואז בסמינר מלמדים אותן שלא לעשות תואר ולא להתקדם
ואז מתחתנים עם אברך ואין מקצוע מפרנס מספיק אז האבא "המיליונר" של הבחורה נותן 7 דירות לכל בנותיו ואילו חתניו המופלגים ישבו ללמוד ב"ראש שקט" בכולל בזמן שהשווער שלהם יקבל התקף לב וירוץ מגמ"ח לגמ"ח
עצוב
אגב למה האבא של הבחור פטור מלקנות דירה לבן שלו???????????
מישו יכול לענות על השאלה?

רבקה@

משתמש פעיל
אחת התגובות החכמות.
הציבור החרדי מחנך את ילדיו לחוסר עצמאות כלכלית.
יש לזה מחיר.
מאוד מסכימה....
תסתכלו לפני כן, בסמינרים 'הגדולים' וה'נחשבים'.
היה לי פעם עבודה שווה באמת, 1000 ש"ח עבור יומיים של תפקיד ביוקרטי כלשהו, נחמד, קליל, מעניין ולא מחייב בכלל, והייתי חייבת לגייס בנות חמודות שיסכימו לעבוד יומיים-- אמת, העיתוי היה בעייתי- בשבוע של חג השבועות. בכל מקרה, התקשרתי להמון בנות חמודות וטובות, ולמרות שבהתחלה הרבה התלהבו- אף אחת בסופו של דבר לא באה לעבוד.
למה? כי אין חינוך לערך של כסף, ואין עול כלכלי על הכתפיים.
נכון שזה נשמע מקרה ספציפי, ולא מלמד על הכלל- אבל זה עניין של גישה שראיתי הרבה פעמים, למעשה- למרות שכולן בהתחלה רצו, לא היה להן מספיק מוטיבציה ודחיפה לעבוד בשביל זה, כי זה לא מרגיש להן צורך.
-זוכרת שהינו נוסעות חברות לשבת בצפת, צימר בחופש וכו'- (מסמינר לטאי נחשב בירושלים...)
משום מה, אף אחת מכל הבנות לא הייתה חושבת לשלם מדמי הכיס שלה את הלילה ההוא. יכול להיות שלהורים לא הייתה בעיה כלכלית עם הנושא, אבל התפיסה הזויה לדעתי- למה בחורה בת 19 לא יכולה לממן בעצמה בילוי נחמד חד פעמי?
ומדובר בבנות מאוד טובות, מהמשפחות הכי מקובלות.... איך שאני רואה את זה, בנות עממיות יותר הרבה יותר לקחו אחריות כלכלית, דאגו לשלם את הבילויים שלהם בעצמן, מצאו עבודה במשמרת כלשהי בשעות שהתאים להם, -- ולאו דווקא כנגזרת למצבם המשפחתי...
מיותר להקביל לעולם של בחורים שחיים בכלל בצורה מנותקת לעליות החיים...
שוב, לא מיתיימרת לומר שכך הוא המצב אצל כולם, אבל בהחלט כן ב''אליטות הלטאיות'' והמוסדות המקובלים והגדולים.
יש לזה הרבה מעולת בתמימות ובבועה הזו, אבל לפחות צריך להיות מודעים לחסרונות....
וכשהורה\ ציבור בוחר לחנך את ילדיו בשיטה מגוננת ועוטפת עד גיל החופה פחות או יותר- קצת מורכב לבוא בטענות על המצב שיצרו.

נערך לאחרונה ב:

רבקה@

משתמש פעיל
ואז מתחתנים עם אברך ואין מקצוע מפרנס מספיק אז האבא "המיליונר" של הבחורה נותן 7 דירות לכל בנותיו ואילו חתניו המופלגים ישבו ללמוד ב"ראש שקט" בכולל בזמן שהשווער שלהם יקבל התקף לב וירוץ מגמ"ח לגמ"ח
אגב למה האבא של הבחור פטור מלקנות דירה לבן שלו???????????
מישו יכול לענות על השאלה?
שימי לב, זה לא נוהג לגמרי חדש.
מאז ומתמיד העילויים בעיירות בפולין היו נשואים לבת הגביר או לפחות בת הרב, מה שהבטיח בכך שקט כלכלי. (ר' עקיבא איגר ועוד... לא רוצה לנקוב בפרטים לא מדויקים)
נכון שיש הקצנה היום, אבל הרעיון הוא ותו רעיון במאות השנים האחרונות, של בנות מזדקנות שהיו יושבות בבית אביהן הסנדלר עד שהלבינו שערות ראשן בהעדר הנדוניה המתאימה.... אין משהו חדש מהותית בסיפור הזה. זוהי דרך העולם, למרות הכול.:(

נערך לאחרונה ב:

xyzw

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
דרישות כספיות כבדות מצד הורי הבחור כלפי הורי הבחורה קיימות כבר עשורים רבים.
בדיוק השבוע סבתא שלי ספרה לי על מה סבא שלי היה צריך לוותר ומה הם שילמו בשביל דירות לבנות שלהם.
יש כאלו שזה הגיע מאידיאל, מחינוך ומשאיפה לחתנים ת"ח שיוכלו לשקוע בתורה בלי טרדות.
ויש כאלו שרק רצו לראות את ילדיהם מסודרים בדירות משלהם.

אז נכון, הסכומים היום אסטרונומיים, אבל גם מחירי הדירות היום בשמיים.

לא אומרת שהמצב אידיאלי, אבל לא נראה לי שזה ריאלי לנסות לשנות משהו.

efrat1

משתמש סופר מקצוען
מאוד מסכימה....
תסתכלו לפני כן, בסמינרים 'הגדולים' וה'נחשבים'.
היה לי פעם עבודה שווה באמת, 1000 ש"ח עבור יומיים של תפקיד ביוקרטי כלשהו, נחמד, קליל, מעניין ולא מחייב בכלל, והייתי חייבת לגייס בנות חמודות שיסכימו לעבוד יומיים-- אמת, העיתוי היה בעייתי- בשבוע של חג השבועות. בכל מקרה, התקשרתי להמון בנות חמודות וטובות, ולמרות שבהתחלה הרבה התלהבו- אף אחת בסופו של דבר לא באה לעבוד.
למה? כי אין חינוך לערך של כסף, ואין עול. אני יודעת שאם תשמעו את זה אז דבר ראשון כולם יגידו שזה לא הגיוני, אבל למעשה- למרות שכולן בהתחלה רצו, לא היה להן מספיק מוטיבציה ודחיפה לעבוד בשביל זה, כי זה לא מרגיש להן צורך.
זוכרת שהינו נוסעות חברות לשבת בצפת, צימר בחופש וכו'- (סמינר לטאי נחשב בירושלים:)
משום מה, אף אחת מכל הבנות לא הייתה חושבת לשלם מדמי הכיס שלה את הלילה ההוא. יכול להיות שלהורים לא הייתה בעיה כלכלית עם הנושא, אבל התפיסה הזויה לדעתי- למה בחורה בת 19 לא יכולה לממן בעצמה בילוי נחמד חד פעמי?
ומדובר בבנות מאוד טובות, מהמשפחות הכי מקובלות.... איך שאני רואה את זה, בנות עממיות יותר הרבה יותר לקחו אחריות כלכלית, דאגו לשלם את הבילויים שלהם בעצמן, מצאו עבודה במשמרת כלשהי בשעות שהתאים להם, -- ולאו דווקא כנגזרת למצבם המשפחתי...
מיותר להקביל לעולם של בחורים שחיים בכלל בצורה מנותקת לעליות החיים...
שוב, לא מיתיימרת לומר שכך הוא המצב אצל כולם, אבל בהחלט כן ב''אליטות הלטאיות'' והמוסדות המקובלים והגדולים.
יש לזה הרבה מעולת בתמימות ובבועה הזו, אבל לפחות צריך להיות מודעים לחסרונות....
וכשהורה\ ציבור בוחר לחנך את ילדיו בשיטה מגוננת ועוטפת עד גיל החופה פחות או יותר- קצת מורכב לבוא בטענות על המצב שיצרו.
זה לא רק זה.
הורים מחנכים עקרונית לחוסר עצמאות כלכלית.
ככה יש להם שליטה מירבית על הילדים. (סורי אם זה נשמע רע)
מבחינה חינוכית יותר קל כשהילד תלוי ב100 אחוז בהורים שלו, ולא יכול לממן בעצמו שום דבר.

עוד נקודה:

איך יגיבו הורים אם הבן שלהם ירצה להרוויח דמי כיס "בין הסדרים"?
הם יגידו לו "מעולה, תלך לשטוף כלים במסעדה"? או "מה חסר לך? תגיד לנו מה ונקנה לך ... העיקר אל תצא בלילה מהישיבה"?

לגבי חתונה בגיל מוקדם- יש מגזרים שההורים רשמית תומכים כלכלית בזוג הצעיר, איך אפשר לצפות מבחורה שעדיין לומדת לממן את עצמה ובן זוגה? זה נקודה שההורים לוקחים בחשבון כשהם מחפשים שידוך לנערה בת 18.

chaia

משתמש מקצוען
כן?
איפה ההורים שנותנים 400,000 ש"ח לזוג?
הם מאושפזים במחלקת התקפי לב?
הוא אשר אמרתי
אתם מדברים על עידן שהיה ונגמר!!!! (מקווה בכל אופן)
בעידן הקודם הורים התחייבו על סכומים הזויים
היום בודדים אם בכלל מתחייבים על סכומים כאלו!
והעול על הזוג.
במידה והוא נשאר עם משכנתא הכי קטנה(נגיד 200-400 אלף ש"ח), מאיפה משלמים את זה, מהעבודות שאין שם?
ומה עם נסיעות להורים ממקומות נידחים שעולים כסף, שבתות שצריך להכין כל שבוע (זוגות צעירים שמתארחים בד"כ)
הוצאות של בייביסיטר (אין אחות /גיסה להשאיר לה את הילדים)
עדיין ברור שלעבור לפריפריה יוריד את עלות הדיור ואין השוואה בין מחיר של בייביסיטר לדירה
אבל יש עוד מלא מחירים (ולאו דווקא כספיים) בדרך שלא תמיד שווים את המעבר הזה,
לא כל אחד יכול לעבור מכל הסיבות שבעולם.
זה לא סותר שהמחיר הכספי קשה...
בלת"ק
אני מתגוררת בפריפריה.
מי שרוצה לעבוד תמצא עבודה. ואני מתכוונת לבאמת רוצה, לא זאת שתגיד במרכז שילמו לי 50 ש"ח לשעה ופה 30 ש"ח אז למה שאני אצא לעבודה? או זאת שאומרת זה לא מכבודי להתחיל מהבסיס אלא אני ישר רוצה משהו מכובד.
ותכלס את אותן עבודות של שירות לקוחות, הנהלת חשבונות, הוראה וגננות יש בפריפריה בדיוק כמו במרכז.
בייביסיטר בד"כ מסתדרים עם שכנות, כי לא תמיד יש בחורות שיכולות לעשות בייביסיטר כי מה לעשות המשפחות עדיין צעירות.
נסיכות למרכז הן בד"כ סדירות. לא ידוע לי על פריפריה כ"כ נידחת שאין ממנה אוטובוס לירושלים או לת"א.

אחת.....

משתמש פעיל
שימי לב, זה לא נוהג לגמרי חדש.
מאז ומתמיד העילויים בעיירות בפולין היו נשואים לבת הגביר או לפחות בת הרב, מה שהבטיח בכך שקט כלכלי. (ר' עקיבא איגר ועוד... לא רוצה לנקוב בפרטים לא מדויקים)
נכון שיש הקצנה היום, אבל הרעיון הוא ותו רעיון במאות השנים האחרונות, של בנות מזדקנות שהיו יושבות בבית אביהן הסנדלר עד שהלבינו שערות ראשן בהעדר הנדוניה המתאימה.... אין משהו חדש מהותית בסיפור הזה. זוהי דרך העולם, למרות הכול.:(
את מכירה היום הרבה עילויים?
האם רק העילויים היום "דורשים" ?
אז ככה
כמו שהתקדמנו בככ הרבה תחומים מאז מה שהיה בעיירות לפני 100 שנה
צריך להתקדם גם בנושא זה

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת הִנֵּה בָּרְכוּ אֶת יְהוָה כָּל עַבְדֵי יְהוָה הָעֹמְדִים בְּבֵית יְהוָה בַּלֵּילוֹת:ב שְׂאוּ יְדֵכֶם קֹדֶשׁ וּבָרְכוּ אֶת יְהוָה:ג יְבָרֶכְךָ יְהוָה מִצִּיּוֹן עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  12  פעמים

אתגר AI

השילוב המנצח • אתגר 19

לוח מודעות

למעלה