עזרה בחור על סף נשירה

מצב
הנושא נעול.

יעקב אסטרייכר

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
אין כאן שום ויכוח על מעלת המסגרת. אלא הזהרה ואזהרה לעוסקים בדבר שלא לשכוח את העיקר ולא לפגוע בנפש הילד, וגילוי דעת בדבר המציאות שיש הרבה כאלו שנפגעו מאוד ולא יודעים ולא ידעו מזה מכיון שהם חזרו לחיות בתוך הקהילה בצורה כזו או אחרת, ואם היו נזהרים על נפשם בזמנו בודאי היו במקום אחר.
גיל 14 זה ישי"ק לכאורה. גם התסמינים מורים ע"כ (וגם הדאגה של ההורים...)

א מרים

משתמש פעיל
אין כאן שום ויכוח על מעלת המסגרת. אלא הזהרה ואזהרה לעוסקים בדבר שלא לשכוח את העיקר ולא לפגוע בנפש הילד, וגילוי דעת בדבר המציאות שיש הרבה כאלו שנפגעו מאוד ולא יודעים ולא ידעו מזה מכיון שהם חזרו לחיות בתוך הקהילה בצורה כזו או אחרת, ואם היו נזהרים על נפשם בזמנו בודאי היו במקום אחר.
גיל 14 זה ישי"ק לכאורה. גם התסמינים מורים ע"כ (וגם הדאגה של ההורים...)
כוונתי בגיל הייתה שהוא צעיר וחייב מסגרת.
ושוב אני עומדת בתוקף על כך שהמטפלים יודעים מצוין לאיזו מסגרת כל ילד מתאים.

יוסייוסייוס

משתמש מקצוען
ועוד לא יצא לי מהראש הסיטואציה שהייתי צריך לשכנע בחור לא להתאבד (טוב, אולי בסוף הוא לא היה מעיז, אבל הוא יכל בכיף להחליק משם גם בלי כוונה...)
נתקלת בבחור שרוצה להתאבד ולא עירבת בדחיפות [גם באמצע הלילה!] את הוריו או ראש הישיבה או רופא ????
אני לא יכול לעמוד מהצד ולראות איך הופכים בחור צדיק (אתם יודעים למה קראו ליוסף הצדיק צדיק? לא כי הוא לא עישן אלקטרונית...) שלא מסתדר זמנית עם מסגרות לנוער נושר מנוער מן המצוות, זה מה שקורה שעובדים עם סטטיסטיקות "x בחורים לא הסתדרו עם המסגרת וx מתוכם נשרו" מנסים להסביר את מה שבסופו של דבר אי אפשר להבין. אפשר לעשות הכל לטובת הבחור אבל ברגע שאתה פוגע לו משהו באמון - כלום לא יחזיר לו את זה! וכלום לא שווה פגיעה של משהו באמון!
ואת זה, לצערי, לא ניתן להבין מכורסת העור של המטפל, או הכיסא המסתובב...
עד כאן תגובתי. שנובעת מכאב ולא מרצון לפגוע במישהו חס ושלום
אף אחד לא אמר שהבחור המדובר הוא רשע.
הוא בחור שזקוק לעזרה ובדחיפות.
ואכן צריך מטפל טוב מהשטח ולא מ'כורסת העור'.
מטפל טוב יחזיר לו את האמון בעצמו ובחייו.

כנראה אתה הכרת מטפל גרוע שלא הבין את נפש הנער וגרם לנזק.
יש מטפלים טובים ויש פחות...
הצעה:
להתחיל בהתייעצות עם ראש הישיבה/המשגיח בישיבה האחרונה ממנה הוא נפלט.
הם לרוב מכירים את הנער הספציפי הזה וכן מכירים מטפלים ומומחים.

יוסייוסייוס

משתמש מקצוען
אכן זה הוכחה שמטפל גרוע גורם לנזק.

חנש

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
לא. אבל התעסקתי עם נוער שלא מסתדר עם מסגרות.
במקרה ממש זה אני וכמה חברים שלי.
חשוב לשמוע את מה שאתה אומר מהצד של הבחור!!!
חשוב מאוד!
צריך לדעת מה מרגיש בחור, וחשוב לדעת איך רק לכבד אותו,
ולתת לו הרגשה של כבוד,
ומתוך כבוד אפשר גם לעזור.

