הכנסה פנויה,

מה עוד

משתמש רשום
שאלה לי לכל המומחים @משכנטוב @ari1980 @ז.א.ב משכנתאות @Y996
וכל אחד בשמו הטוב יבורך,

נניח שיש לי הכנסות של 15,000 ש"ח, והחזרי משכנתא של 5,000 ש"ח,
עכשיו אני רוצה משכנתא/ הלוואה, לדירה שנייה,
האם הבנק יאשר לי ביחס החזר של שליש מ10,000 שזו ההכנסה הפנויה, או שלא ?

הון ובית

נדל"ן. משכנתאות. כלכלת המשפחה
מנהל
מנוי פרימיום
נכון.
לאו דווקא שליש, אלא אפילו עד 39% מההכנסה, אבל הפנויה.

הון ובית

מנהל
מנוי פרימיום
מה נכון, שהבנק יאפשר או שלא ?
הבנק בוחן את ההכנסה הפנויה אחרי הורדת החזרי הלוואות שיתרת התשלומים עומדת על יותר מ-18 חודש, וממנה גוזר יחס החזר של שליש - 39%.

ש.ר

משתמש פעיל
הבנק בוחן את ההכנסה הפנויה אחרי הורדת החזרי הלוואות שיתרת התשלומים עומדת על יותר מ-18 חודש, וממנה גוזר יחס החזר של שליש - 39%.
ההסתכלות של הבנק על 18 חודשים על ההלואות זה גם על הלוואות גדולות של 200 אש"ח למשל? או שזה מוגבל בסכום מסוים?

הון ובית

מנהל
מנוי פרימיום

משכנטוב

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
אוטומציה עסקית
אז יש מצב שיהיו לי החזרי משכנתא של כמעט 15,000 שח, ?
אכן.
תיאורטית הגיוני שאדם יחזיר כמעט את כל משכורתו (לחובבי המתמטיקה- אדם יכול להחזיר סכום ששואף ל100% מההכנסה שלו) בדוגמה הבאה:
אדם מכניס 10,000 ש"ח, במשכנתא ראשונה מאשרים לו החזר של 4,000 ש"ח, בשניה ההכנסה הפנויה שלו היא 6,000 ויאשרו לו להחזיר 2,400, בשלישית הכנסה פנויה 3,600, יאשרו לו להחזיר 1,440, ברביעית יש לו פנוי 2,160 יאשרו לו 864, בחמישית יש לו פנוי 1,296 יאשרו לו 518.4, בשישית יש לו פנוי 777.6 יאשרו לו 311, וכן על זה הדרך (המשועממים יקחו מחשבון וימשיכו, מי שקרה את ההגדרה המתמטית שלי למעלה יודע שלא יגמר להם התעסוקה בזה לעולם).
כל הנ"ל בהתעלם מהקריטריון של הכנסה פנויה לנפש.

הון ובית

מנהל
מנוי פרימיום
אכן.
תיאורטית הגיוני שאדם יחזיר כמעט את כל משכורתו (לחובבי המתמטיקה- אדם יכול להחזיר סכום ששואף ל100% מההכנסה שלו) בדוגמה הבאה:
אדם מכניס 10,000 ש"ח, במשכנתא ראשונה מאשרים לו החזר של 4,000 ש"ח, בשניה ההכנסה הפנויה שלו היא 6,000 ויאשרו לו להחזיר 2,400, בשלישית הכנסה פנויה 3,600, יאשרו לו להחזיר 1,440, ברביעית יש לו פנוי 2,160 יאשרו לו 864, בחמישית יש לו פנוי 1,296 יאשרו לו 518.4, בשישית יש לו פנוי 777.6 יאשרו לו 311, וכן על זה הדרך (המשועממים יקחו מחשבון וימשיכו, מי שקרה את ההגדרה המתמטית שלי למעלה יודע שלא יגמר להם התעסוקה בזה לעולם).
רק תיאורטית.
בשלב מסויים הבנק יגיד - תביא ערב !!
וזה יהיה כנראה משלב של 5,000 +/- לזוג.

הון ובית

מנהל
מנוי פרימיום
זוג+6 משכנתא 4000
הכנסות 13000 ש"ח
כמה יאשרו משכנתא נוספת?
3,000-3,500
זה באופן עקרוני.
באופן מעשי - אם זה ייפול על בנקאי נודניק שירצה למצוא למה לא לאשר ככה אלא פחות, הוא יפיל את זה על מספר הנפשות.

הון ובית

מנהל
מנוי פרימיום

מה עוד

משתמש רשום
אכן.
יותר מזה,
נגיד שהמשכנתא השנייה שהוא מוציא זה לדירה להשקעה, וכן השלישית וכו',
וגובה השכירות כגובה המשכנתא,
אז הוא יכול לחשב כהכנסה, את השכירות שהוא מקבל על הדירה השנייה והשלישית וכו',
כך הוא יכול לקחת משכנתאות בלי סוף...

הון ובית

מנהל
מנוי פרימיום
יותר מזה,
נגיד שהמשכנתא השנייה שהוא מוציא זה לדירה להשקעה, וכן השלישית וכו',
וגובה השכירות כגובה המשכנתא,
אז הוא יכול לחשב כהכנסה, את השכירות שהוא מקבל על הדירה השנייה והשלישית וכו',
כך הוא יכול לקחת משכנתאות בלי סוף...
בגדול - נכון.
אבל פעמים רבות, גובה המשכנתא, לא יהיה גובה השכירות אא"כ, זה דירה מפוצלת. אבל אז, רוב הבנקים לא מכירים בזה. מעבר לזה, כשזה שכירות מעל 5,000 ש"ח המחוייבת במס, חלק מהבנקים נרתעים להסתמך על זה ללא דיווח למס [גם בלא מפוצלת]. וגם אם כן יש דיווח כדין, עדיין - ככל וזה הכנסתו העיקרית של האדם [שהיא גבוהה מהכנסותיו הפרטיות], זה עלול להיתקל בסירוב של המאשר.

א. גולד

משתמש פעיל
אגב, יש לציין שיש בנקים כגון הפועלים ודיסקונט,
שמחשבים לפי עומס חוב שזה אומר,
כל הלוואות לא יעלו על 40% מההכנסות.

משכנטוב

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
אוטומציה עסקית
רק תיאורטית.
בשלב מסויים הבנק יגיד - תביא ערב !!
וזה יהיה כנראה משלב של 5,000 +/- לזוג.
כמובן!
רק רציתי להדגים את המודל.
המסר העיקרי שאם לבן אדם יש משכנתא, והוא רוצה עוד אחת ויש לו התלבטות אם לאחד או להוסיף, צריך לחשב את ההבדלים ביחס החזר.

הון ובית

מנהל
מנוי פרימיום
40% זה שורה אחרונה.
מעל 40% - זה הקצאת הון של 100%, דבר שמייקר מאד לבנק [כמו בקבוצת רכישה, משכנתאות מעל 5 מיליון, וכדו'], ולכן הוא בכלל מסרב להן תמיד.
למרות, שמבחינת בנק ישראל ניתן גם עד 50% מההכנסה הפנויה.
אז לכן, גם בתוך ה40% - אם הבנק מזהה קושי בהכנסות ביחס למסר הנפשות באותו משק בית, ייתכן והוא יימנע מלאשר - וברוב המקרים פשוט יבקש שערב ייכנס לתמונה, ואז יהיה ניתן להתקדם.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה