חשוב מאד לכל העצמאים!-פנסיה חובה!

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
אולי כבר הרבה יודעים את זה. מ2017 תהיה חובה לעצמאי להפריש סכום נכבד [אחרי כל האותיות הקטנות, עדיין משמעותי מאד] לפנסיה.
בעיני זו שערוריה שלא נשמעה כמותה. באיזו זכות לוקחים ציבור עצום של אנשים בוגרים שמשקיעים את כל אונם בפיתוח העסק האישי שלהם, ומחליטים להם איך לנהל את חייהם הכלכליים ואת כספם. אין לזה שום השוואה להפרשה פנסיוני של שכיר, שכל מעמדו הכלכלי הוא שמישהו אחר נותן לו. ושמה המחוקק מחליט שחלק מהדאגה של המעסיק למועסק היא לזקנתו. עצמאי זה אדם שיוצר בעצמו את הכסף לפי תכנית אישית שלו.
ההחלטה להיות עצמאי היא החלטה של חיים. יש לה השלכות על כל תחומי החיים ועל היכולות והמגבלות שיש לעצמאי בחייו. בסדר היום שלו, וכו'. איך אפשר להחליט בשביל אדם שרואה [לא מדמיין שאולי מחר..] שהעסק מתפתח וגודל, ורוצה להשקיע בנדל"ן לדוגמה, שיוציא חלק מפרנסתו בשביל קרן פנסיה שתשקיע את הכסף. עצמאי הוא עצמו משקיע, שמשקיע בחייו הפרטיים.

לאף אחד אין זמן מיותר, אבל אולי לפחות כל מי ששותף לדעה והדבר נוגע אליו, יצהיר על זה, וכך נוכל לפנות לחברי הכנסת, כציבור גדול. אלו שבהינף ידם החליטו איך לנהל לנו את חיינו העצמאיים.
מה אתם חושבים כדאי לעשות, אולי כדאי לפרסם עצומה?

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
אני מסופקת כמה עצומה תעזור, אבל ברור שכל מילה שלך כאן נכונה והדרישה לא הגיונית ואולי אפילו לא דמוקרטית.

שירו

משתמש סופר מקצוען
עריכה והפקת סרטים
נראה לי שזה בדיוק העניין - עצמאי לא מספיק חושב רחוק, ובימים שלא יכול יותר לעבוד, ועומד בפני שוקת שבורה - הוא הופך לנטל על תקציב המדינה. ולכן כנראה הם נזעקו לחוקק את החוק הזה.
אז אולי במקום לבקש לבטל את החוק - צריך לבקש שהחוק יהיה באופן שיעזור לעצמאיים - ושהמדינה תפריש עבורם חלק באחוזים.(בדיוק כמו שהם יודעים לדרוש מהמעסיק להפריש עבור העובדים שלו - כך הם יפרישו עבור העצמאיים, שחלק נכבד מההכנסות שלהם עובר למדינה.)

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
תסלח/י לי אבל אני ממש מתקומם כנגד האמירה 'עצמאי לא מספיק חושב רחוק'. זה כסף שלי, ואני מחליט על מה אני חושב ועל מה לא, ולא ח"כ. בשביל זה הולכים להיות עצמאים [מן הסתם יש כאלו שהם עצמאים בלית ברירה אבל אין שום זכות בעולם שבגללה אפשר להתערב לעמאים אחרים בחייהם].

אא

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
סליחה שאני מרשה לעצמי לחלוק עלייך,
בעיניי החוק הוא חשוב ונדרש, אני לגמרי בעד. לצערי, כעצמאית, אני עדיין לא חוסכת לפנסיה, אבל מתכננת להתחיל בהקדם ללא קשר לחוק. לדעתי החוק אחראי ודואג לאוכלוסיית העצמאיים.
אמנם עלות הפנסיה גבוהה וזה בעייתי אבל הצורך לחסוך לימים שיבואו הוא חשוב ולא כולנו מודעים אליו.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
שירי, רק תיקון:
גם לשכירים, זו הפרשה דרקונית, כי מפרישים גם מהכסף שלהם.
כלומר: אם קיבלתי 1000 ש"ח משכורת, המדינה באה ונוגסת 60 מתוכם לפנסיה. ואם אני רוצה לחסוך את הסכום כדי לקנות וילה בסביון שאתפרנס ממנה עד סוף ימיי? מי שמם לקבוע איפה אשקיע את הכסף? לא משנה אם אני שכירה או עצמאית, זו התערבות ממשלתית מחוצפת.
(אני לא מדברת על חלק המעביד - אלא על חלק העובד).

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
רק הבהרה כותב הבעל של PR. נא לכתוב בלשון זכר.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י אא;2069238:
בעיניי החוק הוא חשוב ונדרש, אני לגמרי בעד. לצערי, כעצמאית, אני עדיין לא חוסכת לפנסיה, אבל מתכננת להתחיל בהקדם ללא קשר לחוק. לדעתי החוק אחראי ודואג לאוכלוסיית העצמאיים.
אמנם עלות הפנסיה גבוהה וזה בעייתי אבל הצורך לחסוך לימים שיבואו הוא חשוב ולא כולנו מודעים אליו.

עסקתי רבות, בעבודה במשרד רו"ח, עם פנסיות של לקוחות.
שאלתי ישירות כמה סוכני ביטוח:
הרי התשואה של קופות הגמל מזערית עד בלתי קיימת. אם הלקוח ייקח את הכסף המופרש, וישים אותו על דירה באזור מתפתח, הוא ירוויח פי כמה לעת זקנה. אז למה הוא חייב לשים דווקא בקופות הגמל הבלתי רווחיות והמובטחות-בקושי?
הסוכנים ענו חד משמעית: ודאי שהשקעה בנדל"ן תהיה כדאית יותר. אבל החוק קובע שצריך להפקיד לקופת גמל. אז זה מה שעושים.
:rolleyes:

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
נכתב ע"י אא;2069238:
את מתכננת תחסכי. לי יש תכנונים אחרים. אני למשל רוצה 10 שנים לבסס את העסק, ואז להתחיל להשקיע בנדל"ן ולהיכנס לשותפות עם הסבא המיליארדר שלי. אולי גם יכפו עלי לא לעבוד ביהלומים עקב הקשיים בענף.

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
בנוסף יש לי כמה בנים שאני רוצה להשקיע בלימודי המקצוע שלהם, ואז לגור אצלם לעת זקנה.
[נא לא לבדוק את הנתונים :)].

טוליפ

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הלוואי ואפשר לעשות משהו נגד החוקים הצצים מידי יום. עוד צורה לממן את המדינה.
למעשה לא כל הכסף שתפרישו יחזור אליכם. אחוזי הפנסיה נקבעים מידי שנה לפי כמה מדדים ביניהם תוחלת החיים (שנמצאת בעליה) והמדינה מחליטה על האחוזים.
זכותו של עצמאי לנתב את הכסף להשקעה אחרת מאשר לפנסיה. ולהוציא חוק של הפרשה לפנסיה לעצמאי - הופכת את הפנסיה לעוד מס בשרשרת המיסים שעצמאי צריך להפריש מקופתו הדלה. (עיין ערך ביטוח לאומי)

חיה.

משתמש מקצוען
מבחינת המדינה ההגיון פשוט - המדינה לא סומכת על הציבור: אנשים מגיעים לגיל פרישה, נוסעים לטיול סביב העולם בספינת פאר או מחתנים ילדים וקונים להם דירות, וכך מגיעים כמה שנים אחרי גיל פרישה ואין להם ממה לחיות חוץ מקצבת זקנה עלובה, ואז יש נתונים מזוויעים על זקנים עניים.
בצורה של הפרשה לפנסיה המדינה מבטיחה לעצמה שכל שכיר ועצמאי יקבלו בנוסף לקצבת זקנה פנסיה חודשית קבועה, ובד"כ למעט מקרים חריגים א"א למשוך אותה מראש בסכום אחד אלא רק בצורה של פנסיה חודשית.
(פנסיה שמתקבלת מהפקדות ישנות אכן אפשר למשוך בבת אחת ובדיוק לכן המדינה שינתה את החוק, ואנשים שהיום בני 20-30 בטוח יקבלו קצבה חודשית מהקופת גמל).

ברור שמבחינה כלכלית התשואות ממש לא משתלמות ויש אינספור הצעות עדיפות, אבל זו הדרך היחידה שמבטיחה שליטה במועד התקבולים העתידיים.

חיה.

משתמש מקצוען
המשמעות של החוק במספרים לפי הצעת החוק שאולי כמובן תשתנה -

בכל מקרה ההפקדה היא רק עד גובה השכר הממוצע.

נניח בנ"א עצמאי מרוויח 20 אלף לחודש, מחייבים אותו להפריש 10% מהשכר הממוצע שהוא באזור 9,500 = 950 ש"ח לכל חודש!

אם עצמאי מרוויח פחות מהשכר הממוצע, הוא יחויב להפריש 20% על החלק שעולה על מחצית השכר הממוצע - נניח הוא מרוויח 8,000 ש"ח לחודש, הוא יחויב להפריש 20% * (8,000 פחות 4,750 = 3,250) = 650 ש" לכל חודש!!

מדברים על רווחים נטו, לא ברוטו.

נוצר מצב אבסורדי. נניח נותן שירות שמרוויח בערך 20,000 ש"ח לחודש, נתן שירות ב-100 ש"ח כולל מע"מ ללקוח. מה נשאר לו?
15 ש"ח הלך למע"מ.
14 ש"ח לביטוח לאומי. (16%)
25 ש"ח למס הכנסה (30%).
ועכשיו עוד 9 ש"ח לפנסיה חובה.

נשאר לו ביד 37 ש"ח!!!!
לתפארת המדינה.

בעיקרון שמעתי שבעקבות החוק הזה הולכים להפחית את שיעור הביטוח הלאומי שעצמאים ישלמו, מעניין אם זה נכון.

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
גם אם זה כרוך בהטבות כלשהן, זו התערבות שכופה את עצמה ללא הצדקה.
מדובר באנשים, לא בילדים בגנון..
תעניינו, תתנו אופציה. להכריח?
(הפעם זו אני בעצמי, בהודעה זו :))

RMO

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
כשחשבתי להפריש לעצמי עבור קרן פנסיה-
ובדקתי היטב מה כדאי וכו'-
התברר לי שהדבר הכי פחות רווחי ומשתלם זה קרן פנסיה.
יש אלף סוגים אחרים של השקעות בטוחות, וההפרשה לפנסיה משתלמת רק לחברות הביטוח.

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י רותי קפלר;2069245:
עסקתי רבות, בעבודה במשרד רו"ח, עם פנסיות של לקוחות.
שאלתי ישירות כמה סוכני ביטוח:
הרי התשואה של קופות הגמל מזערית עד בלתי קיימת. אם הלקוח ייקח את הכסף המופרש, וישים אותו על דירה באזור מתפתח, הוא ירוויח פי כמה לעת זקנה. אז למה הוא חייב לשים דווקא בקופות הגמל הבלתי רווחיות והמובטחות-בקושי?
הסוכנים ענו חד משמעית: ודאי שהשקעה בנדל"ן תהיה כדאית יותר. אבל החוק קובע שצריך להפקיד לקופת גמל. אז זה מה שעושים.
:rolleyes:
זה מה שאמרה לי יועצת המס שלי כשבררתי אצלה האם בתור עצמאית כדאי לי להפריש פנסיה גם לעצמי, ולא רק לעובדות שלהן אני מפרישה על פי חוק.
היא אמרה לי:"למה לך להפריש לפנסיה? יותר רווחי יהיה להשקיע למשל בנדל"ן"

עיטורים פלוס

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
עימוד ספרים
המדינה רוצה, שאנשים יתחילו לעבוד בשחור..
ואז הם יעשו את הכסף הגדול.

הרי גם כך את רוב ההכנסות המדינה לוקחת

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
נכתב ע"י גלבוע;2069345:
נו, ואת עושה את זה?

ואם לא?
המדינה היא הגננת ונוי היא המטופלת המוגבלת?
(שוב שירי)

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
זה נכון שהמדינה לא יכולה להתערב בהחלטות לגבי ההכנסות של עצמאים
אך באותה מידה היא אינה יכולה להתערב בהכנסותיו של שכיר. והיא עושה את זה...

אני חושבת שיהיה יעיל יותר לדרוש השתתפות המדינה או הכרה כהוצאה לצרכי חישוב מס, או חלק מתשלום בט"ל וכדו'.
יותר סביר שיאושר דבר כזה מאשר לבטל את החק מעיקרו.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  24  פעמים

לוח מודעות

למעלה