..כמה ימים לאחר הכנס.מה שפרינצלה הייתה אומרת?

מרימוש

משתמש מקצוען
לא יודע. אצלינו אמרו שמי שמריח זבל בכל מקום, משהו לא בסדר לו באף.

והמבין יבין, רמז נורא, ודי לחכימא משמעויות נסתרות של סוד כמוס למעלה מכל השגה לאנשים פשוטים.
וגם אני כותב שלוש נקודות רק כדי שזה יהיה ממש דרמטי הנה: ...
זה היה דרמטי גם בלי...
אבל דרמטי תמיד טוב...
...

אנאל- ציור עם לב

כי לגעת בנפש- זו אומנות!
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
אלונה יקרה, יש אמת בדברייך אך את מבלבלת בין כל מיני דברים...ואשרייך שאת ברמה רוחנית כזו, לא מכירה הרבה אנשים כמוך, באמת.
אבל אני מבטיחה לך שאם המרצה ההיא הייתה בוחרת סצנה אחרת מהסרט המדובר לא היית אומרת את מה שכתבת.
ודעי לך שגם לי הדברים הפריעו ואני לא פעם ולא פעמיים דיברתי על עניינים שכאלה עם בעלי הי"ו ויש עניין של "קלקול" ויש עניין של "חכמה בגויים". ובאמת כמו שלד אמרה כבר זו הדרך שבנתיים אנו צריכים לברור את המוץ ולהפיק משהו זך וטהור. אנחנו שואפים להמחיש לדורות הבאים את היופי שבעולם ובאהבת ה' בלי להתפשר על מקצועיות, ודברים גדולים שכאלה כנראה שחייבים לעבור בירור שכזה עד שבע"ה אנחנו שמשתדלים להיות עובדי ה' באמת, נוכל להיות אלא שנעביר את הכל על טהרת הקודש.
ונורא אבל באמת נורא הפריע לי שלא הוזכר ה' בכל האירוע הגדול בהיסטוריה של היוצרים בציבור החרדי...לדעתי החטיאו את המטרה...באמת שלי הרגיש הרבה חוליות שם. אבל אני מבינה שזה "עושה את זה" לאנשים. אני לא באותו מקום של כנראה הרבה אנשים. ולכן לא אבוא ואביע את עמדתי על אוזניים ערלות.
ובכל אופן לשם השוואה, זה כמו שא"י נקנית בייסורים- אנחנו יודעים אילו אנשים הקימו את המדינה, איזו מגילת עצמאות בלי הזכרה של ה' למרות כל הניסים שעשה...ואיזה אופי יש למדינת ישראל. ואעפ"כ גם זהו רצון ה'! אבל אנחנו צריכים להכיר את מקומנו ולפעול בצורה שלא גורמת לחילול ה', בדך של תורה בדרך של כפיפות לדעת חכמים. לא לבלוע כל דבר שאומרים לנו וקבלת האחר בבחינת פיס אנד לוב, אבל גם לא לבטל אנשים בשם ה' בטח שלא להמציא דברים חדשים בשם התורה.
ולזה צריך זהירות רבה, זה ללכת בין הטיפות, ולפעמים באמת הגבול אינו ברור.

מענדי בריל

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
קשה לי להפריד את הקב"ה מהמציאות ולשמוע הרצאה בלי לחבר את מה שאני שומעת להקב"ה.
כשהבעש"ט הק' אומר ש"מכל דבר שיהודי רואה או שומע" עליו ללמוד הוראה בעבודת ה', הכונה היא שגם כשרואים איזה איוואן מדבר עם איוואן אחר, גם שם יש עבורי הוראה. כששומעים דרשה זו לא חוכמה גדולה. כששומעים הרצאה מאדם שלא שומר תורה ומצוות לעת-עתה, וגם את זה רותמים לענינים טובים - זה כל הענין.

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
אלונה יקרה, יש אמת בדברייך אך את מבלבלת בין כל מיני דברים...ואשרייך שאת ברמה רוחנית כזו, לא מכירה הרבה אנשים כמוך, באמת.
אבל אני מבטיחה לך שאם המרצה ההיא הייתה בוחרת סצנה אחרת מהסרט המדובר לא היית אומרת את מה שכתבת.
ודעי לך שגם לי הדברים הפריעו ואני לא פעם ולא פעמיים דיברתי על עניינים שכאלה עם בעלי הי"ו ויש עניין של "קלקול" ויש עניין של "חכמה בגויים". ובאמת כמו שלד אמרה כבר זו הדרך שבנתיים אנו צריכים לברור את המוץ ולהפיק משהו זך וטהור. אנחנו שואפים להמחיש לדורות הבאים את היופי שבעולם ובאהבת ה' בלי להתפשר על מקצועיות, ודברים גדולים שכאלה כנראה שחייבים לעבור בירור שכזה עד שבע"ה אנחנו שמשתדלים להיות עובדי ה' באמת, נוכל להיות אלא שנעביר את הכל על טהרת הקודש.
ונורא אבל באמת נורא הפריע לי שלא הוזכר ה' בכל האירוע הגדול בהיסטוריה של היוצרים בציבור החרדי...לדעתי החטיאו את המטרה...באמת שלי הרגיש הרבה חוליות שם. אבל אני מבינה שזה "עושה את זה" לאנשים. אני לא באותו מקום של כנראה הרבה אנשים. ולכן לא אבוא ואביע את עמדתי על אוזניים ערלות.
ובכל אופן לשם השוואה, זה כמו שא"י נקנית בייסורים- אנחנו יודעים אילו אנשים הקימו את המדינה, איזו מגילת עצמאות בלי הזכרה של ה' למרות כל הניסים שעשה...ואיזה אופי יש למדינת ישראל. ואעפ"כ גם זהו רצון ה'! אבל אנחנו צריכים להכיר את מקומנו ולפעול בצורה שלא גורמת לחילול ה', בדך של תורה בדרך של כפיפות לדעת חכמים. לא לבלוע כל דבר שאומרים לנו וקבלת האחר בבחינת פיס אנד לוב, אבל גם לא לבטל אנשים בשם ה' בטח שלא להמציא דברים חדשים בשם התורה.
ולזה צריך זהירות רבה, זה ללכת בין הטיפות, ולפעמים באמת הגבול אינו ברור.
עדינות של מנתח מח
ומענטשקייט של בעל מוסר
אני מוריד את הכובע.

binder

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אם כבר להיות רגיש - אז להיות רגיש ב"אשר התרת אסרתי".
למה? למה באמת לא לאסור את מה שמותר? זה לא ייראת שמים?
זהו, שלא.
כי אולי, רק אולי, אנחנו פשוט לא סובלים מי ששונה ממנו.
ומדביקים עליו את כל הדחפים של שנאת השונה. בשם השם כמובן.

ושוכחים, שישנה הלכה פסוקה, והיא מגדירה את רצון השם, וכל דחף של רתיעה מדבר שונה הוא דחף אנושי ולא רוחני.

וחלק מהוידוי הוא - אשר התרת אסרתי. לקחתי דברים רגילים שבראת בעולם - והעמסתי עליהם איסורים משונים. ועיוותי את רצון ה'.

אז להפסיק להמציא הלכות ורתיעות, להתמקד במה שחשוב, ואם משהו מעורר בנו רתיעה, לבדוק אם זה לא המידות הרעות שלנו. רק לבדוק.
לא הייתי בכנס, ולא ראיתי את הסרטים, אבל אם הם היו באמת בעייתיים,
אז אפשר להוריד את הכפפות ולאמר בפשטות שאצלינו זה א-ס-ו-ר!
גם אם זה למטרה נעלית של התמקצעות!,
גסות וחוסר צניעות הם תועבה אצל ה', וזה הדבר הראשון שצריך לעמוד לנגד עיננו!

ronitg

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
לא הייתי בכנס, ולא מביעה דעה על מה שכן היה או לא היה שם.
אבל סתם באופן כללי,
לא חכמה להפוך לצחוק כל מה שמישהו הרגיש שצרם לו, גם אם הוא לא יודע בדיוק להגדיר על איזו הלכה עברו או לא עברו.
ועוד משהו באופן כללי - בשם "ההלכה" אפשר להגיע רחוק מאוד מאוד, מאוד.
אפשר כמעט לאבד קשר ליהדות, ולהיות בטוחים ש"אנחנו עושים מה שההלכה דורשת, ולא מוסיפים חומרות שאין להם שום בסיס ולא שיערום אבותינו"
שוב, לא מביעה דעה בשום עניין ספציפי.
אבל בהחלט יש גם מקום לרגש של יראת שמיים.

לדLed

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
דעה אישית:
הסרטים לא היו כמובן על טהרת הקודש, אבל אני לא ראיתי בעיה הלכתית ובטח לא מקום לומר 'אסור'. אסור זו מילה שקצת שכחו את המשמעות שלה. אסור זה אסור ע"פ ההלכה, זה אומר שאם אתה עושה את זה אתה חוטא.
יותר הפריעו לי דברים אחרים כמו חוסר הפרדה בשעות האחרונות של הכנס. זה למשל- 'אסור'. לראות סרט של דיסני יכול להוריד מהעדינות שלך, להכניס לראש שלך שטויות ולהכניס אותך לתזזית. זה אולי לא מהודר, אבל זה עדיין לא אסור. בואו נשמור על העברית ועל המשמעות של ההלכה.

סטודיו פלאש

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
אלונה, אני מסכימה איתך,
הבעיה שכשמביאים מרצה לא דתי, בטוח שהוא ידבר גם דברים פסולים.
צריך תמיד זהירות ותפילה ולקחת רק את החלק המקצועי שבענין (כמה שאפשר...)
אישית צרם לי הסרטים המצוירים שהיא הביאה, הורדתי את העיניים ולא הסתכלתי
חבל שקרתה טעות כזו, בטוח שאם פרוג היו מסנכרנים איתה את החומר, היו פוסלים את הסרט הזה,
ראו שהיא פשוט לא מבינה מה מותר ומה אסור לראות.
בתקוה שלא נכשל לעולם
חיות מפלצתיות מפחידות ומאיימות, ילדים בעולם נשארים שפויים אחרי כאלו סדרות? רחמנות על ילדי העולם של היום
כמה טוב לנו שלא עשנו כגויי הארצות.
אנאל אהבתי מאוד את התגובה שלך

binder

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
רק תגיד לי, הרב אבימי,
אם החברה פה טוענים שהיו צריכים להוריד את העיניים כדי לא להסתכל,
מה שייך פה 'לסבול את השונה'? אני לא מצליחה להבין...

אלונה יקואל

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אין לי שום דבר נגד המרצה.הוא בא מעולם אחר משלנו ואין לי שום דבר נגד רובוטים או נגד הקידמה.
מי שלא קרא בין השורות והבין-אין לי מה להסביר לו.
גם אם לא הייתי מדברת על אותה הרצאה ,ניסתי להבהיר משהו לגבי העולם הזה של הטכנולוגיה וכל מה שכרוך בדבר לגבי עבודת השם שלנו קרי,את הסיכונים הנילווים...
כנראה שאני מדברת עם אנשים שעקפו ופשוט נמצאים כבר במקומות ממש עליונים שה"קידמה" לא פגעה בהם.אשריכם ישראל....

מרימוש

משתמש מקצוען
יש פה שתי דברים.
יש את ההרצאה שהיתה רק למאיירות שהראו בה סרטים מצוירים.

ויש את ההרצאה על רובוטים.
שמשום מה אנשים ראו בה משהו כפרני
ובאמת. שעוד לא הבנתי איך ולמה?!?
ועלזה אבימי דיבר (כאילו, נראלי..)
בעקיפין-שההתנגדות היא בגלל שההרצאה לא באה מאדם חרדי. עצם הענין. בעקיפין.
עמוק

פסדר..כבר אמרנו
והמבין יבין

לדLed

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
זה לא היה יום עיון רוחני, זה היה יום עיון מקצועי. אני יודעת שכולנו היינו שמחים אם כל אנשי המקצוע שהרצו היו חרדיים יראי ה' ואוהביו, אבל לצערינו זה לא קורה בינתיים. ברור שיש דברים לשפר. אבל לא זה הנושא.
אני מרגישה שחלק מהתגובות חושבות שהניקים שהגיבו כאן- מתנשאים, אבל לדעתי מי שחושב שהוא כל כך עניו כדי לכתוב בצורה חסודה כזו, הוא מתנשא בצורה מעצבנת יותר. (בכוונה לא שמה שלוש נקודות. ואני גם לא דרמטית- למרות שאני אוהבת להיות כזו. אה ועוד משהו: יש אמרה של איזה אדמו"ר שאני לא זוכרת בדיוק את שמו וסליחה, שאומרת: "אל תתנהג כאילו אתה כל כך קטן, אתה לא כזה גדול." וזהו נראה לי להיום)

עריכה אחרונה: אין בדברים אף פניה אישית כנגד אף ניק. אלונה אני מעריכה את פתיחת האשכול והייתי שמחה אם היית מבהירה יותר במה הייתה הבעיה לדעתך כי בשעות אלו אין לי את היכולת 'לקרוא בין השורות'.

אלונה יקואל

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
את האמת, לא ידעתי שהדברים ירחיקו לכת עד לכאן.
איניי רוצה להיכנס להתפלספויות על הדת שלנו.זה לא המקום.
אני לפחות הרגשתי שהדברים שנאמרו שם לא היו גלאט.נמות מי זה?-לא!
אבל משהו ברוחניות שלנו יכול להיפגם.
גדי פולק באחת ההרצאות שלו בפרוג דבר על הסכנות של הסרטים ההללו ונתן דוגמא את מלך האריות-שהם אותם יוצרים גויים מכניסים מסרים תת הכרתיים וע"י כך משפיעים עלינו,ולא לחיוב,
והוא לא המליץ בכלל לאפשר לילדי ישראל לצפות בסרטים הללו.
גדי פולק כיוצר עושה זאת בציורים שלו מכניס מסרים שכאלה,אבל הם כמובן על טהרת הקודש ולעומתם כל מה שהוא מנסה לעשות -זה להשפיע את שם השם בעולם.
על אותו עיקרון,אותו מרצה, לעניות דעתי הכניס מסרים שלא תואמים את הלכיי חיינו ,לא יודעת מה איתכם ,אבל הלכי חיי ,שהם חיי תורה.כל השאר נלווה.וכשם שאני אזהר לא להכניס לפי מאכלות לא כשרים ואבדוק כשרויות כך גם אבדוק מה אני מכניסה לראש שלי ומה אני שומעת- ולא בכל מחיר גם אם זה בכוונה להתמקצע.וכפי שאמרתי-יש סרטים ויש סרטים...
אחזור אומר שכל מטרתי הייתה שניקח את הדברים לתשומת ליבנו, וכל מי שמצא לנכון להתקיף אותי שיחשוב פעמיים למה זה כל כך מפריע לו?

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
המון מלל. בסופו של דבר נכתב פה דבר תמוה:
מי שאומר שגישה עסקית היא מנצחת - זה נגד הגישה היהודית, כי רק הכובש את יצרו מנצח.
כלומר -
אם אני אומר שהבן שלי ניצח אותי בשחמט, אני נגד משהו ביהדות, כי רק הכובש את יצרו מנצח.
אם לא הייתי מחזיק שכל המשתתפים כאן הם אנשים נבונים, ומוחזקים כפיקחים,
הייתי אומר שאלה דברי הבל ממש.
אך אני מחזיק מכולם כצדיקים וחכמים מופלגים, אז רק אומר שטעות נפלה כנראה בהקלדה של הכותבת החשובה, והיא התכוונה להתמקד בדברים אחרים, חשובים יותר (כמו שמישהו ציינה פה - חוסר השמירה על ההפרדה, למשל.)

לגבי תכנים שלא הולמים, לא ראיתי,
ולא הבעתי דעה כלפי החלק הזה.
בניגוד למישהו פה, שלא ראה, ועדיין מביע דעה באופן תמוה.

את אשר התרת אסרתי חמור כמו את אשר אסרת התרתי.
ומי שמצא לנכון להתקיף, שיחשוב פעמיים למה רק החלק הזה מעניין אותו, ולא השני.
ותרבה החכמה, ואשרינו שזכינו לדור דעה שכזה. אה, אה.

ליבליב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
מישהו יכול להגיד בברור מה היו הדברים המזעזעים והאסורים שהראו.?
כי לא הצלחתי להבין עדיין..
אני שואלת ברצינות.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד הִנֵּה מַה טּוֹב וּמַה נָּעִים שֶׁבֶת אַחִים גַּם יָחַד:ב כַּשֶּׁמֶן הַטּוֹב עַל הָרֹאשׁ יֹרֵד עַל הַזָּקָן זְקַן אַהֲרֹן שֶׁיֹּרֵד עַל פִּי מִדּוֹתָיו:ג כְּטַל חֶרְמוֹן שֶׁיֹּרֵד עַל הַרְרֵי צִיּוֹן כִּי שָׁם צִוָּה יְהוָה אֶת הַבְּרָכָה חַיִּים עַד הָעוֹלָם:
נקרא  18  פעמים

אתגר AI

חיבורים • אתגר 18

לוח מודעות

למעלה