דרוש מידע האם יש חובה הלכתית לתת טיפ במסעדות?

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
@אניס @BIZZARC- עשירה אם הייתי יודעת שהטיפ הולך למלצרים-ניחא.
אבל בהרבה מהמסעדות היום המלצרים מדווחים על כל הטיפים שהם קיבלו וזה במקום המשכורת שלהם מהמעסיק. המעסיק רק דואג להשלים לשכר מינימום במקרה וסך הטיפים לא הגיע לרף המינימלי הזה.
יוצא שהטיפ הוא עבור בעל המסעדה ולא עבור המלצר. ולכן אותי אישית זה מעצבן לתת אותו. וזה גם מה ש @malmala מנסה להסביר כמדומני.
אז אל תתנו. ככה פשוט.
אבל תבינו שזו מקובלות חברתית שגם אם לא חייבים לקיים אותה היא עצמה קיימת ואל תסבירו למי שנותן למה הוא טועה ולמה הכסף צריך ללכת ל-X ול-Y. מותר לאנשים לחשוב וגם לבצע אחרת.
(לא את אישית).

אני לי

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
כי המעסיק עושה להם מניפולציות על המשכורת (במו עיני ראיתי ולא פעם) וכי בד"כ אלו אנשים צעירים שזקוקים לכסף כמו תלמידי תיכון או סטודנטים ולפעמים גם אנשים מבוגרים. זו ההגדרה שלי למוחלשת.

גם הבייביסיטר שלי היא מוחלשת?
אולי כל מי שאינו עובד מדינה שמשכורתו מובטחת הוא מוחלש?

זה לא הגיוני להחיל הגדרה כזו על כל כך הרבה אנשים שהמשותף בינהם הוא רק זה שהם מלצרים.

דיברת פעם עם מלצר? כי אני דיברתי וגיליתי שזו עבודה מצוינת ששכרה יפה מאד ביחס לעבודות אחרות באותה רמה, היא נחשבת מקובלת בציבורים מסוימים, ושיש למלצר מגוון מקומות מצוינים ולא נצלניים לעבוד בהם.

כן, יש מקומות עבודה גרועים ופורעי חוק, צריך לטפל בהם ולהעלות אצל העובדים את המודעות לזכויותיהם ולדרכי התלונה.

מכאן ועד לקרוא להם מוחלשים, ועוד להשתמש בצורת הפועל הספציפית, רחוקה הדרך.

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
גם הבייביסיטר שלי היא מוחלשת?
אולי כל מי שאינו עובד מדינה שמשכורתו מובטחת הוא מוחלש?

זה לא הגיוני להחיל הגדרה כזו על כל כך הרבה אנשים שהמשתוף בינהם הוא זה שהם מלצרים.

דיברת פעם עם מלצר? כי אני דיברתי וגיליתי שזו עבודה מצוינת ששכרה יפה מאד ביחס לעבודות אחרות באותה רמה, היא נחשבת מקובלת בציבורים מסוימים, ושיש למלצר מגוון מקומות מצוינים ולא נצלניים לעבוד בהם.

כן, יש מקומות עבודה גרועים ופורעי חוק, צריך לטפל בהם ולהעלות אצל העובדים את המודעות לזכויותיהם ולדרכי התלונה.

מכאן ועד לקרוא להם מוחלשים, ועוד להשתמש בצורת הפועל הספציפית, רחוקה הדרך.
האמת שהכרתי כמה מלצרים אישית ויותר מזה: ראיתי איך מכינים להם משכורות באחד המשרדים שבו עבדתי.
כתבתי מפורשות שזה נכנס להגדרה שלי למוחלש וכתבתי עוד נימוקים למה אני נותנת.
לא הגיוני בעיניך? בסדר. נישאר חלוקות.

