גניבה לאור יום

שעת סיפור

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
הפקות ואירועים
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י arye770;873106:
לכל יפי הנפש. מעניין אותי איך הייתם מגיבים אילו מישהו לקח לכם את הדומיין של האתר שלכם שבו מוצג תיק העבודות שלכם, וכלללל הלקוחות שלכם + פרסומים שהוצאתם מכילים אותו.

לא ברור למה את קוראת 'יפי נפש'. הפרשיה עצמה מקוממת למרות שכמו שאני משערת גם 'לדעת נט' היה אתר רכילות וכל מיני. ואני לא פתוחה אליו ממילא-לשמחתי הרבה.
התכוונתי שאדם שהולך לפתוח אתר רכילות ברבים כנראה שהוא מכניס עצמו גם בחזקת שודד וכל מיני.
מה שכן, למה הם לא עושים להם צו מניעה מהיר בבית משפט?

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נכתב ע"י נטיעות;873077:
מבחינת גניבת עין יש כאן שאלה מעניינת.

שמא הדבר דומה למי שיפתח חנות בגדים במיקום שבו נסגרה חנות בגדים קודמת. וכי ניתן לטעון במקרה כזה לגניבת עין? מתחמי דומיינים הינן כנכסי נדל"ן לצורך העניין. אין עליהם זכויות יוצרים לכאורה.

זו פשוט פשלה ענקית של לדעת. ועל טעויות משלמים.

דווקא אין כאן שום שאלה.
א. אתר לדעת נט לא נסגר, אלא שכח לחדש את חכירת הדומיין.
ב. נדמה שלא טרחת לנסות להבין את המשמעות של המושג "גניבת עין". הרשה לי נא להאיר את עיניך בעזרתה האדיבה של וויקיפדיה:

גניבת עין היא עוולה נזיקית המתבצעת עת אדם מנסה להבנות מהמוניטין של בעל מוצר או שירות כלשהו באמצעות הטעיית הציבור לחשוב שמקור המוצר או השירות של המתחזה הוא בעל המוניטין. גניבת העין פוגעת בבעל המוניטין אשר השקיע ביצירת המוניטין בכך שהיא נוגסת במכירות שלו ולעתים, כאשר המוצר או השירות המתחזה אינו עומד ברמה של בעל המוניטין, בכך שהיא פוגעת במוניטין שלו.

קשה לי לחשוב על מקרה יותר מובהק של גניבת עין מהמקרה שלפנינו.
ברור שאתר לדעת צבר מוניטין ארוך ואלפי מבקרים פקדו אותו מידי יום.
ברור שחטיפת הדומיין מהווה הטעיה של המבקרים בכך שהם נשלחים לאתר מתחרה.
ברור שהדבר נעשה בחוסר תום לב.
וזה מספיק כדי לקבוע גניבת עין מובהקת לפי הגדרת החוק.
ואגב, עוולת גניבת עין נושאת עימה גם פיצויים ללא הוכחת נזק בשיעור של עד 100,000 ש"ח...
אאוץ'!

מלבד זאת, כפי שציינתי בהודעה הקודמת שלי, יש כאן עוולה נוספת שנקראת "התערבות לא הוגנת"
החוק אוסר למנוע באופן לא הוגן גישה של לקוחות לעסק האחר המתחרה, ע"י אמצעים פיזיים או מילוליים.
גם כאן קשה לחשוב על מקרה יותר מפורש של התערבות לא הוגנת.
כדוגמה טובה אפשר להביא את המקרה של מ.ש מגנטיקס בע"מ נגד דיסקופי ישראל בע"מ.
שתי החברות עוסקות במדיה. לדיסקופי היה אתר אינטרנט – diskof.co.il. בשלב מסוים מגנטיקס רוצה גם היא אתר משלה אך להפתעה היא מגלה שמישהו כבר קנה את השם מגנטיקס. כשהיא הקישה את השם הזה היא הגיעה לאתר של דיסקופי. בית המשפט קבע כי קיימת התערבות לא הוגנת כיוון שדיסקופי גונבת כביכול את הלקוחות שמקלידים מגנטיקס באינטרנט.

כלומר, זכותה של מגנטיקס על הדומיין, ניתן לה למרות שהיא מעולם לא החזיקה בו קודם!

עוד טיעונים משפטיים? בבקשה:
עשיית עושר ולא במשפט
כאשר סימן המסחר רשום או מוכר היטב, לבעל הסימן זכות שבדין לסימן, כך שהתעשרות של אחר הנובעת משימוש בסימן המסחר תהווה עשיית עושר ולא במשפט.

בקיצור, איך שלא מסתכלים על זה יש כאן עוולה שאסורה בחוק. נעשה כאן מעשה לא חוקי, לא מוסרי ולא הוגן.

דינקיס

משתמש פעיל
D I G I T A L
אבל הדבר הכי מוזר, שעדיין לא העלתם את האתר בכתובת דומיין חדשה??
מאתמול ב 3 בלילה עברו כמעט 12 שעות שבהם היה אפשר להעלות את האתר בדומיין חדש:
ladaatnet.co.il
ladaatnet.com
לומשנה מה - אבל תוך כמה שעות גוגל היה אוכל את זה.

בנים

משתמש צעיר
שיע

אני יודע היטב מה זו גניבת עין אע"פ שאיני עו"ד בהשכלתי.

אך שים לב שוב לטיעון שהצגתי.

יותר מזה, שטיבל לא משתמש עם המוניטין של לדעת, אדרבה הוא מצהיר מפורשות שאין לו קשר ללדעת. הוא רק מוכר את הנכס ה"נדלנ"י" של לדעת.

אין לי ספק שיש מה לדון בזה, אך לפסוק בפשטנות שזו גניבת עין, זה קצת מופרז. בפרט שגניבת אתרים לא הומצאה ע"י "שטיבל", זו תעשייה שפועלת כבר הרבה זמן.

A JERBI

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
לי למשל יש סימניות לכל מיני אתרים נחמדים, וגם "לדעת" בתוכם.
אתמול כשפתחתי את "לדעת" חשבתי לתומי שהם החליפו שם, לא העליתי על דעתי שיכול להיות אחרת.

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נכתב ע"י נטיעות;873129:
שיע

אני יודע היטב מה זו גניבת עין אע"פ שאיני עו"ד בהשכלתי.

אך שים לב שוב לטיעון שהצגתי.

יותר מזה, שטיבל לא משתמש עם המוניטין של לדעת, אדרבה הוא מצהיר מפורשות שאין לו קשר ללדעת. הוא רק מוכר את הנכס ה"נדלנ"י" של לדעת.

אין לי ספק שיש מה לדון בזה, אך לפסוק בפשטנות שזו גניבת עין, זה קצת מופרז. בפרט שגניבת אתרים לא הומצאה ע"י "שטיבל", זו תעשייה שפועלת כבר הרבה זמן.

כתבתי 3 עילות משפטיות שונות שכל אחת מספיקה בפני עצמה, אבל נראה שאתה לא נותן לעובדות לבלבל אותך.

אבל אני אזרום איתך:

מה הדבר החשוב ביותר לאתר חדשות? נכון - תנועת גולשים.
האם כתוצאה מחטיפת הדומיין, גדלה תנועת הגולשים אל האתר שטיבל?
התשובה היא כן. שטיבל קיבל היום אלפי כניסות של גולשים שמחפשים חדשות, כתוצאה ישירה מהחטיפה.
אז שטיבל נהנה מהמוניטין של לדעת או לא?

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
נכתב ע"י שעת סיפור;873110:
לא ברור למה את קוראת 'יפי נפש'. הפרשיה עצמה מקוממת למרות שכמו שאני משערת גם 'לדעת נט' היה אתר רכילות וכל מיני. ואני לא פתוחה אליו ממילא-לשמחתי הרבה.
התכוונתי שאדם שהולך לפתוח אתר רכילות ברבים כנראה שהוא מכניס עצמו גם בחזקת שודד וכל מיני.
מה שכן, למה הם לא עושים להם צו מניעה מהיר בבית משפט?

מה את סחה! לא מכירה את האתר, אבל מעלה השערות ומהן מפליגה למחוזות רחוקים מאד.

בנים

משתמש צעיר
נכתב ע"י Shia;873142:
כתבתי 3 עילות משפטיות שונות שכל אחת מספיקה בפני עצמה, אבל נראה שאתה לא נותן לעובדות לבלבל אותך.

אבל אני אזרום איתך:

מה הדבר החשוב ביותר לאתר חדשות? נכון - תנועת גולשים.
האם כתוצאה מחטיפת הדומיין, גדלה תנועת הגולשים אל האתר שטיבל?
התשובה היא כן. שטיבל קיבל היום אלפי כניסות של גולשים שמחפשים חדשות, כתוצאה ישירה מהחטיפה.
אז שטיבל נהנה מהמוניטין של לדעת או לא?

התרברבות כשלעצמה אינה טיעון.

ולעצם הדברים, שוב, תנועת גולשים הנובעת ממיקום פיזי או כענייננו ממיקום וירטואלי, אין זה פשוט להגדיר כמוניטין. ולו בשל העובדה הפשוטה שהמרחב הוירטואלי המתכנס תחת שם הדומיין אינו בבעלותה של לדעת אלא בשכירות מאת גו-דדי.

אם שטיבל היו מעצבים לוגו דומה ללוגו של לדעת, ומשתמשים בשמו של האתר, היתה זו עילה לגניבת עין. מה שאין כן בענייננו.

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
אלו לא הפורומים של לדעת.

ישראל44

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עימוד ספרים
הם כן, הרגע נכנסתי

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
גם אני נכנסתי, ואלו פורומים הקרויים 'חרדים אונליין'. העיצוב והתכנים לחלוטין אינם קשורים ללדעת, וגם שמות הניקים זרים לי לחלוטין.

בנים

משתמש צעיר
אגב

גם "התערבות בלתי הוגנת" ניתן לומר שאין כאן, משום שאחד מיסודות העוולה צריכים להיות שהפעולה נעשית באופן "בלתי הוגן", וכאן הפעילות נעשית בדרך שהיא לכאורה כשרה חוקית ומטרתה הפקת רווח.

נפוליאון

משתמש רשום
אם לא מחדשים דומיין, זה 60 ימים עד שאפשר לתפוס את זה ע"י מישהו אחר + עוד 30 יום
לפי דעתי בתביעה של הדומיין יהיו דיונים אצל רשם הדומיינים שבסופם הם יקבלו את הדומיין חזרה

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
נכתב ע"י נטיעות;873195:
אגב

גם "התערבות בלתי הוגנת" ניתן לומר שאין כאן, משום שאחד מיסודות העוולה צריכים להיות שהפעולה נעשית באופן "בלתי הוגן", וכאן הפעילות נעשית בדרך שהיא לכאורה כשרה חוקית ומטרתה הפקת רווח.

ת"א 1627/01 מ.ש. מגנטיקס בע"מ נ' דיסקופי (ישראל) בע"מ ואח'
תקרא. תבין.

בנים

משתמש צעיר
קראתי גם קראתי.

אני מתכבד להפנות אותך לקטע שדן בבלתי הוגנות: "אחת הדרכים לזהות העדר הגינות הינה התחקות אחר המניע למעשי הנתבע. מקום שהמעשה או המחדל לא נצרכו לנתבע לשם הגנה על אינטרס או צורך לגיטימי שלו, ותכליתו מניעת או הכבדה על דרכי הגישה לעסקו של התובע, אין ספק שבפנינו חוסר הגינות"

כאן יוכל אתר שטיבל לטעון שהמניע שלו הוא הוגן לחלוטין מבחינה חוקית ומטרתו הפקת רווח ממכירת הדומיין, שיתכן וזו דרך לגיטימית לחלוטין.

כמו"כ הקשת שני המקרים האחד למשנהו אינה ברורה כל כך מכמה סיבות.

גרף הול

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
גולשי האתר החרדי 'לדעת' הופתעו הבוקר לגלות כי האתר לדעת לא קיים יותר ברשת וכי כתובת הדומיין שלו מפנה לאתר אחר בשם שטיבל.

מבדיקת שאריות ברשת עולה כי לפני מספר חודשים עם שדרוג האתר לדעת הוחלפה חברת השרתים שמסתבר שאינה מספקת גם שירות חידוש הדומיין מה שגרם לרוכשים לנצל את ההזדמנות ולרכוש אותו ולהציע אותו למכירה.

עורך אתר שטיבל אבי שמחון מסר בתגובה "דומיין האתר לדעת נרכש במכרז חוקי על ידי עו"ד אהרון פוגל אשר הפנה אותו לאתר שטיבל". גורם באתר 'לדעת' אמר ל'שאריות ברשת' כי הם פועלים במישור המשפטי ובמקביל בשעות הקרובות יעלה האתר בדומיין חדש.

עו"ד גיל סלוביק, שייצג חברות בינ"ל בישראל בהליכים של גניבת שם מתחם אומר "איני מכיר את עובדות המקרה ולכן לא יכול להתייחס אליו באופן פרטני. באופן כללי, התופעה של השתלטות על דומיינים היא מוכרת בכל העולם, ובדרך כלל נעשה הדבר כדי למכור את הדומיין לבעל המותג במחיר מפולפל. באנגלית נקראת התופעה CYBERSQUATTING, והיא היתה נפוצה במיוחד בתחילת דרכו של האינטרנט, כאשר בעלי מותגים לא שמו לב שסימני המסחר שלהם נרשמים מתחת לאפם על שם גורמים אחרים, שניסו לסוחטם. הדרך להילחם בתופעה היא באמצעות מערך דיני הקניין הרוחני: הפרת סימן מסחר, גניבת עין, עשיית עושר ולא במשפט והכבדת גישה לעסק. למנגנוני הרישום של דומיינים יש כיום גם מערך משפטי של ערעורים שנועד למקרים כאלה, ועשוי להיות יעיל יותר מפנייה לבתי משפט."

מיימון ב

משתמש פעיל
מה יהיה עם הגליונות לשבת , ראיתי שאתר בשטיבל כבר השתלט על חלק מהחומר

avraham1

משתמש צעיר
D I G I T A L
אם עוד לא שמעתם על מעשה הנבלה שנעשה, מהרו לקרא וחזרו לכאן (לחצו כאן לקריאה).

מי לא שמע על אתר "לדעת"?

אתר החדשות הראשון שפעל ברשת האינטרנט, והיווה למעשה את החלוץ הראשון בתחום זה.

אתר "לדעת" פועל כבר למעלה מ-10 שנים – זמן סביר בהחלט לרכוש מוניטין ושם עולמי בכל מה שקשור לחדשות עבור המגזר החרדי.

כידוע לבעלי אתרים, כדי להפעיל אתר בכתובת מותאמת אישית, כמו זו שלנו (yahadoot.com) יש לבצע "רישום" המתחדש בכל שנה.

קרה המקרה, ומסיבה לא ברורה נשכח מבעלי אתר "לדעת" לחדש את הרישום של כתובת האתר בזמן ובכך להמשיך את תוקפו.

אלמוני, שכנראה "ישב" על הכתובת וציפה לרגע שטעות זו תתרחש, מיהר לרשום את המתחם על שמו, ואף הציע למכרו באתר "שטיבל" לכל המרבה במחיר.

בנוסף, כל מי שהקיש את כתובת האתר של "לדעת", הגיע בניתוב 301 אל הכתובת של אתר "שטיבל".

אנו לא תמימים וברור לנו שזה רק עניין של זמן עד שמצב זה יתוקן. במקרה זה, מהידע שצברנו בנושא, ברור שהבעלות על המתחם, גם אם ארעה טעות, שייכת לחלוטין לבעלי אתר "לדעת". השם "לדעת" הוא פרי מוניטין רב שנים שנקנה בעמל וביזע רב – לא יעלה על הדעת שיבוא "חוטף", ירצח וגם יירש…

מסקנות:

א. לא לשכוח לחדש רישום של מתחם… כדאי לרשום מראש לשנים רבות קדימה.

ב. לא עושים עסקים עם אנשים-לא-ישרים. פרנסה היא משמיים, לא צריך לעזור לבורא עולם.

ג. סוף מעשה במחשבה תחילה. כל אחד יעשה את ההקשר לפי הבנתו.

באופן זמני, גלשו אל "לדעת" באמצעות כתובת זו: http://www.ladaat.info

מקורות: אתר יהדות- לוחינם

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  1  פעמים

לוח מודעות

למעלה