עזרה בשם האיזון - יש לכם סיפור על מלמד טוב במיוחד? שתפו!

• פותח הנושא 550
  • פורסם בתאריך

אורחת לרגע

משתמש מקצוען
ניגשתי לרבה של הבן שלי כשהיה בכתה ב'
הרבה חסיד ויז'ניץ, מדבר איתי כשהוא ספק פרופיל אלי, ספק גב, ומדבר לכיוון הקיר
אמרתי לו שהילד שיושב ליד הבן שלי, מאיים כל הזמן על הבן שלי, עד שלילד יש סיוטים בלילה. ונתתי דוגמאות (איומים כגון, אבא שלי חייל (להד"מ) והוא יבוא מחר עם רובה ויהרוג אותך)
והרבה בפנים לקיר, אבל בחום, בהתלהבות מכל הלוב אומר לי על הילד שלי: ער איז אזוי ווילער (הוא כ"כ טוב) וסליחה על השגיאות
אזוי נשמה'לה (כזאת נשמה)
אבל למה הוא צריך לסבול ? למה לא פניתם עד היום ?
באותו יום הוא הקפיד להפריד בינהם כל הזמן, גם בהפסקות נתן הוראה לרבה התורן להקפיד על מרחק בין הילד המאיים לילד שלי ובמקביל קרא לילד שלי ואמר לו: אם משהו מפריע לך, מיד תבוא לספר.

הרבי של השנה , עובד עם הילדים בדרך החיוב במקביל ללימודי הגמרא שהתחילו השנה, ויש צורך להכיר את המטבעות של פעם.
הרבי מתגמל את הילדים ב"פרוטות"
כשלילד יש 8 פרוטות הוא ממיר אותה למטבע הבאה (לא זוכרת בדיוק את הדירוג והשווי)
כל ילד שמגיע לדינר, מקבל כרטיס ספר טעון ב-10 שקלים...
הרבה של אחה"צ בוחר כל שבוע את מצטיין השבוע והילד מקבל חבילת שוקולד.

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
הבן שלי עדיין לא בן שלוש, אך אני יכולה למלא פה המון הודעות על מסירות של מלמדים - חוויות שבעלי משתף אותי מחדר המורים ומכתתו הוא. בלי להתפאר. ממש מעשים שבכל יום. והרבה פעמים ההורים אפילו אינם מודעים למסירות, לדברים שנעשו מאחורי הקלעים בפשטות ובטבעיות, כי כך, להשקפת המלמד, צריך להיות.

סתם דוגמה קטנה: המנהל נכנס לכיתה לבחון את התלמידים, וניצל את ההזדמנות החגיגית כדי לגעור נמרצות באחד מהם, שיום קודם הכה ילד אחר. הגערה הגיעה לו, אבל העיתוי, שניה לפני שהוא נבחן, פחות. בעלי, בלי להתבלבל, הורה לתלמיד לצאת מן הכיתה ולהביא כוס שתיה למנהל ולרבה ולחש לו להתעכב בחוץ כמה דקות, לשתות בעצמו ולשטוף פנים. לא כדי לנצל אותו ולהופכו למלצר, אלא כדי שהמנהל יעבור לבחון את הילד הבא, והילד הזה יבחן רק לאחר שיתעשת מן הגערות וההשפלה, שאם לא כן רבים הסיכויים שלא יצליח במבחן.

עוד סיפור - תלמידים בחיידר הציקו לאישה נמוכת קומה שקומתה אף נמוכה מקומתם. בעלי כינס את הכיתה שלו (היו תלמידים מכתות נוספות שהשתתפו במעשה) ובמקום להרביץ בהם מוסר אמר להם בצער שהם יפתחו עכשיו ספרי תהילים ויבקשו סליחה מה', כי כשהם פגעו באישה הם בעצם פגעו במי שברא אותה ואמרו לו שברא משהו שלא כהוגן. הוא ממש בכה באמירת התהילים, והתלמידים בכו עמו.

מרחבית

משתמש מקצוען
@550 יוזמה ברוכה וחשובה!
כשכותבים או מדברים רק על הדברים הטעונים תיקון דחוף ועל אנשים שלא ראויים לתפקידם, נוצרת תדמית מעוותת, כאילו כולם כך.
המוח שלנו עושה מהר מאוד הכללות לא נכונות, לפי החומר שמגיע אליו. כך קורה שיש לנו תפיסה מעוותת על המציאות הכללית.
האיזון מאוד מאוד חשוב! (במקביל לטיפול בלתי מתפשר במה שטעון טיפול).

נני5

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
לבן שלי [בן 12] - היה מבצע תפילה, שהיו צריכים לבוא מוקדם לתפילה.
הוא השכים כל יום לקום מוקדם מאוד, העיקר לא לאחר לתפילה. גם אחרי חתונה וכדו'.
כשהסתיים המבצע הם קיבלו כפרס - יום הפעלה בחיידר.
הוא חזר מאוכזב מאוד שכמעט כל המתקנים שהביאו התאימו לילדי כיתות הגן, ולא לילדים הגדולים שהשכימו לקום.
האכזבה שלו היתה כ"כ גדולה, שהוא נשבר ממש, ולא רצה ללכת בשום אופן לחברת תפילה שבחיידר.
ניסינו כל מה שיכולנו, ושום דבר לא עזר. הילד מתעקש ופשוט לא קם בבוקר. וגם כשקם הוא מתלבש לאאאאט לאאאט, העיקר לא להגיע בזמן. כך במשך כחודשיים לפחות!
אחד המלמדים שמע מבעלי מה קרה והחליט לדבר עם הילד.
הוא החמיא לו כל כך, כמה הוא מתפלל יפה, וכמה הוא נהנה להתפלל - וכולם מסביבו נדבקים בהתלהבות שלו בתפילה. וממש דירבן אותו לבוא שוב, כי הוא ממש חסר.
והנה, הילד חזר לקום מוקדם והולך לתפילה שוב, כאילו יש להם שוב מבצע.

סתם אחת

משתמש מקצוען
בעלי מלמד בבי"ס מסוים, לא בבני ברק. הוא ב"ה אחד המורים הכי אהובים ומוערכים. הוא מקבל מהורים(!) טלפונים שמספרים עד כמה הבן שלהם אוהב ללמוד בזכותו.
תלמידים בתחילת שנה ממש בכו בדמעות על כך שהוא לא המחנך שלהם....
וזה לא שהוא לא מעניש אותם. הוא יודע להעניש תלמיד כשצריך (לא מכות חלילה), אבל התלמידים מרגישים שזה מאהבה.
הוא משקיע בהם המון, אני שומעת ממנו אינסוף פעמים את המשפט "הם ממש כמו הילדים שלי"...
והתלמידים מצידם מתיחסים אליו כמו אבא, מסוגלים לרוץ אליו בבוקר, ולחבק אותו.. (והוא מיד מתנער מהם כמובן :))

איך אמר לי המנהל שלו? "אנחנו צריכים כמה עותקים ממנו"..

אז ב"ה, יש עדיין מורים טובים במיוחד :)

ששונית

משתמש מקצוען
לבן שלי היה מלמד מדהים עם ראש מאוד פתוח ולמרות גילו המבוגר (או אולי בגללו) הוא שפע רעיונות מקוריים להאהיב את המצוות ולימוד התורה על הילדים.
היה לו רמקול אלחוטי בכיתה ומתחילת השנה כל ילד שענה תשובה ענה אותה רק ברמקול.
בתחילת השנה הילדים הביישנים נרתעו, אבל מהר מאוד הם גם התחילו ליהנות מזה והביטחון העצמי שלהם התחזק מאוד.
ילד שהצטיין בהתנהגות טובה קיבל ביום שישי בקבוק שתיה "שווה" שוופס בטעמים שונים, ובמקום התוית הוא הצמיד תוית ממש זהה, ברכיבים הוא פרט במה הצטיין הילד (לכל ילד היה רכיבים אחרים!!) ובלוגו הוא כתב את שם הילד עם שבחים ותארים.
אין אפשרות לתאר מה זה עשה לילד.
באותה השבת גם היו אצלנו אורחים וכל אחד עיין בתוית והחמיא והתפעל וכל הסעודה ביקשו לשתות מה"שתיה של יוסי"
בעצם זה רעיון כל כך פשוט אבל מלא כל כך הרבה לב ומחשבה.

כיף של חויה

משתמש מקצוען
הפקות ואירועים
היה לבן שלי ( כיתה א') בדיקת ראיה.
והוא מאד כאב שיש יום הולדת לחבר הכי טוב שלו והוא מפסיד.
התקשרתי לרב לספר לו והוא חיכה עד שיחזור מהבדיקה.
הבן שלי מספר שהוא עמד מאחורי הדלת
ושמע שהרב אומר: "עוד מעט הוא יחזור ונתחיל את יום ההולדת."
זה מאד חימם את הלב שלו שמחשיבים אותו ולרב אכפת ממנו.
ואני חושבת שאנחנו כהורים צריכים לפרגן לרבנים במקום להעביר עליהם ביקורת.
הם משקיעים את נשמתם בילדים שלנו צריך להוקיר להם .
לשלוח מידי פעם שוקולד, מתנה קטנה פתק טוב
גם הם צריכים עידוד.
ואני לא פוסלת סיפורים קשים על התעוללות של רבסים לילדים...

Sofer

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אתמול במקרה דיברתי עם המלמד של בני מחמדי, שבעיני הוא אדם מדהים, תוך כדי השיחה יצא 'שריכלנו' על מלמדים אחרים שמפלקקים חדשות לבקרים וידם קלה על ההדק...
ואז הוא אמר לי- שב'גור' יש תקנה חדשה בה לרבה אסור להרים יד על תלמיד לפני שהוא מתייעץ עם רבה נוסף, ובנוסף זה לא נעשה לעיני כל הכיתה!!!

שאפו לגור!!!

(אמא ליטאית)
זה לא תקנה חדשה, אלא מעל 10 שנים.
וזה הולך כך, מלמד שמרגיש חובה להרביץ, חייב לנסות עונשים אחרים, ואחכ" להמתין זמן מה שיעבור זמן, ולאחר מכן להתייעץ עם מלמד נוסף, ואם עדיין מרגיש שיש להעניש אותו יש לעשות זאת ביחידות ושלא בפני הכתה.
המציאות הוכיחה שאחרי כל הביוקרטיה כבר אין חשק להפליק.

א.ש. אמיתי

משתמש מקצוען
לאחי היה מלמד שעשה להם מבצע, בסוף העניין הנלמד הילד שהמחברת שלו תיהיה הכי מושלמת, יקבל פרס ומחברת תילקח על ידי המלמד ותוחזר לו בבר המצווה (האירוע היה בכיתה ג'),
האירוע חזר על עצמו כמה פעמים במהלך השנה כשבכל פעם זכה תלמיד אחר בפרס,
כשאחד מן הזוכים היה אחי.

בהגיעו למצוות הוא למד בת''ת אחר אך הוא פגש במקרה את אותו המלמד ונתן לו הזמנה לבר מצווה,
להפתעתו הרבה המלמד הגיע לבר המצווה עם המחברת (אחי כבר שכח לגמרי מכל העניין), עד היום אחי שומר את המחברת הזו ומספר לכל מי שרוצה לשמוע על המלמד הבלתי נשכח...

אלפי תודות

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אני אולי נגועה, אבל חושבת שאבא שלי רב'ה מיוחד.

אם תלמיד לא מגיע לכיתה, הוא מתקשר להתעניין בשלומו ומפטפט איתו כאילו הם חברים.
מידי פעם הוא עורך מבצעים מיוחדים בכיתה, והפרס השווה - ארבע תלמידים זוכים בנסיעה משותפת איתו, ברכבו הפרטי, מחוץ לעיר. כל פעם עיר אחרת ואטרקציה אחרת.
בנסיעה אבא שלי מדליק שירים, מפטפט וצוחק איתם, מצלם אותם ונותן לתלמידים הרגשה הכי חברית בעולם.

במשך השנה הוא מצלם את התלמידים בכל מיני הזדמנויות מיוחדות, כמו טיולים, פעילויות וכו', ובסוף השנה עורך מהכל מצגת ומקרין לתלמידים.

בתקופות של מלחמות (דרום...), הוא מתקשר לתלמידים, דורש בשלומם ומתעניין איך הם מרגישים. הוא גם מכין בתקופה כזו חוברות שעשועונים לילדים ודואג שכולם יקבלו - מדפיס ומעביר לכל התלמידים בדרך-לא-דרך.

התלמידים שלו הם בגילאי התחלת בר מצווה, וכל שנה, לפני בר-המצווה הראשונה בכיתה, מוקדשים כמה שיעורים ללימוד צורות ריקוד שונות - כולל טייפ ורשימת שירים עדכנית של הדור הצעיר ;)
וחוץ מזה, בימי שישי יש "שיעורי שירה" מידי פעם, בהם לומדים סתם כך שיר ישן ולא מוכר.

פרפר סגול

משתמש מקצוען
בשם כל הרב'ס הקולגות המדהימים שאני מכיר,
רציתי רק לומר תודה על התגובה הזו.

אני שמח שיש אנשים ונשים שמכירים בכך שהרב'ה בדרך כלל מקבל טלפון מהורה עם תלונה,
אבל כמעט ולא עם מחמאה.
שבגינה הנשים שמדברות על הרב'ה הם אלו שהבן שלהם לא מסתדר איתו,
אך קולן של הנשים המרוצות קצת נדם.
ולקרוא כאלו תגובות,
זה פשוט מנחם.

אבות ואמהות,
אשכול כמו זה הנקרא על ידי מלמד,
נותן לו כח להמשיך.
להמשיך להתאמץ,
להמשיך לאכול קש,
כי בסוף אולי יווצר מהקש הזה חלב טוב.
שוב תודה.

נכון מאד.
כמורה, חשבתי על כך הרבה והגעתי למסקנה שאנחנו גם יוצרים קשר עם הורים הרבה יותר במקרים בעיתים ולא בשביל להחמיא.
ומאז אני משתדלת להתקשר לאמהות לספר על תשובות מבריקות, התנהגות ראויה לציון ומידות טובות.
מדהים לראות כמה האמהות מתרגשות מכך, ויותר מזה כמה הבנות.
ואני עושה את זה גם עם הבנות הכי מאתגרות- שהאמהות שלהן מקבלות בד"כ טלפונים שלילים.
פשוט מחפשת מה לאמר עליהן -והתוצאות שזה מביא הן נפלאות.

סביונית

משתמש מקצוען
אתמול במקרה דיברתי עם המלמד של בני מחמדי, שבעיני הוא אדם מדהים, תוך כדי השיחה יצא 'שריכלנו' על מלמדים אחרים שמפלקקים חדשות לבקרים וידם קלה על ההדק...
ואז הוא אמר לי- שב'גור' יש תקנה חדשה בה לרבה אסור להרים יד על תלמיד לפני שהוא מתייעץ עם רבה נוסף, ובנוסף זה לא נעשה לעיני כל הכיתה!!!

שאפו לגור!!!

(אמא ליטאית)
זה לא תקנה חדשה, אלא מעל 10 שנים.
וזה הולך כך, מלמד שמרגיש חובה להרביץ, חייב לנסות עונשים אחרים, ואחכ" להמתין זמן מה שיעבור זמן, ולאחר מכן להתייעץ עם מלמד נוסף, ואם עדיין מרגיש שיש להעניש אותו יש לעשות זאת ביחידות ושלא בפני הכתה.
המציאות הוכיחה שאחרי כל הביוקרטיה כבר אין חשק להפליק.
מה זאת אומרת? כלומר שרשמית זה קיים באופציה?
זה בכלל לא חוקי! אסור למלמד לגעת בילד!

סביונית

משתמש מקצוען
את יכולה לחפש על הנושא הזה כמה וכמה אשכולות שנפתחו לאחרונה ואז אולי תביני באיזו מדינה אנו חיים.
אני מכירה את המדינה הזאת, ויודעת שזה מה שהרבה מלמדים עושים.
לא חשבתי אבל שזה קיים בצורה רשמית מבחינת החיידר ('תקנה'!)

Sofer

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
עריכה תורנית
לא נשכח שבסוף התורה קובעת ולא החוק.
וזה לשון הרמב"ם הלכות תלמוד תורה פרק ב
מכניסין את התינוקות להתלמד...... ומכה אותן המלמד להטיל עליהם אימה, ואינו מכה אותם מכת אויב מכת אכזרי, לפיכך לא יכה אותם בשוטים ולא במקלות אלא ברצועה קטנה וכו',

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  13  פעמים

לוח מודעות

למעלה