עזרה היא רק בת שנה

עדיה שיר

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
בלת"ק
קודם כל... מחילה שאני תוקעת את זה פה- אבל היא ממש מאמוש התינוקת הזו...
גם אם עכשיו היא דורשת המון כוחות ויחס- אני מתארת לעצמי שכ-בּת בוגרת היא תהיה חכמונת לא קטנה, נועזת וכובשת.
דבר שני,
פעם שמעתי משפט שאהבתי מאיזו מנחת הורים:
מה הדבר שהכי קשה לילד?
-שאימא שלו מפחדת ממנו.

סליחה אם זה נשמע קיצוני, אבל אני אסביר רגע...
התינוקת שלך לדעתי פשוט אוהבת אותך כל כך חזק עד שהיא רוצה שתתייחסי אליה בכל רגע נתון.
אמממ.... גם לך נגמר הכוח לפעמים והיא קולטת את זה. אמא לא יכולה כל הזמן לחייך, ללטף, להחזיק, להיות. לתת את תשומת הלב בצורה ההגיונית והרווחת,...
הילדה פשוט מבינה שכשהיא מוציאה אותך מאיזור הנוחות. בוכה, מרעישה לך, מנגנת לך על המצפון...הופ- היא מקבלת שוב את ה"יחס הזה". את תשומת הלב של אימא, את העיסוק סביבה...
מה שלא תקף לגבי האבא. אימא-היא אמא בכל אופן.
מה שאני חושבת...
דבר ראשון-סטופ מוחלט עם ה-לרצות אותה, לפייס אותה, לשכנע אותה, ולהבהל ממנה.
היא טופלה, חובקה, נושקה, חותלה. זהו. את מרגישה צורך לתת לה כעת משחק, תני לה. ממתק, גם. אבל עם גבול.
אני אישית בעד לדבר ולהסביר גם לתינוקות אפילו בני שבועות ספורים.
תשדרי לה שאתה איתה גם כשהיא נשארת רגועה ונחמדה.
את לא הולכת לשום מקום.
את לא רצה אחריה על כל בכי של תשומת לב סוחטת.
את נשארה יציבה וחזקה בשבילה- וזה הכי הכי חשוב.
אל תחסכי ממנה כלום כמובן. תחסכי מעצמך את העיסוק הלא בריא הזה סביבה.
היא סך הכל תינוקת-את אמא, ואת המחליטה!

תותית מפונקת

משתמש מקצוען
הבת שלי בת שנה. ואני מרגשיה שהתמודדות שלה כמו מול בת 3.
היא נשכבת על ריצפה כל הזמן ובוכה-בלי סיבה.
היא בת יחידה (גם נכדה יחידה) מפנקת מאד.
מה עושים? אני מנסה הכל, משחקים, שירים, אוכל , ממתקים
וכלום כל דבר הכי קטן(נגמר המעדן וכ'ו..) נשכבת על ריצפה עם ושמה את הידים על הידים העינים ובוכה.
או שהיא עושה פרצוף עצבי ומנסה לבכות ובסוף מצליחה.
זה סוחט ממני את כל הכוח. אני בן אדם די סבלן. אני מנסה לא להתיחס או רק ללטף אותה שהיא בוכה..
היא ילדה חכמה רואים עליה היא מנסה אותי? היא רק תינוקת?
מה עושים?
רק אבא שלה נכנס היא נהיית בובה- משחקת איתו צוחקת כאלו לפני רגע היא לא הפכה את הבית.
אני מרגישה אמא רעה:(
ואוו זה הזויי איך שזה מזכיר לי את הבת שלי...
היא בת שנה וחצי , גם ילדה יחידה
אבל בשונה מהבת שלך , הבת שלי עושה "פוזות" גם על אבא שלה...
היא ה-נסיכה הבלתי מוכתרת...
מחבקים מלטפים ומנשקים אותה בלי סוף אבל עדיין זה נראה שזה לא מספיק לה ... ואיך שהיא עושה פרצוף חצי עצוב כזה כולם עליה...
מה גם ששמתי לב שיש לה קטע כזה של: רק שלי!
אם היא איתי עכשיו (נגיד יושבת על הברכיים שלי) אז אויי למי שיתקרב או ינסה אפילו לדבר איתי (אמא רק שלי)
ואם היא על אבא שלה אז אותו הדבר (אבא רק שלי)
מצב אחד אני יודעת שצריך לשים לה גבולות , אבל מצד שני קשה לי ממש להיות קשוחה איתה (רק בת שנה וחצי...)
וגם בעלי כזה...
ואם היא עושה לנו פרצוף עצוב כזה שנינו נמסים לה כמו חמאה במיקרו...

יהיה בסדר !!!!!!!

משתמש מקצוען
ואוו זה הזויי איך שזה מזכיר לי את הבת שלי...
היא בת שנה וחצי , גם ילדה יחידה
אבל בשונה מהבת שלך , הבת שלי עושה "פוזות" גם על אבא שלה...
היא ה-נסיכה הבלתי מוכתרת...
מחבקים מלטפים ומנשקים אותה בלי סוף אבל עדיין זה נראה שזה לא מספיק לה ... ואיך שהיא עושה פרצוף חצי עצוב כזה כולם עליה...
מה גם ששמתי לב שיש לה קטע כזה של: רק שלי!
אם היא איתי עכשיו (נגיד יושבת על הברכיים שלי) אז אויי למי שיתקרב או ינסה אפילו לדבר איתי (אמא רק שלי)
ואם היא על אבא שלה אז אותו הדבר (אבא רק שלי)
מצב אחד אני יודעת שצריך לשים לה גבולות , אבל מצד שני קשה לי ממש להיות קשוחה איתה (רק בת שנה וחצי...)
וגם בעלי כזה...
ואם היא עושה לנו פרצוף עצוב כזה שנינו נמסים לה כמו חמאה במיקרו...
אז שווה לך אבל ממש שווה לך להיות עכשיו קשוחה !!! [ כמובן לא לאבד את הלב של אמא] אבל תעצרי את זה בזמן ותתנתקי מהרגש קצת אם את רוצה לעצור את התופעה הזו כי אח''כ יהיה לך הרבה הרבה הרבה הרבה הרבה יותר קשה !!!!
וזה כלל לא פשוט להיות מפונק !!! מזיק להרבה תחומים בחיים !!!! [ שלא לפגוע בשם הניק...;)] חבל אם לא תעצרי את זה בזמן !!!!

קחי בחשבון !!!
בחירה אישית שלך !!!

תותית מפונקת

משתמש מקצוען
אז שווה לך אבל ממש שווה לך להיות עכשיו קשוחה !!! [ כמובן לא לאבד את הלב של אמא] אבל תעצרי את זה בזמן ותתנתקי מהרגש קצת אם את רוצה לעצור את התופעה הזו כי אח''כ יהיה לך הרבה הרבה הרבה הרבה הרבה יותר קשה !!!!
וזה כלל לא פשוט להיות מפונק !!! מזיק להרבה תחומים בחיים !!!! [ שלא לפגוע בשם הניק...;)] חבל אם לא תעצרי את זה בזמן !!!!

קחי בחשבון !!!
בחירה אישית שלך !!!
איך?
בוא ניקח את הדוגמא הקלה יחסית של : רק שלי.
אם היא עליי עכשיו ובעלי שואל אותי משהו אז היא דוחפת אותו ואומרת לו : דיי דיי (כאילו מפריע לה שלוקחים לה את תשומת הלב)
מה אפשר לעשות במקרה כזה?

יהיה בסדר !!!!!!!

משתמש מקצוען
איך?
אם היא עליי עכשיו ובעלי שואל אותי משהו אז היא דוחפת אותו ואומרת לו : דיי דיי (כאילו מפריע לה שלוקחים לה את תשומת הלב)
מה אפשר לעשות במקרה כזה?
וואו !!!
פשוט מאוד !!!
אומרים לא !!! ילדה מתוקה לא !!! לא רק שלך !!!

היא אף פעם לא שמעה את זה נראה...
תתחילי להכניס לה את המושגים !!!!

אין כזה דבר הכל שלך !!!!
פשוט דברי איתה !!! ותתנהגי בהתאם למה שאת אומרת !!! היא תבכה ? שתבכה !!! פעם פעמים 3 והיא תתרגל ותבין !!!!
ותהיה אותה ילדה מתוקה !!!! רק פחות מפונקת !!!! ויותר קלה לגדל !!!!

אתיס

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בלת"ק חלקי
כולם פה כותבים יפה על הרגלים סמכותיות וגבולות . וזה נכון ומקסים.
רק שכדאי גם לבדוק עם עצמך, מה את חושבת שנכון כלפי הילדה, ואיך את היית מרגישה אם היית בודקת גבולות והיו מתעלמים ממך.
כאמא לילדים חכמים מאוד בליעה"ר , דעתניים בהתאם ובודקי גבולות מגיל 0, קשה לי להזדהות באופן מלא עם השיח הזה.
מבינה שלפעמים אין ברירה ובשביל הסדר הטוב והשפיות צריך להסליל את כולם לאותו מסלול, אך קשה לי לי לקבל את זה כמשהו נדרש, חיובי ובסיסי...
תני לילדה לפרוק קצת תסכול על מעדן נוסף שהיא רוצה, תחבקי אותה ולא תתעלמי ממנה - כי אין לה דרך אחרת לבטא את אשר על ליבה, ותתמוגגי בתינוקת שאתמול נולדה והיום כבר עושה שרירים. זה מתוק. זה מדהים . וזה יעזור לה להיות יהודיה טובה , נאמנה ועקשנית.... :)
כ"כ נכון.
להתעלם מילדה בת שנה??
צריך גבולות, ואפשר לומר די וגמרנו.
אבל להיות איתה בקושי ובתסכול על מה שקיבלה ולא רצתה, ולא להתעלם! לחבק ולומר, רצית עוד מעדן, אבל די גמרנו, מחר עוד פעם...
להיכנס לראש ולחוויה של הילדה ולדבר איתו על זה, (מגיל 0 כדאי)
ולדבר איתה גם על זה שהיא רוצה שאמא תהיה איתה כל הזמן, ןלפעמים אמא משחקת ביחד ולפעמים את משחקת לבד...
לא להיבהל כשהיא בוכה, להישאר רגועה להיות בטוחה במה שאת חושבת/אומרת- כל אלו הם שדרים שעוברים לילד ואפילו לתינוק

אתיס

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
לא חולקת בכלל. רק שמרגיש לי שחלק כלשהו לפחות מכל הנושא הזה של הצבת גבולות נובע מאזור נוחות של ההורים.
ולא שזה רע - זה אולי זכותם הליגיטמית, אבל מי שזה לא מתאים לו, ולא חפץ במימוש הזכות הזאת, כדאי שידע שזכותו להמנע מהדרך הזאת והוא עדיין יחשב להורה ראוי.

זה לא ממש הנושא פה, אבל זה הקפיץ לי את כל הנושא של השכבת ילדים מבכי וכו...
וההוכחה הגדולה ביותר שזה עובד!
שבוע היה קשה, ואחרי שבוע שקט. הילד הבין את הגבולות, התאהב בהם ועכשיו טוב לו.
ואני שואלת - מי אמר? עובד זה ודאי. ילד זה דבר מכיל ,ומבין ובעל יכולת הסקת מסקנות. אחרי שבוע של בכי שלא השפיע על אחד, הוא הבין שלא יעזור לו לבכות. זה מוכיח שזה טוב לו ושזה בדיוק הגבול שהיה חסר לו?
זה חיובי שהילד מבין/מרגיש/מסיק שהכלי תקשורת החזק והכמעט יחיד שלו - פשוט לא עובד?
כל מילה
אולי הצליחו להשיג את המטרה. אבל מה קרה בדרך?

לא מכלילה, אבל כמה שכתבו פה על הצבת גבולות, ולהעמיד את הילד במקום.
עם אלפי סימני קריאה.
על מי אתם כועסים??
ילדים זה ילדים, והם דורשים סבלנות והכלה, גם גבולות שהם חובה לביטחון וליציבות שלהם.
גם פותחת האשכול וגם ביתה החכמה הם בתהליכי למידה של החיים, כמו כולנו.
והכל בסדר, גם אם לא תמיד מעמידים גבול, ומפנקים... לפעמים.
גם נוקשות וגבולות יותר מידי זה לא טוב בכלל

אתיס

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איך?
מה אפשר לעשות במקרה כזה?
לומר לה: את רוצה שאמא תהיה רק איתך, עכשיו אבא מדבר עם אמא.
מי גיבורה והולכת לשחק ב/אוכלת את...
לאט לאט היא תבין.
אבל קודם כל צריך להבין אותה.

שרי רוז

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
זה בדיוק הגיל שהיא מתחילה לבדוק אותך ולהכיר את הגבולות שלך.

זה נראה לי מוזר היא קטנה כ"כ אבל באמת חכמה בודקת אותי ומצחיק אותי לכתוב את זה על תינוקת.
חחח הבן שלי בן 11.5 חודשים (מלחיץ אותי להגיד שהוא בן שנה... מה, הוא השניה נולד!!!) והוא גם בודק את הגבולות שלי בצורה אחרת, של פתיחת ארונות ומגירות...הוא נהנה לפתוח ולטרוק ולשמוע את הרעש שנוצר.
אז בהתחלה קפצתי כל פעם שהוא התקרב, ואמרתי לו "לא!!" ולקחתי אותו משם, זה רק גרם לו לרוץ בחזרה מהר ובחיוך קונדסי לעשות שוב את התעלול תוך כדי שהוא מסתכל עלי במבט כזה של: בואו נראה איך שוב אימא קופצת וצועקת ולוקחת אותי! איזה מצחיק זה...
ברגע שקלטתי שהוא רק בודק אותי ונהנה לעשות דווקא, שחררתי לגמרי מהנושא, ובאמת הוא מנסה מדי פעם, רואה שאני לא מתייחסת ומאבד עניין.
וזהו.
אז אולי זו הדרך...
ובכל מקרה זה לא גיל של תינוקת, אלא יותר פעוטה. את לא שמה לב שבבת אחת היא יותר מבינה דברים, מילים, פעולות, סיבה ותוצאה והוראות פשוטות, והאופי מתגבש?
זה כזה מותק!!!

חנש

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
זה המשפט.
זה הזוי היא רק עכשיו נולדה הפיצית הזאת.
זה משפט גרוע.
ילד צריך לרצות להיות משתף פעולה,
אם האווירה בבית היא של שיתוף פעולה
יהיה נעים לכולם.
גם אם פעם בכמה זמן תגידי לא.
זה בכלל לא אמור להיות נושא.
אם הוא לא משתף פעולה משהו לא טוב לו,
אוכל/שינה/תעסוקה/אווירה/משהו בריאותי/קור /חום.
לדעתי צריך לשנות קודם את הגישה,
הילדה שלך רוצה לשתף פעולה!
(פעם דיברתי עם ר"מ בשיעור א' מאוד מצליח בחינוך,
והיה לו ברור שילד מטבעו רוצה לשתף פעולה).
היא רק בת שנה - רוצה רק חיבוק, וזהו.

החכמה צודקת

משתמש מקצוען

קחי בחשבון !!!
בחירה אישית שלך !!!
רק רציתי להדגיש
שזה לא חייב להיעשות בצורה של להתנתק מהרגש אפילו לא קצת.
כי ברגע שנשים מולנו את טובת הילדה וכמו שלא ניתן לה לרוץ לכביש ולא נצטרך בשביל זה להתנתק קצת מהרגש
ככה גם בהצבת גבולות אנחנו נעשה את זה בתקיפות עם כל החום והאהבה שבעולם.

לוטוס

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
הצבת גבולות לילד זו המתנה הכי גדולה שיכולה להיות בשבילו! זה בריאות הנפש כפשוטו ממש
לא בכעס ובעצבים, בהבנה אמפתיה אך בנחישות
אם את רוצה בטובתה, תהיי חזקה למענה. (כשאת מדברת עם אבא והיא עלייך עושה פרצופים: אמא עכשיו מדברת עם אבא היקר ומחזיקה אותך, אם את בוכה/דוחפת... אני מורידה אותך לריצפה! לא אמרתי להתעלם ממנה...)

מכירה בת תפנוקים שכזו שגדלה על זרי דפנה ולא שמעה בבית את המילה "לא", ולצערנו כיום בגיל ה'עשרה' זורקת על הוריה 'המפנקים בעולם' רק אבנים וצער... (לא מחייב שזה הגורם אבל כפי המשתמע הגבולות שהם מנסים להציב עכשיו מתחילים להחזירה למוטב)

מקצה הארץ-:)

משתמש מקצוען
ואמא שלי ציטטה לי בשם רב שאני לא זוכרת- שתינוק שבוכה ומתעלמים מבכיו מבין שאף אחד לא שומע אותו והדבר יכול לגרום לו לגדול בחוסר אמונה. תינוק שבוכה וההורים באים אליו- גדל לילד שיודע ומבים שקולו נשמע, גם כשהוא לא רואה את הקב"ה.
אולי כוונתה למה שכתב הפלא יועץ זצ"ל וז"ל: (ערך יונקי שדים) "ובודאי שאותן הנשים שמניחות את ילדיהן יונקי שדים שיבכו זמן רב עד שיגמרו עסקיהן או עד דעבדי מאי דבעו [א"ה פירוש, או עד שיעשו מה שרוצות] עתידות ליתן את הדין" עכל"ק.

אתיס

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אולי כוונתה למה שכתב הפלא יועץ זצ"ל וז"ל: (ערך יונקי שדים) "ובודאי שאותן הנשים שמניחות את ילדיהן יונקי שדים שיבכו זמן רב עד שיגמרו עסקיהן או עד דעבדי מאי דבעו [א"ה פירוש, או עד שיעשו מה שרוצות] עתידות ליתן את הדין" עכל"ק.
תודה על הציטוט. רואה אותו לראשונה.
(מפחיד...)
לא מאמינה כמעט שיש נשים כאלו היום...

יהיה בסדר !!!!!!!

משתמש מקצוען
רק רציתי להדגיש
שזה לא חייב להיעשות בצורה של להתנתק מהרגש אפילו לא קצת.
כי ברגע שנשים מולנו את טובת הילדה וכמו שלא ניתן לה לרוץ לכביש ולא נצטרך בשביל זה להתנתק קצת מהרגש
ככה גם בהצבת גבולות אנחנו נעשה את זה בתקיפות עם כל החום והאהבה שבעולם.
לזה התכוונתי ...
תודה על ההבהרה !!!! :)

אין דברים כאלה!

משתמש צעיר
איך?
מה אפשר לעשות במקרה כזה?
וואו בול כמו הבת שלי!!!
גם בת יחידה;)

מקצה הארץ-:)

משתמש מקצוען
וואו בול כמו הבת שלי!!!
גם בת יחידה;)
כנראה תופעה רווחת של בנות יחידות...:sneaky:
הבכורים בסוף לוקחים אותנו בכיס הקטן... לא להתפשר (כמובן להכיל, לחבק, לנשק, ללטף, להרגיע, ל.. ול.. ול...) אבל לא לתת להרים יד "לא מרביצים לאבא" ולקחת את היד בעדינות ולהסיח את דעתה.. זה צומי מובן ורגיל.

ואם כבר דברנו מהפלא יועץ - כתב באחד המקומות (או הבן איש חי) לא לפנק ולנשק מידי את הילדים...
ונא לא להתלהם זה רבותינו הקדושים ז"ל שיודעים קצת יותר ממנו בנפש הילד ובמה שרק תרצו...

אין דברים כאלה!

משתמש צעיר
וואו !!!
פשוט מאוד !!!
אומרים לא !!! ילדה מתוקה לא !!! לא רק שלך !!!

היא אף פעם לא שמעה את זה נראה...
תתחילי להכניס לה את המושגים !!!!

אין כזה דבר הכל שלך !!!!
פשוט דברי איתה !!! ותתנהגי בהתאם למה שאת אומרת !!! היא תבכה ? שתבכה !!! פעם פעמים 3 והיא תתרגל ותבין !!!!
ותהיה אותה ילדה מתוקה !!!! רק פחות מפונקת !!!! ויותר קלה לגדל !!!!
לא תמיד זה באמת עוזר, אם למעשה אין לה מישהו שמשתמש איתה במשחקים שלה לדוג' אז היא רגילה שבאמת זה רק שלה גם אם אומרים את זה כל הזמן...
אגב, יש גם את הענין שחשוב שלילד יהיה דברים רק שלו (גם) כדי שיהיה לו ממה לוותר, ממה לתת- כשאין לבן אדם אפילו דבר קטן שהוא רק שלו- הוא לא מרגיש בטוח וגם אז אין פה באמת את הקטע של נתינה אמיתית.

נשגב מבינתי איך הורים לפעמים חומסים מילד את כל הדברים שלו למען מישהו אחר בשביל "שילמד לתת"
לא התכוונתי למשהו אישי נגדך @מחייך תמיד סורי...

נערך לאחרונה ב:

אין דברים כאלה!

משתמש צעיר
בלת"ק חלקי

כ"כ נכון.
להתעלם מילדה בת שנה??
צריך גבולות, ואפשר לומר די וגמרנו.
אבל להיות איתה בקושי ובתסכול על מה שקיבלה ולא רצתה, ולא להתעלם! לחבק ולומר, רצית עוד מעדן, אבל די גמרנו, מחר עוד פעם...
להיכנס לראש ולחוויה של הילדה ולדבר איתו על זה, (מגיל 0 כדאי)
ולדבר איתה גם על זה שהיא רוצה שאמא תהיה איתה כל הזמן, ןלפעמים אמא משחקת ביחד ולפעמים את משחקת לבד...
לא להיבהל כשהיא בוכה, להישאר רגועה להיות בטוחה במה שאת חושבת/אומרת- כל אלו הם שדרים שעוברים לילד ואפילו לתינוק
אני חושבת שלדבר , להסביר ולתווך לילד זה דבר כ"כ חשוב!
אין תחליף לזה!!!!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טו

א מִזְמוֹר לְדָוִד יְהוָֹה מִי יָגוּר בְּאָהֳלֶךָ מִי יִשְׁכֹּן בְּהַר קָדְשֶׁךָ:ב הוֹלֵךְ תָּמִים וּפֹעֵל צֶדֶק וְדֹבֵר אֱמֶת בִּלְבָבוֹ:ג לֹא רָגַל עַל לְשֹׁנוֹ לֹא עָשָׂה לְרֵעֵהוּ רָעָה וְחֶרְפָּה לֹא נָשָׂא עַל קְרֹבוֹ:ד נִבְזֶה בְּעֵינָיו נִמְאָס וְאֶת יִרְאֵי יְהוָה יְכַבֵּד נִשְׁבַּע לְהָרַע וְלֹא יָמִר:ה כַּסְפּוֹ לֹא נָתַן בְּנֶשֶׁךְ וְשֹׁחַד עַל נָקִי לֹא לָקָח עֹשֵׂה אֵלֶּה לֹא יִמּוֹט לְעוֹלָם:
נקרא  24  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה