דרוש מידע הקמת אתר הסברה חרדי

מצב
הנושא נעול.

הלומד מפרוג

משתמש פעיל
יתכן שמה שכתבת כאן נכון,
אבל צריך לבדוק המון המון נתונים כלכליים בשביל זה...
כמה המשפחה הזו "לוקחת"
כמה עולה לגדל אותה..
איפה אותם 65% עובדים ובכמה הם משתכרים..
ועד המון המון נתונים,
איך את מחשבת את עלות הכלכלית.. של לומדי התורה.
מי שלומד תורה הוא זה שגורם לשמירה על ארץ ישראל, ושלא יהיה כאן מלחמות כל יומיים.
לפי האומנה שלי ממזמן המדינה כאן היתה צריכה להיחרב,
מלחמה= פחות השקעות
פחות השקעות= פחות היטק,
לא נדבר שממזמן העולם היה צריך להתייחס אלינו כמו לרוסיה ועוד, הרי בסופו של יום אנחנו עם כובש.
וכל זה בזכות לומדי התורה, זה האומנה שלי וזה צריך להשריש אצלנו חזק.
לדעתי עיקר התועלת מאתר 'הסברה' הוא דווקא לתוך הציבור החרדי, וביותר לעובדים שביננו שנפגשים במקומות העבודה יום יום עם אנשים מהציבור הכללי, (הן הנשים והן הגברים )
ביננו, רק המפגשים עם האנשים בעצמם הם אלו שיכולים לחולל שינוי בשיח ע"י שהעובד/העובדת ייצגו בכבוד את הציבור החרדי, יבטלו בצורה מאד נחרצת את הלכלוך וההכללה האנטישמית שמסתובבת בחוצות,
לפעמים אנו בעצמינו מאמינים להסתה (או בגלל משקעים קטנים מהעבר...) ולכן קצת מוציאים עצמינו מהציבור החרדי ולפעמים במפורש או אף שלא במפורש מסכימים עם חלק מהדברים, וגורמים נזק עצום בעקיפין לכלל הציבור החרדי - שכולנו מוכללים בו - גם אם לא ממש רוצים) .
אין לי ספק שבאופן יחסי הציבור החרדי הוא מהציבורים הערכיים והישרים בארץ - בפער גדול ממש בכמעט כל המובנים
אין שום הצדקה בעולם להסכים עם אמירות וכותרות שמונעות משנאה תהומית ואף שמגובים בנתונים כלשהם, ברוב המקרים בעיון קל מאד אפשר לבטל ולמסמס את כל 'הנתונים המדעיים'.

אך בשביל זה אנחנו צריכים לחשוב, לדעת, ולהיות שלמים עם עצמינו ומקומינו כבני אדם עם זכויות.

ברגע שכולנו נהיה בטוחים שאנחנו גרים במדינה בזכות ולא בחסד, שומרים את החוקים לא פחות מכל תושב אחר במדינה, משתמשים בזכותינו הדמוקרטית לבחור את השקפת עולמינו ואת חינוך ילדינו, אנו מקבלים זכויות במס בגלל ריבוי הילודה ונקודות הזיכוי - וזה זכותינו ע"פ חוק. קונים דירות לזוגות צעירים במקום להוציא את הכסף במקומות אחרים- מבחירה. עובדים פחות ומסתפקים במועט וזה חוקי לגמרי, משקיעים בנדל"ן (ומשלמים מיסים) ופחות עובדים כשכירים וזה חוקי! כל הכותרות למינהם הם דמגוגיה פשוטה שלא עולה בקנה אחד עם דמוקרטיה החוק וכבוד האדם וחירותו - שהם בעצמם מצפצפים.
אם אנו האנשים הרגילים נהיה שגרירים בטוחים בעצמינו, רק כך נגיע לעוד ועוד אנשים שיבינו את האנטישמיות והארס שבכותרות.

הסברה לבפנים היא הנחוצה בעת הזאת. וזה אפשר ועושים כאן באשכול.
הסבר היחיד שיש להסביר זה זכות לומדי התורה, ושמורי המצוות,

עוד נקודה להפסיק לעבוד במחשבים, אפשר לסנן כאן לפי הודעות מי עובד במחשבים ומי לא,
השנה שלימתי 120000 למס הכנסה בלבד,

פיק-ניק

משתמש פעיל
משפחה גדולה פירושה צמיחה כי אחרי 18 שנה 65% מהמשפחה הזו תצא לעבוד וזה הרבה יותר צמיחה מהמגזר החילוני
ולכן משתלם למדינה להשקיע במשפחה גדולה הסיבה היחידה שלא זה שגם אלה שעובדים מרויחים קצת
תחבורה ציבורית עם כל הסיבסוד מורידה את הצורך בכבישים ובתשתיות ענק
זה לא נכון!
כי לכל אחד מהמשפחה הזו יש 10+ ילדים.
כלומר שבכל זמן נתון המשפחה תקבל, יותר מאשר תתן.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
עוד נקודה להפסיק לעבוד במחשבים, אפשר לסנן כאן לפי הודעות מי עובד במחשבים ומי לא,
השנה שלימתי 120000 למס הכנסה בלבד,
הנקודה שאמרת לא רלוונטית לעיקר הדיון
אבל היא כן חשובה שמי שיידבר עם החילוני
כדאי שיהיה
מישהו שמכניס למדינה יותר מהחילוני.
לא כולל ה-17% מע"מ על כל מוצר שאני קונה.... שהולך למדינה
שוב זה גם לא רלוונטי,כי כולם משלמים את זה
אבל זה רלוונטי שחילונים צועקים שהחרדים לא משלמים מיסים

אז בהתחלה הדבר הכי טוב(וזה מה שהרב שלמה בניזרי אומר בתחילת ספרו)
לשאול את החילוני בשפה פשוטה כמה שאלות

א.האם החרדים עובדים?
ב.אם הם עובדים כמה אחוז מהם עובדים
ג.האם הם משלמים מיסים? (הרבה מאוד חושבים שכלל לא משלמים)

ואז לאט לאט מתחילים לעשות סדר לחילוני להסביר לו
א.שיש מס עקיף
ב.שיש מס על תמלוגי המדינה
ג.שבצירוף הנשים שעובדות באחוזיזם גבוהיים ההפרש בין החילונים לחרדים הוא לא גבוה

בדרך כלל החילוני הצעקן הוא חילוני שכלל לא יודע וזה עצמו אמור לעצור הרבה מעוצמת השנאה בזה שיווכח לדעת שהוא לא יודע הכל

הלומד מפרוג

משתמש פעיל
לא כולל ה-17% מע"מ על כל מוצר שאני קונה.... שהולך למדינה
לא התכוונתי למע"מ,
אחד הדברים שמפריע לי בויכוח עם חילוני
יש נתונים על המגזר הרוסי, מה השלכות של הצריכה שלהם על מערכת הבריאות
יש נתונים על המגזר של אמיר אוחנה וד"ל, השלכות שלהם על מערכת הבריאות, חינוך ועוד
או שמה פתאום אנחנו ל-י-ב-ר-ל-י-ם ומקבלים את כ-ו-ל-ם אם כל השיגעון שלהם

פרוגפרוגנדה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
זה לא נכון!
כי לכל אחד מהמשפחה הזו יש 10+ ילדים.
כלומר שבכל זמן נתון המשפחה תקבל, יותר מאשר תתן.
מה הם רוצים שנהרוג את הילדים שלנו????
זה אורח חיינו אנחנו נלד כמה ילדים שבא לנו
ואף אחד לא יקבע לי כמה ילדים יהיו לי גם אם זה לא כלכלי להביא ילדים לעולם

הלומד מפרוג

משתמש פעיל
הנקודה שאמרת לא רלוונטית לעיקר הדיון
אבל היא כן חשובה שמי שיידבר עם החילוני
כדאי שיהיה
מישהו שמכניס למדינה יותר מהחילוני.
כתבתי שמי שעובד במחשבים הסגנון מחשבה שלא משתנה.... והוא שוכח מזכיות התורה ומה זה גורם למדינה,
והוא כל הזמן מסתכל בראש חילוני איך אני יכול לענות לו טכני,
ובשביל שלא יאשימו אותי בשנאת אנשי ההייטק, כתבתי כמה אני שלמתי

ברבור1

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
כתבתי שמי שעובד במחשבים הסגנון מחשבה שלא משתנה.... והוא שוכח מזכיות התורה ומה זה גורם למדינה,
והוא כל הזמן מסתכל בראש חילוני איך אני יכול לענות לו טכני,
ובשביל שלא יאשימו אותי בשנאת אנשי ההייטק, כתבתי כמה אני שלמתי
מסכימה עם הכל ,
אבל תיקון קטן,
הוא לא שוכח,
רק שלא כל דבר שאני אגיד לאדם דתי, או מעל דפי פרוג,
אפשר לומר לבן אדם חילוני משכיל וחכם..
שלא בכיוון לחזור בתשובה ואי אפשר לסובב אותו..
ולכן, זו לדוג' תשובה מעולה!!:
יש נתונים על המגזר הרוסי, מה השלכות של הצריכה שלהם על מערכת הבריאות
יש נתונים על המגזר של אמיר אוחנה וד"ל, השלכות שלהם על מערכת הבריאות, חינוך ועוד
או שמה פתאום אנחנו ל-י-ב-ר-ל-י-ם ומקבלים את כ-ו-ל-ם אם כל השיגעון שלהם
ולכן, לאחר האשכול הזה,
אולי כשאי להקים גוף הסברה פנימי ..
כי בעצם כל אדם שעובד בסביבה חילונית, הוא שגריר , והוא מסבירן...

(למרות שאני מסייגת , שדבר שצריך להעשות בסופר זהירות וממש לא מתאים לכל אחד, וזה יכול הרבה פעמים להרוס לאדם החרדי מאשר להוסיף לחילוני..)

נערך לאחרונה ב:

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
:
גם את זה יש לחקור..
כמה מתוכם כאלה משכילים וחכמים?
לא כל מי שעובד בהייטק הוא בהכרח חכם
ולא כל מי שחכם שונא חרדים
וגם אם יש לו טענות, לא תמיד הוא מכיר את כל המספרים
ברמה שאת מדברת עליהם..

אבל מה שנכון זה שצריך להכין תשובות לכולם כולל אותו אחד(למרות שמסתבר שהוא המיעוט ולא הרוב)

אבל בגדול כמו שנאמר לעיל
אם זה נובע משנאה
אז שום נתונים לא יעזרו
והשנאה לא תרד

אם זה נובע מחשש ולא משנאה כמו שהרב נוייגרשל הסביר..
אז גם אם החילוני כביכול ינצח ולא יקבל תשובות מספקות לדעתו
עצם העובדה שהוא ישמע שלמעלה מ60 אחוז ביחד עובדים
וגם העובדה שכח העבודה החרדי גדל בהתמדה
וגם נספר לו על הקשיים ו"הכאבי גדילה" של היציאה לעבודה לגברים
וזה עניין שלוקח זמן
יוכל להרגיע מאוד את אותו אחד
או בכל אופן להפחית את עוצמת השנאה

112123

משתמש מקצוען
מה הם רוצים שנהרוג את הילדים שלנו????
זה אורח חיינו אנחנו נלד כמה ילדים שבא לנו
ואף אחד לא יקבע לי כמה ילדים יהיו לי גם אם זה לא כלכלי להביא ילדים לעולם
להפך
יאסר ערפאת ימ"ש אמר שהרחם של האישה הערביה תנצח את היהודים כלומר בעזרת הילודה הגבוהה שהיה להם אז...
יש משמעות לכמות התושבים היהודיים אל מול הערבים או בקצרה רוב דמוגרפי
ואם בציבור החילוני קצב הילודה הוא אאל"ט 2.1 ילדים לזוג אצל החרדים זה מעל 7 לזוג בלע"ה
וביחד זה מתאזן אל מול הערבים
לו יצויר שהיינו נעלמים מהמפה, תוך כמה שנים הערבים היו פה הרוב
כך שבזכות אותם משפחות החרדיות הגדולות הארץ לא תחמוק לנו מהידיים
וגם אלו שבעד מדינת כל אזרחיה צריכים להבין שערבים כאלטרנטיבה לחרדים זה אופציה הרבה יותר גרועה עבורם

וכמו שמממנים את צה"ל כדי לשמר כאן מדינה יהודית יש היגיון שיממנו את המשפחות הגדולות (עידוד ילודה)
וכן
גם שנשמר את אורח חיינו פועל לטובתם
כי לא הרי משפחה מודרנית כמשפחה סגורה.... ואכמ"ל

הלומד מפרוג

משתמש פעיל
מסכימה עם הכל ,
אבל תיקון קטן,
הוא לא שוכח,
שלא בכיוון לחזור בתשובה ואי אפשר לסובב אותו..
ולכן, זו לדוג' תשובה מעולה!!:

ולכן, לאחר האשכול הזה,
אולי כשאי להקים גוף הסברה פנימי ..
כי בעצם כל אדם שעובד בסביבה חילונית, הוא שגריר , והוא מסבירן...

(למרות שאני מסייגת , שדבר שצריך להעשות בסופר זהירות וממש לא מתאים לכל אחד, וזה יכול הרבה פעמים להרוס לאדם החרדי מאשר להוסיף לחילוני..)
אז תשאל את השכן שלך לעבודה,
האם הוא פעם בדק הם המיסים שהוא משלם מכסים את הוצאות שלו רוב הסיכוי שלא,
תבדוק בטחון חינוך בריאות וכמעט כל התקציב לחלק לתושבי המדינה, ותראה שלא, אז מה התלונה שלו?
שאני עושה את זה מבחירה שאני נזקק,
אבל גם הוא שלא מסכים להתפשר על חינוך ובריאות עושה את זה מבחירה שהוא נזקק.
שאל אתו אם אתה בעד תן לחיה ולחיות ושאף אחד לא התערב לשני ואף אחד לא אממן את השני, איך פגלין לא קיבל 30 מנדטים?
איך לא קמה מפלגה חילונית קפיטליסטית על מלא, כולל הפרטה לגמרי של בריאות צבא מקצועי.
{התשובה שהוא יחשב בלב? מה אני אוותר על הממלכה, שהממלכה לא תוכל לעצב את החינוך של אחר,
וכן לפעמים אתם מתערבים בחינוך ואז זה חורב מתהפך ונועם מתערב לכם, לפעמים אתם חושבים שקהילה..... מגיע לה את כל הזכיות, ואנחנו חושבים שכל אברך הוא פנסיונר;), הרי לשיטתם מה שאתה מרגיש זה מה שאתה חושב*)

עוד שאלה שאל את החילוני למה אתם לא הולכים אם הליכוד, תבטלו לביבי את המשפט תכתירו אתו לראש ממשלה ל10 שנים, והוא יעשה לכם מהפכה, הוא המומחה מספר אחד לגרום לציבור החרדי לצאת לעבוד?
אלא מה או שאתה לא סכנה כזה גדלה, או שהם לא רוצים באמת לפתור את הבעיה לשיטתם אלא הם רוצים למשול

*נ.ב לעולם אל תגיד את זה לחילוני, זה הפגיעה הכי גדולה בהם,

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
המאמר הראשון שהייתי רוצה להכניס שם הוא מחקר מקיף על ספר התקציב , כמה אחוזים מכל סעיף של ההוצאות הגיע אל החרדים לפי חלקם באוכלוסיה, ובמקביל כמה אחוזים מכל סעיף של ההכנסות
יש מישהו שיכול לעזור בזה?
בלת"ק
אם תגלה, ולמרבה המבוכה החרדים אכן מכניסים פחות מהחילונים ומקבלים יותר, מה תעשה עם הנתונים שבידך ?

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
מאמר מענין שהתפרסם לפני כמה שבועות בנושא שנידון כאן:

לפני מספר שבועות התייחסתי לפן המוסרי של הסתמכות החרדים על קצבאות ממשלתיות. רבות מהתגובות שקיבלתי נגעו בהבטים בכלכליים של ההתנהלות החרדית והמעיטו מהשפעתה השלילית על המשק. במאמר להלן אבקש להראות כי ללא שינוי מהותי, שינוי שיבוא מתוך החברה החרדית, הכלכלה הישראלית לא תדביק את קצב התפתחותה של החברה החרדית, והתוצאה תהיה נזק לראשונה וקטסטרופה לשניה.

הנתונים שיובאו במאמר, המבוססים על מחקרים שנערכו בארץ ובעולם,[1] מחייבים את כל מי שהציבור החרדי (והישראלי) יקר לו לנקוט דרך פעולה. הם מחייבים אותנו בתשובות ברורות וקונקרטיות לגבי התכניות שלנו לעתיד (למעט תשובות מסוג "אתם מקשקשים שבעים שנה ולא עושים כלום. תנו לחרדים לנהל את המדינה ותראו מה יהיה.").[2] גם מי שאומר שהוא מקבל על עצמו את המחיר הכלכלי של ההתנהלות הנוכחית של החרדים, חייב להיות מודע לטיבו המדויק של המחיר. קל לומר, "יש לנו דברים חשובים יותר מצמיחה כלכלית." קשה יותר לומר, "אני מוכן לוותר על טיפול רפואי דחוף ליקרים לי", או "אין לי צורך במערכות הגנה שיגננו על הבית שלי מפני מתקפת טילים".

כמו המאמר הקודם, גם מאמר זה יוצא מנקודת מוצא שונה של רבים מהפרסומים בעיתונות הכללית, שיחסם הכללי לציבור החרדי מסויג במקרה הטוב, והם אינם מכירים במעלת לימוד התורה ואינם מעריכים תלמידי חכמים. כוונתי היא להציל את "יבנה וחכמיה" מפני מדיניות כלכלית חרדית אימפולסיבית, שאינה צופה פני עתיד ועלולה להמיט אסון על המגזר החרדי כולו, ובפרט על הישיבות ועל לומדי התורה.

חלק מהנתונים שאציג להלן הם מתוך כנס שערך העיתון הכלכלי "TheMarker" בשיתוף אתר הכלכלה החרדי "ביזנעס", שעסק במעורבות החברה החרדית ובתרומתה לשוק העבודה. בנאום המרכזי שנשא נגיד בנק ישראל אמיר ירון הוא הצביע על שתי דרכים להתייחס להשפעת החרדים על הכלכלה. הראשונה, להתייחס לכך שחלק לא מבוטל של החרדים אינם עובדים ונוטלים מהקופה הציבורית. דרך פופולרית זו טובה לפוליטיקאים הרוצים לקושש קולות. הדרך השניה היא לאתר את החסמים המעכבים את התרומה של חרדים לכלכלה ולתאר את התועלת שתיווצר ממימוש הפוטנציאל.[3] ברוח זו, דומני כי הצגה שקולה של העתיד הכלכלי של המדינה יכולה לתרום לדיון הרבה יותר ממאבק אמוציונלי בנוגע לכמה תורמים החרדים ואיך.

על כן יאמרו המושלים בואו חשבון​

בשלב החישוב ניתן למספרים היבשים לדבר. להלן אציג תחזיות המבוססות על נתונים שנאספו בעשרות השנים האחרונות, בהנחה שלא יחולו שינויים מהותיים במגמות ובתהליכים המסתמנים מהן.

נתחיל בנתונים הדמוגרפיים: מספר החרדים במדינת ישראל בשנת 2021 היה 1.226 מיליון מתוך כ-9.5 מיליון אזרחי המדינה.[4] 13% מכלל האוכלוסיה או 16.5% ממספר היהודים במדינה. לשם השוואה, בשנת 2009 היה מספרם של החרדים 750,000, כ-10% מתושבי מדינת ישראל. קצב הגידול הטבעי של האוכלוסיה החרדית בשנים האחרונות עומד על 4.2% לשנה, זאת לעומת הגידול השנתי של כלל אוכלוסיית מדינת ישראל – 1.9%, שמתוכם 1.4% באוכלוסיה היהודית הכללית.[5] אם מגמות הגידול הללו יימשכו, תכפיל האוכלוסיה החרדית את גודלה מדי 16 שנים. לשם השוואה – האוכלוסיה הישראלית בכללה צפויה להכפיל את גודלה מדי 37 שנים, והאוכלוסיה היהודית הלא־חרדית – מדי 50 שנה.[6]

בכנס שהוזכר לעיל הציג נגיד בנק ישראל את הנתונים הבאים: משק בית יהודי לא חרדי משלם בחודש מסים ישירים בסך של 4,371 שקל בממוצע, לעומת 1,517 שמשלם משק בית חרדי ו-1,587 שקל שמשלם משק בית ערבי. לפי חישוב גידול האוכלוסיה הצפוי, אם בשנת 2018 החרדים היו 7% ממשקי הבית בישראל,[7] ב-2065 הם יהיו 23%. בבנק ישראל חישבו ומצאו כי אם שיעור משקי הבית החרדיים כיום היה זהה לצפוי ב-2065, היתה נדרשת העלאה של 16% במסים הישירים כדי שתקציב המדינה ישאר ברמתו הנוכחית.

העלות של הגידול בדמוגרפיה החרדית, בהינתן ששיעור התרומה הכלכלית שלהם לא ישתנה, אינה כוללת רק ירידה בהכנסות לאוצר המדינה מחמת מסים ישירים ועקיפים פחותים, אלא גם הוצאה גדולה יותר על תשלומי העברה, כגון קצבאות למיניהן. על פי בנק ישראל, ההכנסה נטו של משק בית יהודי לא חרדי ב-2018 עמדה בממוצע על 18,603 שקל לחודש, 2,182 שקל מתוכה הם תשלומי העברה. לעומת זאת, אצל החרדים היתה ההכנסה החודשית הממוצעת 13,160 שקל לחודש, מהם 3,558 תשלומי העברה.[8]

החלק המעודד הוא שהמצב טוב בהרבה לעומת שני עשורים. אז תשלומי ההעברה היו 48% מההכנסה של משקי הבית החרדיים, וכיום היא 27% מהכנסתם. השינוי נובע מיציאה מוגברת לשוק העבודה, בעיקר של נשים חרדיות, ומעליית מספר המפרנסים במשק בית חרדי מ-0.76 בממוצע ל-1.32 בשני העשורים האחרונים.

whatsapp-image-2022-12-14-at-20-11-16.jpeg

עם זאת, אם מגמת השינוי תמשיך באותו קצב, ההשפעה הכלכלית של החרדים תמשיך לחייב צמצום דרמטי של התקציב או העלאה דרמטית של המסים. אם נתבונן בנתונים נראה, כי הכפלה כמותית של החברה החרדית בעוד כ-16 שנים תביא להכפלה של משקי הבית בעלי ההכנסות הנמוכות ולהקטנה משמעותית של המסים לקופת המדינה. כן יוכפל המימון של צרכי החברה החרדית על ידי הקופה הציבורית. זאת עוד לפני הדרישות התקציביות החדשות של חברי הכנסת החרדים בממשלה הנכנסת.

ראוי לציין, שאף שהקהל בכנס המדובר היה חרדי ברובו, איש לא הרגיש מותקף או פגוע. המסר שנגיד הבנק ביקש להעביר לא היה פטרוני או נוזף, אלא אנליטי וענייני. הוא לא ניסה לומר לאנשים מה לעשות בנתונים, אלא להציג בפניהם דברים כהוויתם. מה כל אחד עושה עם הנתונים הללו הוא עניינו. מי שחושב שיהיה אפשר להמשיך לממן את עולם התורה על ידי העלאות מסים בלתי פוסקות, הנופלות בעיקר על העשירונים העליונים (שבהם שיעור החרדים דליל עד לא קיים), ימשיך בהתנהלות הנוכחית. אולם מי שחושש שאין זו תכנית בת קיימא, יחשוב על דרכים שיגדילו את התרומה של הציבור החרדי לכלכלה.

מעמד נמוך או תופעה מגזרית?​

אחת הטענות שמרבים להשמיע כנגד הצגה של השפעת החרדים על הכלכלה היא שמדובר בצביעה 'אנטישמית' של קבוצה מסוימת. איש לא היה מעלה בדעתו לסמן את התרומה הכלכלית של תושבי ירוחם ושדרות לעומת העלות שלהם ולעשות על כך כנסים וכותרות עיתונאיות. כך למשל הגיב חבר הכנסת ישראל אייכלר לדברי הנגיד:

כל ספירה של הציבור החרדי בנפרד היא אנטישמית ביסודה, ובראשה הספירה הדמוגרפית המאיימת בריבוי ילדים חרדים נובעת משנאה ועוינות כלפי הציבור החרדי. כבר שנים רבות שמכונים רפורמים עוסקים בספירת הציבור החרדי תחת קטגוריות שונות בהתנשאות יהירה ובגזענות אנטישמית שרואה בחרדים איום קיומי.[9]

לפי היגיון זה, החרדים שייכים אמנם לעשירונים התחתונים, אך אין להאשים אותם בהאטת הכלכלה. בכל כלכלה יהיו עשירונים נמוכים, ויהיה זה מגוחך לומר שהם אשמים בהאטת הכלכלה. במילים אחרות, צריך שיהיו במשק עבודות בשכר נמוך, ואם החרדים הם המאיישים עבודות אלו, אין לבוא אליהם בטענות, כפי שלא נבוא בטענות אל ה-40% מהעשירון התחתון הנמנים על הציבור הכללי, אף שהתרומה הכלכלית שלהם דומה לשל הציבור החרדי.

אולם האם התרומה הנמוכה של החרדים לכלכלה אכן נובעת רק מכך שהחרדים מועסקים בעבודות בשכר נמוך? בגרף הבא ניתן לראות השוואה של אחוז ההשתתפות בשוק העבודה במגזרים שונים בחברה הישראלית:

32616ca3-93a6-431f-8541-ba06543283fe.jpg

התרומה הנמוכה של החרדים לכלכלה נובעת בפשטות מכך שהם עובדים פחות. עלינו להודות בכך. אי אפשר לגזור מכך שחובה עליהם לצאת לעבוד (יתכן שיש חובה הלכתית כזו, אבל אין עדיין חוק במדינה המחייב אנשים לצאת לעבוד). אולם עובדה זו צריכה להסיר מעל השולחן את הטענה שסימון החרדים בתור קבוצה בעלת תרומה נמוכה לכלכלה נובע בהכרח משנאת חרדים. יש סיבה טובה להתמקד בציבור זה. המעמד הנמוך שלו אינו נובע רק מהמקצועות שהוא עוסק בהם, אלא מהעובדה הפשוטה שהוא עובד פחות. הדבר הקל ביותר לעשות כדי לשפר את המצב הכלכלי של החברה החרדית ושל המדינה כולה הוא לעודד את החרדים לעבוד יותר, ובכך גם להציל את "יבנה וחכמיה".

