קורונה דוח הלמס על הנפטרים ב-2020... מיצג אמיתי?

דורש ומבקש

משתמש מקצוען
@דורש ומבקש חוץ מהנ"ל, ענינית:
לא הבנתי מה הקשר לטבלה שהבאתם, בית הלוויות שמגר מוציא תמיד לוויות של נפטרים מערים אחרות.
וזה בנוסף לחידוד של @שרה מגן שזה בית לוויות יחודי לקורונה.
בקיצור טבלה מקצועית ויפה אבל פשוט לא קשורה :(

למה יש השוואה עם שנה שעברה ????!!!!!!
אם השנה שמגר לוקח גם ממקומות אחרים

ברור מהכתבה שרצו להוכיח שיש עלייה של שלוש מאות נפטרים,
זה מה שכל קורא מן השורה מסיק מהתוכן
וכך מזדעזע
לכן הבאתי את הטבלה

אם מדובר בבית הלויות ייחודי לקורונה ובתי הלוויות אחרים לא מתעסקים עם קורונה
אז נתון העלייה של שלוש מאות נפטרים לא מגלם עלייה בתמותה

נערך לאחרונה ב:

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
יש כאן סתירה בין הדיווח של החברה קדישא לבין הדיווח של הלמ"ס ואיני יודע איך להסביר.
דורש ומבקש מסיק מהסתירה שהח"ק משקרים
אני לא מבין במספרים, אולי @עוקר הרים ידע לענות עוד תשובות.

רסיס לילה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
יש כאן סתירה בין הדיווח של החברה קדישא לבין הדיווח של הלמ"ס ואיני יודע איך להסביר.
דורש ומבקש מסיק מהסתירה שהח"ק משקרים
אני לא מבין במספרים, אולי @עוקר הרים ידע לענות עוד תשובות.
הוא הסביר - שכעת מפונים לשם כל הנפטרים, מה שלא קורה בשנה רגילה וזה מה שיוצר את העומס.

עוקר הרים

משתמש מקצוען
אולי @עוקר הרים ידע לענות עוד תשובות
עודף התמותה ב-2020 זה עובדה, ולא משנה כמה ינסו לשחק עם המספרים.
לגבי המספרים שמפרסמים החברה קדישא אין לי מושג, צריך לברר אצל מישהו מטעמם.

נערך לאחרונה ב:

אני וביתי

משתמש מקצוען

וכך מזדעזע
לכן הבאתי את הטבלה

מיזה ערים מפנים לשמגר היות ואין להם חדר טהרה לנפטרי קורונה? וכמה נפטרים היה בישובים ההם?

אסתי 15

משתמש מקצוען

וכך מזדעזע
לכן הבאתי את הטבלה

שבוע טוב, ותודה על הניתוח המרתק של הנתונים. אודה לכם מאד אם תוכלו להתייחס לשאלה שלי:
הנתון שאמור לזעזע אנשים זה דווקא השקרים והבדותות שמפיצים בריש גלי על מנת להרגיע את האנשים.
לתחושתי, יש הרבה יותר שקרים ובדותות מהצד המרגיע, וגם הרמה של השקרים נמוכה מאד והם קיצוניים עד מפגרים :( אתם נראים לי יוצאי דופן, באים עם נתוני אמת ולא שקרים בוטים... בטח אתם לא תסכימו עם תחושתי זו, אבל יש המון אחרים שכן.
מגיפה משתוללת בחוץ, יש לכם ספק בדבר?
אז תפסתם את ח"ק בחוסר דיוק, וואו. אפשר להמשיך לזלזל בהנחיות? זה מה שרציתם להגיד? מה הענין להרגיע את הציבור? מה מרוויחים מזה?
נניח שמתו 3 אנשים בשנה האחרונה מפחד. 30? 300? נניח. הקורונה הרגה 300 שהלוויה שלהם יצאה משמגר בחודש האחרון בלבד!!! ו 3000 בחודשים האחרונים בלבד!!!
רק הבהרה: לא ידוע לי על נתון של נפטרי פחד ובהלה, אפילו לא אחד.

קומבינה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
רק הבהרה: לא ידוע לי על נתון של נפטרי פחד ובהלה, אפילו לא אחד.
לא נכנסת לעניין הסטטיסטיקות
אבל אין ספק שאחוז מסוים מתוך נפטרי הקורונה,
אם היו חווים את המחלה עם יותר רוגע ויותר תקווה, בלי הידיעה שמדובר במחלה עם אחוזי תמותה גבוהים יחסית.
מה חש אדם בן 80+ שחולה בקורונה? פחד וחרדת מוות!!!
אם היתה לו שפעת הוא הרבה יותר רגוע.
אם הוא נפטר- רשמית היתה לו קורונה. אבל אם הוא לא היה יודע שזה קורונה- הוא היה מרגיש טוב יותר.
הם גם אומרים זאת בעצמם!
גם אשפוז לאדם מבוגר בבדידות- ללא משפחה ואנשים לצידו יכול להרוג אותו. שאלי את הרופאים איך אנשים מידרדרים שם קוגנטיבית תוך יום.
אשה בהריון מתקדם שמתגלית חיובית לקורונה- עלולה לפתח קוצר נשימה רק מהאימה!
זה נספחי הקורונה, זו לא הקורונה עצמה.
אין ספק שהקורונה היא מגיפה. אבל הרגעת החולים/ההיסטריים (שלא צריך לחשוש שיפסיקו להיזהר) היא חלק בלתי מבוטל מרפואתם.

אריסטוקקטוס

משתמש פעיל
נניח שמתו 3 אנשים בשנה האחרונה מפחד. 30? 300? נניח. הקורונה הרגה 300 שהלוויה שלהם יצאה משמגר בחודש האחרון בלבד!!! ו 3000 בחודשים האחרונים בלבד!!!
מדברי הבן יהוידע המצורפים כאן רואים שלפעמים הסכנה מהבעתה והפחד מהמגיפה מסוכנת יותר מהמגיפה עצמה.
בן יהוידע.JPG

כמו"כ אין שום היתר הלכתי להפחיד כדי להציל אחרים, אם מעצם ההפחדות המיותרות יכולים אנשים למות.

אסתי 15

משתמש מקצוען
אין ספק שהקורונה היא מגיפה
נכון!! אבל למרבה התדהמה, יש אנשים שיש להם ספק.... ולכן לא ברורה המטרה של מי שמנסה לגמד את ממדי המגיפה.
אבל הרגעת החולים/ההיסטריים (שלא צריך לחשוש שיפסיקו להיזהר) היא חלק בלתי מבוטל מרפואתם.
סוגריים חשובים מאד!

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
יותר אנשים מתו בגלל זלזול והגמדת (=הקטנת) המגיפה
מאשר אלו שמתו בגלל שפחדו.
ואגב, בעניינים של פיקוח נפש תמיד צריך להביא הוכחות מרופאי זמננו ולא מספרי פוסקים - גדולים ככל שיהיו. (אפילו רפואות הגמ' אינן תקפות בימינו).
ועוד אגב, לדעתי אף אחד לא הגזים בכוונה בשביל להפחיד
לעומת זאת המקטינים מעוותים נתונים בכוונה בשביל לזלזל.

אסתי 15

משתמש מקצוען
גם בשנה שעברה שמגר לקח ממקומות אחרים. מידיעה, זה קרה הרבה.
אבל שוב, זה לא הנושא... גם אם הנתונים של ח"ק לא מדויקים, מה זה משנה? יש למישהו ספק שיש עודף תמותה משמעותי בגלל הקורונה?
או שחייבים להיזהר מאד מאד?

להצליח

משתמש רשום
מדברי הבן יהוידע המצורפים כאן רואים שלפעמים הסכנה מהבעתה והפחד מהמגיפה מסוכנת יותר מהמגיפה עצמה.צפה בקובץ המצורף 815685
כמו"כ אין שום היתר הלכתי להפחיד כדי להציל אחרים, אם מעצם ההפחדות המיותרות יכולים אנשים למות.
אני לא מבין, נראה שזה הספר היחיד בכל ספרי ההלכה שדנים בהיבטים ההלכתיים של מגיפות, היו המון מגיפות במאות שנים האחרונים, ויש ים של שו"ת מכל גדולי עולם בנושא, וכידוע מה שהמשנ"ב כתב על זה, ואני מאמין שגם מהבן איש חי כתב על זה בספריו ההלכתיים,
משל למה הדבר דומה, למי שיביא ציטוט מאחד מהרבנים שמשמעות הדברים מתוך ציטוט זה הוא שכדי להרגיל ילדים להשתמש במחשב, האם אפשר לקבוע מזה הלכה למעשה, האם אפשר לקבוע שזו הדעה של כל הפוסקים?

קומבינה

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
לעומת זאת המקטינים מעוותים נתונים בכוונה בשביל לזלזל.
אין ספק שזה חלק מהנ"ל
אבל ישנם גם אלה עם הנטיה לחרדה. שפשוט זו הדרך שלהם להרגיע את עצמם (לא באתה להצדיק. רק להסביר.
לגבי מה שכתב @להצליח: נכון שאי אפשר לפסוק מזה הלכה לדורנו, אם להפחיד את הציבור או לא
אבל את המסקנה שאפשר למות מהפחד, ושהוא מחמיר את החולי- אי אפשר לשלול.
נראה לי ששמירה על ההנחיות+תפילה+חיזוק באמונה וביטחון+חיזוק הגוף באמצעים שבידינו הוא שילוב הגיוני.

דורש ומבקש

משתמש מקצוען
גם בשנה שעברה שמגר לקח ממקומות אחרים. מידיעה, זה קרה הרבה.
אבל אם בית ההלוויות שמגר הוא ייעודי לקורונה אך טבעי שיהיה שם הרבה יותר משנה שעברה
זה מה @שרה מגן כתבה וגם הסכימה שמדובר בעוול/שקר מצד המפרסמים
אבל שוב, זה לא הנושא... גם אם הנתונים של ח"ק לא מדויקים, מה זה משנה? יש למישהו ספק שיש עודף תמותה משמעותי בגלל הקורונה?
או שחייבים להיזהר מאד מאד?
מאופי תגובותיכם למעלה נראה שטעיתם באשכול
יש אשכולות ייעודיים להפחדות
אשכול זה נפתח לבדיקת עליית נתוני התמותה ביחס לשנים אחרות

אם הנתונים של הח"ק על עלייה בתמותה לא מדוייקים (יותר נכון הטעייה מכוונת), מותר לי להגיב ולהכחיש וזה מתאים בדיוק לאשכול זה.

נערך לאחרונה ב:

אסתי 15

משתמש מקצוען
כנראה שטעיתם באשכול
יש אשכולות ייעודיים להפחדות
אשכול זה נפתח לבדיקת עליית נתוני התמותה ביחס לשנים אחרות

אם הנתונים של הח"ק על עלייה בתמותה לא מדוייקים (יותר נכון הטעייה מכוונת), מותר לי להגיב ולהכחיש וזה מתאים בדיוק לאשכול זה.
לא טעיתי.
נושא האשכול הוא שאלה: האם המיצג של עודף נפטרים הוא אמיתי?
התשובה היא כן!
יש עודף נפטרים בכל הארץ, ובשמגר גם.
כשמישהו נוקב במספר עגול כמו 300 ברור שאין הכוונה למספר מדויק.

דורש ומבקש

משתמש מקצוען
לא טעיתי.
נושא האשכול הוא שאלה: האם המיצג של עודף נפטרים הוא אמיתי?
התשובה היא כן!
יש עודף נפטרים בכל הארץ, ובשמגר גם.
כשמישהו נוקב במספר עגול כמו 300 ברור שאין הכוונה למספר מדויק.
וכדי שאנשים יבינו שהמספר ה"לא מדוייק" 300 נפטרים לא מייצג עלייה בנפטרים בעיר ירושלים
הבאתי טבלה מעודכנת של נתוני התמותה בירושלים שמראה כי העלייה בתמותה בשנת 2019 לפני המגיפה הייתה יותר מאשר ב2020

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
וכדי שאנשים יבינו שהמספר ה"לא מדוייק" 300 נפטרים לא מייצג עלייה בנפטרים בעיר ירושלים
הבאתי טבלה מעודכנת של נתוני התמותה בירושלים שמראה כי העלייה בתמותה בשנת 2019 לפני המגיפה הייתה יותר מאשר ב2020
בסדר עזבו, חבל להתווכח כי אין לנו את הנתונים כרגע בכל מקרה.
מי שרוצה להאמין להם שיאמין ומי שלא רוצה לא חייב.
אני אישית לא חושב שהם שיקרו, כל עוד הם בחזקת יהודי כשר בעיני הם לא שקרנים.
אפשר להשאיר את זה ב"צריך עיון" ולהמשיך הלאה.
יש מספיק נתונים שמראים על העליה שלא צריך את הח"ק.

אני וביתי

משתמש מקצוען
אבל אם בית ההלוויות שמגר הוא ייעודי לקורונה אך טבעי שיהיה שם הרבה יותר משנה שעברה
נתוני הלמס עדיין לא מעודכנים כך שאין שום נתון להביא כנגד דברי הח"ק.
לדעתי אין שינוי ביחס ליבוא נפטרים לשמגר כי זה גם קורונה וגם רגיל אז נפטרי ירושלים מהקורונה גם באים לשם לא יודע על ישוב אחר שגם מגיע נשמח לעדכון.

אני וביתי

משתמש מקצוען
אז אתה טוען שבכל הארץ יש עליה ורק בירושלים לא? שמח לשמוע. הגיוני ? פחות.

עוקר הרים

משתמש מקצוען
יתכן שהח”ק התכוונו לתקופת הקורונה ולא לכל השנה
הנה הנתונים לחודשים אפריל-נובמבר (נתוני דצמבר עוד לא מלאים) למחוז ירושלים,
לא כולל ערבים:

2016 - 1950 נפטרים
2017 - 1984 נפטרים
2018 - 2036 נפטרים
2019 - 2081 נפטרים
ניתן לראות שהעלייה השנתית היא בערך 30-50 נפטרים
2020 - 2325 נפטרים

עם נתוני דצמבר (כשיעודכנו במלואם) הפער צפוי לגדול בעוד כמה עשרות
עדיין לא מתאים לנתוני הח”ק, אבל קרוב יותר.

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טז

א מִכְתָּם לְדָוִד שָׁמְרֵנִי אֵל כִּי חָסִיתִי בָךְ:ב אָמַרְתְּ לַיהוָה אֲדֹנָי אָתָּה טוֹבָתִי בַּל עָלֶיךָ:ג לִקְדוֹשִׁים אֲשֶׁר בָּאָרֶץ הֵמָּה וְאַדִּירֵי כָּל חֶפְצִי בָם:ד יִרְבּוּ עַצְּבוֹתָם אַחֵר מָהָרוּ בַּל אַסִּיךְ נִסְכֵּיהֶם מִדָּם וּבַל אֶשָּׂא אֶת שְׁמוֹתָם עַל שְׂפָתָי:ה יְהוָה מְנָת חֶלְקִי וְכוֹסִי אַתָּה תּוֹמִיךְ גּוֹרָלִי:ו חֲבָלִים נָפְלוּ לִי בַּנְּעִמִים אַף נַחֲלָת שָׁפְרָה עָלָי:ז אֲבָרֵךְ אֶת יְהוָה אֲשֶׁר יְעָצָנִי אַף לֵילוֹת יִסְּרוּנִי כִלְיוֹתָי:ח שִׁוִּיתִי יְהוָה לְנֶגְדִּי תָמִיד כִּי מִימִינִי בַּל אֶמּוֹט:ט לָכֵן שָׂמַח לִבִּי וַיָּגֶל כְּבוֹדִי אַף בְּשָׂרִי יִשְׁכֹּן לָבֶטַח:י כִּי לֹא תַעֲזֹב נַפְשִׁי לִשְׁאוֹל לֹא תִתֵּן חֲסִידְךָ לִרְאוֹת שָׁחַת:יא תּוֹדִיעֵנִי אֹרַח חַיִּים שֹׂבַע שְׂמָחוֹת אֶת פָּנֶיךָ נְעִמוֹת בִּימִינְךָ נֶצַח:
נקרא  17  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה