מידע שימושי בעניין השידוכים

• פותח הנושא mat
  • פורסם בתאריך

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
אני ממש מסכים עם התגובה הזאת רק שכדי להגיע למצב הזה צריך להשתמש בדרך שכתבתי בתחילת האשכול.
לעשות שינוי מטרה. גם אצל בחורה המטרה בחתונה לא אמורה להיות מותג. להיות שפיץ.
וזה לא סותר לחינוך של בית של תורה. כי כמו שכתבתי קודם בדרך כלל שמחנכים לבית של תורה מביאים את רחל אשתו של רבי עקיבא. והיא ממש לא לקחה שפיץ.
לכן אני חושב שצריך לנסח את זה. שאם המטרה של החתונה תשתנה ובאמת יהיה המטרה של החתונה הזדמנות לתת כלומר שהבחורה מוכנה לתת לבעלה את הגב ואת התמיכה לשבת וללמוד. אז זה באמת לא משנה אם עכשיו הוא לומד או אחרי זה. האם הוא לומד הרבה שעות או פחות שעות.
אם הבחורה חוששת לעולם הבא שכידוע נשים במאי זכיין בסיוע ללימוד תורה של הבעל (או הילדים). אז ידוע שטוב 1 בצער מ 100 שלא בצער.
לכן בחור "פחות טוב" שלומד שעה אחת ביום זה כמו בחור טוב שלומד 100 שעות ביום.
לצערינו החיים בנויים על ה"מה יאמרו"
כך שלא רלוונטי מה הקב"ה רוצה, כל עוד בחור שלומד שעה ביום הוא "ספאסט נישט"

נערך לאחרונה ב:

רפ

משתמש סופר מקצוען
כי כך הכניסו לה לראש.
כי אם היא מסוגלת לחיות עם בעל שלומד 8 שעות ביום, ואחרי הכל לימוד תורה הוא המטרה בחיים, אין שום סיבה שתסתפק בפחות. ואין שום סיבה להכניס לה משהו אחר לראש.

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
אם הבחורה חוששת לעולם הבא שכידוע נשים במאי זכיין בסיוע ללימוד תורה של הבעל (או הילדים). אז ידוע שטוב 1 בצער מ 100 שלא בצער.
לכן בחור "פחות טוב" שלומד שעה אחת ביום זה כמו בחור טוב שלומד 100 שעות ביום.
אני חושבת שכיום במיוחד, לימוד התורה מעבר לזכות העצומה שבו, שלא כאן המקום לפתוח בהרצאה בנושא, הוא מגן ושומר מפני הרחוב.
ולכן לא נכון לומר שבחור "פחות טוב" שלומד שעה ביום הוא כמו בחור שלומד 100 שעות (?) ביום.
אפשר לומר שיש הבדל בין בחור כזה לאחר, ברוב המקרים, וכדאי מאד שהבחורה תהיה מודעת לכך לפני החתונה ותעשה את בחירותיה ממקום אמתי.
ושוב כפי שאמרתי,
לפני שרצים כאן להתיר לבחורים לצאת לעבוד באופן גורף,
עדיף "להתיר" לבחורות להשתדך עם בחורים בעלי חסרונות מסוימים חסרי משמעות לחיים.

mat

------- Magicode -------
לדעתי זה לא תלוי בכלל בבחורות.
לא מכירה אף בחורה שמתעקשת על בחור "שפיץ" או הגדרות מוזרות אחרות, ומבקשת מהוריה לשלם על כך.
הבחורות שאני מכירה מזדעזעות מהסכומים שההורים שלהן נותנים, ואם היתה להן אפשרות הן גם היו נלחמות על כך.
אממה, הבחורות צריכות גם מישהו שמתאים לרמה שלהן, בכל המובנים.
אז בחור שלומד שעה אחת ביום לרוב לא יתאים לבחורה סטנדרטית.

אני לא מדבר על בחור עם חולצה כחולה וסמארטפון.
אני מדבר על בחור ירא שמים שקשה לו לשבת וללמוד הרבה.
יש כאלו שנמצאים בכולל כל היום אבל לא מצליחים ללמוד כל הזמן.

• תודה
Reactions: tbh

anotherית

משתמש סופר מקצוען
אני לא מדבר על בחור עם חולצה כחולה וסמארטפון.
אני מדבר על בחור ירא שמים שקשה לו לשבת וללמוד הרבה.
יש כאלו שנמצאים בכולל כל היום אבל לא מצליחים ללמוד כל הזמן.
אז פשוט שכולן תתחתנה עם בחורים שמעוניינים לצאת לעבוד וחלאס, פתרנו את הבעיה. זו הכוונה?

mat

------- Magicode -------
אז פשוט שכולן תתחתנה עם בחורים שמעוניינים לצאת לעבוד וחלאס, פתרנו את הבעיה. זו הכוונה?

לא. שכולן תתחתנה עם בחורים שמעוניינים ללמוד כל היום. אפילו אם הם לא מצליחים לעשות את זה. ואפילו אם הבחור נמצא בישיבה פחותה.

זה בדיוק מה שעשתה אשתו של רבי עקיבא. וזכותה גדולה יותר מכל אישה. רק עליה אפשר לומר שלי ושלכם שלה.

אם הייתי אישה אני מניח שהייתי חושש להתחתן עם בחור שלומד הרבה מחשש שאני אפריע לו ללמוד וככה במקום לקבל שכר על זה אני אקבל עונש. הייתי מעדיף לקחת מישהו שאפשר לסייע לו ולעזור לו להתקדם.

נערך לאחרונה ב:

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
הרב שך הורה שבחורה מבוגרת (- 23) תיפגש עם בחורים שמעוניינים לצאת לעבוד, העיקר שתתחתן.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
בסך הכל הם לא ניגשים לשידוכים של הורים לבנות שנותנים מתחת לסכום מסוים.

גם אותם שידוכים שכן אומרים שיתנו הרבה,
זה לא באמת בגלל שיש להם.
כמה אתה מכיר שיש להם לתת חצי מליון לכל בת?

האם מי שדורש 4 מיליון על דירה בירושלים הוא 'לוקח 4 מיליון מאנשים שאין להם'?

הוא נותן דירה שווה 4 מליון.
כאן הוא לא נותן כלום. הוא מקבל
אשה.

עד שיש להם בן שהם יכולים 'לקבל עליו', בדיוק אז הם יוותרו?
כולנו מסכימים שיש מקרים בהם אדם אכן יכול לקבל מאנשים סכום עתק בסיטואציה כלשהי, אבל הדבר מוגדר כניצול ולא כמסחר הוגן.
אני הייתי סבור שהכלל הוא, שבכל מקרה שהאדם אינו נותן כלום, אלא שזולתו נצרך להסכמתו מאיזו סיבה, והוא מנצל את הצורך הזה ודורש על ההסכמה סכום עתק, זה נקרא ניצול.
ברור שבמקרה שהנותן הוא אכן גביר אין מה לדבר בכלל, הרי הוא נותן ברצון ובשמחה. אני מדבר על אברכים ובני תורה, שאין להם אפילו עשירית מהכסף הזה, והם מגיעים מזה "קרוב לפקוח נפש ולפעמים פקוח נפש ממש" כפי שכתבו גדולי ישראל.
אבל אולי אני טועה.

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
שנית - לרוב אותם 'הורי הבנים' יש גם בנות, שעליהן הם התחייבו טבין ותקילין. עד שיש להם בן שהם יכולים 'לקבל עליו', בדיוק אז הם יוותרו?

אולי צריך להקים מאגר ארצי של משפחות שמוכנות לחתן ילדים במחירים מסוימים
כל משפחה שנכנסת למאגר מתחייבת שהבנים וגם הבנות ידרשו עד K200 שח
כך כל משפחה תרוויח בבנות ותפסיד בבנים,
מה שכן צריך לדאוג שזה יהיה בבלעדיות - כלומר, מי שיתפוס את הבחור ב200 יהיה רק מישהו מהמאגר...

רעיון לא ריאלי כמובן :)

mat

------- Magicode -------
אז לא פתרתם את הנושא הכספי. וזו היתה מטרת האשכול, לא?

מטרת האשכול היה להעלות את הנושא שיש הרבה שנתקעים.
אני לא העלתי את הנושא הכספי. ולמיטב הבנתי ארגון לב אחד לא קשורים ל @נדוניה כהלכה
ולדעתי הם לא בקטע של לטפל בנושא הכספי.

נערך לאחרונה ב:

אהבת עולם

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
כי אם היא מסוגלת לחיות עם בעל שלומד 8 שעות ביום, ואחרי הכל לימוד תורה הוא המטרה בחיים, אין שום סיבה שתסתפק בפחות. ואין שום סיבה להכניס לה משהו אחר לראש.
ואם בחורה מסוגלת לחיות עם בחור שלומד 12 שעות ביום היא גם מחפשת אחד כזה? לכאורה רוב הבחורות מסוגלות להתחתן גם עם השטייגניסט הכי גדול שיש.

אני חושבת שיש פה גם הרבה לחץ חברתי , מקובלות והרגל.

בחור שלומד שלושה סדרים נקרא בחור שלומד "כל היום "
בחור שלומד יותר - עילוי
בחור שלומד פחות - מחפף

בתורה, כשכתוב והגית בו יומם ולילה מצוין באילו שעות ועם כמה הפסקות?

רפ

משתמש סופר מקצוען
ואם בחורה מסוגלת לחיות עם בחור שלומד 12 שעות ביום היא גם מחפשת אחד כזה? לכאורה רוב הבחורות מסוגלות להתחתן גם עם השטייגניסט הכי גדול שיש.
בהחלט. אני אישית פשוט לא מכירה הרבה כאלו.
אני חושבת שיש פה גם הרבה לחץ חברתי , מקובלות והרגל.

בחור שלומד שלושה סדרים נקרא בחור שלומד "כל היום "
בחור שלומד יותר - עילוי
בחור שלומד פחות - מחפף

בתורה, כשכתוב והגית בו יומם ולילה מצוין באילו שעות ועם כמה הפסקות?
נכון שיש כאן הרבה לחץ חברתי, מקובלות והרגל.
זו עדיין לא סיבה להנמיך את השאיפות, אלא לעשות חושבים מה מתאים לכל אחת.

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
נכון שיש כאן הרבה לחץ חברתי, מקובלות והרגל.
זו עדיין לא סיבה להנמיך את השאיפות, אלא לעשות חושבים מה מתאים לכל אחת.
כשיש הרבה לחץ חברתי, מקובלות והרגל, מאוד קשה לעשות חושבים מה מתאים לכל אחת ואחד.

חיוך

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
UX UI
D I G I T A L
מטרת האשכול היה להעלות את הנושא שיש הרבה שנתקעים.
אני לא העלתי את הנושא הכספי. ולמיטב הבנתי ארגון לב אחד לא קשורים ל @נדוניה כהלכה
והם לא בקטע של לטפל בנושא הכספי.

אה,
חשבתי ש @נדוניה כהלכה הוא מי שהבאת מטעם ארגון לב אחד לענות על השאלות שעלו.

אם כך, אשמח שיגיע מישהו ויענה.

רפ

משתמש סופר מקצוען
כשיש הרבה לחץ חברתי, מקובלות והרגל, מאוד קשה לעשות חושבים מה מתאים לכל אחת ואחד.
וזו סיבה לשנות את הסטנדרט החברתי לבחור שלומד שעה ביום? (עד כמה שאפשרי לשנות הרגלים של ציבור).
תמיד יהיה לחץ חברתי ותמיד יהיו כאלו שיסבלו ממנו כי הם לא יודעים להפריד ולהחליט מה מתאים להם אישית.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
בספר כאיל תערוג (עמ' נד)

"נשאל רבנו (מרן הגראי"ל שטייינמן זצוקללה''ה) ע"י מג"ש בישיבה, על בחור מאד טוב שנמצא בתקופת השידוכין, ושואל כמה כסף לדרוש מהורי הבחורה, השיב רבנו "רחמנות עליהם, כמה יש להם", חזר ושאל האם שימתין עד שיגיע שידוך עם כסף, הגיב רבנו "וכי מתחתנים עם הכסף? הנה יעקב אבינו, וכי יש טוב ממנו, האם הוא ביקש כסף?" שוב שאלו לרבנו וכי תאמרו מה נאכל, איך יהי' חתונה ודירה וכו', השיב "מי שיש לו בטחון אין לו בעיה. צריך בטחון".

ספר מאחורי הפרגוד עמ' 292:
הוי עובדא שאברך שאל את מרן הגראי"ל שטינמן זצוק"ל כי בנו הת"ח הגיע לפרקו, כמה ממון מותר לו לדרוש עבורו. אמר לו רבנו "הרי רצונך במחותן בן תורה, ואם כן מסתמא אינו גביר ואין לו מה לתת. אל תדרשו זה מזה, והקב"ה יהיה בעזרכם". ובאמת שידך את בנו עם בת תלמיד חכם, ובדרך פלא השיגו דירה במחצית הסכום שעולה בשוק.

אני מניח שהרב שטיינמן לא היה אומר לאדם שיש לו דירה ששווה 4 מליון שיתן אותה בחינם למישהו.
כנראה שגם הוא סבר שהדברים אינם דומים.
יתירה מזו, הרב שטיינמן הורה כאן שגם כאשר יש צורך אמיתי לדירה, לא ראוי לדרוש ממי שאין לו, אלא להסתמך על בטחון. וקל וחומר כאשר אפשר להסתדר יפה בפריפריה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  18  פעמים

לוח מודעות

למעלה