הציבור הליטאי עובר טלטלה

מצב
הנושא נעול.

צילומנציה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
הפנייה לא צריכה להיות לאלו שמתחייבים. הם עושים זאת בלית ברירה. הפנייה צריכה להיות לאלו הדורשים.
יודעים מה מסובך?
שהמתחייב היום הוא הדורש מחר...
אתמול חיתן בת- היום מחתן בן
אלו שבוכים בבנות- לא מתנהגים יותר יפה כשהגיעו הבנים
להיפך - הם טוענים טענה כזו- אני התחייבתי לבנות-עכשיו תורי לקבל.....

שרה.ב

מעצבת גרפית
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
קורונה היתה תקופה שלא התחתנו כאילו בשביל להציל חיים
התחתנו רק בצורה מצומצמת חתונות קטנות
לא שמעתי שביטלו חתונות או שזה מנע ממישהו להתחתן בפועל
ברור שזה לא פתרון להפסיק להתחתן תקופה כדי להוריד מחירים
אני חושבת שיותר מלהחתים הורים צריך שיהיו פה חתימות של רבנים, גדולי ישראל, וראשי ישיבות...

MACHAK

משתמש מקצוען
יודעים מה מסובך?
שהמתחייב היום הוא הדורש מחר...
אתמול חיתן בת- היום מחתן בן
אלו שבוכים בבנות- לא מתנהגים יותר יפה כשהגיעו הבנים
להיפך - הם טוענים טענה כזו- אני התחייבתי לבנות-עכשיו תורי לקבל.....
בדברי התיחסתי לכלל הדורשים לא משנה אם יש להם בנות או לא זה לא משנה את המצב.
עצם המציאות שיש דרישה כזו היא בעיתית.

שרה.ב

מעצבת גרפית
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
לדעתי צריך לבא מכיוון הפוך, לשדרג ולשווק ערים זולות, לדאוג לתח"צ טובה, לגבש קבוצות לקהילות טובות, לדאוג לתעסוקה טובה.
ברגע שפריפריה תהפוך ללכתחילה לא יהיה צורך במיזמים כמו הנ"ל.
ואז תיהיה להם סיבה טובה להפקיע מחירים גם שם....
ואז איפה נגור על הירח?
סתם... בצחוק
אבל באמת צריך לדאוג לפריפריה
כי אני לדוגמא לא רואה את עצמי גרה בעפולה, הר יונה או אופקים
מבחינתי זה מקומות נידחים ומרוחקים.

112123

משתמש מקצוען
לדעתי אם גדולי הדור יכריזו שאסור להציע מעל סכום מסוים
כאן מי שיציע יראה שהוא לא מהנשמעים לגדולי הדור
וגם אם הסכום של אבי הכלה יפתה את החתן, היר"ש שלו תרחיק את החתן
וממ"נ
אם הוא בחור טוב, הוא לא יגש להצעה עם סכום גבוה. ואם הוא יגש הוא יוכיח שהוא לא בחור טוב וממילא לא ראוי לסכום שהציעו לו.

חסדיאל שופק

משתמש סופר מקצוען
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
שני דברים.

א. ככל שיחתמו יותר, זה יהפוך להיות מקובל יותר, ופחות מוזר
ב. ככל שעובר זמן זה יחמיר, מחירי הדירות עולים מאד ולהורים של היום אין ממי להביא את הכסף.. [בשונה מההורים של הדור הקודם שעוד קנו דירות בזול].

בקיצור אין מנוס, זה יקרה מוקדם או מאוחר.
ובמקום להתחמק, פשוט מצטרפים

D

Deleted 66182

אורח
ומה יעשו הורים שנורא רוצים לעזור לבת שלהם? ולא רוצים שבעלה יצא לעבוד?
כל עוד יש אחוז גבוה של כאלו הורים-הבחורים ימשיכו לדרוש...
שיעזרו מתוך בחירה בלי דרישות ובלי סיכומים מראש כמה שיוכלו. יש מלא כאלה.

D

Deleted 66182

אורח
לדעתי אם גדולי הדור יכריזו שאסור להציע מעל סכום מסוים
כאן מי שיציע יראה שהוא לא מהנשמעים לגדולי הדור
וגם אם הסכום של אבי הכלה יפתה את החתן, היר"ש שלו תרחיק את החתן
וממ"נ
אם הוא בחור טוב, הוא לא יגש להצעה עם סכום גבוה. ואם הוא יגש הוא יוכיח שהוא לא בחור טוב וממילא לא ראוי לסכום שהציעו לו.
כמו התקנות בחסידויות רבות. הולך מצוין!!

אפשר לרתום את ליברמן לעניין שיחייב הון עצמי של 70 אחוז לדירה. התופעה תיעלם.
לחילופין-לרתום את הגמחים הגדולים שלא יתנו אם המטרה היא דירה מעל סכום מסויים.

ביזנס מן

משתמש מקצוען
יש עוד בעיה, שבחור טוב חייב לדרוש הרבה, כי אם הוא לא ידרוש ימתגו אותו כסוג ב'.....
שטיות זה רק ככה בסרטים שיש סוכנות של שידוכים ויש דירוגים
לדעתי זה יכול להצליח, כי המצב היום כמו שוק, למשל כשמחירי הדגים עולים, כתוב במ"ב שלא יאכלו כמה שבתות דגים עד שהמחיר ירד. כך גם בנושא זה אפשר לעשות חרם צרכנים, אם יתאגדו כל הקונים (דהיינו בנד"ד הורי הבנות) שלא יתחייבו יותר מ180 אלף ש"ח, אז הבחורים גם לא ידרשו. כי הם יודעים שלא יקבלו.
במקום לשכנע את הבחורים, יותר קל לאגד את הורי הבנות.
לגבי הטענה שיהיו אנשים שיש להם ויתנו יותר, זה עדיין לא ישנה את התמונה, כמו שיש גם היום עשירים שנותנים דירה בירושלים, עדיין אף בחור לא ידרוש זאת, אלא דורשים מה שרוב הציבור נוהג לתת.
זה נכון במסחר אבל שוק השידוכים הוא לא כמו השוק הסיני
אין בנאדם שלא חושב שהבת שלו הכי מושלמת בעולם והיא צריכה את החתן הכי מושלם
אני זוכר שהייתי ילד חבר שלי אמר לי פתגם צודק שיש ילד פלא אחד וכל אמא בטוחה שזה הילד שלה
ומכיון שכך בנאדם שיש לו ייתן כל הון דרך אגב לא בשביל חתנו אלא לביתו שמתחנת
וגם יש אנשים שביתם תקועה שנים ואז הם מעלים את המחירים

וסתם עוד דבר ככלי כל אלו שמארגנים את המיזמים האלו הם אנשים בני 30 או 40 בערך שכשהם התחתנו גם אם הם היו גרועים בישיבה קיבלו דירה בירושלים או בני ברק דירה גדולה ולא היו לרגע עם עול החובות ולא ידעו מה זה חוב הם סה"כ היו צריכים איזה 3 אלף בחודש בשביל מחיה והאשה עבדה 3 עד 5 שעות ביום וזה הספיק להם
היום לעומת זאות גם הורה שנותן לביתו 800 אלף זה לא מספיק לה לדירה והיא צריכה להוסיף לפחות חצי מיליון משכנתה כדי לגור כולה איפא שאבא שלה גר כשהוא התחתן כשהוא היה פנוי מחובות והיא עם חצי מיליון חובות
זאות ועוד שלצערי רוב הבנות החרדיות משתכרות מינימום עם יש להם עבודה בכלל ומשרה מלאה היום זה 8.5 שעות ולא כמו פעם היו עובדים 5 שעות ועוד יש משכנתא והם מרויחות 5 אלף מתוכם 3 למשכנתא והיום לחיות עם אלפיים זה עניות בלתי נסבלת וככה היא חייה לעומת הוריה שחיו חיי רווחה אחר נישואיהן
אז לומר להורה לתת 180 זה פשוט כלום ועוד כלום ואני חושב שאבא צריך קצת ללחוץ עצמו ולתת יותר לביתו שגם ככה כיום קשה לה והוא יתאמץ כמו שביתו מתאמצאת ולוקחת חצי מיליון משכנתא הוא גם יקח קצת הלוואות או משכנתא כדי לתת לביתו חצי ממה שהוא קיבל כשהוא התחיל את החיים
וגם הליטאים רוצים חתן שישב וילמד תיירה כל החיים נכון אז צריך לשלם ע"ז, עם 180 אלף אין סיכוי לו בקושי לחיות בשכירות את היום יום כי אפילו משכנתא הוא לא יקבל והוא רק כל היום ינסה לפרנס את משפחתו
ואני כותב הדברים אחרי בירור מעמיק ולא כמו צפון תל אביבי

נערך לאחרונה ב:

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית
הבעיה האמיתית היא לא התחייבות ההורים, אלא מחירי הדיור.
אז בואו אנשים טובים, שמאמינים שיש להם כח לשנות את העולם... עדיין אופטימיים... בואו נאבק על מחירי הדירות, וכמחיר דירה נורמלית במקום נורמלי יעמוד סביב ה 800,000 ש"ח כמו לפני 20 שנה... נוכל לעזור לכם גם שלא יתחייבו ההורים יותר מ300,000 ש"ח...
במצב כמו היום, כל הורה שלא רוצה שהבן/ת שלו תגלגל עשרות שנים בשכירות, או ישלם משכנתא איומה, מה שיגרום לזו"צ לחיות תוך כדי חיפוש אפיקי פרנסה ללא הרף... מבין שכמה שזה קשה עד בלתי אפשרי, אין מנוס מלהגיע לסביבות ה500,000 עד 700,000 ש"ח, ואז אולי עם משכנתא איכשהו סבירה, יוכלו הזו"צ להקים את ביתם ברוגע, באוירה של תורה ומנוחה, ללא רדיפת פרנסה.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
הבעיה האמיתית היא לא התחייבות ההורים, אלא מחירי הדיור.
אז בואו אנשים טובים, שמאמינים שיש להם כח לשנות את העולם... עדיין אופטימיים... בואו נאבק על מחירי הדירות, וכמחיר דירה נורמלית במקום נורמלי יעמוד סביב ה 800,000 ש"ח כמו לפני 20 שנה... נוכל לעזור לכם גם שלא יתחייבו ההורים יותר מ300,000 ש"ח...
במצב כמו היום, כל הורה שלא רוצה שהבן/ת שלו תגלגל עשרות שנים בשכירות, או ישלם משכנתא איומה, מה שיגרום לזו"צ לחיות תוך כדי חיפוש אפיקי פרנסה ללא הרף... מבין שכמה שזה קשה עד בלתי אפשרי, אין מנוס מלהגיע לסביבות ה500,000 עד 700,000 ש"ח, ואז אולי עם משכנתא איכשהו סבירה, יוכלו הזו"צ להקים את ביתם ברוגע, באוירה של תורה ומנוחה, ללא רדיפת פרנסה.
לפני עשרים שנה דירות עלו 400000 שח ואפילו פחות
נכון שהבעיה היא מחירי הדיור, אבל זה לא משהו שלציבור החרדי יש אפשרות לשנות. מחיי הדיור זאת עובדה קיימת. עכשיו השאלה היא איך להתמודד.

mic003

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
כשרוצים לשנות משהו, מנהג מסוים שהוא שלילי, הטעות הכי גדולה היא להתחיל מהכלל אל הפרט. כלומר: "בואו נתאגד כולנו ונקבע שלא מתחתנים עם משפחות שדורשות דירה". בדרך כלל, גישה כזו לא מובילה לשום מקום, כי אותו אדם ספציפי אולי מאמין בעצמו ונלהב, אבל בדרך כלל הוא ימצא שהסובבים אותו לא מתרשמים ולא נלהבים כמוהו.
הפתרון היחיד האפשרי הוא להתחיל מהפרט אל הכלל. כלומר: לשאוף ליצור מאגר שידוכים מצומצם, גרעין קשוח של כמה מאות אנשים שלא מתפשרים ולא נכנעים ללחצים סביבתיים, גם אם מבטיחים להם את השפיץ של עולם הישיבות תמורת דירה.
קבוצה עקשנית כזו היא היחידה שיכולה להחזיק מעמד מבלי להתפורר, ועם הזמן היא תתרחב ותתחיל להשפיע על הכלל. ברגע שבקבוצה יהיו בנים ובנות מוצלחים ומבוקשים, לא תהיה ברירה לכלל אלא להזדקק לאותה קבוצה, ומשכך הם יהיו מחוייבים להגבלות שהיא יצרה.
כל פרויקט שמתחיל עם ניסיון 'לשנות את העולם' ברמת הכלל, בדרך כלל יתקבל בספקנות ויתפורר.

חני בנני

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
מי אמר שחייבים לקנות דירה?

כמובן שחובה שהיו דירות להשכרה לטווח ארוך, לפחות 20 שנה
שלא יצטרכו להתגלגל מדירה לדירה .....

גלילאי

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
ואני כותב הדברים אחרי בירור מעמיק ולא כמו צפון תל אביבי
אני מאמין שכתבת את הדברים לאחר שביררת בירור מעמיק שאבא עם 4 בנות (בלבד) יכול לשלם למשך 30 שנה מאז שחיתן אותם סכום של כ-15000 ש"ח בחודש. (ואני לא מדבר על מי שיש לו יותר בנות)
אדרבה, תעדכן אותנו לאחר הבירור הנ"ל באיזה צורה זה אפשרי...
בטוח שזה אפשרי כי יש כאן בירור מעמיק...(וסליחה על הציניות)

הי אני אפרת

משתמש סופר מקצוען
כשרוצים לשנות משהו, מנהג מסוים שהוא שלילי, הטעות הכי גדולה היא להתחיל מהכלל אל הפרט. כלומר: "בואו נתאגד כולנו ונקבע שלא מתחתנים עם משפחות שדורשות דירה". בדרך כלל, גישה כזו לא מובילה לשום מקום, כי אותו אדם ספציפי אולי מאמין בעצמו ונלהב, אבל בדרך כלל הוא ימצא שהסובבים אותו לא מתרשמים ולא נלהבים כמוהו.
הפתרון היחיד האפשרי הוא להתחיל מהפרט אל הכלל. כלומר: לשאוף ליצור מאגר שידוכים מצומצם, גרעין קשוח של כמה מאות אנשים שלא מתפשרים ולא נכנעים ללחצים סביבתיים, גם אם מבטיחים להם את השפיץ של עולם הישיבות תמורת דירה.
קבוצה עקשנית כזו היא היחידה שיכולה להחזיק מעמד מבלי להתפורר, ועם הזמן היא תתרחב ותתחיל להשפיע על הכלל. ברגע שבקבוצה יהיו בנים ובנות מוצלחים ומבוקשים, לא תהיה ברירה לכלל אלא להזדקק לאותה קבוצה, ומשכך הם יהיו מחוייבים להגבלות שהיא יצרה.
כל פרויקט שמתחיל עם ניסיון 'לשנות את העולם' ברמת הכלל, בדרך כלל יתקבל בספקנות ויתפורר.
ואז הוגה הרעיון יצטרך להתמודד עם רשימות מתארכות של בנות בלבד וציפיה לגאולה שלמה..

הזגג

משתמש פעיל
אפשר לרתום את ליברמן לעניין שיחייב הון עצמי של 70 אחוז לדירה. התופעה תיעלם.
יסבר מר את אוזנינו איך בדיוק זה יעזור?
הרי אם להורים אין איך לתת 70 אחוז כ"ש לזוג.
אתה מתכוון שנגור בשכירות כל החיים ונשלם כפול?

וייס1

משתמש מקצוען
בוא נחזור 30-40 שנה לתקופה הנורמלית שלא היה דבר כזה שכולם חייבים להיות אברכים וההורים צריכים לשעבד את הכליות בשביל לדאוג להם לדירה.
בתקופה שהוריי התחתנו לא היתה חתונה לפני שהיתה דירה!!!
סיפור של 30 שנה...

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכח

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אַשְׁרֵי כָּל יְרֵא יְהוָה הַהֹלֵךְ בִּדְרָכָיו:ב יְגִיעַ כַּפֶּיךָ כִּי תֹאכֵל אַשְׁרֶיךָ וְטוֹב לָךְ:ג אֶשְׁתְּךָ כְּגֶפֶן פֹּרִיָּה בְּיַרְכְּתֵי בֵיתֶךָ בָּנֶיךָ כִּשְׁתִלֵי זֵיתִים סָבִיב לְשֻׁלְחָנֶךָ:ד הִנֵּה כִי כֵן יְבֹרַךְ גָּבֶר יְרֵא יְהוָה:ה יְבָרֶכְךָ יְהוָה מִצִּיּוֹן וּרְאֵה בְּטוּב יְרוּשָׁלִָם כֹּל יְמֵי חַיֶּיךָ:ו וּרְאֵה בָנִים לְבָנֶיךָ שָׁלוֹם עַל יִשְׂרָאֵל:
נקרא  29  פעמים

לוח מודעות

למעלה