טור דעה האמת של גולדקנופף - האם יש מצוקת דיור?

מצב
הנושא נעול.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
אני מצרף כאן טור שפרסמתי הבוקר בעיתון שחרית ובJDN אשמח לתגובות:

האמת של גולדקנוף - האם יש מצוקת דיור?

השבוע עורר מל"ש (מיועד להיות שר) השיכון גולדקנוף סערה רבתי, כאשר אמר, במענה לשאלת עיתונאי, כי אין מצוקת דיור אלא יש מצוקת מחירים והוא ידאג לשלש לרבע להשש ולהשבע (כך במקור. מילים חדשות בעברית, שארית מעיסוק חייו בהקמת גני שפה לגיל הרך) את כמות התחלות הבנייה, עד שיהיו די דירות לכוווולם. הסרטון המביך משהו הופץ לכל עבר (לא מעט בסיוע של אינטרסנטים פוליטיים חרדים, לא הייתי כותב זאת אלמלא ראיתי בעיניי - עם כזאת אהבת חברים לא תפתרו שום מצוקות) והגיע לראש כל מהדורות החדשות.

התקשורת צמאת הדם, עם עדיפות לדם חרדי, עטה על המעידה הלשונית, והוא נאלץ לסגת ולהתפתל בהסברים. אבל האמת היא שאם בודקים את תוכן דבריו ומשמעותם, ולאו דווקא התחביר העברי שלהם, הוא דווקא עלה כאן על נקודה מעניינת ששווה דיון בפני עצמה: האם יש באמת מצוקת דיור במדינה?

האינסטינקט הראשוני אומר שוודאי שכן, שהרי המחירים עולים כל הזמן ואנחנו שומעים בתקשורת מליל ועד בוקר עד כמה יש מצוקת דיור קריטית, אבל הבה ננסה, ביחד ובאומץ, לבדוק את המצב והאם ההגדרה הנכונה של המצב היא מצוקת דיור?

סיפור אישי: נער הייתי כאשר הגיעו לכאן באחת מיליון עולים חדשים מברית המועצות דאז. כל אחד בגילי זוכר את הדמויות ואת הכמויות. העולה "שלי" היה בוריס, או ברוך בשמו המקורי, יהודי מבוגר שהתגורר מולנו בדירה שכורה בשכונת סנהדריה, הוא עוד היה מאלו שדיברו אידיש והקפידו על מצוות מינימליות ואנחנו היינו מארחים אותו, בעיקר בחגים. לא אשכח את ביקוריי בדירתו, בחדר אחד הוא גר, בחדר השני בתו עם משפחתה, ובחדר השלישי משפחה זרה לחלוטין, גויים גמורים עם זיקה נכדית לסבא מתבולל (מה שיצר המון בעיות במטבח המשותף) בעל אשה וילדים, כל זה בדירת 3 חדרים קטנטנה. זה מה שהמדינה נתנה לו, וכשניסיתי לדבר עם עסקני השכונה אמרו לי שאין מה לעשות, יש מצוקת דיור וככה חייבים לגור.

ככה נראית מצוקת דיור. האם מישהו מהקוראים מכיר משפחה שגרה ככה בשכירות? כן, אני יודע שיש מי שגר עם ההורים, אני גם מכיר את המצב של אלפי (!) היחידות בירושלים לבדה, בשמיים ממעל ובארץ מתחת, ובארץ אשר מתחת לארץ, אבל איש לא עושה זאת כי הוא לא מצא דירה, אלא כי אין לו כסף לשלם.

הוא הדין גם ברכישות. בא נעשה ניסיון: תפתחו עיתון, כל עיתון שיש לכם בבית, סביר להניח כי תראו עמודים שלמים, פרסומות ענק של קבלנים, שקוראות לכם לרכוש דירה בפרוייקט חדש עם מבצעים מיוחדים, כאשר הפופולרית מכולם היא 20/80 בלי הצמדות וריביות, כלומר שלם עכשיו 20% והיתרה בכניסה לדירה. עם מחירי האשראי המטורפים היום, פירושו של דבר כי קבלן שנותן כזו הטבה, בעצם מוציא מכיסו עשרות, ובמקרים מסויימים גם מאות, אלפי ₪ (אגב, לדעתי זה שלב אחרון לפני תחילת ירידת המחירים שצפיתי כאן שתקרה עד סוף השנה האזרחית). אין קבלן בעולם שייעשה כזה דבר כשיש לו הצפת ביקושים של לקוחות והיצע נמוך של דירות, אלא דווקא כאשר יש לו דירות יותר מאשר כאלו שרוצים לגור בהן, למצב כזה, שבו יש יותר דירות ממבקשים, אי אפשר לקרוא לזה מצוקת דיור.

אז איזו מצוקה זה כן? מצוקת כסף. זה באמת יש וכל אחד מאיתנו מרגיש זאת ובכיסו. המצב הוא שאין אפשרות מעשית לזוג צעיר, לא רק חרדי אבל בעיקר, להגיע לדירה. ההון העצמי הנדרש, המשכנתאות ההולכות וחונקות (שח לי מכר העובד בבנק בחלק החרדי של בית שמש, כי כמות תשלומי המשכנתאות שחזרו בחצי שנה האחרונה בסניפו, היא יותר מכל הקריירה שלו בבנק גם יחד) אנשים פשוט לא יכולים להגיע לדירה.

המצוקה הזו, אמתית, מציקה, מאיימת, מטרידה, אבל זאת מצוקת כסף, לא מצוקת דיור. כלומר יש דיור, אך הוא אינו בר השגה. אז למה אנחנו שומעים כל הזמן שיש מצוקת דיור ושצריך לשחרר עוד ועוד קרקעות?

התשובה נעוצה בשאלה מי מדבר על זה. שימו לב לראיונות ששמעתם וקראתם בזמן האחרון ושדיברו על המצוקה ועל הפיתרון הזה, רובם ככולם הגיעו מבעלי אינטרסים: קבלנים, יזמים, וכל מי שמסביבם, כל האנשים שהתעשרו עושר רב (על חשבוננו בד"כ) בשנים האחרונות מעליית המחירים, כל אלו רוצים עוד מאותו הדבר, ולכן הם עולים לראיונות, מוזמנים או ממומנים, ומלחיצים את הציבור שילחיצו את הפוליטיקאים שיגדילו את הצפת הדירות בתנאים טובים כפי שהם התרגלו.

אבל זה לא יפתור כמעט את מצוקת הדיור כפי שהיא נקראת, או מצוקת הכסף כפי שהיא באמת. בזה צריך לטפל בשורש.

איך עושים זאת? טוב, זה פשוט. מטפלים בצד של הביקושים ולא רק של ההיצעים, כחלון הבין את זה, ותקופתו אכן הייתה כחלון הזדמנויות שדרכה הגיעו כשבעים אלף משפחות (מתוכם להערכתי כשמונת אלפים חרדים – יותר מאילו היה בונה עיר בגודל אלעד) לדירה במחיר שפוי. אלקין ניסה קצת לחקותו והגיע לשיווקים מרשימים ביותר. אמנם בתקופתו המחירים עלו, אבל קרוב לארבעים אלף משפחות זכו בדירה, וזה המון.

מה עוד עושים? זה נקודה שהעלה לפניי השבוע אחד הקוראים (כל שבוע אני מקבל עשרות תגובות במייל, כולם מקבלים מענה ממני, תנסו) לאחר מה שכתבתי על בית שמש: לטפל במס הרכישה של המשקיעים, בעיקר תושבי חו"ל שקונים דירה בארץ. המצב הנוכחי הוא אבסורדי: הממשלה משווקת המון דירות, ומי קונה אותן בסוף ? משקיעים, בעיקר מחו"ל. מילא תושבי הארץ שמשקיעים, זה עוד חצי צרה, כי בסוף הדירה, או תמורתה, משמשים למגורי הילדים, ובינתיים היא מושכרת לזוג אחר, גם זה לא בסדר ודורש טיפול מהיר, אך כאשר תושב חו"ל קונה הוא לא יגור כאן ובדרך כלל גם לא ישכיר כל השנה, כך שהוא תופס שטח יקר של משפחה צעירה שנותרת ללא דירה, וכך יוצא ששיווקי הקרקע המאסיביים לא פותרים לא את מצוקת הדיור ולא מצוקת המימון, ולריק המדינה מפסידה את הכנסות הענק שיכלו להיכנס לרמ"י.

לפני מספר שנים הגעתי למסקנא כי בשווייץ שווה להשקיע בנדל"ן, נסעתי לשם להכיר את השוק, אבל תוך כמה שעות הבנתי שטעיתי במדינה: הקשיים שהמדינה מערימה על תושב זר שבא לרכוש דירה פשוטה הופכים את הרכישה לבלתי מעשית, הם לא הבינו מדוע אני שואל למה לא רוצים למכור לי? הרי ברור, שווייץ שייכת לשווייצרים, הדירות בה נועדו למגורי ופרנסת תושבי המדינה. זהו, בפשטות ייקית הראו לי את הדרך חזרה לנתב"ג שלהם בציריך, לחשוב כל הדרך על המטוס שחבל שהמדינה שלי לא נוהגת כך.

כך גם קרה לי בביקורי ביוון, שם דווקא הדגישו לי שוב ושוב את מס הרכישה הנמוך (כמחצית מהארץ) אך מתברר כי יש שם מס רכוש, כלומר אתה משלם על עצם החזקת הנכס. אם רוצים שאברך מבית שמש ורואה חשבון מדושן מלונג איילנד יתחרו על אותה דירה בהוגנות, יש להשית זאת גם כאן: יתכבד המיסטר האמריקאי וישלם כל שנה כמה אלפי דולרים, מלבד מס הרכישה.

כך אפשר, בתכנון אסטרטגי, להגיע במהירות למצב שאין זוג אחד במדינה, שלא יגיע לדירה משלו, כמובן המיקום בהתאם ליכולות.

אלא שלשם כך, עמישראל זקוק לשר שיכון (וגם שר אוצר, ופנים, וכו') נטול אינטרסים, כלכליים ופוליטיים, שמגיע לעבוד בשביל כל הזוגות. איננו מכירים עדיין את הרב גולדקנוף בעניין הזה, מעשיו יקרבוהו וכו', אבל כשלוקחים בחשבון כי מדובר באדם לא צעיר, מאוד עצמאי פוליטית וגם עצמאי כלכלית ואינו זקוק לחסדי הקבלנים, נראה כי הוא אכן האדם הנכון בזמן הנכון, והוא יכול לבצע את הבלתי ייאמן: להביא לכך שתוך שנתיים אין זוג אחד שרוצה לקנות דירה ואינו יכול. אם ככה ייעשה יזכה וייזכר לשם עולם.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
במילים אחרות הפיתרון שלך להעיף את המשקיעים
ולטפל בצד של הביקושים ולא בצד של ההיצעים
כלומר שלדעתך מחירי הדיור עולים רק כתוצאה ממחסור מלאכותי שהמשקיעים מייצרים

ייתכן בהחלט!!!
אבל לי יש פיתרון טוב יותר
במקום לנסות להפוך את המדינה שלנו לצפון קוריאה שתמנע ממשקיעים מהארץ ומחו"ל לקנות דירה
שהמדינה תשווק יותר קרקעות כך שלא ישתלם להשקיע בדירה
וככה פתרנו את הבעיה מהשורש

נאמר זאת כך:המשקיעים לא טיפשים (לפחות חלקם) וזה שהם הולכים להשקיע
זה רק בגלל המחסור שהם צופים שימשיך להיות (לדעתך זה מלאכותי לדעתם זה אמיתי)

ברגע שתפתור את בעיית ההיצע
בעיית הביקוש תתפוגג ותתמוסס לה(כמו שהיה בתקופת זליכה לדוגמה)

ולגבי הערצה שלך לכחלון זה אפילו לא מצחיק כחלון רק גרם נזק רב
וכחלון לא הבין שום דבר וגם לא אלקין
הדבר היחיד שהוא הבין זה שאין פיתרון
פיתרון שמבוסס על הגרלה הוא דחיית הבעיה לזמן אחר
ומגדיר את המצב כאבוד לנצח
ולראיה לכך הזינוקים בבת אחת שהיו לאחר תקופתו

אאאא....

משתמש פעיל
אבל זה לא יפתור כמעט את מצוקת הדיור כפי שהיא נקראת, או מצוקת הכסף כפי שהיא באמת. בזה צריך לטפל בשורש.
זה גם לא מצוקת הכסף.
זה קרטל הקבלנים בסיוע המשקיעים והמתווכים
ע"ע רמב"ש ד'

עולם כמנהגו נוהג

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
אכן, הפיתרון מהשורש הוא כמו שכבת, אך כבר היקדומך קודמך.., כנראה מרוב להיטות לענות לא שמת לב, ש @עו"ד נתן רוזנבלט הסביר בטוב טעם ודעת, שהעיקר הוא השיווקים.
אבל.. העיר נקודה חשובה שהפיתרון המיידי שעוד שנתיים לזו"צ יהיה דירות, זה ע"י הברחת המשקיעים חד משמעית, כי שיווקים ובניות של דירות לוקחת כמה שנים!!!! (וגם בזה צריך לטפל אך זה לא הנושא).
במקום לנסות להפוך את המדינה שלנו לצפון קוריאה שתמנע ממשקיעים מהארץ ומחו"ל לקנות דירה
למה צפון קוריאה??
מדינת שוויץ ויוון!!!! (להבדיל)
מה קשר בין עידוד המדינה לרכישת דירה ראשונה ומיסים על משקיעים לצפון קוריאה???
ראשית כל להבין שאין פיתרון מיידי, זה חלק מהפיתרון.
ושנית כל זה שאלפי זוגות חרדים שזכו בהגרלות זה רק בזכותו, ומסופקני אם שר אוצר או שיכון אחר היו יכולים להקים מחדש את התוכנית הזו ובכזה היקף,
וברור שזה לא הפיתרון אבל תביא לי עוד מישהו שהביא אלפי דירות לציבור במחירים שפויים.
לדעתי זה ראיה להפוך, זה אומר שהתכנית טובה אך הייתה צריכה להיות עצמאית ולא שכל שר שיכון עושה ומתכנן איך שבא לו את התוכנית ע"ע ליצמן.

יעקב אב

משתמש מקצוען
אני מצרף כאן טור שפרסמתי הבוקר בעיתון שחרית ובJDN אשמח לתגובות:

האמת של גולדקנוף - האם יש מצוקת דיור?

השבוע עורר מל"ש (מיועד להיות שר) השיכון גולדקנוף סערה רבתי, כאשר אמר, במענה לשאלת עיתונאי, כי אין מצוקת דיור אלא יש מצוקת מחירים והוא ידאג לשלש לרבע להשש ולהשבע (כך במקור. מילים חדשות בעברית, שארית מעיסוק חייו בהקמת גני שפה לגיל הרך) את כמות התחלות הבנייה, עד שיהיו די דירות לכוווולם. הסרטון המביך משהו הופץ לכל עבר (לא מעט בסיוע של אינטרסנטים פוליטיים חרדים, לא הייתי כותב זאת אלמלא ראיתי בעיניי - עם כזאת אהבת חברים לא תפתרו שום מצוקות) והגיע לראש כל מהדורות החדשות.

התקשורת צמאת הדם, עם עדיפות לדם חרדי, עטה על המעידה הלשונית, והוא נאלץ לסגת ולהתפתל בהסברים. אבל האמת היא שאם בודקים את תוכן דבריו ומשמעותם, ולאו דווקא התחביר העברי שלהם, הוא דווקא עלה כאן על נקודה מעניינת ששווה דיון בפני עצמה: האם יש באמת מצוקת דיור במדינה?

האינסטינקט הראשוני אומר שוודאי שכן, שהרי המחירים עולים כל הזמן ואנחנו שומעים בתקשורת מליל ועד בוקר עד כמה יש מצוקת דיור קריטית, אבל הבה ננסה, ביחד ובאומץ, לבדוק את המצב והאם ההגדרה הנכונה של המצב היא מצוקת דיור?

סיפור אישי: נער הייתי כאשר הגיעו לכאן באחת מיליון עולים חדשים מברית המועצות דאז. כל אחד בגילי זוכר את הדמויות ואת הכמויות. העולה "שלי" היה בוריס, או ברוך בשמו המקורי, יהודי מבוגר שהתגורר מולנו בדירה שכורה בשכונת סנהדריה, הוא עוד היה מאלו שדיברו אידיש והקפידו על מצוות מינימליות ואנחנו היינו מארחים אותו, בעיקר בחגים. לא אשכח את ביקוריי בדירתו, בחדר אחד הוא גר, בחדר השני בתו עם משפחתה, ובחדר השלישי משפחה זרה לחלוטין, גויים גמורים עם זיקה נכדית לסבא מתבולל (מה שיצר המון בעיות במטבח המשותף) בעל אשה וילדים, כל זה בדירת 3 חדרים קטנטנה. זה מה שהמדינה נתנה לו, וכשניסיתי לדבר עם עסקני השכונה אמרו לי שאין מה לעשות, יש מצוקת דיור וככה חייבים לגור.

ככה נראית מצוקת דיור. האם מישהו מהקוראים מכיר משפחה שגרה ככה בשכירות? כן, אני יודע שיש מי שגר עם ההורים, אני גם מכיר את המצב של אלפי (!) היחידות בירושלים לבדה, בשמיים ממעל ובארץ מתחת, ובארץ אשר מתחת לארץ, אבל איש לא עושה זאת כי הוא לא מצא דירה, אלא כי אין לו כסף לשלם.

הוא הדין גם ברכישות. בא נעשה ניסיון: תפתחו עיתון, כל עיתון שיש לכם בבית, סביר להניח כי תראו עמודים שלמים, פרסומות ענק של קבלנים, שקוראות לכם לרכוש דירה בפרוייקט חדש עם מבצעים מיוחדים, כאשר הפופולרית מכולם היא 20/80 בלי הצמדות וריביות, כלומר שלם עכשיו 20% והיתרה בכניסה לדירה. עם מחירי האשראי המטורפים היום, פירושו של דבר כי קבלן שנותן כזו הטבה, בעצם מוציא מכיסו עשרות, ובמקרים מסויימים גם מאות, אלפי ₪ (אגב, לדעתי זה שלב אחרון לפני תחילת ירידת המחירים שצפיתי כאן שתקרה עד סוף השנה האזרחית). אין קבלן בעולם שייעשה כזה דבר כשיש לו הצפת ביקושים של לקוחות והיצע נמוך של דירות, אלא דווקא כאשר יש לו דירות יותר מאשר כאלו שרוצים לגור בהן, למצב כזה, שבו יש יותר דירות ממבקשים, אי אפשר לקרוא לזה מצוקת דיור.

אז איזו מצוקה זה כן? מצוקת כסף. זה באמת יש וכל אחד מאיתנו מרגיש זאת ובכיסו. המצב הוא שאין אפשרות מעשית לזוג צעיר, לא רק חרדי אבל בעיקר, להגיע לדירה. ההון העצמי הנדרש, המשכנתאות ההולכות וחונקות (שח לי מכר העובד בבנק בחלק החרדי של בית שמש, כי כמות תשלומי המשכנתאות שחזרו בחצי שנה האחרונה בסניפו, היא יותר מכל הקריירה שלו בבנק גם יחד) אנשים פשוט לא יכולים להגיע לדירה.

המצוקה הזו, אמתית, מציקה, מאיימת, מטרידה, אבל זאת מצוקת כסף, לא מצוקת דיור. כלומר יש דיור, אך הוא אינו בר השגה. אז למה אנחנו שומעים כל הזמן שיש מצוקת דיור ושצריך לשחרר עוד ועוד קרקעות?
במחילה, אבל זו דמגוגיה במיטבה.
כמו להגיד , אין יוקר מחיה. המחיה היא בסדר גמור פשוט לכם אין כסף.
כמו להגיד, אין בעיה בביטחון, פשוט אין כסף לשים שוטר צמוד לכל אזרח.

גם כשהיית נער זה היה מצוקת כסף, כי לו היה להם כסף הם היו קונים וילה ענקית במקום להצטופף ב3 חדרים.

אז כשמדברים על מצוקת דיור הכוונה בעברית פשוטה , שאין דיור במחיר שפוי שבעל משכורת אפי' מכובדת יכול לרכוש. (רק תחשב כמה משכורות צריך בשביל לרכוש דירה היום)
אף אחד לא באמת חושב שלמי שיש כסף לא יכול לקנות דירה. אלא שלבן אדם נורמלי ממוצע אין אפשרות לרכוש דירה. זו הכוונה מצוקת הדיור.

ולעמוד כמיועד להיות שר ולהגיד שאין מצוקת דיור, זה ניתוק על גבול ההזיה.
מרגיז בהחלט.
ולצפות שמישו כזה יעשה שינוי, זה ציפיות שווא.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
אכן, הפיתרון מהשורש הוא כמו שכבת, אך כבר היקדומך קודמך.., כנראה מרוב להיטות לענות לא שמת לב, ש @עו"ד נתן רוזנבלט הסביר בטוב טעם ודעת, שהעיקר הוא השיווקים.
אבל.. העיר נקודה חשובה שהפיתרון המיידי שעוד שנתיים לזו"צ יהיה דירות, זה ע"י הברחת המשקיעים חד משמעית, כי שיווקים ובניות של דירות לוקחת כמה שנים!!!! (וגם בזה צריך לטפל אך זה לא הנושא).

למה צפון קוריאה??
מדינת שוויץ ויוון!!!! (להבדיל)
מה קשר בין עידוד המדינה לרכישת דירה ראשונה ומיסים על משקיעים לצפון קוריאה???

ראשית כל להבין שאין פיתרון מיידי, זה חלק מהפיתרון.
ושנית כל זה שאלפי זוגות חרדים שזכו בהגרלות זה רק בזכותו, ומסופקני אם שר אוצר או שיכון אחר היו יכולים להקים מחדש את התוכנית הזו ובכזה היקף,
וברור שזה לא הפיתרון אבל תביא לי עוד מישהו שהביא אלפי דירות לציבור במחירים שפויים.

לדעתי זה ראיה להפוך, זה אומר שהתכנית טובה אך הייתה צריכה להיות עצמאית ולא שכל שר שיכון עושה ומתכנן איך שבא לו את התוכנית ע"ע ליצמן.
למה לא יכולים לחזור על זה שוב ? לא הבנתי.

די

משתמש סופר מקצוען
זה קרטל הקבלנים בסיוע המשקיעים והמתווכים
ע"ע רמב"ש ד'
אם זה לא חוקי תתבע אותם לבית משפט (אולי בעזרת @עו"ד נתן רוזנבלט)
אם זה נגד ההלכה תראה לנו פס"ד כזה מסמכות רבנית מוכרת.
אם זה חוקי והלכתי תפסיק לספר לשה"ר.
אין לי שום קשר לקבלנים ומתווכים.

נערך לאחרונה ב:

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
במילים אחרות הפיתרון שלך להעיף את המשקיעים
ולטפל בצד של הביקושים ולא בצד של ההיצעים
כלומר שלדעתך מחירי הדיור עולים רק כתוצאה ממחסור מלאכותי שהמשקיעים מייצרים

ייתכן בהחלט!!!
אבל לי יש פיתרון טוב יותר
שהמדינה תשווק יותר קרקעות כך שלא ישתלם להשקיע בדירה

נאמר זאת כך:המשקיעים לא טיפשים (לפחות חלקם) וזה שהם הולכים להשקיע
זה רק בגלל המחסור שהם צופים שימשיך להיות (לדעתך זה מלאכותי לדעתם זה אמיתי)

ברגע שתפתור את בעיית ההיצע
בעיית הביקוש תתפוגג ותתמוסס לה(כמו שהיה בתקופת זליכה לדוגמה)

פיתרון שמבוסס על הגרלה הוא דחיית הבעיה לזמן אחר
ומגדיר את המצב כאבוד לנצח
שים לב שפחות דיברתי על "העפת משקיעים", אלא בעיקר על משקיעים מחו"ל, שיתכבדו ויעשו את הכסף שלהם על חשבון איפה שהם גרים. בפרט מעצבנים אותי החוצניקים שקונים מאות ואלפי דירות בארץ לשבועיים בשנה. עם כל הכבוד - ויש הרבה - למי שגר במיאמי ומגיע לכאן לחגים כי שם אין אווירת חג, תתכבד ותשכור חדר בבית מלון או אפילו דירת נופש מפוארת. אתה לא צריך לקחת את הדירה של הילד שלי בשביל השבועיים הללו. תענה על זה בבקשה, לא על משקיעים כללי שגם עוזרים רבות למשק מכל מיני כיוונים.

אאאא....

משתמש פעיל
אין לי שום קשר לקבלנים ומתווכים, אבל אני בעד שוק חופשי.
זה חוקי אבל לא בדיוק הלכתי
הוא יתן כסף למי שצריך שהבית דין לא יוציא
אני רואה שאתה לא מכיר את המערכת

מישהו למעלה

משתמש פעיל
ה"משקיעים" האיומים שכולם אומרים שהם שמעלים את המחירים, הם לאו דווקא "רואי חשבון מלונג איילנד".
זה יכול להיות זוג הורים מביתר או מקרית ספר, שיש להם שבעה ילדים שהגדולה ביניהם בת 15, ולפני כמה שנים הם צפו את פני העתיד ורכשו עבורה דירה להשקעה בקריות או בבאר שבע.

כבר היום יש מס רכישה גבוה על דירה שנייה, ומס גבוה עוד יותר על דירה שלישית (אותו יזם כחלון ב-2017).
אם אני לא טועה, מי שהתנגד להעלאות מיסי הרכישה היו דווקא החרדים. מפני שכל משפחה מעט מבוססת שיודעת שבשנים הקרובות עליה לקנות כך וכך דירות כדי לחתן את הילדים, אין דרך טובה יותר לעשות את זה מאשר למשכן את הדירה הקיימת ולקנות נכסים מניבים, או במילים אחרות 'להשקיע בנדל"ן'.

גם המשקיעים מחו"ל אגב, בסוף הם מכניסים כסף זר שתורם לכלכלה וזורם לחשבון הבנק שלי ושלך.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
אין לי שום קשר לקבלנים ומתווכים, אבל אני בעד שוק חופשי.
יש המון דברים שהם חוקיים, הלכתיים, ולמרות זאת גורמים להרס השוק. זה לא לשון הרע לספר על איש עסקים שעושה עסקים. אגב, לא תמיד אתה יכול להוכיח קרטל למרות שאתה חש אותו. נ.ב. כל זה נכתב באופן כללי, אני מודה שאין לי מושג ספציפי על מה שהולך ברמה ד' כפי שמתואר כאן.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
ה"משקיעים" האיומים שכולם אומרים שהם שמעלים את המחירים, הם לאו דווקא "רואי חשבון מלונג איילנד".
זה יכול להיות זוג הורים מביתר או מקרית ספר, שיש להם שבעה ילדים שהגדולה ביניהם בת 15, ולפני כמה שנים הם צפו את פני העתיד ורכשו עבורה דירה להשקעה בקריות או בבאר שבע.

כבר היום יש מס רכישה גבוה על דירה שנייה, ומס גבוה עוד יותר על דירה שלישית (אותו יזם כחלון ב-2017).
אם אני לא טועה, מי שהתנגד להעלאות מיסי הרכישה היו דווקא החרדים. מפני שכל משפחה מעט מבוססת שיודעת שבשנים הקרובות עליה לקנות כך וכך דירות כדי לחתן את הילדים, אין דרך טובה יותר לעשות את זה מאשר למשכן את הדירה הקיימת ולקנות נכסים מניבים, או במילים אחרות 'להשקיע בנדל"ן'.

גם המשקיעים מחו"ל אגב, בסוף הם מכניסים כסף זר שתורם לכלכלה וזורם לחשבון הבנק שלי ושלך.
לצערי (כמחתן ילדים) ולשמחתי (כמשקיע נדל"ן) אין מס דירה שלישית.

בכוונה חילקתי בין סוגי המשקיעים, תקרא שוב ותראה. זה מאוד קל ופשוט: אין שום סיבה שאותו הורה מביתר שתארת בכישרון שחושב על עוד חמש שנים ישלם אותו מס רכישה שלא רואה החשבון מלונג איילנד שתארת.

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
כמו מה לדוגמה
בזה שהם עושים סיבוב ברמב"ש ד' ובחרכמו
כמו למשל שהם מורידים את מחירי השכירות. תאר לעצמך עולם ללא משקיעי נדל"ן. איפה היית שוכר דירה וכמה היית משלם עליה?

עו"ד נתן רוזנבלט

משתמש מקצוען
לא הייתי צריך לשכור דירה, כי היה לי מספיק כסף בשביל לרכוש דירה.
נו באמת, תמיד יהיו אלפים שצריכים לשכור. קח לדוגמא את מחירי היחידות במ"ע עיר מגוריי - בעוד מחירי הדירות גורדים את השחקים, מחירי היחידות דווקא צוללים לתהומות חדשים, ההסבר היחיד זה המשקיעים הרבים ביחידות (בבניין שלי יש 20 דירות ועוד 10 נורבגים)

אאאא....

משתמש פעיל
נו באמת, תמיד יהיו אלפים שצריכים לשכור. קח לדוגמא את מחירי היחידות במ"ע עיר מגוריי - בעוד מחירי הדירות גורדים את השחקים, מחירי היחידות דווקא צוללים לתהומות חדשים, ההסבר היחיד זה המשקיעים הרבים ביחידות (בבניין שלי יש 20 דירות ועוד 10 נורבגים)
אני מדבר על דירות 3 חדרים ברמב"ש ד' שהמשקיעים עושים שם סיבוב על הרוכשים.
ואתה מדבר על היח"ד במ"ע, שזה אכן מוסיף להיצע.

הקה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
יש כלל ברור- כשהמחירים יורדים- פחות שווה להשקיע! זאת מהסיבה הפשוטה שבמקום שמחירי הדירות לקניה נמוכים השכירות נמוכה מאוד- בדוק!
אצלינו דירת 3 חדרים ישנה- סביב ה900000- עד מליון, ושכירות סביב ה2000, תבדקו גם בצפת, נתיבות, חריש, הר יונה ועוד.

הקה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
ולכן אם יהיה יותר הצע, יותר התחלות בניה, פחות ביוקרטיה בבניה- המחירים ירדו. ומי שירצה להשקיע בכל זאת ישקיע- אבל זה יהיה פחות משתלם- וזה בלי ליגוע בריביות שלהם או ליקר להם את הדירות לעומת השוק.
מה שעוד אפשר לעשות זה להעלות את אחוזי המשכנתאות לדירה ראשונה- כלומר במקום 75% כיום- 85-90%, וכן להעלות את סכום המשכנתא שאפשר לקחת לעומת ההכנסות- במקום שליש- לפחות 40%, וכן להוריד ריביות. כל זה בלי ליגוע בדירות להשקעה, אלא שאלו ירדו ממילא, כי זה לא ישתלם למרות שהתנאים ישארו אותו דבר.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  18  פעמים

לוח מודעות

למעלה