דיון דיון פתוח: האם תם עידן התג?

אברומי & אברומי

בסוף, עימוד טוב קובע
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עימוד ספרים
כמעמד ותיק עם 20+ שנות נסיון, שמכיר היטב שני התוכנות ורוב רובם של הסקריפטים, הייתי מסכם בכללי את הדיון תג-אינדיזיין:
עימוד כולל שני שלבים, 1. עיצוב טקסט (Typesetting), 2. עימוד על הדף (Layout).
בתג יש את הקושי של עיצוב (שתילת קודים, כתיבת סגנונות), ומאידך קל מאוד לעמד לא משנה איזה סוג עימוד. באינדיזיין אפשר לעצב את הטקסטים ולהחל סגנונות בצורה נוחה, אבל העימוד לוקח הרבה יותר זמן מבתג, בין מבחינת יותר התערבות ידנית ובין מבחינת משאבי התוכנה.
הוי אומר על אינדיזיין דרך קצרה וארוכה, ועל תג דרך ארוכה וקצרה.
[בלי להתייחס לפרטים שאין על תג, לדוגמא ניקוד וטעמים בכל פונט, כל סוגי מספור אוטומטי, כותרות אוטומטיים ועוד ועוד].

ואם כבר דנים בסוגיא זו, הייתי רוצה להעלות משהו שצורם לי:
בספרים שעומדו באינדיזיין רואים פעמים צפיפות נוראה בין המילים, כל הטקסט כגוש אחד (יש מלא דוגמאות בפורום), ופשוט קשה להעין להתצמצם ולהתמקד בטקסט. משא"כ בספרים שעימדו בתג יש תמיד יותר רווח ואויר לנשימה, ותענוג ללמוד בהם בעיון.
אני חושב שהסיבה לזה היא כי בברירת מחדל של אינדיזיין מוגדר צפיפות בין המילים (לפי שעיקרו לעימוד ספרי קריאה - Books), והיות שאינדיזיין קל ללימוד עצמי, ישנם מעמדים שמכירים את האינדיזיין ויודעים איך לעמד בו, אבל לא למדו חלק העיצוב, ממילא משאירים את הרווח בברירת מחדל. משא"כ משתמשי תג למדו לכתוב בסגנון כל הגדרה ממש, ולכן משימים לב איך להגדיר טוב רווח בין מילים.
לענ"ד צריך להיות ברור שעימוד הינו 'מקצוע' של הבנה ויכולת לעצב את הטקסט ולסדרם על הדף, כדי שיבטא בצורתו את פנימיותו.

ואגב, זה נעשה באינדיזיין:
גם הגדרה ממש יפה מדוייקת.
וגם עבודה מדהימה ונקיה.
אני מניח שבחרת לעשות את זה באינדיזיין מפאת מיעוט העמודים. זה נכון או שאני צודק? ;)

המעמד

תג, רב-טקסט
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
כמעמד ותיק עם 20+ שנות נסיון, שמכיר היטב שני התוכנות ורוב רובם של הסקריפטים, הייתי מסכם בכללי את הדיון תג-אינדיזיין:
עימוד כולל שני שלבים, 1. עיצוב טקסט (Typesetting), 2. עימוד על הדף (Layout).
בתג יש את הקושי של עיצוב (שתילת קודים, כתיבת סגנונות), ומאידך קל מאוד לעמד לא משנה איזה סוג עימוד. באינדיזיין אפשר לעצב את הטקסטים ולהחל סגנונות בצורה נוחה, אבל העימוד לוקח הרבה יותר זמן מבתג, בין מבחינת יותר התערבות ידנית ובין מבחינת משאבי התוכנה.
הוי אומר על אינדיזיין דרך קצרה וארוכה, ועל תג דרך ארוכה וקצרה.
[בלי להתייחס לפרטים שאין על תג, לדוגמא ניקוד וטעמים בכל פונט, כל סוגי מספור אוטומטי, כותרות אוטומטיים ועוד ועוד].

ואם כבר דנים בסוגיא זו, הייתי רוצה להעלות משהו שצורם לי:
בספרים שעומדו באינדיזיין רואים פעמים צפיפות נוראה בין המילים, כל הטקסט כגוש אחד (יש מלא דוגמאות בפורום), ופשוט קשה להעין להתצמצם ולהתמקד בטקסט. משא"כ בספרים שעימדו בתג יש תמיד יותר רווח ואויר לנשימה, ותענוג ללמוד בהם בעיון.
אני חושב שהסיבה לזה היא כי בברירת מחדל של אינדיזיין מוגדר צפיפות בין המילים (לפי שעיקרו לעימוד ספרי קריאה - Books), והיות שאינדיזיין קל ללימוד עצמי, ישנם מעמדים שמכירים את האינדיזיין ויודעים איך לעמד בו, אבל לא למדו חלק העיצוב, ממילא משאירים את הרווח בברירת מחדל. משא"כ משתמשי תג למדו לכתוב בסגנון כל הגדרה ממש, ולכן משימים לב איך להגדיר טוב רווח בין מילים.
לענ"ד צריך להיות ברור שעימוד הינו 'מקצוע' של הבנה ויכולת לעצב את הטקסט ולסדרם על הדף, כדי שיבטא בצורתו את פנימיותו.

ואגב, זה נעשה באינדיזיין:
עבודה נפלאה באמת, מאד מיוחד!
לא להאמין שעומד באינדיזיין!!!
גם השערים עוצבו יפה מאד עם ניחוח של ה'שטעטל' של פעם
ולמה באמת עימדתם את זה באינדיזיין ולא בתג?

צורת הדף

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית

חיטובים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
@צורת הדף השתמשת בסקריפט רב טקסט של נויפלד? אתה ממליץ?

צח מלול

עימוד מקצועי
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
הכל עם דחיית טקסט?
אני לא הייתי נשאר שפוי... בסקריפט העבודה קלה בכמה סדרי גודל.

צורת הדף

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
הכל עם דחיית טקסט?
אני לא הייתי נשאר שפוי... בסקריפט העבודה קלה בכמה סדרי גודל.
נכון, עם דחיית טקסט. כמובן שהמסגרות מוכנים מראש בדפי אב עם דחיית טקסט.
כל העימוד מתחילתו עד סופו לקח רק 3 שעה, זה בכלל לא מספיק להשתגע...
כמה זמן לדעתך הייתי חוסך בסקריפט?

צח מלול

עימוד מקצועי
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אם ב-3 שעות אז אתה מוכשר מאוד.
תוך חצי שעה בערך עם הסקריפט.

צורת הדף

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
תוך חצי שעה בערך עם הסקריפט.
אני מפקפק.
יש לך חצי שעה מיותר?
אני מעלה את הקבצים כפי שקבלתי אותו, יהיה מאוד מעוניין לשמוע שלקח לך עם הסקריפט פחות משעה מעת פתיחת הקבצים עד עימוד סופי (בלי שערים), כולל דיוק העיצוב של אותיות הציונים.

ואגב, את השולחן ערוך עימדתי פעמיים בשביל הוספות שנוספו אחרי עימוד (כלול בקובץ).

קבצים מצורפים

• טור - בח - דרכי משה - למסע בני היכלא.docx
    KB 48.1 · צפיות: 30
  • סדר שולחן ערוך להנסיעה בני היכלא.docx
    KB 54.2 · צפיות: 55

ILSK

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
הרב @צורת הדף מדהים ביותר
ואין ספק שלקבצים שמתקבלים כך הדרך רק באינדי'
כי לקודד כמות כזה קטן מאוד קשה
ועדיף לעבוד ידנית באינדי'

אבל ספר של מאה עמודים כאלה כבר היה שווה לעשות בתג

היטיב הגדרת להגדיר למעלה החילוק בין תג לאינדי'

צח מלול

עימוד מקצועי
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אני מפקפק.
יש לך חצי שעה מיותר?
אני מעלה את הקבצים כפי שקבלתי אותו, יהיה מאוד מעוניין לשמוע שלקח לך עם הסקריפט פחות משעה מעת פתיחת הקבצים עד עימוד סופי (בלי שערים), כולל דיוק העיצוב של אותיות הציונים.

ואגב, את השולחן ערוך עימדתי פעמיים בשביל הוספות שנוספו אחרי עימוד (כלול בקובץ).
חח לא בבקשה אל תעשה לי את זה...
אני מוריד למחשב ובע"ה לכשיתפנה זמן אעשה זאת.

FE

משתמש צעיר
עימוד ספרים
אני לא מאמין שקראתי את כל הדיון הזה עד כאן! :)

אני מעמד המון שנים באינדיזיין ואין לי מושג והיכרות עם צורת העבודה עם תג, יש לי רק שאלה (מסקרנות):
בתג, לפני תחילת העימוד כשמקבלים קובץ וורד עם או בלי סגנונות אתם עוברים משתנה משתנה, כותרת כותרת, הדגשה, הקטנה וכדו׳ ומוסיפים קוד ידני לפני ואחרי כל מופע?
אני מתאר לעצמי שיש איזה סקריפט או משהו שמחיל את הקודים לפי סגנון קבוע או מאפיינים קבועים שחוזרים על עצמם. מה קורה עם החומר מגיע ללא אחידות?

ועוד שאלה בעקבות הדיון פה, מסקרן אותי כמה זמן היה לוקח בתג למעמד ותיק ומקצועי לעמד טקסט שהגיע ככה לתוצאה שמצו״ב?

קבצים מצורפים

• עימוד תומר דבורה.pdf
    KB 679.4 · צפיות: 45
  • Teshuvah Elyonah_Final Draft_וורד.docx
    KB 180.3 · צפיות: 26
נערך לאחרונה ב:

אברומי & אברומי

בסוף, עימוד טוב קובע
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עימוד ספרים
אני לא מאמין שקראתי את כל הדיון הזה עד כאן! :)

אני מעמד המון שנים באינדיזיין ואין לי מושג והיכרות עם צורת העבודה עם תג, יש לי רק שאלה (מסקרנות):
בתג, לפני תחילת העימוד כשמקבלים קובץ וורד עם או בלי סגנונות אתם עוברים משתנה משתנה, כותרת כותרת, הדגשה, הקטנה וכדו׳ ומוסיפים קוד ידני לפני ואחרי כל מופע?
אני מתאר לעצמי שיש איזה סקריפט או משהו שמחיל את הקודים לפי סגנון קבוע או מאפיינים קבועים שחוזרים על עצמם. מה קורה עם החומר מגיע ללא אחידות?

ועוד שאלה בעקבות הדיון פה, מסקרן אותי כמה זמן היה לוקח בתג למעמד ותיק ומקצועי לעמד טקסט שהגיע ככה לתוצאה שמצו״ב?
אף פעם לא עימדתי ספרים באנגלית
אבל ספר כזה בעברית עימדתי כבר כמה וכמה, ואותם אני מעמד באינדיזיין
כי באמת באינדיזיין לוקח פחות זמן להכין את הסגנונות.
אבל גם אם הייתי עושה את זה בתג, הקידוד של הקובץ וורד לא לוקח יותר זמן מהחלת סגנונות לאינדיזיין
בשניהם צריך לעבוד על הקובץ ולדרוס את כל השינויים. ובשניהם עושים את זה עם כמה מחרוזות החלפה מתקדמות
אז איפה ההבדל? שבתג מוסיפים בהחלפה קודים ובאינדיזיין סגנונות?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  27  פעמים

לוח מודעות

למעלה