האם העבודה בהייטק משנה את הבנאדם???

מצב
הנושא נעול.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אני חושב שיש חילוק רציני בין אישה שהולכת לעבוד בהייטק לגבר.

והחילוק הוא פשוט, אישה עושה במקרה כזה את מה שחינכו אותה, היא בסך הכל הולכת באותו מסלול שעליו חונכה מילדות, בית ספר > סמינר > חתונה > פרנסה של בית של תורה כמתכנת בכירה ב-GreatStartup.

הגבר הוא מורד.
כשגבר יוצא לעבוד בהייטק הוא בהרגשה (שאכן יש לה מהיכן להגיע), שהוא מרד במוסכמות, הוא מרד בחברה שעליה השתייך, הוא מרד בכל מה שעליו חונך מילדות, וכעת הוא פותח דרך חדשה - דרך של "טומאה" מבחינת החברה שעד עכשיו עליה השתייך.

כך שהאישה שבהייטק בסך הכל ממשיכה את הדרך שחונכה בה, ואילו הגבר שבהייטק זה מי שלא עשה את מה שהחברה חינכה אליו, וכיון שכך גם בעוד דברים אין לו שום מחויבות לחברה שממנה הגיע ומכאן הדרך קצרה ....
עם כל הנכונות של הדברים, יש נקודה נוספת, חשובה לא פחות:
גם אם היציאה הגברית לעבודה תהיה לכתחילה, בדיוק כמו הנשים, עדיין יש הבדל גדול בין גברים לנשים.
גברים הרבה יותר מעזים להטיל ספק במוסכמות.
סיפר אחד הרבנים שמתעסק עם שאלות באמונה במגזר הדת"ל, ש-99% מהשאלות האמוניות מגיעים מגברים...
ובסוף 1:0 לחסידים בנושא הזה הם מצליחים הרבה יותר להשאיר את הגחלת גם אצל ההייטקיסטים. לא כולם אבל הרבה.
הענין הוא פשוט. לחסידים יש קהילה. לליטאים אין כזאת.

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
השאלה היא למה יציאה לעבודה (ודווקא בהייטק) תגרום להם לכך.
אמנם, חוצפה, שבירת מוסכמות, תעוזה, הם מאפיינים חזקים של 'הייטק אמיתי',
אבל אני רואה סביבי המון בנות שסיגלו תכונות אלו בפן המקצועי וזה לא משליך אצלן על התחום הרוחני.
אולי הכוונה בחילוק בין גברים לנשים שעל גברים זה כן יותר ישפיע על עוד תחומים, בגלל האופי השונה?

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
ואולי יהיה נכון שמישהו ירים את הכפפה ויקים חממה לגברים חרדיים בהייטק,
כדוגמת שמורה במבול, כדוגמת 'חרדיות בהייטק' בלינקדאין.
או שיש כאלו דברים כבר?

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
השאלה היא למה יציאה לעבודה (ודווקא בהייטק) תגרום להם לכך.
אמנם, חוצפה, שבירת מוסכמות, תעוזה, הם מאפיינים חזקים של 'הייטק אמיתי',
אבל אני רואה סביבי המון בנות שסיגלו תכונות אלו בפן המקצועי וזה לא משליך אצלן על התחום הרוחני.
אולי הכוונה בחילוק בין גברים לנשים שעל גברים זה כן יותר ישפיע על עוד תחומים, בגלל האופי השונה?
כל יציאה לעבודה שחושפת את האדם למארג שלם של חיים אחרים, של עולם תכנים שונה לחלוטין, עשויה לזעזע את עולמו.
נשים, לרוב, לא יקחו את זה למקום הכי בסיסי באמונה, אבל אצל גברים, זה עשוי יותר לקרות.

Love Yourself

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
עריכה והפקת סרטים
D I G I T A L
יש ספר מעולה של הרב בוצ'קובסקי "תורתו ואומנותו" ממליצה לקרוא לפני.

כאן קבור הכלב.
אם בנ"א נהיה חוטא בעיניו ובעיני עצמו כי הוא יצא לעבוד והילדים לא מתקבלים לחיידר ויש כל מיני חכמים שאומרים הערות גאוניות כמו "פה זה מניין לאברייכים בלבד" זה מתכון בטוח למרירות וכעס כלפי ה"מערכת".
אז לכולם יש הרבה מה להגיד על "המערכת", אבל כשנמצאים בסיטואציה של מרמור תמידי, ולפעמים בצדק זה מתכון לאסון רוחני.
בשילוב עם נסיונות לא פשוטים שיש בתחום הזה, חברה חמה ומחבקת (לפחות כלפי חוץ) בלבול וחוסר שייכות לציבור יכול להביא לתסכול ומרמור וההמשך עוד יותר קשה.
ובסוף 1:0 לחסידים בנושא הזה הם מצליחים הרבה יותר להשאיר את הגחלת גם אצל ההייטקיסטים. לא כולם אבל הרבה.
תחושת השייכות וגאוות היחיד הם אכן חשובים מאוד בנסיון מהסוג הזה

Love Yourself

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
עריכה והפקת סרטים
D I G I T A L
עם כל הנכונות של הדברים, יש נקודה נוספת, חשובה לא פחות:
גם אם היציאה הגברית לעבודה תהיה לכתחילה, בדיוק כמו הנשים, עדיין יש הבדל גדול בין גברים לנשים.
סיפר אחד הרבנים שמתעסק עם שאלות באמונה במגזר הדת"ל, ש-99% מהשאלות האמוניות מגיעים מגברים...
זה לא רק זה, גברים גדלים יותר בחממה מאישה הם חיים בישיבה סגורה
נשים נחשפות יותר לעולם הרחב (לימודי חול ומקצוע) בצורה מבוקרת
לכן אצלן היציאה לעולם הגדול מתונה יותר

גלינג

משתמש סופר מקצוען
בלת"ק
אצל גברים (ליטאים) הסכלות על אדם כזה היא בפוזיה מסויימת שגורמת לו אכן להגיע אליה
בשונה מנשים/חסידים..

מקשיב

משתמש פעיל
מדברים פה רק על מקומות חילוניים
אני חושב שבמקומות עבודה חרדיים יש די הרבה התמודדויות
מבטים שאני מקבל על הסינון שלי (שהתקנתי על חשבוני)
קבוצות וואצאפ סרטים סדרות וכו'
במקום עבודה חרדי- ההשפעה השלילית המתוארת
היא שקופה וברורה, ואז יש בחירה אם להמשיך או להתייעץ עם רב,
אבל במקום חילוני, שלא באים ויורדים על הבן אדם בדוגרי- כמו "חרדים",
הסיכון הוא כפול כי זה בא לאט לאט במשך הזמן,
ואתה שואל את עצמך אם זה משפיע עליך, ואולי לעצום עיניים,
---כמובן שיש גם מקרים שונים.

שפריצרית

משתמש מקצוען
כל יציאה לעבודה שחושפת את האדם למארג שלם של חיים אחרים, של עולם תכנים שונה לחלוטין, עשויה לזעזע את עולמו.
זה לא רק הזעזוע הראשוני.
לעבוד במשך תקופה של חודשים ושנים שעות רבות מידי יום עם אנשים בעלי עולם תוכן וערכים כל כך שונה - לדעתי גורם בהכרח לתזוזה כלשהי.
מישהו כתב פה שבחברות הגדולות אמנם מכבדים מאד חרדים, אבל מכבדים באותה מידה את כל הדתות.
זה מדויק מאד.
'דתות' אין הכוונה דווקא לנצרות לאיסלאם - למרות שגם בזה נתקלים, (מרב פלורליזם בחברה בה עבדתי נתקלתי למשל בסיטואציה של ערבי נוצרי שלכבוד חג המולד הביא כיבוד לכל הצוות, ולי החרדית הביא במיוחד סוכריות בד"צ....)
אלא לכל קבוצה, דעה, רעיון.
מציינים כל ארוע ושבוע שנחגג בקהילייה הבינלאומית, התגים של העובדים לובשים לפתע כרטיסיות הזדהות והמודעות במעלית מזמינות אותך 'לדבר על זה'.
לא התנסיתי במקום עבודה חרדי, ובכל מקום כנראה יש נסיונות שונים.
במקום חרדי עלולים להתמודד עם ניסיונות רבים כמו שתואר כאן, אבל במקום כמו שתיארתי אין בכלל מול מה להתמודד.
אתה פשוט חי את זה, ונח על זרי הדפנה כי כולם הרי מכבדים אותך ואף אחד גם לא ייכנס איתך לויכוחים כי זה אסור בקוד האתי של רב החברות הגדולות.
לדעתי זה משפיע מאד גם על האדם החזק ביותר, ואין הבדל בין גבר לאשה.

s2061

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
לדעתי זה משפיע מאד גם על האדם החזק ביותר, ואין הבדל בין גבר לאשה.
ממש כך.
רק שלאישה יש את הגבר שלה שיכול לעזור לה להתמודד ומאזן אותה.
ולגבר זה יותר מסובך כי הוא אמור להיות עמוד התווך של הרוחניות בבית,
אז אם יש קהילה/רבנים קרובים זה עוזר, אבל אם לא זה מאד קשה.

שרית קובל

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
דיון כל כך מרתק,
למרות שלא חושבת שיש בזה כללים, אוכל לומר מתוך הכרויות עם לא מעט חברות

בהיטק כאשר ישנה קבוצה חרדית לנשים, קל יותר להשמר.
נכון - זאת לא תהיה הרמה הרוחנית של המורה בוולף, או אשתו של הרב....
אבל כן יש אפשרות ליצור קבוצה מאוחדת וחזקה, שעומדת על העקרונות, ומצליחה לשמור על הדרך כפי שהגיעו אליה.

באם זו בתוך חברה שכולה חרדית, ללא ספק יותר קל.
באם זו בחברה שאינה חרדית, קצת יותר קשה, אבל אפשרי. [בעיקר ליותר שקטות שבנינו]

בעיסוקים אחרים
כאשר העבודה היא לא מול מחשב, אלא ביצועית יותר,
כמו חברות השקעות, נדל''ן, פרסום, שיווק, לא קל ....

ואם את בצוות שאינו חרדי ואינו דתי,
צריך עצבים מברזל.

נערך לאחרונה ב:

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
אתה פשוט חי את זה, ונח על זרי הדפנה כי כולם הרי מכבדים אותך ואף אחד גם לא ייכנס איתך לויכוחים כי זה אסור בקוד האתי של רב החברות הגדולות.
וזה, אגב, השמש במשל הרוח והשמש המפורסם.

פדואלה

משתמש סופר מקצוען
מדברים פה הרבה על ההבדלים הין גבר לאישה, חסידים או ליטאים.
תקשיבו טוב.
מניסיון שלי כאישה מול גבר חרדי(מנהלת צוות של נשים חרדיות), מניסיון של אחיי הבוגרים מול מערכת ניהול חילונית(מתכנתים בשני משרדי ממשלה), מניסיון שלי בעבר כעובדת בחברה פשרנית לעומת החינוך שלי(רכזת ח"מ בתוך ממ"ד פשרני, כלל פגישות עם הורים וכו')ועוד סיפורים של קרובים וחברים.

אין קשר בין המקום שגדלת עליו/חינוך אותו קיבלת/החסידות בו נולדת/הרב שגידל את אבא שלך, לניסיון שאתה עלול לעבור.
אדם לא יודע מה מחכה לו,
איך הנפש שלו תמודד מול זה,
כמה זה ישפיע על חייו כשהוא בעבודה, וכמה לאחריה.

ולכן -
לא משנה מי את/ה, מאיפה הגעת/בן כמה את/ה.
התייעץ/י עם דמות גדולה, מבינה, תורנית וערכית שלא מתבלבלת ממוסכמות וכד'.
אישיות שהיית נתלית עליה בזמני מצוקה רוחניים ונפשיים כאחד.
ומרגישה בה חוף מבטחים.

יכולה לספר מניסיון כואב שלי -
היה לי קשה ושורף לעזוב מקום עבודה מצליח, הגעתי שם לפסגות לכל הדעות,
הייתי אישיות אהובה על כולן וכולם...
הבאתי הביתה ימבות של כסף,
הכל היה נראה יותר טוב מטוב.
משובח ממש.

אבל אני - השתניתי,
רק מבפנים, כלום לא בחוץ, ממש כלום.
השקפותיי נטו לדברים שלא חלמתי,
רציתי דברים שלא הורגלתי אליהם,
בתוכי מאסתי בכל מיני דברים,
כל מיני דברים הפכו אצלי לעדיפות שניה.

וכשקלטתי את זה -
היתה לי עבודה עצמית קשה וצורבת,
ורק עם רב צמוד, עם עידוד של בעלי ושל הוריי, עם דם ודמעות שירקתי, הצלחתי ב"ה לצאת מזה מחושלת וחזקה לחיים.

היום אני גם מורה בתיכון ויועצת לימודים, אני בודקת עם כל תלמידה כמה זמן שייקח, מי היא? מה היא? מה היא דורשת מעצמה? ולמה? איזה שאיפות יש לה, והאם היא מודעת לכל ההשלכות של כל בחירה.
הן יכולות גם להתייעץ איתי אחרי הסמינר, ולפעמים אני בוכה על נשמות שהתעופפו להן מהקן החרדי...

מרגישה שליחות לספר לאנשים ונשים חרדים מבטן עם אופקים פתוחים - מהם חיי עבודה, מהו שוק עבודה פרוץ רוחנית, מה עלול לקרות לבנ"א באי שימת לב.

שרית קובל

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
מדברים פה הרבה על ההבדלים הין גבר לאישה, חסידים או ליטאים.
תקשיבו טוב.
מניסיון שלי כאישה מול גבר חרדי(מנהלת צוות של נשים חרדיות), מניסיון של אחיי הבוגרים מול מערכת ניהול חילונית(מתכנתים בשני משרדי ממשלה), מניסיון שלי בעבר כעובדת בחברה פשרנית לעומת החינוך שלי(רכזת ח"מ בתוך ממ"ד פשרני, כלל פגישות עם הורים וכו')ועוד סיפורים של קרובים וחברים.
מעריצה נשים כמוך,
כאחת שמסתובבת בלא מעט חברות, ומכירה מקרוב קרוב קרוב את הנושא,
נשים כמוך גורמות לי להיות גאות על מי שאני ומה שאני.

פדואלה

משתמש סופר מקצוען
מעריצה נשים כמוך,
כאחת שמסתובבת בלא מעט חברות, ומכירה מקרוב קרוב קרוב את הנושא,
נשים כמוך גורמות לי להיות גאות על מי שאני ומה שאני.
תודה.
מה תפקידך כיום?

מצחיק שאומר אתזה,אבל זאת האמת:
זה הכל התורה היקרה שלנו, שלא נותנת לבנ"א מרפה ממצפוני ליבו...
המצפון אכל אותי פשוטו כמשמעו.
לא היה לי יום ולילה.
רעדתי מהיום שאחרי---
כשסיפרתי לבעלי בפעם הראשונה דברים פה ושם, הוא היה מזועזע,
היה לי דרשות ארוכות לומר לו כמה הוא טועה, כמה הדור היום שונה,
כמה הכל רק גדרים וחומרות...
רק כשעוד ועוד אנשים סביבי העירו את תשומת ליבי לכך(כבר אמרתי שחיצונית לא השתניתי בגרוש)
נפל לי האסימון בקול רעש גדול.

לא אשכח את היום האחרון שלי בעבודה.
אחרי שכולן הלכו, ליטפתי את העמדה שלי, מחקתי את המייל של העבודה לצמיתות, השארתי לכל אחת מכתב עם שוקולד, הבעתי את הערכתי בשיר שכתבתי ממוסגר על קיר פינת הקפה, צילמתי את כל היופי וההצלחה הזאת, וקברתי אותו.
אם לא קוברים - כל הזמן מתגעגעים.

imagine

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
ואולי יהיה נכון שמישהו ירים את הכפפה ויקים חממה לגברים חרדיים בהייטק,
כדוגמת שמורה במבול, כדוגמת 'חרדיות בהייטק' בלינקדאין.
או שיש כאלו דברים כבר?
חטפת לי את המילים מהפה...
אלא שבמחשבה שנייה, הבנתי, ששוב זה ייתקל בהבדלים המקודשים בין תפקידי הנשים / גברים כפי שהם נתפסים היום בחברה החרדית.
נשים - כיום מצופה מהם להיות המפרנסות את הבתים בהם הבעלים לומדים תורה - ולכן מתאים, נחוץ, צורך השעה וזכות גדולה לספק להן תמיכה וחממה רוחניים לעמוד בניסיונות הפרנסה שהם נצטוו ונתקללו לעסוק בה.
אבל גברים - ובכן, הם הרי אמורים לשבת וללמוד כל חייהם. ובניית חממה לגברים חרדיים בהייטק - עלולה הרי להתפרש בקלות כמתן "הכשר" ו"לגיטמציה" ליציאת הגבר החרדי לעבודה, ועוד בהייטק.... ולכן בשום אופן אסור שזה יקרה! ומי שיקים כזה דבר, שיתכונן לפשקווילים: "המעודדים יציאה לעבודה וחשיפה לטומאה במסווה של עזרה ליראת שמיים לאברכים מסולאים..."
אז מה שבשטח ממילא הרבה גברים יוצאים לעבודה, ונחשפים לרשת הוירטואלית ולרשת החברתית מלאת הסכנות? אבל מוטב שלא נקים להם "תיבה במבול" שמא יקבלו מאיתנו גושפנקא לאותו מבול ומבולקה...
וזה שהם מכורח המציאות ממילא שם, ורבים וטובים טובעים... מצטערים.
(או שלא כל כך. יותר מצטערים שבכלל יצאת לעבודה, ואם עשית זאת - תאכל אותה, ותאכל את נשמתך...)

החותמת בכאב.

(נכתב בעקבות שיחה עם חברה יקרה, שאחרי 12 שנות נישואים, 12 שנות סדרים כפולים ומשולשים בכולל, בעלה - אברך יקר שבאמת אוהב ללמוד, סיים ש"ס בגיל צעיר וכו'. נאלץ כרגע מאילוצי פרנסה לצאת לעבודה, וכשהיא שומעת ממנו דיבורים ששוקלים הייטק, היא מתחילה לרעוד על הרוחניות של הבית ועל הירידה הרוחנית שעלולה לקרות לו, ואומרת: לא יודעת למה הוא מברך "שלא עשני אישה"... הלוואי והיה אישה, לפחות היו לו את ה"שמורה"!!!)

נערך לאחרונה ב:

שרית קובל

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
כי אחיות שלי שמורות ב..... וב....
נמצאות בתוך מימד רוחני אחר לגמרי, שיעורי השקפה, פרשת שבוע, חברה שמדברת בינה לבין עצמה על עקרונות ושאיפות, ורוחניות, והמחשבה שלהם היא חינוכית מהותית, עסוקות בדברים אחרים מאשר אנחנו בדברים פחות רוחניים ופחות חינוכיים.
כשאני נפגשת איתן באירועים משפחתיים, או בסעודות שבת שמתארחים האחת אצל השניה, ואני מספרת על הא ודה, השיח שלהם שונה.

מה תפקידך כיום?
עדין עובדת בחברה לא חרדית, בעבר הייתי מהמנהלה, ומכירה מקרוב את כל מה שכתבת...
כיום עובדת בתפקיד זוטר יותר, ועבודה עם צוות שלי, ב99 אחוז מול קשר כתוב ולא פגישות.
ולכן פחות מושפעת ב"ה.

המצפון אכל אותי פשוטו כמשמעו.
אמנם לא עובדת כרגע [חל''ת] אבל לא אוהבת לדמוע מול המחשב. . . . . .

שפריצרית

משתמש מקצוען
אבל גברים - ובכן, הם הרי אמורים לשבת וללמוד כל חייהם. ובניית חממה לגברים חרדיים בהייטק - עלולה הרי להתפרש בקלות כמתן "הכשר" ו"לגיטמציה" ליציאת הגבר החרדי לעבודה, ועוד בהייטק.... ולכן בשום אופן אסור שזה יקרה! ומי שיקים כזה דבר, שיתכונן לפשקווילים: "המעודדים יציאה לעבודה וחשיפה לטומאה במסווה של עזרה ליראת שמיים לאברכים מסולאים..."
אז מה שבשטח ממילא הרבה גברים יוצאים לעבודה, ונחשפים לרשת הוירטואלית ולרשת החברתית מלאת הסכנות? אבל מוטב שלא נקים להם "תיבה במבול" שמא יקבלו מאיתנו גושפנקא לאותו מבול ומבולקה...
וזה שהם מכורח המציאות ממילא שם, ורבים וטובים טובעים... מצטערים.
(או שלא כל כך. יותר מצטערים שבכלל יצאת לעבודה, ואם עשית זאת - תאכל אותה, ותאכל את נשמתך...)
כמדומני שכבר יש רשת כוללים שמיועדת לכך, והם אכן מקבלים את היחס הנ"ל.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  4  פעמים

לוח מודעות

למעלה