עזרה המצאת סיפורים שלא היו- מאיפה זה מגיע?

נעמי פ

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
במקום מגורי הקודם הכרתי שתי נערות. אחת- היכרות שטחית וחביבה. השניה- היכרות עמוקה יותר (כלומר, ככה חשבתי) זאת נערה שאני מכירה את אמא שלה- חמה ונעימה במיוחד, והיא עצמה- בייבי סיטר אחראית, חביבת הילדים, חברותית וזורמת באופן בולט, וסה"כ מוצלחת מאוד.
גם היום- אחרי מה ששמעתי, אין לי בעיה לתת לה לשמור אצלי- מה שאומר שבאופן כללי היא טיפוס ברמה וממש לעניין.
מה שהיה, כשפגשתי את הנערה הראשונה, דרשתי בשלומה של השניה- שתיהן מאותו סמינר. ואז היא סיפרה לי סיפור הזוי שאותה נערה מספרת לחברותיה וביקשה לאמת דרכי אם היה דבר כזה, ולא היה. אני יודעת בוודאות שלא.
למעשה, כבר קרה ששמעתי גם אני בעבר סיפורים שהתקשיתי להאמין שהם נכונים, מצד שני לא עלה בדעתי שהיא ממש ממציאה.
אותה נערה מחבבת מאוד דמויות מסויימות (מה שנקרא- מתוסבכת) והיא פשוט מספרת לכלל שהיא פגשה אותן והן אמרו לה/עליה כל מני דברים, ובקיצור- מה שהיתה רוצה שיקרה, מספרת כאילו קרה.
על אחד מאחיה- נשוי יחסית צעיר היא סיפרה שהוא ראש ישיבה בחו"ל (לכו תוכיחו שלא, אבל אני מכירה את אמא שלה והייתי יודעת אם זה היה ככה. בכל אופן אני יודעת מה מעשיו בחו"ל וזה לא מתקרב.)

השיחה הזאת השאירה אותי תפוסה וחוששת מעט.
אצל ילדים קטנים זה טבעי ונורמלי, אני יודעת. לשתף את הסביבה בחוויות שלא קרו רק משום שהיית מאחל אותן לעצמך.
אבל נערה בכיתה י'?????? חברותית, מתוקה, מה זה הדבר הזה???

אשמח לשמוע אם מכירים תופעה כזו ואם זה איכשהו בסדר או מדאיג.

תפוח אדמה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
D I G I T A L
לא נעים להגיד, אבל מכירה מישהי בוגרת, נשואה עם ילדים עם אופי זהה.
יש לה סיפורי אלף לילה ולילה על כל דבר, ועל כל תחום.
ברמה שאת אומרת לעצמך, ראבק כמה דברים אישה אחת עברה?
היום ממרחק הזמן, למדתי לסנן חצי מהסיפורים שלה, שלא היו ולא נבראו.
ואגב, זה די קל לזיהוי, בד"כ אלו נשים שתספרי להן שקרה לך משו, אז גם להם זה קרה והרבה יותר חמור. :rolleyes:

חחח

משתמש סופר מקצוען
מכירה לצערי אשה נשואה, לא צעירה, שהוזה או חולמת דברים (ולאו דווקא בחלומות הלילה) ומספרת אותם ביום...
עושה רושם שבסופו של דבר היא עצמה כבר לא יודעת מה האמת ומה הפנטזיה. כנראה מרוב שהסיפור 'מתבשל' אצלה, בשלב מסוים היא כבר משוכנעת שהוא אכן קרה או משהו בסגנון.
ואכן, גם אצל לזו שאני מתכוונת אליה יש לה נטיה להגזים משמעותית בכל דבר וענין. כל סיפור הופך לדרמה וכל אנקדוטה בנאלית הופכת (כמעט) לספר עב כרס...
למרבה האסון, היא גם מסוג האנשים שמכירה את כולם ויודעת הכל על כולם (ומה שלא - משלימה בדמיונה ומספרת בטון ידעני שלא מותיר מקום לפקפוק).
סוג של תסמונת או מחלה... והסובלת היא אולי גם היא, אבל נראה לי שהסביבה הרבה יותר.

שמרלינג

משתמש מקצוען
שמעתי על בחורה, שהגיעה לסמינר והתחילה ג"כ לספר סיפורים על אחות נשואה שגרה בחו"ל, שאין לה בכלל לא אחות נשואה ולא חו"ל. ועוד כל מיני מקרי התנהגות מוזרים. והילדה ילדה רגילה לחלוטין!!
ממה שאני יודעת היא קיבלה כמה זריקות ואולי גם אישפוז כלשהו. זו היתה הפרעה נפשית
היא חזרה ללימודים אחרי כמה ימים, ילדה אחרת, חדשה.
וכמובן שאף אחת לא מזכירה לה את זה חלילה.

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
לא נעים להגיד, אבל מכירה מישהי בוגרת, נשואה עם ילדים עם אופי זהה.
יש לה סיפורי אלף לילה ולילה על כל דבר, ועל כל תחום.
ברמה שאת אומרת לעצמך, ראבק כמה דברים אישה אחת עברה?
היום ממרחק הזמן, למדתי לסנן חצי מהסיפורים שלה, שלא היו ולא נבראו.
ואגב, זה די קל לזיהוי, בד"כ אלו נשים שתספרי להן שקרה לך משו, אז גם להם זה קרה והרבה יותר חמור. :rolleyes:
פגשתי מישהו שהיה מספר סיפורי אלף לילה ולילה, ובאופן כללי לא גומר לדבר.

מישהו אמר לי, שים לב שלפעמים הוא מספר מהר ולפעמים לאט. למה?
סיפורים שכבר המציא הוא מספר מהר, אבל סיפורים שמומצאים בשידור חי, זה לאט.

נערך לאחרונה ב:

חני בנני

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום

מוזר......
הפרעה נפשית לא מוחקים בכמה זריקות,
אם זה היה כך העולם היה הרבה יותר יפה...

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
שמעתי על בחורה, שהגיעה לסמינר והתחילה ג"כ לספר סיפורים על אחות נשואה שגרה בחו"ל, שאין לה בכלל לא אחות נשואה ולא חו"ל. ועוד כל מיני מקרי התנהגות מוזרים. והילדה ילדה רגילה לחלוטין!!
וכמובן שאף אחת לא מזכירה לה את זה חלילה.
ומאז היא מטופלת בשקט, מן הסתם, והמשפחה מתפללת שלא תהיה עוד התפרצות בשידור חי ומפדח.

שמרלינג

משתמש מקצוען
מוזר......
הפרעה נפשית לא מוחקים בכמה זריקות,
אם זה היה כך העולם היה הרבה יותר יפה...
אל תתפסי אותי על המילה. אני מספרת את זה ממקום של חברה, לא יודעת יותר מידי.
ולא משנה אם זריקה אחת או זריקה כל יום, או כל טיפול ואפילו מתמשך,מה שבטוח שאחרי כמה ימים שהיא חזרה זה לא אותה ילדה שנשתבשה עליה דעתה לפני כמה ימים.
היא בטיפול להפרעות נפשיות.

RacheliArt

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
שיטפלו בזה עכשיו
גם אני מכרה אישה כזו, מספרת בדיות ללא הפסקה
ולא רואים עליה, היא מה זה "נורמלית"
במשך חיי יצא לי להכיר עוד אחת כזו אך רק במפגש חד פעמי.
(גיסתה אחכ אמרה לי שכל מה שההיא ספרה לא היה ולא נברא)
קיצר לא כדאי לסחוב את זה לחיי הנישואין

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
השאלה איפה עובר הקו הדק בין תסבוך והתלהבות נעורים לבין הפרעה\בעיה שדורשת טיפול?
זאת שאלה מצוינת.
באבחון פסיכיאטרי מביאים בחשבון הן תופעות גיל הנעורים,
ובהחלט יש תופעות שנחשבות להפרעות נפש בגיל בוגר ותקינות לגמרי בטווחי גיל מסוימים.
למשל, בסיפור הפותח כאן באשכול, סיפורים על חבר דמיוני ובכלל על שלל מקרים שמעולם לא היו, תקינים לגמרי בגיל הילדות. איכשהו בכיתה י' זה כבר נשמע פחות תקין.
מה ההגדרה המדויקת ב DSM?
ממתי זה מפסיק להיות תקין ומתחיל להיות הפרעה?
שאלה לאנשי מקצוע.

תמיד בעליה

משתמש מקצוען
מגילגול בר' גוגל
עולה שמדובר ב"שקרן פתלוגי"

הנה קצת חומרים:
שקרים כפייתיים נובעים לעיתים קרובות מתוך תסמין של הפרעת אישיות מורכבת, מה שמקשה על פתרון הבעיה, ועל ניהול מערכות יחסים. שקרן כפייתי ישתמש בשקרים, בלי קשר למצב, וללא קשר לגודל השקר, כדרך שגרה.

לעיתים קרובות, ישקרו שקרנים כפייתיים לגבי דברים קטנים כגון מה אכלו לארוחת הצהריים. יחד עם זאת הם גם מרגישים צורך לשקר לגבי דברים גדולים וחשובים. בדרך כלל השקרים שלהם נשמעים מאוד משכנעים, ורק לעיתים נדירות ניתן למצוא פגמים בסיפורים שהם מספקים על עצמם או על אחרים.

לשקרנים כפייתיים יש סיפורים גדולים שנועדו לכסות אזור מסוים בעברם שהם פוחדים להראות. לעיתים קרובות הם חוששים שיישפטו. יש להם בעיות של הערכה עצמית קיצונית, הגורמת להם להציג את עצמם כמשהו אחר ממה שהם באמת

נועה ד

משתמש רשום
במקום מגורי הקודם הכרתי שתי נערות. אחת- היכרות שטחית וחביבה. השניה- היכרות עמוקה יותר (כלומר, ככה חשבתי) זאת נערה שאני מכירה את אמא שלה- חמה ונעימה במיוחד, והיא עצמה- בייבי סיטר אחראית, חביבת הילדים, חברותית וזורמת באופן בולט, וסה"כ מוצלחת מאוד.
גם היום- אחרי מה ששמעתי, אין לי בעיה לתת לה לשמור אצלי- מה שאומר שבאופן כללי היא טיפוס ברמה וממש לעניין.
מה שהיה, כשפגשתי את הנערה הראשונה, דרשתי בשלומה של השניה- שתיהן מאותו סמינר. ואז היא סיפרה לי סיפור הזוי שאותה נערה מספרת לחברותיה וביקשה לאמת דרכי אם היה דבר כזה, ולא היה. אני יודעת בוודאות שלא.
למעשה, כבר קרה ששמעתי גם אני בעבר סיפורים שהתקשיתי להאמין שהם נכונים, מצד שני לא עלה בדעתי שהיא ממש ממציאה.
אותה נערה מחבבת מאוד דמויות מסויימות (מה שנקרא- מתוסבכת) והיא פשוט מספרת לכלל שהיא פגשה אותן והן אמרו לה/עליה כל מני דברים, ובקיצור- מה שהיתה רוצה שיקרה, מספרת כאילו קרה.
על אחד מאחיה- נשוי יחסית צעיר היא סיפרה שהוא ראש ישיבה בחו"ל (לכו תוכיחו שלא, אבל אני מכירה את אמא שלה והייתי יודעת אם זה היה ככה. בכל אופן אני יודעת מה מעשיו בחו"ל וזה לא מתקרב.)

השיחה הזאת השאירה אותי תפוסה וחוששת מעט.
אצל ילדים קטנים זה טבעי ונורמלי, אני יודעת. לשתף את הסביבה בחוויות שלא קרו רק משום שהיית מאחל אותן לעצמך.
אבל נערה בכיתה י'?????? חברותית, מתוקה, מה זה הדבר הזה???

אשמח לשמוע אם מכירים תופעה כזו ואם זה איכשהו בסדר או מדאיג.
מניסיון כדאי לך להעסיק בחורה אחרת בלי להכנס למריבה איתה או לחיכוך... ושלא תדע תסיבה האמיתית בחיים!

חיולה

משתמש מקצוען
מניסיון כדאי לך להעסיק בחורה אחרת בלי להכנס למריבה איתה או לחיכוך... ושלא תדע תסיבה האמיתית בחיים!
השאלה מבחינת מה התכוונה @נעמי פ
האם היא שאלה כדי לדעת איך לעזור לה?
או האם להמשיך להעסיק אותה\לקרוא לה לשמור על הילדים?

הני ר.

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
זה יכול להתאים לקשת של בעיות החל מבעיה רגשית קלה[כן.קלה! כמו תשומת לב.תחושת ערך עצמי נמוכה וכו]
עד בעיה נפשית חמורה
בדרך כלל בודקים האם יש גם פסיכוזות[ניתוק ממציאות.לא כל שקר נכנס בהם]
בלתי אפשרי לאבחן כך.
יהיה מצויין להביא מבוגר אחראי שידאג לטיפול הולם.[\כמו הורים מורה וכו]
המידה וזו רק בעיה רגשית היא יכולה לחלוף ולעבור מהעולם בלי להותיר עקבות אפילו אם תשיג קשר איכותי עם מורה\מדריכה/חברה.
אם זו בעיה נפשית אז לרוב זה רק מתחיל בגיל הזה [נדיר לגלות מחלות נפש בילדות]
וזה יכול להיות סכיזופרניה דו קוטביות,הפרעת אישיות גבולית ואפילו הפרעת חרדה עמוקה.
זו תיהיה מצווה גדולה מאד אם תוכלי לגרום לזה שהיא תגיע לייעוץ/טיפול הולם

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכח

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אַשְׁרֵי כָּל יְרֵא יְהוָה הַהֹלֵךְ בִּדְרָכָיו:ב יְגִיעַ כַּפֶּיךָ כִּי תֹאכֵל אַשְׁרֶיךָ וְטוֹב לָךְ:ג אֶשְׁתְּךָ כְּגֶפֶן פֹּרִיָּה בְּיַרְכְּתֵי בֵיתֶךָ בָּנֶיךָ כִּשְׁתִלֵי זֵיתִים סָבִיב לְשֻׁלְחָנֶךָ:ד הִנֵּה כִי כֵן יְבֹרַךְ גָּבֶר יְרֵא יְהוָה:ה יְבָרֶכְךָ יְהוָה מִצִּיּוֹן וּרְאֵה בְּטוּב יְרוּשָׁלִָם כֹּל יְמֵי חַיֶּיךָ:ו וּרְאֵה בָנִים לְבָנֶיךָ שָׁלוֹם עַל יִשְׂרָאֵל:
נקרא  20  פעמים

לוח מודעות

למעלה