ואם כבר מדברים על טענות פופוליסטיות, טענה נוספת שחשוב להסיר אחת ולתמיד מהשולחן היא שההפרשים בין התרומה הישירה ממסים של החברה החרדית לשל החברה הכללית מתגמדים על ידי המסים העקיפים שמשלמים החרדים במע"מ: כיוון שיש לחרדים משפחות גדולות, הם צורכים יותר ולכן הם משלמים יותר מסים עקיפים. זו טענה מטופשת כל כך, שאין באמת צורך להפריך אותה, אך למרבה הצער היא נשמעת שוב ושוב. ההפרכה של טענה זו פשוטה מאין כמוה: מי שמרוויח פחות – מוציא פחות וחוסך פחות. החברה החרדית מרוויחה פחות, ולכן כוח הקנייה וההשקעה שלה נמוך בהרבה. וכדי לשכנע את מי שעדיין מפקפק בכך, ניתן לראות בגרף המצורף את ההוצאה לנפש מתוקננת (כלומר בהתחשבות בהוצאה הנמוכה יחסית לנפש, ככל שהמשפחה גדולה יותר) לפי חלוקה מגזרית:

0f766ed5-cfee-46c1-8d43-baf76f48a425.jpg

ההוצאה לנפש מתוקננת בקרב משקי בית חרדיים היא הנמוכה ביותר, ועומדת על 3,280 שקלים, לעומת כ-3,800 שקלים בקרב מוסלמים ודרוזים, ו-6,101 שקלים בקרב יהודים לא חרדים.[10] כלומר, גם במסים עקיפים, החרדים מכניסים לקופת המדינה הרבה פחות מלא־חרדים.

כפי שחזרתי והדגשתי לאורך המאמר, מטרתי אינה לומר שיש בעיה מוסרית בכך שאנשים לא עובדים. העובדה שחרדים אינם תורמים הרבה לקופת המדינה אינה כשלעצמה נקודת חובה עבורם. אין כל מצוה בתורה לדשן את קופת המדינה או להימנות על העשירון העליון. משמעה הוא, שככל ששיעור החרדים באוכלוסיה יעלה, כך יפחתו השירותים שהמדינה תוכל לספק לאזרחים. זוהי משוואה פשוטה ביותר.

פעמים רבות אנו שומעים פוליטיקאים ועיתונאים מתבטאים ברוח זו: "שהמדינה תכניס את היד לכיסים העמוקים שלה ותדאג ל-X." לפעמים מדובר בנכים, לפעמים באמהות חד־הוריות, לפעמים בחינוך לגיל הרך ולפעמים בישיבות ובלומדי תורה. בכל המקרים הללו חשוב להבין שאין למדינה "כיסים עמוקים". מה שיש למדינה הוא אחוז מסוים ממה שהציבור מייצר. אם הציבור עובד פחות, הרי שהוא מייצר פחות, ואם הוא מייצר פחות, אז גם למדינה יש פחות. עובדות אלמנטריות אלו נעלמות לצערי הרב מאחוז די גבוה של הדוברים בשיח על תקצוב ממשלתי (ולא רק בהקשר החרדי).

אני סבור כי מי שחשובים לו ערכי הליבה של הציבור החרדי, לימוד התורה וקיומו של עולם הישיבות, וכן היכולת והזכות של מדינת ישראל להחזיק את עולם התורה העצום בארץ ישראל, חייב לתת את הדעת על הנתונים, ולחשב בהתאם את המדיניות הכלכלית לשנים הבאות.

אחתום בציטוט מדבריו של ידידי שלמה טייטלבאום בעיתון "כלכליסט", במאמר בכותרת "כוח גדול שווה אחריות גדולה – על החרדים לחדול מלראות עצמם כמיעוט":

הבריחה של החרדים מקבלת אחריות היא הסכם שהוא טוב גם לחרדים וגם לחילונים. החילונים אינם חשים בכוחם הפוליטי העצום של החרדים, והחרדים יכולים להמשיך להעמיד פנים כי הם "מיעוט נרדף בידי השלטון", אף כי זה שנים הם בעצמם השלטון. אלא שהבריחה הזו נעשית קשה יותר מיום ליום. הגידול הדמוגרפי כבר אומר את שלו, ותוצאות הבחירות האחרונות – לצד הכאוס הפוליטי – נתנו בידי החרדים כוח עצום, המקשה עליהם לשמר את התפיסה כי הם בשלטון רק כדי להגן על הזכויות שלהם.[11]

החברה החרדית גדלה והולכת. וככל שהציבור החרדי גדל, מתחדד הפער בין ההכנסות הנמוכות ממסים לבין תשלומי ההעברה הגבוהים. לפי הנתונים, ללא שינוי משמעותי, קשה להאמין שקופת המדינה תצליח להמשיך להחזיק את עולם התורה ואת מערכת הרווחה של הקצבאות, גם אם כוחם של החרדים בכנסת ימשיך לעלות.[12] עלינו להתחיל לחשוב באחריות, הן על החברה החרדית והן על החברה הישראלית.

מנוי פרימיום

מהמשתמשים המובילים!
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
יוצרי ai
קצת נוסטלגיה ;)
מותר לשאול איך התפרנסו היהודים בזמן מלכות בית דוד? בזמן החשמונאים?
איך קופת המדינה אז לא קרסה?

עכשיו אש :sne:

112123

משתמש מקצוען
מאמר מענין שהתפרסם לפני כמה שבועות בנושא שנידון כאן:
הדבר שמעניין אותי בסיפור, זה למה אתה קורא לזה מאמר מעניין ולא מאמר מגמתי

ללא קשר לנכון או לא נכון
זה כתב האשמה
"החרדים לא תורמים למדינה כי הם לא עובדים"

זמר

משתמש פעיל
קצת נוסטלגיה ;)
מותר לשאול איך התפרנסו היהודים בזמן מלכות בית דוד? בזמן החשמונאים?
איך קופת המדינה אז לא קרסה?

עכשיו אש :sne:
כיוון שעלה עמוד השחר נכנסו חכמי ישראל אצלו אמרו לו אדונינו המלך עמך ישראל צריכין פרנסה אמר להם לכו והתפרנסו זה מזה אמרו לו אין הקומץ משביע את הארי ואין הבור מתמלא מחולייתו אמר להם לכו ופשטו ידיכם בגדוד מיד יועצים באחיתופל ונמלכין בסנהדרין ושואלין באורים ותומים אמר רב יוסף מאי קרא (דכתיב) (דברי הימים א כז לד): "ואחרי אחיתופל בניהו בן יהוידע ואביתר ושר צבא למלך יואב" אחיתופל זה יועץ וכן הוא אומר (שמואל ב טז כג): "ועצת אחיתפל אשר יעץ בימים ההם כאשר ישאל [איש] בדבר האלהים"
ברכות דף ג:

112123

משתמש מקצוען
כיוון שעלה עמוד השחר נכנסו חכמי ישראל אצלו אמרו לו אדונינו המלך עמך ישראל צריכין פרנסה אמר להם לכו והתפרנסו זה מזה אמרו לו אין הקומץ משביע את הארי ואין הבור מתמלא מחולייתו אמר להם לכו ופשטו ידיכם בגדוד
במילים אחרות רוצים לצאת לעבוד, קודם תעשו צבא
היו יוצאים נגדו ביתד...;)

זמר

משתמש פעיל
כוח גדול שווה אחריות גדולה – על החרדים לחדול מלראות עצמם כמיעוט":
נראה אותו אומר את זה כשהחרדים יתאימו את הכלכלה והמשק לצרכים שלהם
אגב זה לא יקרה מכח עשיה בכנסת אלא מכורח המציאות יהיה יותר ידים עובדות של חרדים
ואז המעסיקים באופן טבעי יתאימו שעות עבודה מקומות לימוד וכו' לחרדים
וכשזה יקרה הוא עצמו יסביר כמה זה נוראי
ועושק הציבור החילוני
תסכימו איתי שאם 50% מהעובדים בחברות ההייטק היו חרדים
היה הרבה פחות רתיעה ללכת לעבוד
למעסיק היה שווה להתאים את המקום לאורח החיים
בקיצור הגורם לעוני החרדי הוא אי היכולת שלו להכתיב תנאי עבודה במשק
ומתחת להכל זה פשוט מלחמת תרבויות שכל צד נרתע מהשני
וממילא באופן טבעי הקטן והחלש מפסיד בקרב

נערך לאחרונה ב:
מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלא

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד יְהוָה לֹא גָבַהּ לִבִּי וְלֹא רָמוּ עֵינַי וְלֹא הִלַּכְתִּי בִּגְדֹלוֹת וּבְנִפְלָאוֹת מִמֶּנִּי:ב אִם לֹא שִׁוִּיתִי וְדוֹמַמְתִּי נַפְשִׁי כְּגָמֻל עֲלֵי אִמּוֹ כַּגָּמֻל עָלַי נַפְשִׁי:ג יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  25  פעמים

אתגר AI

ממה זה עשוי...? • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה