התייעצות האם יש לי ״נרווים״ או שזה חשש נורמלי?

.Nathan

משתמש מקצוען
עריכה והפקת סרטים
החלטתי לשלוח את המחשב נייד לתיקון.

הטכנאי אמר לי שיבוא לאסוף את המחשב בשישי או חמישי בלילה.

פתאום, בין היתר בגלל הלו״ז של הטכנאי ובגלל שזה טכנאי פרטי ולא חברה,
עלתה לי התהייה אולי הוא יתקן לי את המחשב בשבת.

שלחתי שאלה לקו ההלכה בוואטסאפ ששם אני נוהג מפעם לפעם לשאול שאלות מוזרות בהלכה, וזו לשון השאלה:

״שלום,
האם ניתן למסור מוצר לתיקון אצל בעל מקצוע פרטי ביום שישי, כאשר ישנו סיכוי סביר שבעל המקצוע יעבוד על זה בשבת, או שזה לא אמור להיות עניין שלי?
תודה״

תשובה קצרצרה בעלת כמה מילים שקיבלתי כעבור מס דק׳: ראוי למצוא מי שאינו מחלל שבת.

בתשובת המשך גם לה אין התייחסות לשאלה הספציפית,
אלא שכללית ברמת העיקרון לא כדאי לתת לבעל מקצוע כזה לתיקון גם בלי קשר לחשש הנ״ל של חילול שבת, אלא לתת לאנ״ש.

במילים אחרות יש לתת עדיפות ליהודי שומר שבת אבל לא בגלל שצריך לחשוש לזה (אולי, ככה הבנתי בכל אופן)

ומכיוון שזה לא היה רלוונטי לי (מחשב מאוד ייחודי בעלות של למעלה מ10k ועד שמצאתי מישהו אחד שנוגע בתקלה הזאת ויש לו את החלקים הרלוונטיים, גם ככה הפכתי בזה שבועיים) כן נתתי לו לתיקון.

שאלתי: הרי ידוע דברי שחילול שבת במזיד של יהודי כמו בישול, אסור לו ליהנות מאותה מלאכה גם לאחר שבת (לדעת החת״ס אם המלאכה נעשתה ספציפית עבור יהודי מסוים אסור לאותו יהודי לעולם להנות מאותה מלאכה)

במה זה שונה במקרה כזה? ואם כן צריך לחשוש, אז איפה הגבול ומתי החשש מוגזם? ברור ששישי אחהצ לתת לבעל המקצוע שאומר שזה יהיה מוכן במוצש זה בעייתי, אבל שישי בבוקר? חמישי?

הייתם חושבים על הדבר הזה בכלל?

נערך לאחרונה ב:

shani123

משתמש מקצוען
קרה לי כמה פעמים במסגרת העבודה (תיקון/ דרישה לחומרים וכו')
דחיתי בתרוץ כל שהוא את התקשורת לתחילת השבוע,
בכדי שלא להיכנס ל"נרווים" האלו.

האופקימי

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
כדי להסיר ספק כדאי לשאול את הטכנאי אם הוא תיקן זאת בשבת ובהתאם לתשובתו לשאול רב
אגב לדעתי אין זו שאלה "מוזרה" זוהי שאלה הילכתית קלאסית

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד הִנֵּה מַה טּוֹב וּמַה נָּעִים שֶׁבֶת אַחִים גַּם יָחַד:ב כַּשֶּׁמֶן הַטּוֹב עַל הָרֹאשׁ יֹרֵד עַל הַזָּקָן זְקַן אַהֲרֹן שֶׁיֹּרֵד עַל פִּי מִדּוֹתָיו:ג כְּטַל חֶרְמוֹן שֶׁיֹּרֵד עַל הַרְרֵי צִיּוֹן כִּי שָׁם צִוָּה יְהוָה אֶת הַבְּרָכָה חַיִּים עַד הָעוֹלָם:
נקרא  11  פעמים

אתגר AI

תקווה לעתיד טוב יותר • אתגר 17

לוח מודעות

למעלה