האם זה הגון ?

ASUS

משתמש צעיר
צלם הבטיח חתונה + 400 תמונות, אז את ה400 תמונות אתה זכאי לדרוש בדיסק, כי עליהם שילמת, אבל על התמונות הנוספות וודאי שזכותו לבקש כסף, אחרי הכל זוהי פרנסתו, מבחינתך זה ממילא צילמת, מבחינתו בגלל ה"מימילא" אתה כבר באולם תנצל אותו ותכריח אותו לצלם גם דברים שלא אמורים להיות חשובים לך, כי זה ממילא ב"חינם" וזה בלאי למצלמה ולפלאשים, מה גם שהיום המחירים בשוק גם ככה מחייבים לגבות את זה... דבר שני יש צלמים שהעיקרון שלהם הוא שהם לא יודעים איפה אתה הולך לפתח הם רוצים שהתמונות יפותחו במעבדה מקצועית כדי שהפהוטו לא יזייף ואז יגידו איזה צלם גרוע...

msphoto

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
בחתונה שלי קיבלנו דיסק ברזולוציה נמוכה ע''מ לבחור תמונות לאלבום, בחרנו 400 והם הודפסו באלבום וקיבלנו את אותם 400 תמונות גם על דיסק באיכות מלאה (כולל העיבודים בפוטושופ)

אני לא רואה שום בעיה בהתנהלות. ה400 שבחרתי התקבלו גם באלבום וגם בדיסק. אלו שסיננתי - בכל מקרה לא מספיק חשובים בעיני.

אצל רבינסקי למשל - הלקוח מקבל את הדיסק באיכות מלאה אבל ללא שום עיבוד ממוחשב. וזה נכתב ע''ג הדיסק מפורשות שאם רוצים להדפיס תמונות כולל פוטושופ וכו' - אפשר רק דרך הצלם.

בסופו של דבר, כל עוד זה מה שנחתם מראש - אין מה להתלונן.

nechama

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י azriel;399118:
כיום, כמעט כל הצלמים, נותנים את כל התמונות באיכות מליאה..

השאלה היא: כשצילמו את המשפחה עם הכלה.. ובין לבין נכנסה השכנה של הכלה ואומרת לך, צלם, אתה יכול לעשות לי טובה? לילד שלי יש עוד שבוע תספורת....... הבאתי אותו כדי שתצלם אותו כמה תמונות.. אפשר?
האם גם זה כלול בדיסק של הכלה???
אני אישית שולח גם את זה לכלה כי אין לי זמן וכוח להתעסק עם עשר תמונות.. אבל זה בעיקרון עולה כסף..

בארוע הבא יצוצו לך עוד כמה כאלה....

mis

משתמש צעיר
נכתב ע"י azriel;399118:
כיום, כמעט כל הצלמים, נותנים את כל התמונות באיכות מליאה..

השאלה היא: כשצילמו את המשפחה עם הכלה.. ובין לבין נכנסה השכנה של הכלה ואומרת לך, צלם, אתה יכול לעשות לי טובה? לילד שלי יש עוד שבוע תספורת....... הבאתי אותו כדי שתצלם אותו כמה תמונות.. אפשר?
האם גם זה כלול בדיסק של הכלה???
אני אישית שולח גם את זה לכלה כי אין לי זמן וכוח להתעסק עם עשר תמונות.. אבל זה בעיקרון עולה כסף..

ברור שלא.
אני אישית בכל אירוע מנצלת את המקום והזמן ומסכמת עם הצלם (שנמצא כמעט בכל שמחות המשפחה..) שאני רוצה תמונות סטודיו וכמובן שזה בתשלום.
משפחה וזה עם הכלה זה עוד נורמאלי אבל חריגות בהחלט צריכות להיות בתשלום.

twiti

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
אני באירוע נותן את כל התמונות מסיבה אחת סיימתי אירוע סיימתי עם הלקוח בשביל עוד 30 תמונות לא שווה את כל הכאבי ראש ומנסיון זה מביא עוד לקוחות וכשאתה מתעקש רובם לא יזמינו אותך לאירוע הבא
בארה"ב יצא לי לצלם כמה פעמים שם זה שונה לגמרי לא רק שהמחירים גבוהים הרבה יותר מכאן גודל 13\18 לא מוכר שם אתה מדפיס את כל התמונות על 10\15 וגם הלקוחות יותר נוחים מכאן כי מכבדים בעלי מקצוע הלוואי כך בארץ

חיוכון

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
סליחה על הקפצת הדיון שקצת נשכח. לא הייתי כאן איזה שבוע ואני רואה שהיתה כאן השתתפות.
אז ככה. יש לי כמה דברים לומר.
א. זה ברור מעל לכל ספק שאם יש חוזה בין הלקוח לצלם, החוזה מחייב ואין כלל דיון. מה שכתוב בחוזה זה מה שקובע. ואם לא כתוב שם כלום בענין הזה, אז זה כאילו שאין חוזה.
למיטב ידיעתי לא מסכמים מראש על ענין זה (דבר לכשעצמו צריך להבין), כך היה אצל קרובי משפחתי שהתחתנו לאחרונה (4 במספר), וגם כשאני התחתנתי (לפני כעשור) בתחילה לא דובר על זה, אלא שחברה של אשתי העירה את תזומת ליבה לענין והיא מצדה החתימה את הצלם שיביא לנו את הנגטיבים. (כשהגיע העת למעשה הצלם שכח מחתימתו ולא רצה להביא ללא תשלום נוסף, או אז אשתי הוציאה אחר כבוד את המסמך החתום ולא היתה לו ברירה). ומכיון שאין 'מנהג מדינה' ברור, הופך הדיון ל'האם זה הגון'. - כך לדעתי.

ב. אין חולק על כך שמותר לבעל מקצוע לדרוש תשלום ככל אשר יחפוץ. מי שרוצה שיקח אותו ומי שלא, לא. באופן אישי אני מאמין שמה ששווה - עולה. ואם חלק מעבודתו ופרנסתו של הצלם זה פיתוח התמונות (כפי שכתבה כאן בעלת סטודיו שזה חלק ניכר מהרווח), בודאי גם על הפיתוח הנוסף מותר לו להרוויח. השאלה היא האם צלם חתונות עובד בפיתוח תמונות. לדעתי, יש עבודה של חנות פוטו ויש צלם. נכון שצלם צריך לפתח תמונות אבל לא זוהי עבודתו ופרנסתו. ואם כך, אם הוא מנצל את הצורך של הלקוח לפתח תמונות בשביל להרוויח עוד כמה פרוטות אין זה הגון. - כמובן.. לדעתי.
כתבה כאן אחת המגיבות שדומה הדבר ללקוח הנכנס למכולת ואומר למוכר, על החלב הרווחת עלי, תן לי את העגבניות בחינם. לטעמי, אין זה דומה. ואבאר כוונתי.
תארו לעצמכם דו שיח הזוי כזה.
המיקום: אצל הקופאי במכולת לאחר סיבוב קניה של שעה וחצי ועריכת חשבון.
המוכר: 1152 ש"ח.
הקונה: אוי, אין לי עט לרשום צ'ק. תוכל אולי להשאיל לי את העט שלך.
המוכר: בשמחה. תוספת של שקל.
הקונה: באמת, אני רק כותב צ'ק.
המוכר: אתה לא רוצה, אתה יכול ללכת הביתה להביא עט, אבל תחזיר את כל המוצרים ותעשה קנייה מחודשת.
הקונה: הגזמת. אתה לא יכול להיות בן אדם ?
המוכר: זו זכותי. העט שלי. ומותר לי להרוויח על השכרת עטים...

נו, מי צודק ? נכון, מותר למוכר לעשות כך אבל זו לא התנהגות. ולמה ? כי הוא לא מתפרנס מהשכרת עטים אלא ממכירת חלב ועגבניות...

אני לא מצפה שבעלי המקצוע יעבדו בחינם או כפי שכתב כאן מישהו שאמר לו לקוח 'מה אתה מרויח עלי'. כן הוא מרויח עליך ואוי ואבוי אם הוא לא היה מרויח עליך... אני רק מצפה שמעבר לעבודה יש גם אנושיות. זה הכל.
תודה.

אגב, אחד הכותבים הזכיר שהמקצוע הזה הוא ל4-7 שנים. אני חושב שזה לא רלוונטי בכלל. באופן אישי אני לא אוהב שבעל מקצוע מתבכיין על מקצועו, לא מרוויחים במקצוע הזה, בקושי שורדים, א"א להתפרנס מזה, וכו'. זה לא נכון וזה לא מכובד. כל מקצוע מכבד את בעליו. מי שבחר לעצמו מקצוע מסויים, שיהנה לעבוד בו. אני לא חושב שמישהו מחברי הפורום וגם ממי שאינו כזה לא מקיים לחומרא את מאמר הכתוב 'בזעת אפך תאכל לחם' וד"ל.

צל99

משתמש פעיל
נכתב ע"י חיוכון;402003:
אגב, אחד הכותבים הזכיר שהמקצוע הזה הוא ל4-7 שנים. אני חושב שזה לא רלוונטי בכלל. באופן אישי אני לא אוהב שבעל מקצוע מתבכיין על מקצועו, לא מרוויחים במקצוע הזה, בקושי שורדים, א"א להתפרנס מזה, וכו'. זה לא נכון וזה לא מכובד. כל מקצוע מכבד את בעליו. מי שבחר לעצמו מקצוע מסויים, שיהנה לעבוד בו. אני לא חושב שמישהו מחברי הפורום וגם ממי שאינו כזה לא מקיים לחומרא את מאמר הכתוב 'בזעת אפך תאכל לחם' וד"ל.

מכיון שהגבת על דברי ולא הבנת אותי הרשה לי להבהיר את דברי.

ראישת כל אני מסכים איתך, אני יחסית לארג' בכל מה שמסביב לצלום הארוע.
גם אן משפחה מבקשת ממנ יקואז של תמונות המשפחה, דבר שלחלוטין לא היה בעיסקה, לרוב אני אתן להם בשמחה (ולעתים כולל הדפסה 20*30 עלי.) כדי לתת תחושה טובה ורצון לעבוד איתי.

מה שכתבתי הוא רק שהרבה פעמים באים לצלם עובד ובעל משפחה שזוהי פרנסתו היחידה, ומתחילים להתמקח איתו מול הצעות של צלמים רווקים בני 22 שיחסית חדשים בשוק.
במקרה הזה אני רק מאיר את הנקודה שאותם צלמים לפעמים נותנים מחירים אטרקטויביים או כל מיני הטבות מופלגות שמאוד עוזרות להם לקיים את העסק עם מחזור רוחים קטן כשמטרתם להתקיים תוך כדי לימודי התואר.
אם תבוא לצלם הראשון ותנסה להשוות את הצעת המחיר, לעתים תחוש במחירים מופקעים וכו'.
אני רק זורק הערה, המחיר של הצלם הזול הרבה פעמים אינו כלכלי ואינו יכול לקיים עסק למשך שנים.
כך שלכל מטבע יש 2 צדדים.

tamiro

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
ויש גם צד שני.....

ישנם לא מעט לקוחות
שמנסים לסגור איתך עסקה קטנה ככל שניתן
ולאחר מכן מבקשים עוד ועוד תוספות מתוך ציפיה שאתה תספוג את זה.

כשאני סוגר עסקה גדולה
אין לי בעיה ללכת לקראת הלקוח
לקוח שמשחק איתי משחקים על המחיר
כשהוא יבוא לבקש תוספות הוא ישלם יותר (הרבה יותר)

אני לא אוהב משחקים

שלמה

משתמש מקצוען
הצלם הוא כמו מראה.
כשרואה מולו אנשים ישרים ונחמדים, הוא יעשה הכול שהם יהיו מרוצים.
כשרואה מולו אנשים תחמנים, שרבים על כל דבר, הוא נערך בהתאם.

חיוכון

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י tamiro;402066:
ישנם לא מעט לקוחות
שמנסים לסגור איתך עסקה קטנה ככל שניתן
ולאחר מכן מבקשים עוד ועוד תוספות מתוך ציפיה שאתה תספוג את זה.

כשאני סוגר עסקה גדולה
אין לי בעיה ללכת לקראת הלקוח
לקוח שמשחק איתי משחקים על המחיר
כשהוא יבוא לבקש תוספות הוא ישלם יותר (הרבה יותר)

אני לא אוהב משחקים

נכתב ע"י שלמה;402127:
הצלם הוא כמו מראה.
כשרואה מולו אנשים ישרים ונחמדים, הוא יעשה הכול שהם יהיו מרוצים.
כשרואה מולו אנשים תחמנים, שרבים על כל דבר, הוא נערך בהתאם.
מסכים איתכם בכל מילה.
עם עיקש תתעקש ועם נבר תתבר...

שלמה

משתמש מקצוען
אני זוכר את ההסכם בחתונה שלי שצולם בעידן הפילים.
"אקבל את הנגטיבים על תמונות מודפסות".
במידה וארצה להחזיר תמונה, אקבל סריטה מקבילה על הנגטיב.

ASUS

משתמש צעיר
חברים תהיו הגיוניים, היום שקמים חפארים והמחירים מחיר ריצפה, הצלמים מחפשים את הגימיקים איך להרוויח את ההפרש בחזרה, יש חפארים מציעים לכם חתונה ב2000 ש"ח ואז בתשלום אתם משלמים לו שעות נוספות כולל הזמן של הקיפול ציוד, הוצאות נסיעה תמונות נוספות, עוזר צלם, מה חשבתם שהוא יבוא בחינם? ועוד ועוד, שורה תחתונה תגיעו ל4000 ש"ח... ועכשיו ברצינות יש אנשים שמגזימים בחוצפתם וזה כן בעיה! שמעתי עכשיו מחבר שלי שסגרו איתו הכנסת ספר תורה, (ואני מדבר על מוסד חשוב) והם ביטלו לו את האירוע, לבסוף גילו לו שהאיש של הרכב שעושה את המוזיקה בתהלוכה הציעה להם לבטל ובתמורה הוא יביא להם ב2500 ש"ח צלם תמונות כולל צלם וידאו ומקרן לאירוע... ועכשיו אני שואל אותכם, זה הוגן? אבל אל דאגה אני וחבר שלי מאמינים בבורא, ועל העוול הזה התשלום לא יאחר לבוא, אני מאמין או שהם יקבלו איזה צלם חאפר עם מצלמה ביתית שלא יצא להם כמעט שום תמונה, והמקרן יתברר שהמנורה שלו שרופה, או לחילופין שבחשבון פתאום הוא יוציא להם סעיפים שבשורה התחתונה הם ישלמו כפול מהמחיר כך או כך אני מקווה ששניהם יקבלו כגמולם משמים. מצד דין מי שפרע

twiti

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
נכתב ע"י ASUS;402193:
אני מאמין או שהם יקבלו איזה צלם חאפר עם מצלמה ביתית שלא יצא להם כמעט שום תמונה, והמקרן יתברר שהמנורה שלו שרופה, או לחילופין שבחשבון פתאום הוא יוציא להם סעיפים שבשורה התחתונה הם ישלמו כפול מהמחיר כך או כך אני מקווה ששניהם יקבלו כגמולם משמים. מצד דין מי שפרע

זכור: כל מה שה' עושה לטובה היא

אושר

משתמש מקצוען
נכתב ע"י ASUS;402193:
אבל אל דאגה אני וחבר שלי מאמינים בבורא, ועל העוול הזה התשלום לא יאחר לבוא, אני מאמין או שהם יקבלו איזה צלם חאפר עם מצלמה ביתית שלא יצא להם כמעט שום תמונה, והמקרן יתברר שהמנורה שלו שרופה, או לחילופין שבחשבון פתאום הוא יוציא להם סעיפים שבשורה התחתונה הם ישלמו כפול מהמחיר כך או כך אני מקווה ששניהם יקבלו כגמולם משמים. מצד דין מי שפרע
אסוס, אני ממש מודאגת בשבילך. האם אתה מכיר את הפסוק "גם ענוש לצדיק לא טוב"? הפירוש שלו הוא, שאם אדם נענש בגללך אז גם אם אתה צדיק - זה לא טוב לך. לא סתם אומרים בכל לילה בקריאת שמע "שלא ייענש שום אדם בסיבתי". האם אתה יודע שדוד המלך - בגלל ששאול ציוה להרוג את עיר הכהנים נוב ובגלל שדואג האדומי הרג אותם ובסוף הם נענשו, ששאול ובניו נהרגו ודואג איבד את חלקו לעולם הבא - נענש גם הוא (דוד) שנהרגו כל יוצאי חלציו פרט לאחד (יואש, בזמן עתליה, ראה בספר מלכים-ב), בשעה שבעצם מה הוא אשם? אבל בגלל שבהשתלשלות העניין היה לו חלק (שדוד ביקש לחם מהכהן בנוב ודואג ראה אותו והלשין לשאול) ובגלל שבעקיפין נענשו בגללו - גם הוא נענש בעונש קשה כל כך! אז מפחיד לחשוב מה עלול לבוא על מי שמבקש שייענשו בגללו!
והאמן לי שלא היה לי שום ריב ומחלוקת עם שום צלם אף פעם בחיי. רק נורא אכפת לי ממך בגלל מה שכתבת.

אולי מעניין אותך גם...