רישוי האם יש כזה דבר להוציא היתר ללא חתימת שכנים?

טובי ק

משתמש פעיל
ב"ה מתחילה לחשוב על היתר ובניה להרחבת הדירה.
דיברתי עם אדריכל בעיר. מאוד מאוד מוכר ואמין.
הוא בדק לי ואמר לי את האופציות של הדירה.
הוא אמר לי על מקומות מסוימים שסה"כ מצטברים לכ28מ"ר שאני יכולה להוציא עליהם היתר בניה ללא חתימות שכנים.
למעט חלק אחד (כ10+מ"ר מתוכם) שאני צריכה חתימה מהשכן למטה שאני סוגרת לו מרפסת. ואצטרך לדאוג (אני או השכן) להיתר (לשכן) למרפסת במקום אחר.
מציינת שכל התוספות שדיברנו עליהם זה ללא צורך ביצירת עמודים על הקרקע. (למעט החדר שסוגר לשכן את המרפסת ואז העמודים יהיו כמובן בקיר עצמו ומתחת יש כבר בנוי עוד מהקבלן ..)
מצינת דבר נוסף-השכנים מתחתי לא בנו או משהו.
נשמע לי פנטסטי.... הוצאת היתר ללא חתימות שכנים(למעט אחד מתחת)
מכירים כזה דבר?
זה הגיוני? מוכר?
אשמח בדעתכם
תודה

אוריגמי

משתמש סופר מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
אני מנסה להבין (בהמשך בעזרת ה' פשוט נשב שוב מסודר עם האדריכל ויסביר בדיוק הכל. ויענה לכל שאלותי... אבל מנסה להבין קודם)
במידה ואני רוצה להוציא היתר (בלי קשר לזכויות תבע וכו) אז במידה ואין לי כל הקלות-האם גם צריך להחתים שכנים?
או שאם אין לי הקלות אז אני לא צריכה להחתים והם רק יכולים להתנגד לאחר הפרסום שלי ואז דנים בענין?
מה חובה ומה רשות ומה מומלץ בענין השכנים?...

(בעצם מה זה אומר הקלות? דברים על חשבון השטח המשותף?(לדוגמא עמודים?)
להחשיך חלון לשכן קומה מתחת גם נקרא הקלה?)

סליחה אם זה שאלות מידי בסיסיות..אני ממש לא מבינה בזה.

ותודה רבה ממש לעונים!
בתב"ע מוגדר זכויות הבניה ואופן המימוש (לדוגמא- שמירת מרווח של 5 מ' מגבול מגרש)
במידה ורוצים לבנות בשונה מהמוגדר בתב"ע (לדוגמא- להשאיר רק 4 מ' מרווח), יש מקרים שא"א בכלל, ויש שאפשר- וזה נקרא הקלה- אבל חייבים פרסום הקלות.
כשחייבים פרסום (רק אם יש הקלות כאמור) אפשר להחתים שכנים, או לשלוח להם מכתב רשום.
התנגדויות יכולות להיות תמיד, בין אם יש פרסום ובין אם אין. אבל אם זה תואם תב"ע לרוב לא יתיחסו להתנגדות, אבל זה מוסיף זמן לתהליך.
יש מקרים שצריך חתימת שכנים גם אם אין הקלות- כמו בניה בקיר משותף, ועוד. וזה גם משתנה מעירייה לעירייה.

אסתי3311

משתמש סופר מקצוען
או שאם אין לי הקלות אז אני לא צריכה להחתים והם רק יכולים להתנגד לאחר הפרסום שלי ואז דנים בענין?
את לא צריכה להחתים ואין להם זכות התנגדות, לכאורה.
(בעצם מה זה אומר הקלות? דברים על חשבון השטח המשותף?(לדוגמא עמודים?)
הקלות אלו זכויות בניה שלא כלולות בתב"ע הבסיסית אלא נתונות לשיקול דעתה של הועדה המקומית ולמדיניותה.
כמובן שגם הועדה המקומית כפופה לנהלים אבל יש בענין הזה גמישות וגם פתחון פה לשכנים להביע התנגדויות.

miri r

משתמש מקצוען
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
מנסיון בתיקים שניהלתי,
יש אפשרות להגיש התנגדות גם לבקשות ללא הקלות.
לא תמיד התייחסו להתנגדויות, אבל היתה ועדה.
תלוי במדיניות הוועדה ובאופי ההתנגדות.
לא. אף פעם לא חובה להחתים.
אפשר להגיש בקשה להיתר ולחכות לראות אם יש התנגדויות במסגרת הפרסום.
ממש לא נכון. יש מקרים שבהם חובה להחתים, וא"א לסיים את תהליך פתיחת התיק בכלל בלי חתימות.

יעקב נוימן

משתמש פעיל
לעניות הבנתי, הוספת שטחים לדירה ללא צורך בקבלה של הסכמה בכתב מאת בעלי דירות בבנין הנדון, אפשרית רק אם קיים היתר בניה אשר תוקפו טרם פג.
אני חושש שנפלה אי הבנה בתשובת ה"אדריכל בעיר מאוד מאוד מוכר ואמין".
אני ממליץ בחום לוודא עימו, רצוי שתשובתו תהייה בכתב.

miri r

משתמש מקצוען
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
לעניות הבנתי, הוספת שטחים לדירה ללא צורך בקבלה של הסכמה בכתב מאת בעלי דירות בבנין הנדון, אפשרית רק אם קיים היתר בניה אשר תוקפו טרם פג.
אני חושש שנפלה אי הבנה בתשובת ה"אדריכל בעיר מאוד מאוד מוכר ואמין".
אני ממליץ בחום לוודא עימו, רצוי שתשובתו תהייה בכתב.
ממש לא נכון. אני עוסקת בהגשת היתרים כל היום (בין השאר), ואחוזים נכבדים מהם ללא חתימת שכנים.

יעקב נוימן

משתמש פעיל
ממש לא נכון. אני עוסקת בהגשת היתרים כל היום (בין השאר), ואחוזים נכבדים מהם ללא חתימת שכנים.
@miri r
תודה שאת מעמידה אותי על טעותי!
אנא האירי את עיני, מה הן הנסיבות בהן ניתן לקבל היתר בניה לתוספת שטחים לדירה בלא הצגה של הסכמת בעלי נכסים אחרים בבית המשותף?
תודה!

miri r

משתמש מקצוען
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
@miri r
תודה שאת מעמידה אותי על טעותי!
אנא האירי את עיני, מה הן הנסיבות בהן ניתן לקבל היתר בניה לתוספת שטחים לדירה בלא הצגה של הסכמת בעלי נכסים אחרים בבית המשותף?
תודה!
בעיקרון אין עיקרון. לצערי העיריות משנות מדיניות חדשים לבקרים, אבל יש בקשות בהן בוודאות יש צורך בהסכמת שכנים, והדוגמה הנפוצה היא ממ"ד, שם יש גם הדגשה על חתימת שני שליש מדיירי העמודה.
אבל, כאשר הבקשה תואמת תב"ע באופן מדויק, או שיש שינוי אבל הוא דורש הקלה לא משמעותית בלבד - לרוב אין צורך בחתימות שכנים.
מהו שינוי משמעותי? כאשר יש שימוש שונה בשטח משותף של השכנים, בקשה למרפסות מסוימות ועוד.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכט

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרַי יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרָי גַּם לֹא יָכְלוּ לִי:ג עַל גַּבִּי חָרְשׁוּ חֹרְשִׁים הֶאֱרִיכוּ (למענותם) לְמַעֲנִיתָם:ד יְהוָה צַדִּיק קִצֵּץ עֲבוֹת רְשָׁעִים:ה יֵבֹשׁוּ וְיִסֹּגוּ אָחוֹר כֹּל שֹׂנְאֵי צִיּוֹן:ו יִהְיוּ כַּחֲצִיר גַּגּוֹת שֶׁקַּדְמַת שָׁלַף יָבֵשׁ:ז שֶׁלֹּא מִלֵּא כַפּוֹ קוֹצֵר וְחִצְנוֹ מְעַמֵּר:ח וְלֹא אָמְרוּ הָעֹבְרִים בִּרְכַּת יְהוָה אֲלֵיכֶם בֵּרַכְנוּ אֶתְכֶם בְּשֵׁם יְהוָה:
נקרא  2  פעמים

לוח מודעות

למעלה