שיתוף - לביקורת דלים

.כותבת.

משתמש מקצוען
לא. זה לא הגיוני.

לא האמנתי שזה יקרה. לא האמנתי.

סלידה עמוקה מלאה אותי פתאום.

כן, אמרו לי, אבל.. בכל זאת לא האמנתי. לא האמנתי שהיא - הטובה, המרצה, הצדקנית, המתנשאת, לא האמנתי שגם היא תבוא. מתקפדת אל תוך עצמה, פוסעת בצעדים חתוליים ובעיניה פחד ממבט אחד כזה, כמו שלי.
מבט כזה, שמגיע לה.

בכנות מגיע לה, מגיע לה על כל אותן נעיצות עיניים שלה, נעיצות שדקרו בבשר החי, והכאיבו כל כך.

והיא אפילו לא ידעה. כי בעיניים שלה, שהפחד שותת בהן עכשיו, בעיניים האלו יש עכשיו הערצה, לי.

על הפחד שאין לי, על הריק שיש בי.

ושעה שהן היו נעוצות בי, בפעמים האחרות האלו, הן לא ידעו עד כמה הן שורפות, מלבות את אבק השריפה.

ושעה שהן היו נעוצות בי בתוכחה, תוכחתן הייתה אחת: מדוע אינך מוכחת.

ולא ידעה היא עד כמה נוכחת התוכחה. וכמה מוכיחה לי את מה שלא רציתי לחשוב על עצמי.

אפס מאופס.

בגלל המבטים ההם מגיע לה המבט הזה, שהיא רועדת ממנו.

אבל בגלל המבט הנוכחי, המעריץ, אני מסבה את פני,

אל החלון.

וטיפה אחת, תמצית דם ליבי, גלשה עליו פתאום.

לא ידעתי שהדם שלי שקוף.

גם הוא.

חבל שהיא באה. באמת חבל, ועוד יותר חבל שלא אני הגבאית פה.

דווקא לידי.

אוף. לא חשבתי שפה היא תתפלל.

היא מחייכת אלי חיוך רועד, ובחילה עולה בי. עוד רגע תתנדנד פה בצדקנות כמו תמיד, וקו אווירי יחבר בינה לכיסא הכבוד.

טוב די, לא אכפת לי, לא שהיא תפריע לי להתכוון או משהו, אני פה נטו כי אני לא יכולה לא להגיע. לא יכולה לעשות את זה לאמא. עדיין לא. אבל יודעת טוב מאד מי אני, ומה אני, ואיפה, ומה מגיע. לא כמוה.

ובכל זאת.. שלש שעות להתבונן בצביעות הזאת?

ר' שלוימע מתחיל.

"הנני העני ממעש...."

וואו זה היה מהיר.

בבת אחת הכתפיים שלה רועדות והיא מתייפחת אל תוך הסידור, בקול, לידי.

די די די!!!!! את חושבת שאני לא זוכרת מה שהיה?? שאני לא זוכרת שהיית שם לפני שבוע???

שאני לא זוכרת שעמדת שם?? שהיית עם כולנו?? שנהנית??? צבועה, שקרנית, רמאית, חסרת כל...

אממ.

חסרת כל?

"הנני העני ממעש..."

רטט. זרם, דק.

מציצה רגע שוב בעיניה, קוראת שם את הגעש, את הבלבול, את המצוקה, את הכאב, את התהומות.

"הנני העני ממעש..."

גם ר' שלוימע, וגם היא.

וגם אני.

טומנת את ראשי בסידור.

כי תהילתך היא דווקא כשמאריך אתה את אפך לנו.

דלים וריקים.

שלך.

.כותבת.

משתמש מקצוען
אממ... האמת מתביישת מגדולי הסופרים/ות בעם היהודי שפה..
אבל.. יש מצב לביקורת?
כותבת הרבה בסגנון...
ורוצה לדעת מה ואיך לשפר/לתקן/להשביח

+shira

משתמש סופר מקצוען
אחת מאלה אני לא, אבל ננסה לתרום את השנקל שלי:
אהבתי מאד את הכץיבה שלך. יש בה משהו מאוד אישי, מאוד מחבר. השורות הקצרות מעבירות נהדר את הרגש בלי להיגרר לעודף מלל טרחני.
קצת פחות התחברתי אל השורות האלה
וגם אני.

טומנת את ראשי בסידור.

כי תהילתך היא דווקא כשמאריך אתה את אפך לנו.

דלים וריקים.

שלך.
לטעמי הן פשוט ברורות מדי, ישירות מדי, נחרצות מדי. בוודאי בהתחשב בזהות המספרת.
הייתי שמחה אם במקום להצהיר "וגם אני" - היא הייתה שואלת את זה. טיפה מהססת.
ועל שורות המסר כפי שהוא - אני תמיד מעדיפה לוותר. המבינים יבינו.

לא ידעתי שהדם שלי שקוף.

גם הוא.
מקסים!

.כותבת.

משתמש מקצוען
ועל שורות המסר כפי שהוא - אני תמיד מעדיפה לוותר. המבינים יבינו.
זה נכון :) זה גם תלוי לאיזה גיל כותבים ולאיזו מטרה... אני בד"כ כותבת לסגנון אחר של ציבור ועם מטרה מוצהרת להעביר מסר שאסור לו לפספס גם את אלו החלשים יותר בהבנה... אבל פה באמת יכולתי להמשיך לזרום עם הכתיבה הראשונית שהיא מדברת ממקום שלא אומר- קרה אחת שתיים שלש. תודה רבה!

עטרה ד

משתמש מקצוען
קטע יפהפה.
את כותבת נהדר, מביעה את הרגשות בצורה מדוייקת.
אני אוהבת שהרבצת לנו מלא אנטרים. זה קריא יותר. תודה!
וכמה משפטים שאמרתי 'וואו';
על הפחד שאין לי, על הריק שיש בי.
לא ידעתי שהדם שלי שקוף.

גם הוא.

מצטרפת ל@shira+ לגבי המסר, הוא ברור מידי.
ואולי זה הסגנון של הכתיבה, אבל אני פחות אוהבת ששמת לנו מלא סימני קריאה וסימני שאלה...

עטרה ד

משתמש מקצוען
הכי פשוט.
לדוג';
די די די!!!!!
לפני שבוע???
שהיית עם כולנו??
לעניות דעתי, פעם אחת /פעמים זה בסדר לשים רצף של !!! או ????? אבל כשזה הרבה ברצף, אולי מספיק אחד, או פחות?
זה קצת הציק לי.
אבל אולי יותר יעזרו לך במקרה הזה האנשים שטובים בפיסוק. מי שאני יודעת; @ליאורהA @מ. י. פרצמן .

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
אממ... האמת מתביישת מגדולי הסופרים/ות בעם היהודי שפה..
אבל.. יש מצב לביקורת?
כותבת הרבה בסגנון...
ורוצה לדעת מה ואיך לשפר/לתקן/להשביח
לא ביקורת
יכול להיות שאני קצת אוטיסט, ומתקשה להבין מצבים חברתיים מורכבים.
אבל פשוט לא הבנתי את הסיטואציה.
אם זאת שירה, זה נהדר.
רק בפרוזה נראה לי שקצת צבע פה ושם, ואיזה שלט הסבר קטן, יכולים לסייע לקורא מופרע קשב שכמותי.

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
קטע יפהפה! אהבתי ממש.
הוא כתוב בצורה רגישה ואמנותית מאוד. אהבתי את השורות הקצרות שלך, שמבטאות כל כך הרבה ומביאות את עצמת הרגשות החוצה אל הקהל.
לעניות דעתי, פעם אחת /פעמים זה בסדר לשים רצף של !!! או ????? אבל כשזה הרבה ברצף, אולי מספיק אחד, או פחות?
זה קצת הציק לי.
אבל אולי יותר יעזרו לך במקרה הזה האנשים שטובים בפיסוק. מי שאני יודעת; @ליאורהA @מ. י. פרצמן .
מבלי להתייחס לכללים היבשים:
מבחינה אמנותית כדאי לנסות להימנע מהצורך לשבץ יותר מסימן פיסוק אחד. שלושה סימני קריאה, שלושה סימני שאלה, סימן שאלה רצוף בסימן קריאה, כל הצירופים האלו - השתדלו להימנע מהם. הם קיצוניים. הם ארציים, מביעים את הרעיון בצורה לא אמנותית אלא בוטה.
מרגישים צורך להדגיש את דבריכם? נסו למצוא דרך אלגנטית אחרת לבצע את ההדגשה. נסחו אחרת, הוסיפו מילה חסרה, משפט נוסף, מצאו דרך אמנותית שתחליף את הצורך שלכם בשלושה סימני פיסוק רצופים.

(הנ"ל נוגע, אגב, גם לאותיות רצופות. במקום לכתוב בטחחחחח (שזה בסדר בתכתובת חברית), בתכתובת אמנותית אפשר למצוא תחליף אלגנטי שיבטא את הצורך בהדגשת המילה.)

לגבי הקטע הספציפי הזה, באמת צרם לי קצת החלק השני שלו מבחינת הצגת ההדגשה. אבל שימי לב שבחלק הראשון - הבאת את הבעת ההדגשות בצורה מדהימה ואמנותית ביותר! אין לך שם רצף תווים, אלא ניגנת מילים פשוטות וממוקדות במטרה, שמביעות את הרעיון כמות שהוא ומצליחות לפרוט על נפש הקהל בצורה יוצאת דופן.

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
ממש יפה.
השורות הקצרות מעבירות נהדר את הרגש בלי להיגרר לעודף מלל טרחני.
אני אוהבת שהרבצת לנו מלא אנטרים. זה קריא יותר. תודה!
אהבתי את השורות הקצרות שלך, שמבטאות כל כך הרבה ומביאות את עצמת הרגשות החוצה אל הקהל.
מצטרפת. יש פעמים ששורות קצרות מקשות על הקריאה וקוטעות אותה, אבל כאן צורת הכתיבה הזו מתאימה מאוד ועשית את זה מעולה!

תודה על התיוג. :) אין לי מה להוסיף על מה ש @מ. י. פרצמן כתבה.

.כותבת.

משתמש מקצוען
לא ביקורת
יכול להיות שאני קצת אוטיסט, ומתקשה להבין מצבים חברתיים מורכבים.
אבל פשוט לא הבנתי את הסיטואציה.
אם זאת שירה, זה נהדר.
רק בפרוזה נראה לי שקצת צבע פה ושם, ואיזה שלט הסבר קטן, יכולים לסייע לקורא מופרע קשב שכמותי.
להסביר?
בתמצות:
גוף ראשון - חברה א' שמקומה מבחינה רוחנית גרוע, וכשיוצאת לבלות במקום לא טוב רואה את חברה ב' מצטרפת גם.
חברה ב' היא בת טובה, שתמיד מביטה על ההתנהגות של חברה א' במבט מוכיח ובטוחה שזה לא מפריע לחברה א'.
וכעת חברה א' רואה שבבילוי הזה שהגיעו אליו שתיהן, חברה ב' פתאום במקום ש"מעריצה" את חברה א' על אי הפחד וה"גבורה" כביכול במעשים הללו, וחברה א' מצטמררת מה"צביעות".
בתפילת ראש השנה, מפנימה שכולם בני אדם...
עכשיו תקרא שוב :)
וואי וואי הרסתי לעצמי את הקטע :)
ככה זה כשמסבירים..
מחילה שלא הובנתי לגמרי מלכתחילה :(

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
להסביר?
בתמצות:
גוף ראשון - חברה א' שמקומה מבחינה רוחנית גרוע, וכשיוצאת לבלות במקום לא טוב רואה את חברה ב' מצטרפת גם.
חברה ב' היא בת טובה, שתמיד מביטה על ההתנהגות של חברה א' במבט מוכיח ובטוחה שזה לא מפריע לחברה א'.
וכעת חברה א' רואה שבבילוי הזה שהגיעו אליו שתיהן, חברה ב' פתאום במקום ש"מעריצה" את חברה א' על אי הפחד וה"גבורה" כביכול במעשים הללו, וחברה א' מצטמררת מה"צביעות".
בתפילת ראש השנה, מפנימה שכולם בני אדם...
עכשיו תקרא שוב :)
וואי וואי הרסתי לעצמי את הקטע :)
ככה זה כשמסבירים..
מחילה שלא הובנתי לגמרי מלכתחילה :(
אני לא הבנתי בהתחלה שמדובר בשני אירועים נפרדים..

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד הִנֵּה מַה טּוֹב וּמַה נָּעִים שֶׁבֶת אַחִים גַּם יָחַד:ב כַּשֶּׁמֶן הַטּוֹב עַל הָרֹאשׁ יֹרֵד עַל הַזָּקָן זְקַן אַהֲרֹן שֶׁיֹּרֵד עַל פִּי מִדּוֹתָיו:ג כְּטַל חֶרְמוֹן שֶׁיֹּרֵד עַל הַרְרֵי צִיּוֹן כִּי שָׁם צִוָּה יְהוָה אֶת הַבְּרָכָה חַיִּים עַד הָעוֹלָם:
נקרא  19  פעמים

אתגר AI

חיבורים • אתגר 18

לוח מודעות

למעלה