הציבור הליטאי עובר טלטלה

מצב
הנושא נעול.

סופריא - הוצאה לאור

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום גולד
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אני פשוט בהלם מהסכומים.

המצב בציבור החסידי כיום הוא ממוצע של 100 אש"ח להורים שמפרגנים ומוכנים להתאמץ, ובין 70-80 אש"ח להורים סטנדרטיים.

בציבור החרדי הגיעו למסקנא שגם אם ההורים יתחייבו 150 אש"ח, הם לא יקדמו משמעותית את הזוג לדירה [אא"כ הזוג מתכוון לרכוש בעמנואל או משהו דומה], ולכן ירדו יותר עם הסכום הסמלי שהם נותנים. הסכום הזה כן נותן לזוג איזשהו פתח של תקווה, ומבחינת ההורים זו עזרה שאפשר איכשהו להתמודד איתה.

סבתא שלי כבר שנים תוהה, מדוע שלא ישנו בכל הציבור החרדי את הגישה: כל אדם רוכש דירה אחת לעצמו, במקום שכל אדם יקבל דירה מהוריו ויצטרך לרכוש 3-4 דירות לילדיו. ואני מסכים עם זה שלזו"צ בציבור החרדי אין כל בסיס כלכלי לרכישת דירה, אבל אם יעבירו כל זו"צ קורס יסודי לכלכלה נבונה, הם יצליחו להגיע לדירה אחרי כמה שנים מהחתונה, וחסל סדר התחייבויות מטורפות שאנשים סוחבים עד גיל 70 וצפונה...

stroke

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
אני לא מהציבור הליטאי ותוהה מבחוץ - אולי משהו השתבש בסולם הערכים?
האם התכוונה תורה ל"חיי צער תחיה" של ההורים עבור לימוד תורת החתן?
ואיך ההסתפקות במועט לא יכולה להסתדר בפריפריה?

אמא של אפרת

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אני פשוט בהלם מהסכומים.

המצב בציבור החסידי כיום הוא ממוצע של 100 אש"ח להורים שמפרגנים ומוכנים להתאמץ, ובין 70-80 אש"ח להורים סטנדרטיים.

בציבור החרדי הגיעו למסקנא שגם אם ההורים יתחייבו 150 אש"ח, הם לא יקדמו משמעותית את הזוג לדירה [אא"כ הזוג מתכוון לרכוש בעמנואל או משהו דומה], ולכן ירדו יותר עם הסכום הסמלי שהם נותנים. הסכום הזה כן נותן לזוג איזשהו פתח של תקווה, ומבחינת ההורים זו עזרה שאפשר איכשהו להתמודד איתה.

סבתא שלי כבר שנים תוהה, מדוע שלא ישנו בכל הציבור החרדי את הגישה: כל אדם רוכש דירה אחת לעצמו, במקום שכל אדם יקבל דירה מהוריו ויצטרך לרכוש 3-4 דירות לילדיו. ואני מסכים עם זה שלזו"צ בציבור החרדי אין כל בסיס כלכלי לרכישת דירה, אבל אם יעבירו כל זו"צ קורס יסודי לכלכלה נבונה, הם יצליחו להגיע לדירה אחרי כמה שנים מהחתונה, וחסל סדר התחייבויות מטורפות שאנשים סוחבים עד גיל 70 וצפונה...
גם ברוב הציבור החסידי ישלמו כסף על בחור מיוחד.
400-500 זה סכומים שנשמעים.

mic003

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
הרעיון מעניין מאוד ולדעתי מן היעילים שהוצעו פה, אבל הבעיה שמדובר פה לא בזוג נעליים אלא בשידוך, איך אפשר לקבוע את עצמך לקבוצה סגורה שרק משם תתחתן? כמה מבחר כבר יש?
קשה להאמין שאנשים ילכו על כזה דבר להגביל את עצמם כ"כ....
האמת היא שזה באמת מגוחך לחשוב על כך שאדם יגביל את עצמו להתחתן רק מתוך קבוצה סגורה, אבל האמת היא שזה מה שקורה בשטח בעולם השידוכים החרדי. כמה אנשים יש שמגבילים את עצמם רק לשידוכים שמקורם רק בעדה מסוימת \ רק בקהילה מסוימת \ רק ממשפחות מסוימות \ רק שנוהג\ת לפי מנהג מסוים (שהוא כמובן הנכון)\רק שעובד\ת בעבודה מסוימת \ רק בצבע עיניים מסוים, ועוד ארוכות הדרישות. לכן מצחיק לומר שדווקא הדרישה הזו - לא לגרום להורי הכלה לפשוט רגל, שהיא אגב ההגיונית והנורמלית ביותר מכל רשימת הדרישות המנויות כאן, היא זו שאנשים לא יהיו מוכנים להגביל את עצמם אליה.
לדעתי, צריך להתפשר במקומות מסוימים, ולא להתפשר כלל במקומות החשובים והנכונים. ולדעתי, הרבה יותר הגיוני להתפשר על עדה או על מקום מגורים מלהתפשר ולהתחייב לסכומי עתק שגוררים משפחות למצב כלכלי נואש. אם אכן תקום קבוצה כזו של אנשים שלא מוכנים להתפשר כלל על הנושא הזה, ממילא ההכלה של המשתדכים תהיה מלכתחילה גבוהה יותר, והם יבואו עם פתיחות גבוהה יותר לשידוכים שייתכן ומלכתחילה הם לא היו ניגשים אליהם. לדעתי, לא רק שאין בכך פסול אלא בדיוק ההיפך. אנשים יגלו מהר מאוד שניתן לחתן בת בלי לקבץ נדבות, בדיוק כפי שהם יגלו שפלוני שהתחתן עם בחורה מעדה אחרת (ר"ל) יכול להיות מאושר ומוצלח לא פחות משכנו שהתחתן עם הבחורה ה"נכונה".

חשבונאית

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
האמת היא שזה באמת מגוחך לחשוב על כך שאדם יגביל את עצמו להתחתן רק מתוך קבוצה סגורה, אבל האמת היא שזה מה שקורה בשטח בעולם השידוכים החרדי. כמה אנשים יש שמגבילים את עצמם רק לשידוכים שמקורם רק בעדה מסוימת \ רק בקהילה מסוימת \ רק ממשפחות מסוימות \ רק שנוהג\ת לפי מנהג מסוים (שהוא כמובן הנכון)\רק שעובד\ת בעבודה מסוימת \ רק בצבע עיניים מסוים, ועוד ארוכות הדרישות. לכן מצחיק לומר שדווקא הדרישה הזו - לא לגרום להורי הכלה לפשוט רגל, שהיא אגב ההגיונית והנורמלית ביותר מכל רשימת הדרישות המנויות כאן, היא זו שאנשים לא יהיו מוכנים להגביל את עצמם אליה.
לדעתי, צריך להתפשר במקומות מסוימים, ולא להתפשר כלל במקומות החשובים והנכונים. ולדעתי, הרבה יותר הגיוני להתפשר על עדה או על מקום מגורים מלהתפשר ולהתחייב לסכומי עתק שגוררים משפחות למצב כלכלי נואש. אם אכן תקום קבוצה כזו של אנשים שלא מוכנים להתפשר כלל על הנושא הזה, ממילא ההכלה של המשתדכים תהיה מלכתחילה גבוהה יותר, והם יבואו עם פתיחות גבוהה יותר לשידוכים שייתכן ומלכתחילה הם לא היו ניגשים אליהם. לדעתי, לא רק שאין בכך פסול אלא בדיוק ההיפך. אנשים יגלו מהר מאוד שניתן לחתן בת בלי לקבץ נדבות, בדיוק כפי שהם יגלו שפלוני שהתחתן עם בחורה מעדה אחרת (ר"ל) יכול להיות מאושר ומוצלח לא פחות משכנו שהתחתן עם הבחורה ה"נכונה".
הקבוצה הזו לא צריכה לקום
היא כבר קיימת
יש מספיק אנשים שמסכימים להתפשר מראש על כל מיני נתונים
העיקר לא לשלם סכומים שהם לא יוכלו לעמוד בהם...

די

משתמש סופר מקצוען
אם תחסוך לעצמך 5000 ש"ח בחודש תגיע לחצי מיליון אחרי 8 שנים, ורק אז הזוג הצעיר-מבוגר יוכל לקנות דירה, ואם תשקיע את הסכום הנ"ל בשביל הילדים שלך עם 7% תשואה (שלא רלוונטי לתקופה קצרה) תוכל לתת לכל אחת מבנותיך חצי מיליון ולכל אחד מבניך מאה אלף. תחליט לבד מה עדיף מבחינה כוללנית.
אני לא מהציבור הליטאי ותוהה מבחוץ - אולי משהו השתבש בסולם הערכים?
האם התכוונה תורה ל"חיי צער תחיה" של ההורים עבור לימוד תורת החתן?
לא כל מי שעוזר לילדים שלו לקנות דירה חי ב"חיי צער" בשביל זה.

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
הרב בעל @מכון טעמו וראו
יישר כח שאתה מציף הנושא.

אולי תוכל להעלות לכאן שיחות עם אנשים בגיל 45-55
בלי להיחשף, שיספרו על החיים, כמה ילדים כבר חיתנו, כמה סך כל החובות שלהם, כמה הם מגלגלים כל חודש, מה הסכום שנותר לבני המשפחה שבבית לחיות ממנו,
וכמה זמן לדעתם יוכלו לשרוד את הגלגולים האלה.
מדובר על ההורים שלנו ועל האחים שלנו.

ודי כבר עם האגדה שבחור שקיבל דירה יכול לשבת וללמוד. אחרי 3-4 ילדים, גם אם קיבלת דירה שלמה ברוממה בלי משכנתא אתה צריך להתחיל לעשות משהו מהצד. לא מאמינים? תסתכלו על בני המשפחה בגילאי 35-40 ושעדיין לא חיתנו. כמה מהם אברכים?
ולפי המציאות של היום, כל שדירתו יקרה משל חבירו, משכנתתו גדולה משל חבירו בסוד יש לו מנה רוצה מאתיים.

יהודי-פשוט

משתמש סופר מקצוען
ודי כבר עם האגדה שבחור שקיבל דירה יכול לשבת וללמוד. אחרי 3-4 ילדים, גם אם קיבלת דירה שלמה ברוממה בלי משכנתא אתה צריך להתחיל לעשות משהו מהצד. לא מאמינים? תסתכלו על בני המשפחה בגילאי 35-40 ושעדיין לא חיתנו. כמה מהם אברכים?
לא קשור פשוט קשה ללמוד כל כך הרבה שנים

אסתי3311

משתמש סופר מקצוען
אז נעשה מחירון?
כל שנת לימוד 50k.
זה מגוחך.
יש הורים שרוצים לעזור לילדיהם בהתבססות הכלכלית בתחילת החיים.
לשם כך, כל צד תורם כפי יכולתו לרווחתו הכלכלית של הזוג.
מובן, שככל שהבעל יושב זמן ולומד כושר ההשתכרות יורד ובהתאם להערכה והאמונה באידיאל ששמו לימוד תורה יש רצון להיות שותף איתו ולתת לו את האפשרות לממש את האידיאל הזה.
האם תמיד ניתן לממש את הרצון הזה? בצער רב ובכאב. לא!

וזו הבעיה, אנשים רוצים לממש אידיאל ולא מקבלים בענווה את זה שאין להם יכולת.
(ומילא זה היה רק לימוד התורה, היום כל בחור יקבל יותר מבחורה. למה? ככה!)

מתרגמת

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
מאמר בנושא מהרב יעקב בוצ'קובסקי שליט"א שביקש שיפיצו

קבצים מצורפים

• ביקורת על מוסכמות - פרשת וישב.pdf
    1 MB · צפיות: 42

יוני אישזב

משתמש צעיר
ב"ה
לא קראתי את כל התגובות
אבל כנראה בעוד 20 שנה יפתח עוד פעם אותה כותרת בפרוג
אני זוכר מינימום 20 שנה אחורה שמדברים על זה ויש גם ארגון שהשמחה במעונו שניסה לשנות את זה
אבל שום דבר לא השתנה בצורה דרמטית
סליחה שאני פסימי אבל זאת המציאות

מימי 7

משתמש פעיל
אני באמת לא מבינה!!
תפנו לראשי הישיבות הם המפתח לשינוי בעניין הנ''ל.
זה לא יחזיק כ''כ מעמד בלעדיהם.
קריאה של גדולי ישראל - מפגש או משהו כזה יכולים לשכנע אותם. אפשר על זה לשפוך כסף.. זה יחזיר את עצמו. ואולי מתרומות.

סליחה על ההגדלה, מקווה שיגיע לעניים הראויות.

הדר 310

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
אני לא מהציבור הליטאי ולא מכירה את העניינים מקרוב, אבל -
זה פשוט גועל נפש כל המסחרה הזאת באנשים.
"הבחור הזה שווה יותר ולכן עולה יותר"
הוא מישיבה פחות טובה, אז נכון שהוא טוב אבל אין לו ביקוש"

מה זה חצילים במחנה יהודה??
שימו לב שמדברים פה על אנשים, על נפשות ואישיות.

מה זה שווה "הבחור הכי טוב מהישיבה הכי טובה" אם אין לו לדוגמא יחסי אנוש טובים?
שורה תחתונה הבת מתחתנת עם הבן אדם עצמו, ומה זה משנה מאיזה ישיבה הוא???
בשביל הרושם?? בשביל להגיד שאני לקחתי לבת שלי את השפיץ של "......." ??
אם הוא מסוגל לדרוש כ"כ הרבה כסף שהוא "שווה אותו"??
איפה הענווה?? איפה המוסריות??
אז שווה לי להשקיע ולהיות "בחור טוב" לא כי זה מה שה' דורש מאתנו, אלא כי אני אקבל דירה מהשווער.
בעיניי יש פה עיוות נוראי של צורת חיים.

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
אני לא מהציבור הליטאי ולא מכירה את העניינים מקרוב, אבל -
זה פשוט גועל נפש כל המסחרה הזאת באנשים.
"הבחור הזה שווה יותר ולכן עולה יותר"
הוא מישיבה פחות טובה, אז נכון שהוא טוב אבל אין לו ביקוש"

מה זה חצילים במחנה יהודה??
שימו לב שמדברים פה על אנשים, על נפשות ואישיות.

מה זה שווה "הבחור הכי טוב מהישיבה הכי טובה" אם אין לו לדוגמא יחסי אנוש טובים?
שורה תחתונה הבת מתחתנת עם הבן אדם עצמו, ומה זה משנה מאיזה ישיבה הוא???
בשביל הרושם?? בשביל להגיד שאני לקחתי לבת שלי את השפיץ של "......." ??
אם הוא מסוגל לדרוש כ"כ הרבה כסף שהוא "שווה אותו"??
איפה הענווה?? איפה המוסריות??
אז שווה לי להשקיע ולהיות "בחור טוב" לא כי זה מה שה' דורש מאתנו, אלא כי אני אקבל דירה מהשווער.
בעיניי יש פה עיוות נוראי של צורת חיים.
אף אחד לא דורש פשוט ההצעה עוברת לפח האשפה ברגע שמתברר שנותנים שם סכום מדי נמוך החתן מעולם לא חייב את השווער שלו לתת

פקמן

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אולי המפתח דווקא אצל הבנות
שיכניסו לבנות בשיעורים של "בית של תורה" שערך "כיבוד הורים" חשוב לא פחות?!
ואז הבנות יגיעו מצידן להורים שלהן וישכנעו שלא יקרעו מעצמם והן מוכנות "להתפשר"( :eek: ).

קופי 100

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
אולי המפתח דווקא אצל הבנות
שיכניסו לבנות בשיעורים של "בית של תורה" שערך "כיבוד הורים" חשוב לא פחות?!
ואז הבנות יגיעו מצידן להורים שלהן וישכנעו שלא יקרעו מעצמם והן מוכנות "להתפשר"( :eek: ).
הגיוני מאוד.
כאבא לבנות אין לי לחץ לא מהציבור ולא מהחתן העלום. הלחץ האמיתי שלי הוא מהציפייה של הבנות שלי ממני להעניק להן את הטוב ביותר לחיים. כמו שהן מצפות ממני לדאוג להן לביגוד כמו של החברות כך גם בשידוכים.
אם מהכיוון הזה ירד הלחץ זה ישחרר המון ויאפשר להורים לעשות מה שהם מבינים ומאמינים בצורה חופשית.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכח

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אַשְׁרֵי כָּל יְרֵא יְהוָה הַהֹלֵךְ בִּדְרָכָיו:ב יְגִיעַ כַּפֶּיךָ כִּי תֹאכֵל אַשְׁרֶיךָ וְטוֹב לָךְ:ג אֶשְׁתְּךָ כְּגֶפֶן פֹּרִיָּה בְּיַרְכְּתֵי בֵיתֶךָ בָּנֶיךָ כִּשְׁתִלֵי זֵיתִים סָבִיב לְשֻׁלְחָנֶךָ:ד הִנֵּה כִי כֵן יְבֹרַךְ גָּבֶר יְרֵא יְהוָה:ה יְבָרֶכְךָ יְהוָה מִצִּיּוֹן וּרְאֵה בְּטוּב יְרוּשָׁלִָם כֹּל יְמֵי חַיֶּיךָ:ו וּרְאֵה בָנִים לְבָנֶיךָ שָׁלוֹם עַל יִשְׂרָאֵל:
נקרא  42  פעמים

לוח מודעות

למעלה