BIZZARC- עשירה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
@אניס @BIZZARC- עשירה אם הייתי יודעת שהטיפ הולך למלצרים-ניחא.
אבל בהרבה מהמסעדות היום המלצרים מדווחים על כל הטיפים שהם קיבלו וזה במקום המשכורת שלהם מהמעסיק. המעסיק רק דואג להשלים לשכר מינימום במקרה וסך הטיפים לא הגיע לרף המינימלי הזה.
יוצא שהטיפ הוא עבור בעל המסעדה ולא עבור המלצר. ולכן אותי אישית זה מעצבן לתת אותו. וזה גם מה ש @malmala מנסה להסביר כמדומני.
אוקי, אני מבינה, אבל בשביל זה יש את חוק הטיפים וזה העסק של בעל המסעדה.
ואגב, אפשר להביא את הכסף במזומן למלצר ולומר לו שזה רק בשבילו.
ולא אמרו פה רק את זה, אמרו פה שזה לא מקובלות חברתית, ושסתם בעלי המסעדות החליטו לעשות את הנורמה הזו,
והיו פה עוד כמה טענות לא קשורות ולא ראויות.
אפשר לומר שזה נורמה הזויה, אפשר לדבר על רצון לשינוי הנורמה הזו, אבל צריך להבין שזה מקובלות חברתית כלל עולמית,
וברגע שהכנסנו לעצמינו את תרבות המסעדות- אוטומטי גם החוק החברתי הזה, שאמנם בלתי כתוב אבל הוא המציאות, נכנס גם.
(ואפשר גם לדון האם זה ראוי בכלל ללכת למסעדה. ובעיניי האמירה שאת הטיפ ניתן לאברכים, שווה לאמירה שאת הכסף של המסעדה תשלם לאברכים.)
אז כן, גובה האחוזים פה הוא נמוך יותר מבארה"ב למשל, אולי כי גובה השרות הוא נמוך יותר, ובאותה יחסיות גם רמת האלגנטיות וההתייחסות של הלקוח היא נמוכה יותר :) אז צריך לתת את האחוזים המקובלים בשוק, ובכנות- אם היחס היה פחות מהנורמה הישראלית, אז אפשר גם להפחית מגובה הטיפ ולהסביר למה, ואם הוא היה ממש מחפיר אז לדעתי אפשר גם לא לתת ולהסביר למה.

בפעם המי יודע כמה, כסף שמעבירים לאברך, או לאחותה שבעלה אברך, לא חייב להיות צדקה.
זה טיפ.
מה זה טיפ בעצם?
אני עוד באמצע להבין את מה שאתם מסים לומר,
אבל מה זה טיפ? זה תוספת תשלום על השירות האישי.
לא כמו שכתבתם שטיפ זה מקובלות. וזה לא קשור להאם בעיניי עדיף להביא את הכסף לאברך.
(הטיפ עצמו נהיה מקובלות, אבל יש סיבה לטיפ, ויש סיבה למה זה הפך להיות נורמה)
אפשר לומר שכמו שנותנים טיפ במסעדות למלצרים ככה צריך לתת טיפ לאברכים רק שאני מנסה להבין מתי בדיוק נותנים את הטיפ הזה. ולא, לא הגיוני לדרוש שכל פעם שעושים קניה יתנו טיפ לאברך. מה הקשר שלו לקניה??
ועוד דבר, אם בעלי אברך ובעלה של השכנה שלי אברך- אז אנחנו ניתן לו והוא ייתן לנו? כאילו מה?
ולדעתי בכלל כל האזכור של האברכים פה הוא זלזול בהם.

ובקשר לאוכלוסיה מוחלשת- אני לא מבינה בזה, ולא אוהבת להגדיר כאלה הגדרות. הטיפ לא קשור לאוכלוסיה מוחלשת.
עריכה: אולי זה כן קשור לאוכלוסיה מוחלשת, לא יודעת. לא זוכרת שזה כתוב בכל החומר שקראתי אתמול בנושא.
אולי אפשר לשכנע בזה כאלה שלא מוכנים להתייחס לנורמה חברתית כאל משהו שמחייב אותם, אמנם אותי זה לא משכנע, אבל אולי יש כאלה שכן.

נערך לאחרונה ב:

אניס

משתמש פעיל
דיברתי פעם עם מלצר, והוא אמר לי שבאמת השכר יפה - בזכות הטיפים...

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
יצא לי לראות חוזה העסקה של מלצרים במסעדה לא זולה. למרות אי החוקיות, החוזה כלל סעיף מפורש שבו צויין כי המלצר לא יקבל שכר מהמעסיק, ושכרו יהיה מן הטיפים בלבד.
יתכן שהטיפים בסעדה גבוהים ומשתלמים, אבל אל תשכחו שיש זמנים מתים, תקופות חלשות, ובנאדם שמגיע למצב שמוכן להשתכר מטיפים בלבד ולחתום על חוזה בלתי חוקי - ודאי שהוא מוחלש ומנוצל.

שארפער

משתמש מקצוען
מצדי היא יכולה להעביר לו טיפים של מליונים. אבל לא לחשוב שזה אמור לחייב את כולנו.
נכון. בדיוק כשם שאת יכולה להעביר למלצרים מליונים, ואל לך לחשוב שזה מחייב מישהו בחובה מוסרית.
(כי חובה מוסרית, אין כאן. ומי שחושב שיש, זו באמת בעיה. הנקודה היחידה כאן היא החובה ההלכתית, שכיוון שהיא קיימת אנו נאלצים לשלם את הטיפ.)

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
נכון. בדיוק כשם שאת יכולה להעביר למלצרים מליונים, ואל לך לחשוב שזה מחייב מישהו בחובה מוסרית.
(כי חובה מוסרית, אין כאן. ומי שחושב שיש, זו באמת בעיה. הנקודה היחידה כאן היא החובה ההלכתית, שכיוון שהיא קיימת אנו נאלצים לשלם את הטיפ.)
זה בדיוק העניין. שכתבתי שזו מקובלות חברתית. לא חובה מוסרית.
ועוד כתבתי שמי שלא רוצה שלא ייתן.

שארפער

משתמש מקצוען
אני עוד באמצע להבין את מה שאתם מסים לומר,
אבל מה זה טיפ? זה תוספת תשלום על השירות האישי.
לא חסרים מצבים שאברך נותן שירות.
לומד עם ילד, מכין לבר מצווה, או עבודה של אשתו, היא אשת אברך, ועל שירות שלה, במסגרת עבודתה, ראוי לתת טיפ, (לא מבחינה הלכתית כמובן.) פי כמה ממלצר.
לא כמו שכתבתם שטיפ זה מקובלות. וזה לא קשור להאם בעיניי עדיף להביא את הכסף לאברך.
(הטיפ עצמו נהיה מקובלות, אבל יש סיבה לטיפ, ויש סיבה למה זה הפך להיות נורמה)
עדיין הטיפ, הוא מקובלות. הוא לא שכר, ולא צדקה. זה בטורקית "בקשיש"...
אפשר לומר שכמו שנותנים טיפ במסעדות למלצרים ככה צריך לתת טיפ לאברכים רק שאני מנסה להבין מתי בדיוק נותנים את הטיפ הזה. ולא, לא הגיוני לדרוש שכל פעם שעושים קניה יתנו טיפ לאברך. מה הקשר שלו לקניה??
הסברתי לפני כמה שורות.
הטיפ הזה. ולא, לא הגיוני לדרוש שכל פעם שעושים קניה יתנו טיפ לאברך. מה הקשר שלו לקניה??
לא דרשתי, אבל אני חייב לומר שגם אז זה יהיה מעשה ראוי להערכה. ובכלל, טיפ, לא דורשים. (זה אמור להיות ככה בכל אופן.)
ועוד דבר, אם בעלי אברך ובעלה של השכנה שלי אברך- אז אנחנו ניתן לו והוא ייתן לנו? כאילו מה?
ומלצר שאוכל במסעדה, מה הוא עושה? :rolleyes:
ולדעתי בכלל כל האזכור של האברכים פה הוא זלזול בהם.
בכלל לא מתחבר לטיעון. אבל זאת התקפה יפה.

נורה אדומה

משתמש פעיל
אולי אכן מדובר באוכלוסיה מוחלשת
עם הרבה דתלש"ים וכו...
מבחינתי זה עוד שיקול למה לא לתת טיפ גבוה
ידוע שבאוכלוסיות כאלה אסור! ממש אסור להרוויח כסף בקלות,

לגבי תרומה לאוכלוסיות מוחלשות
תכף אחפש כמה עמותות לחפצים.

ואלא שחושבים שככה יגידו
"החרדים דווקא בסדר"
אז אני
ממליץ לצאת מהמרדף הזה, תתנהגו רגיל- ותעבדו שהרגיל שלכם יהיה בסדר,
אין צורך בהצגות, אני שונא לראות את ההתחנחנות יתר הזאת
זה לא קידוש ד' זה חוסר בטחון וגאווה במקום הכי מיוחד שאתה נמצא בו.!.

אחד שנותן טיפ קטן ומברר קודם לאן הוא הולך ללכת...

BIZZARC- עשירה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
לא חסרים מצבים שאברך נותן שירות.
לומד עם ילד, מכין לבר מצווה, או עבודה של אשתו, היא אשת אברך, ועל שירות שלה, במסגרת עבודתה, ראוי לתת טיפ, (לא מבחינה הלכתית כמובן.) פי כמה ממלצר.
אוקיי.
לא מבינה מה הקשר אז לאברך?
זה בדיוק הענין של נורמה חברתית למישהו שנותן לך שירות אישי לתת טיפ.
רוצה להרחיב את הנורמה לעוד תחומי שירות? תתחיל. אבל זה לא קשור לאברך.

לא דרשתי, אבל אני חייב לומר שגם אז זה יהיה מעשה ראוי להערכה. ובכלל, טיפ, לא דורשים. (זה אמור להיות ככה בכל אופן.)
להחיל נורמה זה לדרוש מהציבור. והתמיהה פה זה על להחיל נורמה שעל קניה בסופר להביא טיפ לאברך, הוא פשוט לא קשור לקניה.
וברגע שנותנים 10 אחוז מהקניה קוראים לזה צדקה, לא טיפ. כי טיפ הוא על שירות.
(ומכירה אישית כמה שנוהגים ככה או בצורה דומה לזה)
ואפשר גם לתת טיפ לאברך במסגרת יששכר וזבולון ואז זה גם לא צדקה.
ומלצר שאוכל במסעדה, מה הוא עושה? :rolleyes:
מקבל שירות ונותן טיפ למי שנתן לו את השירות.
(ומה שהתרשם מההודעות שמדברות על זה מההודעה הראשונה ועד עכשיו זה לתת לאברך טיפ סתם בגלל שהוא אברך)
ומצרפת שוב את התחומים שנהוג לתת בהם טיפ- ואם זה אברך, מצוין. אפשר גם לפנק בטיפ יותר גבוה.
  • מלצרים במסעדות ובתי קפה שבהם הם מגישים את האוכל לשולחן.
  • ברמנים בפאבים ומועדונים על הכנת ומזיגת המשקה. לרוב גם לבריסטות בבתי קפה ובחנויות נוחות.
  • מתדלקים בשירות מלא בתחנות דלק, על התדלוק בלבד או יותר אם נבדק וטופל מצב השמן, השמשות והמים ברכב.
  • שליחים של מסעדות, זרי פרחים, קניות מהסופרמרקט.
  • צוות העובדים באולמות אירועים - מקובל שבעלי השמחה מתגמלים את צוות העובדים בתשר, ולרוב גם האורחים את המלצרים המסוימים ששירתו אותם.
  • רבנים שמכינים לבר מצווה, עורכים חופה, ברית מילה וכו' נתפסים כבעלי מצווה ולכן נותני השירות אינם דורשים במפורש תשלום, ובעצם מקבלי השירות מעניקים להם תשר.
  • חדרניות בבתי מלון - עם העזיבה מקובל להשאיר תשר לחדרנים/ות.
  • עובדים בשטיפת כלי רכב - לעובדים שרוחצים ידנית ומנגבים את הרכבים.
  • במספרות (ובמכוני יופי), יש שנוהגים לתת טיפ לשוטפות שחופפות ולמעצבי השיער השכירים.
  • פועלי ניקיון ועובדים סיעודיים מטעם חברות כח אדם שאינם מקבלים תשלום ישירות ממקבל השירות.
בכלל לא מתחבר לטיעון. אבל זאת התקפה יפה.
לא התקפתי.

ושוב- כל הענין לומר שלא חייבים ושמה זה לתת לחילונים, ולא רוצה לצטט את ההודעות האלה, כי לדעתי הן לא ראויות להיכתב, זה פשוט לא נכון. זה מחויבות כי זה נורמה חברתית שמקובלת בעולם ונהפך למציאות שגם ההלכה מתייחסת לזה ופוסקת שצריך לתת בגלל זה.
אין קשר בין לתת לאברכים במקום לתת למלצר או לכל נותן שירות אחר שנתן לך שירות אישי.

שארפער

משתמש מקצוען
אוקיי.
לא מבינה מה הקשר אז לאברך?
זה בדיוק הענין של נורמה חברתית למישהו שנותן לך שירות אישי לתת טיפ.
רוצה להרחיב את הנורמה לעוד תחומי שירות? תתחיל. אבל זה לא קשור לאברך.
אגיב רק על זה, כי את ההמשך כבר טחנו מספיק....
הסברתי למעלה את הקשר לאברך, ואני חושב שאין צורך במנת משכל מוגדלת, כדי להבין למה יש אנשים שירצו לצ'פר (טיפ בלע"ז) דווקא אברכים. כמו שבציבור החילוני יש צ'ופרים מיוחדים לחיילים וכד'.
התחברת? נפלא.
לא התחברת? לא נורא.

אם יווצר מצב שהרוב הגדול יתחבר, ותיווצר מזה מקובלות חברתית, שתיצור חובה הלכתית, אז כל הלא מתחברים יאלצו לשלם גם, כמו שכעת כולם חייבים לשלם טיפ למלצר שלא שווה את זה בהרבה מקרים.

אבל כנראה שלא ייווצר מצב כזה, ונשאר איש איש ותחושותיו, וכל דעה היא לגיטימית וכל אחד יעשה כפי ראות עיניו.
ובקשר לזה,
ושוב- כל הענין לומר שלא חייבים ושמה זה לתת לחילונים, ולא רוצה לצטט את ההודעות האלה, כי לדעתי הן לא ראויות להיכתב, זה פשוט לא נכון. זה מחויבות כי זה נורמה חברתית שמקובלת בעולם ונהפך למציאות שגם ההלכה מתייחסת לזה ופוסקת שצריך לתת בגלל זה.
לא זכור לי שכתבתי הודעות כאלו, אבל לדעתי כל דעה היא לגיטימית. גם הדעה הזאת, וגם דבריך.
אין קשר בין לתת לאברכים במקום לתת למלצר או לכל נותן שירות אחר שנתן לך שירות אישי.
תודה על דעתכם הסברתי את דברי למעלה הדק היטב, (שאכן אין קשר ברור, אבל.... וכו'.) וכל אחד ימשיך בדרכו :)

BIZZARC- עשירה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
באמת טחנו את זה פה מספיק.
מסכימה עם ההודעה האחרונה שלך, רק שהיא פשוט שונה מרוב ההודעות פה.
לכל הפחות מאיך שאני הבנתי את ההודעות פה. (כנראה שמנת המשכל שלי נמוכה)
רק על זה-
כמו שבציבור החילוני יש צ'ופרים מיוחדים לחיילים וכד'.
גם בציבור שלנו ב"ה מצ'פרים אברכים. לפחות מאיך שאני חווה את החיים בציבור שלנו :)
ואני מברכת על זה וחושבת שזה נכון ומבורך ולו רק בגלל התורה שהוא לומד או בגלל הנכונות שלו להיות אברך גם אם הוא אברך רק בגלל נורמה חברתית.
אבל זה לא הנושא פה, וגם אתם מסכימים איתי שאין קשר בין זה לטיפ שנותנים לנותני שירות.

וזה-
לא זכור לי שכתבתי הודעות כאלו,
נכון.
רק שאמרתי את זה בהקשר כללי ולא בהתייחסות אישית לדבריכם.
אם יווצר מצב שהרוב הגדול יתחבר, ותיווצר מזה מקובלות חברתית, שתיצור חובה הלכתית, אז כל הלא מתחברים יאלצו לשלם גם, כמו שכעת כולם חייבים לשלם טיפ למלצר שלא שווה את זה בהרבה מקרים.
וזה סתם מעניין, מתוך השיח פה, אני חושבת שהקטע הזה שבציבור הליטאי נותנים סכום גבוה לבחור זה אותו רעיון, לא?
(טיפ שהורי הכלה נתנו לחתן, הפך להיות נורמה, והתקבע על סכום שכרגע כולם מחויבים לתת.)

BIZZARC- עשירה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
דווקא כן.
זה כיוון נהדר, כשאחד כותב שיש עניין אולי לדאוג ולכבד אי מי, לכתוב לו בתגובה שדבריו פוגעים דווקא במי שהוא ביקש לכבד.
נהניתי מהכיוון.
זה הכל.
סורי. לא התכוונתי להתקיף.
בתור אשת אברך, ההשוואה הזו של לתת טיפ לאברך כמו שנותנים טיפ למלצר, הרגישה זלזול והפחתה של האברך.
ולכן כתבתי את התגובה הזו.
סה טו.

שארפער

משתמש מקצוען
(כנראה שמנת המשכל שלי נמוכה)
ח"ו לא זאת הייתה כוונתי.
גם בציבור שלנו ב"ה מצ'פרים אברכים. לפחות מאיך שאני חווה את החיים בציבור שלנו :)
ואני מברכת על זה וחושבת שזה נכון ומבורך ולו רק בגלל התורה שהוא לומד או בגלל הנכונות שלו להיות אברך גם אם הוא אברך רק בגלל נורמה חברתית.
אבל זה לא הנושא פה, וגם אתם מסכימים איתי שאין קשר בין זה לטיפ שנותנים לנותני שירות.
הסברתי את תחושתי למעלה. אין קשר, ויש קשר. מורכב, ולא חייבים להרגיש כמוני.
וזה סתם מעניין, מתוך השיח פה, אני חושבת שהקטע הזה שבציבור הליטאי נותנים סכום גבוה לבחור זה אותו רעיון, לא?
(טיפ שהורי הכלה נתנו לחתן, הפך להיות נורמה, והתקבע על סכום שכרגע כולם מחויבים לתת.)
נכון. אהבתי.
סורי. לא התכוונתי להתקיף.
בתור אשת אברך, ההשוואה הזו של לתת טיפ לאברך כמו שנותנים טיפ למלצר, הרגישה זלזול והפחתה של האברך.
ולכן כתבתי את התגובה הזו.
סה טו.
הכל טוב. :)
זה באמת סובייקטיבי. האחד יראה באי דיבור על זה התעלמות וחוסר אכפתיות, והשני יראה בדיבור על העניין פחיתות כבוד. וכשם שפרצופיהן וכו'.

עובד ה'

משתמש פעיל
כי המעסיק עושה להם מניפולציות על המשכורת (במו עיני ראיתי ולא פעם) וכי בד"כ אלו אנשים צעירים שזקוקים לכסף כמו תלמידי תיכון או סטודנטים ולפעמים גם אנשים מבוגרים. זו ההגדרה שלי למוחלשת.
זה נכון....אבל!!!
וכאן האבל הגדול.....
בגלל שהבוסים החליטו לחסוך את הכסף הזה לכיסם הפרטי...
נוצר מצב שזה כבר נהיה "מקובלות חברתית" ואפ' חובה !!! להביא טיפ...
וכבר נהיה "לא מוסרי" שלא להביא טיפ....

על מה ולמה??????
חושבני שבוס שמעסיק עובדים ע"ד שמשכורתם תהיה מהטיפים...זה לא מוסרי בעליל!!!!

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
כן, גם הבייביסיטר שלך היא מוחלשת, יותר מהמלצרים, אבל היא כנראה לא מצפה לטיפ, כי קודם שבכלל ישלמו לה ובזמן...

הן כל כך מוחלשות, שהן לא רוצות בכלל לעבוד בעבודה המחלישה הזו, גם תמורת שכר יפה מאד מאד פלוס בית נקי ונעים וחטיפים שווים וילדים ישנים. מדברת גם על בנות מבתים דלי אמצעים. וזה לא רק אצלי, זו תופעה שהמוני אמהות מבתים איכותיים ושמורים נתקלות בה - היעדר כמעט מוחלט של בייביסטיריות.
אצל החילונים אפילו ילדים למשפחות אמידות מממנים את עצמם ו/או חלק מלימודיהם. מדברת על לימודים אקדמיים לא תמיד פשוטים וקלים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קל

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת מִמַּעֲמַקִּים קְרָאתִיךָ יְהוָה:ב אֲדֹנָי שִׁמְעָה בְקוֹלִי תִּהְיֶינָה אָזְנֶיךָ קַשֻּׁבוֹת לְקוֹל תַּחֲנוּנָי:ג אִם עֲוֹנוֹת תִּשְׁמָר יָהּ אֲדֹנָי מִי יַעֲמֹד:ד כִּי עִמְּךָ הַסְּלִיחָה לְמַעַן תִּוָּרֵא:ה קִוִּיתִי יְהוָה קִוְּתָה נַפְשִׁי וְלִדְבָרוֹ הוֹחָלְתִּי:ו נַפְשִׁי לַאדֹנָי מִשֹּׁמְרִים לַבֹּקֶר שֹׁמְרִים לַבֹּקֶר:ז יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה כִּי עִם יְהוָה הַחֶסֶד וְהַרְבֵּה עִמּוֹ פְדוּת:ח וְהוּא יִפְדֶּה אֶת יִשְׂרָאֵל מִכֹּל עֲוֹנֹתָיו:
נקרא  35  פעמים

אתגר AI

ממה זה עשוי...? • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה