השקעות הגמ"ח המרכזי ושוק ההון - הילכו שניהם יחדיו??????

אליהוא

משתמש חדש
מקלדות רבות נשברו כאן בפורום על השאלה - הגמ"ח המרכזי או שוק ההון?
כאשר חסידי ההשקעה הפסיבית כאן בפורום ממליצים להשקיע את הכסף במקום לבזבז אותו על גמ"חים...
נפשי בשאלתי, האם יתכן שדווקא בגלל שוק ההון ישתלם להפקיד בגמ"ח המרכזי????
וההסבר כדלהלן -
מוישי נולד עכשיו - בעז"ה יתחתן בעוד 21 שנים. יש לי 100 ש"ח בחודש ל 120 חודשים הקרובים (לצורך הנוחות קבעתי את הזמן שצריך להפקיד בגמ"ח המרכזי חישבתי 100 לצורך הנוחות בגמ"ח זה 2.5 יחידות). אם אפקיד אותו בגמ"ח המרכזי לא ישאר לי כלום מלבד מחצית מההפקדה שתחזור אלי - סה"כ 6000 ש"ח.
אם אפקיד בשוק ההון - בהנחת רווח ממוצע של 8% לשנה - יהיו לי 44000 ש"ח - סה"כ פער של 38000 ש"ח.
אבל אם נניח שבשביל לחתן את מוישי אני צריך 114000 ש"ח ובשביל זה אני לוקח מחשבון מסחר נוסף שלי שיש בו 70000 ש"ח אם הפקדתי בשוק ההון אני נשאר עם קופה ריקה. לעומת זאת אם יש לי עכשיו אפשרות לקחת הלוואה של 100000 ש"ח הרי שאני פורע את ה 1000 ש"ח לחודש מתוך החשבון מסחר שנשאר לפליטה, כאשר בסוף ה - 8 שנים אני נשאר בו עם סכום דומה לפער שנרשם בין האפשרויות.

הרווח באופן הזה הוא שבמקרה ואצטרך סכום גדול יותר מהכסף שאצליח לחסוך אוכל להשתמש גם בחשבון מסחר וגם בהלוואה, ואם לא אצטרך אוכל להשתמש באופן שכתבתי.
לא הצלחתי לחשב באופן מדויק את הפערים, וכן מה יקרה בתחזיות אחרות של תשואה, אשמח אם תוכלו לחוות את דעתכם @השקעות R הון @מקצועי בלבד - וכל שאר האלופים של הפורום

s976

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
גמח המכרזי נותן לך הלוואה. הלוואה זה דבר שווה כסף. ניתן בקלות לחשב כמה זה שווה. אם, לצורך העניין, קיבלת הלוואה של 100,000 לשנה, קיבלת דבר שהוא שווה, נגיד, 5,000 ש"ח.
חישבו כבר מספר פעמים שבתמורה להפקדות שלך, הגמח המרכזי נותן תמורה לגמרי הולמת. גם בהשוואה להשקעות בסיכון גבוה בשוק ההון. (אני לא זוכר אם זה 9% בשנה, או אולי קצת פחות).
זאת אם יוצאים מנקודת הנחה שאכן תקבל את הכסף מגמח המרכזי, ולא שהוא יתקשה לעמוד בהתחייבויות.

האם בסופו של דבר זה שווה - איני יודע.

כמה הערות.
א. צריך להשתדל להשוות תפוחים עם תפוחים. כך, במקרה שציירת במקום לחשוב על התרחיש שתצטרך למשוך 70,000 מחשבון המסחר, היית צריך לחשב תרחיש אחר: אתה לוקח 38,000 שיש לך, משלם על זה ריבית על הלוואה שתקבל. ואז תשווה את ההלוואה הזו להלוואה שנותנים לך הגמח המרכזי

ב. בכל בית השקעות יש דמי ניהול. גמח מרכזי זה עמותה. דוחים הכספיים שלהם זמינים לעיונכם. תראו מה אחוז ההכנסות יוצא להוצאות תפעוליות, ותחשבו האם הגיוני להשקיע ב"בית השקעות" כזה.

ג. שכחתי מה רציתי להגיד. אבל זכור לי שזה משהו מאוד חכם

אליהוא

משתמש חדש
כמה הערות.
א. צריך להשתדל להשוות תפוחים עם תפוחים. כך, במקרה שציירת במקום לחשוב על התרחיש שתצטרך למשוך 70,000 מחשבון המסחר, היית צריך לחשב תרחיש אחר: אתה לוקח 38,000 שיש לך, משלם על זה ריבית על הלוואה שתקבל. ואז תשווה את ההלוואה הזו להלוואה שנותנים לך הגמח המרכזי
לא משנה לי כל כך כמה אני מרויח מהם.
כן משמעותי לי האם כמשקיע פאסיבי אני יכול להפקיד בגמ"ח בלי להפסיד את הרווחים שיכולתי להרוויח, ובד בבד לקבל איזשהו ביטוח כלכלי למקרה שאצטרך יותר כסף

s976

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
לא משנה לי כל כך כמה אני מרויח מהם.
כן משמעותי לי האם כמשקיע פאסיבי אני יכול להפקיד בגמ"ח בלי להפסיד את הרווחים שיכולתי להרוויח, ובד בבד לקבל איזשהו ביטוח כלכלי למקרה שאצטרך יותר כסף
זה בדיוק המקום שאני רוצה להציע צורת חשיבה אחרת.
כל דבר (בתחום הזה) בסופו של דבר נמדד בערך הכספי שלו.
כל שאר העניינים זה העדפות אישיות. מישהו ירצה 4,000 במזומן, ומישהו אחר ירצה הלוואת 100,000 לשנה. מבחינת הערך הכספי זה אותו הדבר

דף גמרא

משתמש פעיל
השאלה לא ברורה:
אם יש לך אפשרות להפריש רק 100 ש"ח לחודש
איך אתה יכול גם להירשם ל2.5 יחידות בגמ"ח המרכזי
וגם להפקיד את הסכום הזה?
ואם יש לך אפשרות להפריש 200 השאלה תיהיה האם עדיף להפריש 100 לגמ"ח ו100 להשקעה או להשקיע את כל ה200?

לגופו שלא עניין, אני אתייחס למקרה שיש לך רק 100 להפריש בחודש ואתה מתלבט בין האפשרויות:
אם תפקיד את ה100 ש"ח בגמ"ח המרכזי
תקבל הלוואה של 100,000 שכמעט תספיק לך לחתן את מוישי (בהנחה שאכן הוא "יסתפק" ב114,000 ש"ח)
אבל אם תשקיע את זה ותקבל 44,000 ש"ח (לפי החישוב שלך)
בשביל להגיע לסכום הנ"ל של 100,000 ש"ח תצטרך לקחת הלוואה של 56,000 ש"ח ומן הסתם תצטרך לשלם עליה ריבית, כך שבשיקלול הנתונים לא יהיה הפרש משמעותי בסכום שתשלם. (כך על פי החישוב שעשיתי. אם טעיתי אשמח שיתקנו אותי)

השאלה היא:
1) האם לא עדיף "להתאמץ" עוד קצת ולחסוך קצת יותר כדי שיהיה לך את כל הסכום בלי צורך לקחת הלוואה?
2) באיזה מן המקרים אתה לוקח סיכון גדול יותר, בהשקעה או בגמ"ח המרכזי? על השאלה זו הייתי ממליץ לעיין באשכול הזה:

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
הרי שאני פורע את ה 1000 ש"ח לחודש מתוך החשבון מסחר שנשאר לפליטה, כאשר בסוף ה - 8 שנים אני נשאר בו עם סכום דומה לפער שנרשם בין האפשרויות.
אתה מציע למשוך 17% בשנה? זה סיכון גבוה למחיקה של התיק במהירות.

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
אם כל התיק נבנה בשביל לחתן את מוישי
ומוישי התחתן וקיבל את הסכום המיועד לו
מה הבעיה שתיק ימחק?
הוא כתב
כאשר בסוף ה - 8 שנים אני נשאר בו עם סכום דומה לפער שנרשם בין האפשרויות.
וגם אולי התיק ימחק לפני שיסיים לפרוע את החוב לגמ"ח המרכזי

ה. שלמה

משתמש מקצוען
וכל שאר האלופים של הפורום
התכוונת אלי?
מס' הערות.
גם אם יש לך 'תשואה מובטחת' של 8% שנתי, זה לא מסתדר.
בתרחיש שלך, יש לך 70,000 בחשבון מסחר ו100,000 בהלואה, לחתונה אתה צריך 114,000 ז"א 100,000 גמ"ח ו14,000 מההשקעה.
סה"כ יתרה 54,000.
את השנה השניה אחרי תשלום של 12000 בשנה, ותשואה של 8% של השנה הראשונה אתה מתחיל ב-46,320.
את השלישית ב-38,025.60. את הרביעית ב-29,067.60. החמישית ב-19,393.05. השישית ב-8,944.50. וזה נגמר באמצע השנה.
תיקון נוסף. במקרה של הפקדה חודשית ע"ס 100 ש"ח להשקעה, עם תשואה של 8% שנתי, סה"כ: ₪62,695.29 ולא 44,000 כמו שציינת.
תיקון נוסף, גם אם הסכומים היו מסתדרים בחישוב, עדיין א"א לבנות על תשואות של שוק ההון במשיכה באחוזים כ"כ גבוהים, כפי שגם @השקעות R הון העיר.
בהצלחה והרבה נחת ממוישל'ה שלך.
תשקיע חזק בלימוד שלו, ואולי תרוויח בשבילו דירה שלמה.

scw

משתמש פעיל
לגופו שלא עניין, אני אתייחס למקרה שיש לך רק 100 להפריש בחודש ואתה מתלבט בין האפשרויות:
אם תפקיד את ה100 ש"ח בגמ"ח המרכזי
תקבל הלוואה של 100,000 שכמעט תספיק לך לחתן את מוישי (בהנחה שאכן הוא "יסתפק" ב114,000 ש"ח)
אבל אם תשקיע את זה ותקבל 44,000 ש"ח (לפי החישוב שלך)
בשביל להגיע לסכום הנ"ל של 100,000 ש"ח תצטרך לקחת הלוואה של 56,000 ש"ח ומן הסתם תצטרך לשלם עליה ריבית, כך שבשיקלול הנתונים לא יהיה הפרש משמעותי בסכום שתשלם. (כך על פי החישוב שעשיתי. אם טעיתי אשמח שיתקנו אותי)
אם ההחזרים של ההלוואה יהיו 1000 ש״ח בחודש כמו הגמ״ח המרכזי תסיים את ההחזרים תוך פחות משש שנים ואילו את הגמ״ח תחזיר יותר משמונה שנים.
נכון לציין שההפקדות לגמ״ח הם רק עשר שנים ואם גם ההפרשות להשקעה יהיו כנ״ל אתה מגיע לסביבות ה-30 אלף ולא ל-44.
עוד נקודה שאבא של מוישי יכול לחשב שאם ההלוואה תתפרס על 12 שנים לדוג׳ הרי שההחזרים החודשיים יהיו נמוכים מההחזרים לגמ״ח ויאפשרו לו להשקיע את ההפרש בשנים אלו ובסוף התקופה להישאר ביד עם סכום גדול יותר מאשר אם היה משקיע את ה-1000 של הגמ״ח בסיום השמונה שנים של ההחזר.

דף גמרא

משתמש פעיל
אך בהנחה שישאיר את ההשקעה עוד 11 שנה, עד גיל 21. הוא נשאר עם 42,000
זה בהנחה של תשואה ממוצעת של 8% בשנה
לדעתי, כשמפקידים לטווח ארוך (21 שנה זה נחשב יחסית טווח ארוך)
יותר נכון למדוד לפי התשואה הממוצעת בהיסטוריה שזה 10% נומינלי
ולפי זה תגיע קרוב ל50,000

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טז

א מִכְתָּם לְדָוִד שָׁמְרֵנִי אֵל כִּי חָסִיתִי בָךְ:ב אָמַרְתְּ לַיהוָה אֲדֹנָי אָתָּה טוֹבָתִי בַּל עָלֶיךָ:ג לִקְדוֹשִׁים אֲשֶׁר בָּאָרֶץ הֵמָּה וְאַדִּירֵי כָּל חֶפְצִי בָם:ד יִרְבּוּ עַצְּבוֹתָם אַחֵר מָהָרוּ בַּל אַסִּיךְ נִסְכֵּיהֶם מִדָּם וּבַל אֶשָּׂא אֶת שְׁמוֹתָם עַל שְׂפָתָי:ה יְהוָה מְנָת חֶלְקִי וְכוֹסִי אַתָּה תּוֹמִיךְ גּוֹרָלִי:ו חֲבָלִים נָפְלוּ לִי בַּנְּעִמִים אַף נַחֲלָת שָׁפְרָה עָלָי:ז אֲבָרֵךְ אֶת יְהוָה אֲשֶׁר יְעָצָנִי אַף לֵילוֹת יִסְּרוּנִי כִלְיוֹתָי:ח שִׁוִּיתִי יְהוָה לְנֶגְדִּי תָמִיד כִּי מִימִינִי בַּל אֶמּוֹט:ט לָכֵן שָׂמַח לִבִּי וַיָּגֶל כְּבוֹדִי אַף בְּשָׂרִי יִשְׁכֹּן לָבֶטַח:י כִּי לֹא תַעֲזֹב נַפְשִׁי לִשְׁאוֹל לֹא תִתֵּן חֲסִידְךָ לִרְאוֹת שָׁחַת:יא תּוֹדִיעֵנִי אֹרַח חַיִּים שֹׂבַע שְׂמָחוֹת אֶת פָּנֶיךָ נְעִמוֹת בִּימִינְךָ נֶצַח:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה