מידע שימושי בעקבות מצוקת הדיור: שני מגדלי מגורים יבנו בשטח ישיבת חברון

בעל בעמיו

משתמש פעיל
סתם שאלה,
ישיבת חברון היא הבעלים של השטח?
והלא את הקרקע של הישיבה קיבלה כהקצאה בחינם,
האם הישיבה קנתה שטחי מגורים מסביב?
הישיבה היא הבעלים של השטח.
עד כמה שזכור לי, הישיבה רכשה שטח באזור [מאחת הכנסיות], אלא שהמדינה הפקיעה את השטח.
ראש הישיבה מרן רבי יחזקאל סרנא זצ"ל פעל מול מר יוסף וייץ, יו"ר הקק"ל, וקיבל מהם במתנה שטח חלופי.
שוב, מזיכרון. ייתכן ולא דייקתי.

יוסיK

משתמש פעיל
רק להבין את ההיגיון
אני עובד, מתאמץ, חוסך, בשביל לקנות דירה, למה זה חשוב לי?
א. יציבות, להימנע ממעברי דירה.
ב. חבל על הכסף של השכירות שהולך לפח.
ואז אני קונה דירה שאני צריך לשלם 1000 ש"ח בחודש וועד בית, [חוץ מהמשכנתא וכו'] ושעוד לא יודע כמה זמן עלולות להיות עלויות של עשרות אלפי ש"ח על שיפור והחלפת מערכות שלא בטוח שהשכנים ישתתפו בזה ואז אני אולי אצטרך לעבור דירה ולמכור אותה בהפסד, אז מה עשינו?

רבי הקומות בארץ לא נולדו אתמול, יש אותם כבר לא מעט שנים בגבול ב"ב רמת גן, לא שמעתי שהבניינים שם התרוקנו בשל בלאי מערכות הבניין.
יכול להיות שהיות ושם זה מגורי יוקרה הבעיה של אי השתתפות דיירים בעלויות פחות מצויה, בשונה ממצב שבו הבניינים האלו הופכים לנחלת הכלל.

יעקב הרמתי

משתמש פעיל
7.סכנה!! בטיחות המבנים שואף לאפס אין כל משמעות ל'דלת אש' לבניין המאוכלס עם משפחות ברוכות ילדים, ובוודאי לא להימלטות עם ילדים ללא שימוש במעלית הנעולה במצב חירום. במחוז תל אביב יש רק 3 סולמות חילוץ של מערך הכבאות והצלה- המגיעים עד לגובה של 40 מטר, בנוסףאו שלא בנוסף- אין בכל הארץ מנוף כיבוי אש המגיע לגובה של מעל 40 מטר! (שלא נצטרך)
8. סכנה!! עמידות המבנה- האקלים הישראלי לא מאפשר עמידות למגדל שנבנה בתקן אירופאי והמבנים מתפוררים אחרי 100 שנה, כך שאין כל משמעות לאישור מהנדס ישראלי, לטווח הרחוק. (וזה אחד מסיבות התמוטטות מגדלי צ'מברליין מיאמי באסון הנורא בשנת תשפ"א)
לזה אין כרגע תשובה ממוסדות התכנון, המתעקשים לחנך את הציבור החרדי להגר למגדלים.

המטבח של סימא

משתמש מקצוען
מתעקשים לחנך את הציבור החרדי להגר למגדלים.
אין לי מושג על מה הדיון כאן אבל:
את המשפט הזה שומעים מהבדואים כשמפנים אותם לגור בישובי קבע בבתים רגילים
הם התרגלו לחיי נוודות וכך הם רוצים לחיות לנצח..

יעקב הרמתי

משתמש פעיל
אין לי מושג על מה הדיון כאן אבל:
את המשפט הזה שומעים מהבדואים כשמפנים אותם לגור בישובי קבע בבתים רגילים
הם התרגלו לחיי נוודות וכך הם רוצים לחיות לנצח..
לפני שעושים השוואות כדאי לקרוא את הציטוט הבא לפחות פעם אחת-!
'כיכר השבת' חתיכת דמיון!
אין סיכוי שזה יהיה חרדי, והוא לא פחות מאפליה נגד הציבור החרדי במקומות רבים בארץ בצורה אנטישמית במיוחד
זה לא תקדים ולא תקדים של תקדים,
1. כיום רק חלק קטן של הציבור החרדי משתמש עם מעליות שבת של הכשר פלוני, כל השאר בדרך כלל אינו רצוי בקרבתם של חרדים
2. כאן זה לא אמריקה כאן לא עובד שטיבל הבנוי בתוך בניין, וממילא הביקוש למעליות שבת (לשכנים שמשתמשים) יגדל בשעות השיא (זמני תפילות וסעודות חג הסוכות) 6 מעליות לא יספיקו לבניין עם 50 שכנים.
3. אין אפשרות למקם סוכות במגדלים אלה גם לא בחצרות שכן בשונה מבני ברק של פעם החניות מנוצלות וממוקמים מתחת הקרקע בדרך כלל.
4. בחו"ל בהרבה מאוד מקומות עניין הסוכה לא כל כך שימושי עקב הגשמים המרובים, לא כאן בארצנו החמה
5. גם אם יש מספיק סוכות בחצר, בחישוב פשוט, משפחת ק. מקומה 15 יגיעו לסוכה עם הסירים ב12 בלילה במקרה הטוב, וכל זה גם עם יהיה 4 מעליות בבניין
6. עלויות מימון בבניינים שגובהם עולה מעל 38 מטר 1- המשאבות גובות עוד 250 ש"ח בחודש, המעליות עוד כ150 ש"ח, עלויות ביטוח ובטיחות מאגרי מים ותחזוקה, עוד 100 שקל בנוסף לעלות וועד בית בסיסית יוצא כ800 ש"ח בחודש
כך שזה מאוד רחוק מבשורה ותקדים לציבור החרדי,
7.סכנה!! בטיחות המבנים שואף לאפס אין כל משמעות ל'דלת אש' לבניין המאוכלס עם משפחות ברוכות ילדים, ובוודאי לא להימלטות עם ילדים ללא שימוש במעלית הנעולה במצב חירום. במחוז תל אביב יש רק 3 סולמות חילוץ של מערך הכבאות והצלה- המגיעים עד לגובה של 40 מטר, בנוסףאו שלא בנוסף- אין בכל הארץ מנוף כיבוי אש המגיע לגובה של מעל 40 מטר! (שלא נצטרך)
8. סכנה!! עמידות המבנה- האקלים הישראלי לא מאפשר עמידות למגדל שנבנה בתקן אירופאי והמבנים מתפוררים אחרי 100 שנה, כך שאין כל משמעות לאישור מהנדס ישראלי, לטווח הרחוק. (וזה אחד מסיבות התמוטטות מגדלי צ'מברליין מיאמי באסון הנורא בשנת תשפ"א)
9. סיכום מכונות המגורים האלה לא מתאימות לציבור החרדי בארץ, ומסוכנות מאוד לכל אוכלוסייה ובפרט לציבור החרדי ה' ישמור אותנו מכל רע, והכל יכול, יכול לפתור את מצוקת הדיור גם בלי הרפתקאות אלה.​

חרש עץ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
לא הבנתי מה ההתנפלות פה כאילו שהתגלתה פה פירצה חדשה....
ישיבת חברון שבה לומדים תורה כ1500 בחורים צריכה מימון יציב בשביל שתוכל להמשיך להצמיח דורות של תלמידי חכמים. לצורך העניין הקימו מגדלים בשביל השכנים שלהם הדתיים לאומיים (כמו רוב תושבי גבעת מרדכי) שבמילא סומכים על מעלית שבת.
איפה הבעיה פה?

גיפט

משתמש מקצוען
לא הבנתי מה ההתנפלות פה כאילו שהתגלתה פה פירצה חדשה....
ישיבת חברון שבה לומדים תורה כ1500 בחורים צריכה מימון יציב בשביל שתוכל להמשיך להצמיח דורות של תלמידי חכמים. לצורך העניין הקימו מגדלים בשביל השכנים שלהם הדתיים לאומיים (כמו רוב תושבי גבעת מרדכי) שבמילא סומכים על מעלית שבת.
איפה הבעיה פה?
שהם משווקים את זה כאילו זה יפתור את מצוקת הדיור החרדית.
ודנים פה על האופציה של מגדלים לחרדים.

lotr

משתמש מקצוען
מתוך כיכר השבת:
מהפכה של ממש בירושלים: לאחר עשרות שנים שגדולי ישראל התנגדו לבנייה לגובה בשכונות החרדיות בירושלים ובכלל, בכל הריכוזים החרדיים, בשל חשש מחילול שבת בשימוש במעלית שבת, לראשונה התקבל אישור להקמת בניין רב קומות בשכונת גבעת מרדכי בעיר.

מי שהסתובב בריכוזים החרדיים ברחבי הארץ, יבחין כי אין בניינים שגובהם יותר מארבע או חמש קומות. בשנים האחרונות, החלה בנייה גבוהה יותר וברוב המקומות החרדיים - כולל בעיר בני ברק, ניתן להבחין בבניינים שגובהם הוא לפחות שמונה או תשע קומות.
הבסיס לכך הוא החלטת גדולי ישראל לפחות מאז הקמת המדינה, לבנות בנייה כמה שיותר נמוכה, בין היתר בשל החשש משימוש במעליות שבת. אלא שבשנים האחרונות, ישנם בעלי עסקים חרדים, שהבינו כי את מצוקת הדיור החרדית ניתן לפתור רק במציאת פתרונות אמיתיים באמצעות בנייה לגובה ושימוש במעלית שבת.
כעת, כאמור, הוחלט בישיבת חברון, לה יש שטח גדול בגבעת מרדכי, להפוך את השטח שבבעלותה למרכז נדל"ן יוקרתי, עם שני מגדלים של מאות דירות שיכלול גם מרכזי מסחר ועוד, מה שצפוי להניב לישיבה רווח עצום וביטחון כלכלי לאורך שנים.
כבר לפני למעלה משנה, ישיבת חברון הגישה את התוכניות הגרנדיוזיות שלה ול'כיכר השבת' נודע כעת, כי הוועדה המחוזית בירושלים צפויה לאשר עוד היום (שני) את המבנים בני ה-30 קומות והתוכניות שהוגשו לוועדה.
מי שמרכז את הפרויקט הוא מנהל הישיבה ועסקן מוכר מאוד בציבור החרדי, הרב שלמה קרלשטיין, שעמל בשנה האחרונה להשיג את האישורים הנדרשים מול העירייה.
בין היתר הוסכם כי במגדלים תופעל מעלית שבת, עם הכשר הלכתי עבור הדייירים החרדים, שיקנו דירות במתחם המגדלים.
עסקן ירושלמי בכיר, המעורב בתחום הנדל"ן החרדי בירושלים, אומר היום ל'כיכר השבת' כי "במידה והרעיון של ישיבת חברון יקרום עור וגידים, זה יהיה פיילוט חרדי לא רק לירושלים, אלא לכל הארץ, כי ברגע שהמחסום של בניה לגובה יורד מסדר היום, אנחנו צפויים לראות בקרוב בכל הריכוזים החרדיים בניה לגובה, ובכך נוכל לפתור את המצוקה האמיתית של הדיור החרדית לפחות לכמה שנים טובות".
זה לא חדש, הרבה זמן מדברים על זה

יוסיK

משתמש פעיל
כבר כמה שנים שבעיריית ירושלים מכוונים לבניה רבת קומות.
הוועדה המחוזית קבעה מינימום של 20 קומות לאורך ציר רק"ל במאמץ של נציגי הציבור החרדיים הסכימו שבאזורים שמוגדרים כחרדים רק 12 קומות.
רק מה, ש 12 קומות מעל מפלס הקרקע העליון זה מידי הרבה בשביל לעלות ברגל כך שבכל מקרה מי שיגור בקומות העליונות זה כאלו שמשתמשים במעלית שבת, אז למה להגביל ל 12 ולא יותר?
לא נראה לי שמישהו יגיד את זה בצורה רשמית, אבל כנראה שיש כאן שיקול של תמהיל, כלומר שכן יהיו דיירים שמשתמשים במעליות שבת אבל בכמות מוגבלת ולכן מתכננים 12 קומות ולא יותר.

מה שמשונה בכל העניין זה שמדובר באותם נציגים שנבחרו בזכות ככל אשר יורוך, אבל כשרבני שכונות כותבים מכתבים מפורשים נגד התוכניות האלו ומדברים ע"ז מפורשות, נציגי הציבור מגלגלים עיניים וממלמלים מה אפשר לעשות זו דרישה של וועדה מחוזית ובלי זה לא תהיה בניה באזורים חרדים והמצב הדמוגרפי בעיר יתהפך לרעה וכו'

נערך לאחרונה ב:

פסי

משתמש רשום
כבר כמה שנים שבעיריית ירושלים מכונים לבניה רבת קומות.
הוועדה המחוזית קבעה מינימום של 20 קומות לאורך ציר רק"ל במאמץ של נציגי הציבור החרדיים הסכימו שבאזורים שמוגדרים כחרדים רק 12 קומות.
רק מה, ש 12 קומות מעל מפלס הקרקע העליון זה מידי הרבה בשביל לעלות ברגל כך שבכל מקרה מי שיגור בקומות העליונות זה כאלו שמשתמשים במעלית שבת אז למה להגביל ל 12 ולא יותר?
לא נראה לי שמישהו יגיד את זה בצורה רשמית, אבל כנראה שיש כאן שיקול של תמהיל, כלומר שכן יהיו דיירים שמשתמשים במעליות שבת אבל בכמות מוגבלת ולכן מתכננים 12 קומות ולא יותר.

מה שמשונה בכל העניין זה שמדובר באותם נציגים שנבחרו בזכות ככל אשר יורוך, אבל כשרבני שכונות כותבים מכתבים מפורשים נגד התוכניות האלו ומדברים ע"ז מפורשות, נציגי הציבור מגלגלים עיניים וממלמלים מה אפשר לעשות זו דרישה של וועדה מחוזית ובלי זה לא תהיה בניה באזורים חרדים והמצב הדמוגרפי בעיר יתהפך לרעה וכו'
למדו מהנציגים האחראים על תכנון ובניה בבית שמש :cry:

וותיק בעיר

משתמש פעיל

szn

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
רק מה, ש 12 קומות מעל מפלס הקרקע העליון זה מידי הרבה בשביל לעלות ברגל כך שבכל מקרה מי שיגור בקומות העליונות זה כאלו שמשתמשים במעלית שבת, אז למה להגביל ל 12 ולא יותר?

יש ענין נוסף של מרפסות סוכה.

אבל כשרבני שכונות כותבים מכתבים מפורשים נגד התוכניות האלו ומדברים ע"ז מפורשות, נציגי הציבור מגלגלים עיניים וממלמלים מה אפשר לעשות זו דרישה של וועדה מחוזית ובלי זה לא תהיה בניה באזורים חרדים והמצב הדמוגרפי בעיר יתהפך לרעה וכו'

מה שיודע לי שבנוה יעקב הרבנים בתחילה אישרו עד 12 קומות
למעשה לפני תקופה יצא מכתב מרבני השכונה שלא יבנו יותר מ-8 קומות
ובאמת זה הפיל כמה מתחמי פינוי בינוי שאין להם כרגע היתכנות כלכלית ב-8 קומות.

כך שזה לא רק דרישה של הוועדה המחוזית אלא יותר ענין כלכלי שב-8 קומות יזמים לא יקדמו.

(שמעתי שברמות יש רבנים שכן התירו 12 קומות)
מכתב על פינוי בינוי_page-0001 (5).jpg

נערך לאחרונה ב:

szn

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עריכה תורנית
ידוע לך שאישרו 12 קומות?
איזה רבנים?

כן, אישרו בעבר וחזרו בהם
יותר מזה אני לא רוצה לפרט
אני חושש לכבוד התורה.

(כל מה שאני כותב זה מידיעה אישית אבל זה לא לפורום ציבורי)

יוסיK

משתמש פעיל
כן, אישרו בעבר וחזרו בהם
יותר מזה אני לא רוצה לפרט
אני חושש לכבוד התורה.

(כל מה שאני כותב זה מידיעה אישית אבל זה לא לפורום ציבורי)
ממה שידוע לי, הרב ובר מאוד תקיף בנושא של המעליות שבת, לא רואה סיכוי שהוא אישר דבר כזה.

ייד

משתמש מקצוען
היה לחצים מטורפים מצד כמה ״שלוחי דרבנן״ על ה״רבנן המשלחים״,
ואחד הרבנים אישר את זה בעקבות ״מצוקתם הכלכלית״ של האברכים
עד שהתושבים קלטו מה זוממים להם מאחורי הגב
ופנו לרבנים שאסרו את העניין מכל וכל...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  8  פעמים

לוח מודעות

למעלה