דרוש מידע כמה מקובל לשלם למוהל?

חיים של תורה

משתמש מקצוען
אם יש עניין לתת אז גם יש עניין לקבל... אני לא רוצה לדבר על מוהלים. אבל יש כאלו שבהתחלה לא לקחו בגלל איזה אמונה ואח"כ לא יודעים איך לרדת מהעץ... זה לא חוכמה...
העניין לתת למוהל זה בגלל ביטול מלאכה. שמכיוון שהוא מוהל הוא לא יכול ללכת לעבוד במשהו אחר.
ממש ממש לא נכון!

דבר ראשון יש עניין לא לקחת כסף וזה לא איזשהו "אמונה" כהגדרתך אלא זה כתוב בגמרא מפורש (קידושין).
דבר שני אני לא יודע מי הם אלו שאת כותבת עליהם שבהתחלה לא לקחו ואחרי זה לא הצליחו לרדת מהעץ, כל מוהל שאני מכיר (ואני מכיר הרבה) לא מבקש כסף, מה שכן גם אם הוא לא מבקש אז כולם נותנים לו, אבל צריך לחלק וזה שני דברים לא קשורים, כי מה שנותנים לו זה לא בגלל ביטול מלאכה שהזכרת אלא מכיוון שיש לנו הערכה למצווה, והסיבה שמותר לו לקחת זה בגלל ביטול מלאכה.
אני דיי בטוח שביום שיציאו לו להיות מנהל חיידר ולקבל כל חודש 25000 ש"ח הוא ישקול שוב את עניין המילה... ואז הוא הפסיד את המטרה,,,,
סליחה על המילים אבל המשפט הזה נובע מבורות וזלזול בתפקיד הגדול והחשוב הזה.
מי שכתב את זה אין לו שיג ושיח במושג הזה ולא מכיר באופן אישי שום אדם בתפקיד הזה.
רוב ככל האנשים (משלנו) שלומדים את המקצוע הזה הוא אך ורק בגלל הרצון שלהם לזכות במצווה הגדולה למול ילד יהודי שכתוב על זה בזוהר גדולות ונצורות, ולכן הם עושים את זה ברצון ובשמחה ובחשק שאין בשום מצווה אחרת.
ראית פעם בעל תוקע מומחה שמוכן לשבות בעיר אחרת רק כדי שמניין יהודים יוכלו לשמוע תקיעת שופר?
ראית פעם בעל קורא שמוכן ללכת שעה בשלג רק כדי לזכות מניין יהודים בקריאה בתורה?
ראית פעם רב שמוכן לנסוע כמה שעות לעיר רחוקה רק כדי לקיים איזשהו מצווה בכמה דקות?
ולמי שלא יודע במילה יש כל יום סיפורים כאלו, אנשים מוכנים לשבות בשבת בעיר אחרת, ומוכנים לנסוע ביום חול כמה שעות, והולכים בגשם ובשלג מרחקים אדירים רק כדי לזכות למול ילד יהודי.
אני מכיר המון מוהלים יראי שמים מירושלים ומבני ברק וממודיעין עילית ואלעד, וכוווווולם מוכנים לשנות את כל סדר יומם רק כדי לזכות במצווה הזאת, ומעולם לא שמעתי שהם בקשו כסף על זה (חוץ מנסיעות), ואף אחד מהם כן אף אחד מהם לא היה מוכן לוותר על המצווה הזאת אפילו רק פעם אחת, ומדובר באנשים שהפרוטה לא מצויה בכיסם כלל, אז מאיפה כל הזלזול הזה???
אם יש מי שנכנס לעניין הזה רק בשביל הכסף, אז באמת כדאי לו לעשות הסבת מקצוע... אבל מה לעשות שעוד לא שמעתי על אנשים כאלו.
הוא יכול להעתיק את הרב דיאמנט שגם לא רוצה לקחת כסף על הברית.. אז הוא לוקח מה שנותנים לו ונותן את זה לישיבת נתיבות עולם!
יש מוהלים (כמו המוהל המפורסם שמתפלל כל יום ב'לדרמן' בנץ (ושכחתי את השם שלו כרגע)) שלא מוכנים בשום פנים ואופן לקחת כסף והם נקראים מוהלים מומחים מאוד שיש להם כמה בריתות כל יום!!!

rew3020

משתמש מקצוען
מי שיש לו או שלבו גואה ברגשות (זה רק סימן טוב!) שיתן בשפע.
אבל מי שבאמת אין לו את היכולת, אני לא חושב שהוא צריך לתת ברף הגבוה שהרבו לציין פה.

מאמין שיש כאלו שרוצים לדעת מה הרף הכי נמוך שזה נקרא 'בסדר'.
לדעתי האישית גם 300 זה תקין.
מאמין שיש דעות אחרות, וכדאי שישמעו, זה חשוב לשמוע הבעת דעות בשביל לקבל כיוון טוב לשאלה הנ"ל.

כמובן שאם המוהל נסע למקום רחוק או בזמן מאוד לא נח - ודאי שצריך להתחשב בזה ולהוסיף בהתאם.

כבר הגיבו אבל בכל זאת... מוהלים גם מפורסמים מאוד, לא לוקחים לעצמם לא חג לא שבת ולא חופש, טורחים בגופם בצורה לא רגילה בשביל עוד ברית. א"א להגיד מה שאמרו פה.

אנוכי

משתמש מקצוען
אחד המוהלים המפורסמים, נוהג לומר "מל ולא פרע כאילו לא מל" ע"מ שיפרעו את ה"חוב" כלפיו (הציטוט מתיחס לפריעת המילה, אך הוא לוקח אותו בהשאלה)
והיה בברית אצל חברים (בעיר סמוכה), והאב רצה לשלם לו 500 והוא לא היה מוכן, דרש 600

בנימיני

משתמש מקצוען
אחד המוהלים המפורסמים, נוהג לומר "מל ולא פרע כאילו לא מל" ע"מ שיפרעו את ה"חוב" כלפיו (הציטוט מתיחס לפריעת המילה, אך הוא לוקח אותו בהשאלה)
והיה בברית אצל חברים (בעיר סמוכה), והאב רצה לשלם לו 500 והוא לא היה מוכן, דרש 600
ולא...
ממש מביש

תמי אחת

משתמש סופר מקצוען
אצלינו היה מוהל מחוץ לעיר.
שילמנו 400 ש"ח והוא החזיר לבעלי חצי (200), כי אברכים זה משהו אחר

לא, זה כן מכבד אבל לא מחייב, והוא מוהל מעולה ומומחה- התינוק כמעט לא בכה
סליחה אבל מוהל טוב לא נמדד בכמות הבכי של התינוק
יש תינוקים שמתחילים את הצרחות כשמורידים להם את המכנסיים ....
מוהל מומחה נמדד בזהירות והמומחיות ודיוק בידיים שעושה את הברית בצורה הכי טובה
יש 3 דרכים שמלא אנשים מודדים את המוהלים וזה לא כזה נכון,
1. בכמות הבכיות
2. מהירות הברית
3. כמות הדם
בכמות הבכיות כמו שכתבתי כל תינוק שונה יש כאילו שלא בוכים בכלל ויש כאילו שהוכים מאוד וזה לא קשור.
במהירות הברית - רק מי שעומד קרוב ומבין בבריתות יכול באמת לדעת עם מה המוהל מתמודד והאם זה היה מהר, לא פעם המוהל מחתל את התינוק.... קורא שהסנדק מבוגר ועוזב את התינוק באמצע הברית ..... יש בריתות יותר מסובכות ורק וזה לא כזה נדיר ורק מי שמבין ורואה מקרוב יכול למדוד את המהירות....( וגם אז מהירות לא הכל העיקר זה הזהירות)
ראיתי אצל מוהל מומחה גדול מאוד שהוא דווקא עושה בדיוק ובזהירות ולאט ולשאלתי הוא אמר שלא רץ לשום מקום.
כמות הדם כמו שידוע כל אדם שונה ןלפעמים עם הבגד מתלכלך מדם זה נראה הרבה אך זה יכול גם להיות טיפה קטנה שפשוט מתפשט....

3 דברים האלו באמת גורם לרוב האנשים למדוד את המיקצועיות של המוהל וזה גורם גם בבחירה של המוהל.
ורוב המוהלים באמת נופלים בניסיון הזה ומנסים להרשים ולעשות כמה שיותר מהר.
רוב המקרים של בעיות בבריתות זה מזה שלא נזהרו ועשו במהירות!
לדוגמא : תיקונים אחרי הברית, וח"ו דברים יותר גרועים
חוץ מיזה לא מעט מקרים לא עשו את הברית בצורה כשרה בזמן הברית ורק אח"כ בצד כשאף אחד לא רואה המוהל צריך לעשות תיקון ובעצם אפשר לברך שוב.

תלמידים

מהמשתמשים המובילים!
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
עימוד ספרים
לא תמיד יש מוהלים מאד מומחים שמלים בחינם, יש אחד כזה בירושלים (הוא גם מקבל את הטלפון השלישי אחרי הלידה...), כשהצעתי לו תשלום הוא התעקש בנימוס (כבר ידעתי), אשתו הייתה מאד חולה (ע"ה), ואמרתי לו שאני תורם זאת לרפואתה.
המוהל הנ"ל מלמד מילה בתשלום.
הוא לא מגיע לאחמ"כ לבדוק, להורדת התחבושת הבאתי את חבר שלי שהתחיל למול באותה תקופה, ולמזלי הוא שם לב לתחבושת נוספת..

Harmonyapro

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
אני מכיר מוהל בבני ברק שלא לוקח שקל על המהלות
מדובר באברך רציני בקיא בהלכות ואנשים מכירים אותו טוב
גם ששאלנו אתה רוצה כסף הוא התנגד נחרצות והוא מוהל לשם שמים
הרב מחפוד שליט''א.
רב גדול וירא שמים. מומחה גדול בכל הנושא גם במקרים מורכבים.
מל אצלנו הרבה פעמים גם במשפחה המורחבת. ודאג לבוא גם לאח''כ.

היום כמדומני שהוא כבר לא מוהל, העביר את המלאכה לנכד שהתמחה אצלו.

אוסטרלי

משתמש פעיל
נכון שיש עניין לתת אבל למוהלים אסור לבקש אפי' שהיום חלק מהאנשים למדו זאת בשביל מקצוע לחיים
אני רוצה לסדר קצת את הספקות ואת מה שכתבו פה
מוזכר בהלכה משהו לגבי מוהל לא לבקש כסף והרבה מתבלבלים ואומרים שמוהל אסור לבקש כסף
בהלכה מדובר כשיש רק מוהל אחד בעיר ואין להורים כסף לשלם אז המוהל אסור לבקש בגלל זה יכול למנוע את האבא לעשות ברית לבן
אם יש שתי מוהלים ואחד דורש תשלום אז האבא יכול ללכת לשני
ב"ה יש הרבה מאוד מוהלים וגם הרבה שעושים ומוכנים לעשות בחינם ממילא כל ההלכה הזאתי לא שייכת פה בגלל אם אתם רוצים דווקא מוהל פלוני אז בבקשה תשלמו אם הוא מבקש
דבר שני רק בשביל לתת מבט אחר על העניין
אם אחד היה מחפש רופא לניתוח קטן והוא היה לוקח 400 ש"ח אף אחד לא היה מסתכל עליו בכלל בגלל רופא ובוודאי רופא מומחה משלמים הרבה יותר.
מאיזה שהוא סיבה בארץ מקובל לתת סכום נמוך למוהל
צריך לחשוב קצת על המוהל ומה באמת מגיע לו על כל העבודה שלו
המוהל למד מקצוע. מקצוע שלא הרבה אנשים יודעים. מכל קהילה יש כמה. על מקצוע תמיד משלמים יותר משכר מינימום
המוהל מגיע לפני הברית לבדיקת תינוק ולפעמים יכול לקחת כמה שעות
מגיע לברית-עוד כמה שעות
מגיע ארי הברית להורדת תחבושת -עוד כמה שעות
ס"ה שורף 10 שעות בממוצע על ברית ומקבל 400 ש"ח?????.
זה שכר מינימום לכל דבר
אל תשכח הוצאות
המוהל לא יכול לעבוד בעבודה אחרת כמע'ט בגלל שהוא חייב להיות פנוי כל היום לבריתות במידה שיש.
הוא חייב להחזיק רכב!
וההוצאות לכל ברית תלוי באיזה חומרים הוא משתמש יכול להגיע עד 30 ש"ח
סליחה להגיד את זה אבל הציבור שלנו לא מעריך מספיק העבודה שהמוהל עושה!
לפעמים בעל הברית שופך עשרות אלפי שקלים על ברית והמוהל חושב סוף סוף אני ירוויח משהו ונותנים לו $100?
למה?
זה בגלל שבעל הברית לא יודע ולא מבין והוא שאל חברים ואמרו לו ש$100 מקובל וזהו
סוף היום מוהל אין לו הכנסה טובה
המוהלים היחידים שמצליחים לסגור חודש בצורה נורמלית זה מוהלים שמבקשים או ממליצים לתת מינימום 600 ש"ח ואין שום בעיה עם זה- אם אתה לא רוצה אל תיקח אותו! אלא מה? אתה רוצה אותו דווקא בגלל שהוא מומחה אבל אתה לא מוכן לשלם? חצוף!
או מוהלים שמלמדים ומוצאים עוד דרכים להרוויח אז הם גם סוגרים חודש
אני מכיר מקרוב חבר שעושה בין 30-ל40 בריתות לחודש שזה מכובד ואמר לי שיוצא לו בחודש 6000 ש"ח מה זה? זה כלום? ואחרי הוצאות?
מה נשאר לו?
קצת רחמנות!
אצל החילונים נותנים אפ' 2000 ש"ח אתם יודעים למה? בגלל הם מבינים שיש פה מישהו עם תעודה שמגיע במיוחד ועשה ניתוח! אז הם נותנים
בחו"ל נותנים על כל ברית מינימום $500 וכך המוהל יש לו פרנסה ויכול לחיות כמו בנאדם נורמלי
חבל שאצלנו המבט על מוהלים זה קצת בזלזול ולא רק שלא משלמים כהוגן אלא אומרים אח"כ שאסור לו לבקש. ושהוא ירגיש טוב שנתתי לו 300 ש"ח
סליחה על המגילה פה
אבל זה משהו שרציתי שתבינו טוב

למה לא לשאול את המוהל??
רוב הפעמים הוא רוצה שישלמו לו אבל הוא גם לא רוצה לבקש, אז מה עושים?!
מבקשים/דורשים להשתתף בהוצאות המצווה שיהיה לנו חלק וכו' וכו' ואז שואלים בכמה נוכל להשתתף?
ככה אני עשיתי והמוהל אמר לי דוגרי שאברכים משלמים בין 400 ל 600, וזהו
ומדובר במוהל שיש לו לפחות 3 בריתות ביום, רק פשוט לא נעים לו לבקש, ההורים צריכים להגדיל ראש

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק יב

א לַמְנַצֵּחַ עַל הַשְּׁמִינִית מִזְמוֹר לְדָוִד:ב הוֹשִׁיעָה יְהוָה כִּי גָמַר חָסִיד כִּי פַסּוּ אֱמוּנִים מִבְּנֵי אָדָם:ג שָׁוְא יְדַבְּרוּ אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ שְׂפַת חֲלָקוֹת בְּלֵב וָלֵב יְדַבֵּרוּ:ד יַכְרֵת יְהוָה כָּל שִׂפְתֵי חֲלָקוֹת לָשׁוֹן מְדַבֶּרֶת גְּדֹלוֹת:ה אֲשֶׁר אָמְרוּ לִלְשֹׁנֵנוּ נַגְבִּיר שְׂפָתֵינוּ אִתָּנוּ מִי אָדוֹן לָנוּ:ו מִשֹּׁד עֲנִיִּים מֵאַנְקַת אֶבְיוֹנִים עַתָּה אָקוּם יֹאמַר יְהוָה אָשִׁית בְּיֵשַׁע יָפִיחַ לוֹ:ז אִמֲרוֹת יְהוָה אֲמָרוֹת טְהֹרוֹת כֶּסֶף צָרוּף בַּעֲלִיל לָאָרֶץ מְזֻקָּק שִׁבְעָתָיִם:ח אַתָּה יְהוָה תִּשְׁמְרֵם תִּצְּרֶנּוּ מִן הַדּוֹר זוּ לְעוֹלָם:ט סָבִיב רְשָׁעִים יִתְהַלָּכוּן כְּרֻם זֻלּוּת לִבְנֵי אָדָם:
נקרא  7  פעמים

אתגר AI

חג מתן תורה • 1

לוח מודעות

למעלה