יעקב אסטרייכר

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
כוונתי היתה פחות שהמטפלים פוגעים אלא בעיקר להורים שפוגעים בילד בצורה שבא הם שולחים את הילד למטפל, ואולי גם בצורה שבה המטפל מתייחס אליו (באמת פחות נפגשתי אבל גם קיים מהרבה 'נשמות טובות')
תחשבו שהילד שלכם מגיע אליכם עוד עשרים שנה. כשהוא כבר מתמודד עם נוער מתבגר, והוא אומר לכם שעד היום יש לו צלקת מזה ששלחתם אותו בצורה לא מכבדת למטפל, מה זה יעשה לכם?
אז הילד הגיע, לא עוד עשרים שנה אלא היום.
ואני משמש לו כפה.
אני מאמין שהבהרתי מה שאני רוצה לומר. אני מכבד את דעותיכם אבל סבור שאין שימת לב לנושא הזה ("הוא חושב שאנחנו לא אוהבים אותו? אנחנו אומרים את זה רק מאהבה!" אני מאמין לכם, הילד - פחות. עובדה. הילד ביקורתי כלפי עצמו מלכתחילה, כל מה שתעשה רק יוכיח את זה מבחינתו)

א מרים

משתמש פעיל
כוונתי היתה פחות שהמטפלים פוגעים אלא בעיקר להורים שפוגעים בילד בצורה שבא הם שולחים את הילד למטפל, ואולי גם בצורה שבה המטפל מתייחס אליו (באמת פחות נפגשתי אבל גם קיים מהרבה 'נשמות טובות')
תחשבו שהילד שלכם מגיע אליכם עוד עשרים שנה. כשהוא כבר מתמודד עם נוער מתבגר, והוא אומר לכם שעד היום יש לו צלקת מזה ששלחתם אותו בצורה לא מכבדת למטפל, מה זה יעשה לכם?
אז הילד הגיע, לא עוד עשרים שנה אלא היום.
ואני משמש לו כפה.
אני מאמין שהבהרתי מה שאני רוצה לומר. אני מכבד את דעותיכם אבל סבור שאין שימת לב לנושא הזה ("הוא חושב שאנחנו לא אוהבים אותו? אנחנו אומרים את זה רק מאהבה!" אני מאמין לכם, הילד - פחות. עובדה. הילד ביקורתי כלפי עצמו מלכתחילה, כל מה שתעשה רק יוכיח את זה מבחינתו)
אתה צודק. גם הורים לילד מתמודד צריכים ליווי.

הלל ארליך

החיים שלנו כתובים בעיפרון, תמיד אפשר לתקן
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
אין הכי נמי
אבל רבים הנפגעים מהרצון הטוב ומהדאגה המוגזמת.
טוב, אז אולי אין לי הוכחות אמפיריות ל"רבים הנפגעים" אבל אני יודע מה שאני יודע מבפנים, כי אני הייתי בן 14 ממש לא מזמן.... ועוד לא יצא לי מהראש הסיטואציה שהייתי צריך לשכנע בחור לא להתאבד (טוב, אולי בסוף הוא לא היה מעיז, אבל הוא יכל בכיף להחליק משם גם בלי כוונה...) בגלל שההורים שלו, להוותו, רואים בו כבשה שחורה... אז קחו בחשבון את רגשותיו ורגישותו של הבחור, זה הכל.
בסוף גם אלף מטפלים לא יוכלו להחזיר לו את האמון בעולם ובהוריו.
אני לא יכול לעמוד מהצד ולראות איך הופכים בחור צדיק (אתם יודעים למה קראו ליוסף הצדיק צדיק? לא כי הוא לא עישן אלקטרונית...) שלא מסתדר זמנית עם מסגרות לנוער נושר מנוער מן המצוות, זה מה שקורה שעובדים עם סטטיסטיקות "x בחורים לא הסתדרו עם המסגרת וx מתוכם נשרו" מנסים להסביר את מה שבסופו של דבר אי אפשר להבין. אפשר לעשות הכל לטובת הבחור אבל ברגע שאתה פוגע לו משהו באמון - כלום לא יחזיר לו את זה! וכלום לא שווה פגיעה של משהו באמון!
ואת זה, לצערי, לא ניתן להבין מכורסת העור של המטפל, או הכיסא המסתובב...
עד כאן תגובתי. שנובעת מכאב ולא מרצון לפגוע במישהו חס ושלום
יעקב היקר!

הכאב שלך ניכר היטב מבין השורות, אכן לצערנו קיימים "אנשי חינוך" גם במסגרות שנחשבות טובות, ולפעמים גם הורים עצמם, שעלולים לפגוע בנפשות הרכות מתוך דאגה ל'מה יגידו' כמו לשמור על השם של הישיבה / החסידות / המשפחה וכדו', במקום לראות את טובת הילד. שלא לדבר על מקרים של פגיעות חמורות...

האמון החשוב ביותר הוא של האדם בעצמו, בטוב שבו וביכולותיו, ומי שאמור לעזור לו לבנות אותו אלו ההורים והמחנכים, פעמים שהניסיון להכריח את התלמידים להתבטל באופן טוטאלי ל'מה צריך' תוך דריסה של הרצון והבחירה, במקום לעזור להם לבחור לרצות את מה שצריך וראוי, הוא זה ששובר להם את האמון בעצמם ומרחיק את אותם הנערים.
לפעמים יש גם קונפליקט של חובת דיווח או התנהלות כצוות חינוכי כמו גם מחויבות של המחנך/המטפל כלפי ההורים שדורש תבונה ורגישות רבה

נראה שאתה בחור חכם עם אינטליגנציה רגשית מפותחת,. מאמין ומקווה שתשכיל לקחת את ההתמודדויות והניסיון שלך כדי להשיב את האמון שלך ושל חבריך בעצמכם. ממליץ לך בחום ללמוד עבודה סוציאלית או תחום טיפולי אחר שיאפשר לך לעזור לבני נוער שלא מתוך כורסת עור של מטפל... או שכן

יעקב אסטרייכר

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
תראה אני הבטחתי לעצמי שאני שותק אבל אני לא יכול להתאפק...
איך למען ה' הגעת לקונפליקט של חובת דיווח?
אגב, אני לא בחור (אין לי מושג באיזה הקשר אתה מזכיר את זה) כן הייתי בטווח שנים שמאפשר לי עדיין להבין אותו.
אני אחזור שוב ואומר שהבעיה זה בעיקר בצורה של הדברים - למשל קח את התגובה שלך אם תגיד את זה לבחור זה יגרום לבחור לחשוב שאתה בוחר לראות את הבחור כתזה כלשהי בדוקטורט, לא כבנאדם שרוצה תמיכה.
לדעתי מתפתחת כאן תופעה של חברה שמנותקת קשות מההורים ואם בדור הנוכחי כולם שולחים למטפלים, בדור הבא אף אחד לא ישלח כי כל האבות נפגעו מזה, כמובן שאני מדבר בטווח של שנים וייתכן שאני גם טועה בהיקף - בתקווה.
בכל מקרה זה תופעה קיימת. נקודה. אין סיבה שתדעו ממנה כי הקורבנות שלה כאן בתוך הקהילה ולא חבר'ה שהולכים עם ג'ינס ועגילים. ואין סיבה שהבחור יגלה לכם עליה כי, כמו שכתבנו, הוא איבד בכם את האמון. (בוא נשאל מה הוא  כן יסכים לספר?)
אז רק אני יודע עליה, כי הספקתי להיות בחור לא מזמן, ואני מתנדב בזאת להודיע עליה בשער בת רבים, מכאב, כמו שאתם אומרים.
ולא היה כוונה לפגוע במטפלים, זה פשוט משהו שלא יודעים, לא כרגע, כי הממצאים לא יעלו עכשיו רק עוד שנים. במידה מסויימת ניתן לומר שזה מדע העתיד.
את ההורים מאוד מפתה לשלוח לטיפול ולהרגיש שהם עשו משהו טוב, הם פחות חושבים על ה'נזק המשני' שעלול להיגרם וניתן למנוע בהרבה מאוד מאמץ.

ככר השוק

משתמש מקצוען
ילד בגיל הזה הוא תחת חוק חינוך חובה. אפשר וצריך להכריח אותו להיות במסגרת, לטובתו. ואם הוא לא ילך מרצונו, הוא יגיע למסגרת סגורה בעל כורחו. גם מסגרת שנראית כרגע פחות מרמתו הרוחנית, עדיפה עשרת מונים על נער שמסתובב ברחוב או בארץ.
קודם כל ההורים צריכים לדעת את זה ולהפנים, ואחר כך גם להעביר לילד יחד עם יעוץ חינוכי מקצועי.
אין טעם לשכנע אותו להכנס לישיבה מומלצת אם הבעיה עוד הרבה קודם, בעצם חוסר הכניסה לגבולות כלשהם.

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
מה שאני הייתי בודק בעיקר זה גם כמה שמחת חיים באופן כללי יש לו
במידה והוא שמח בעיקרון
פתוח לשיחה ונעים הליכות

אז הבעיה לא חמורה דיה

במידה והוא עצוב מסוגר חסר חברה
וכו'

אז זה בעיה שיכולה להתפתח למימדים גדולים יותר וכדאי לטפל
בזהירות הנדרשת בשום שכל

בכל אופן לדעתי זה לא בעיה רוחנית אלא בעיה רגשית כמו שאמרו

shimשימי

משתמש סופר מקצוען
אין הכי נמי
אבל רבים הנפגעים מהרצון הטוב ומהדאגה המוגזמת.
טוב, אז אולי אין לי הוכחות אמפיריות ל"רבים הנפגעים" אבל אני יודע מה שאני יודע מבפנים, כי אני הייתי בן 14 ממש לא מזמן.... ועוד לא יצא לי מהראש הסיטואציה שהייתי צריך לשכנע בחור לא להתאבד (טוב, אולי בסוף הוא לא היה מעיז, אבל הוא יכל בכיף להחליק משם גם בלי כוונה...) בגלל שההורים שלו, להוותו, רואים בו כבשה שחורה... אז קחו בחשבון את רגשותיו ורגישותו של הבחור, זה הכל.
בסוף גם אלף מטפלים לא יוכלו להחזיר לו את האמון בעולם ובהוריו.
אתה מערבב בין שני דברים.
א.האם יש בעיה לבחור?-ופה התשובה היא כן רבתי!!! חד משמעי בלי שום ניסיונות טיוח
לבין
ב.מה ההורים צריכים לעשות כשהם יודעים שיש לילד בעיה?

כרגע מה שמדובר בנושא האשכול זה להבין האם בכלל יש בעיה וכמה היא חמורה
ולאחר מיכן צריך לדעת איך לגשת בשום שכל לפתור את זה

פ.נ

משתמש מקצוען
אני קוראת כן את האשכול ומיזדעזעת מהתגובות.....
תזכרו שיש שתי צדדים למטבע(לא שאני מאשימה את האם אבל צריך לשמוע את שתי הדעות)
וכומבן ללכת רק לאיש מקצוע(שקיבלתם המלצות כי אחרת זה אסון לגמרי....ויש לצערי מטפלים שרק הרסו למטופלים שלהם במקום לעזור)
ובאמת מאחלת לך @אמא מאושרת! שתיהיא רק מאושרת כל החיים!!!
טיפ ממני כל אותם אילה שחווים מקרים כאילה ואחרים תראו אהבה אין סופית לילד הוא זקוק למישענת.......

אולפניסט ברמה

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
צילום מקצועי
מעשן סיגריה אלקטרונית, מניח תפילין בשקיעה, תפילה בלי מניין וכו'..
אני מקפיץ מהעמוד הקודם.....
אבל.... יש כאן חוסר מודעות משווע,
את יודעת מה זה בחור ישיבה?

לא חסרים בחורי ישיבה שלומדים בישיבה הכי טובה שמניחים תפילין בשקיעה.
ו'מעשן סיגריה חשמלית....' כאילו........
כל קטין היום בשיעור א' בישיבה קטנה כבר מעשן.
נסחפתם ממש ממש רציני.

יהיו כאן את האלה שישימו לי אימוג'י כועס... - שיהנו.
אני מודע לאמת, ואני אומר אותה.
אני לא מזלזל חלילה בבחורי ישיבות. אני בעצמי בחור ישיבה.
בחור ישיבה זה בנאדם שצריך להעריך אותו בלי סוף.
אבל בדרך כלל שהורים נתפסים לכאלו דברים.....
הבחור... גם לא נוח לו להיות בסביבתם.
ו.....הוא מניח תפילין בשקיעה. - שאפו שהוא זכר וזה אכפת לו במקום מסוים.
אם תקחו את זה כזה חמור. אז הוא לא יניח בכלל כי הוא ייתבייש להניח לידכם בשקיעה, והוא ירצה שאתם תחשבו שהוא הניח כבר בבוקר.
ברור. רוב הבחורים שבאמת לומדים טוב ואכפת להם.- שמים דגש על הדברים האלה.
אבל לא חסרים כאלה שאותו דבר בדיוק. ותאמינו לי שהם גם לומדים טוב... נכון.. הרבה לא... אבל גם הרבה כן...

אני עצמי ישנתי הלילה 4 שעות, וקרעתי את עצמי בסדר א' אח''כ, ואני הולך למסור חבורה. טוב לכם???
ואני לא מעשן, בגלל שאני לא רוצה שיהרס לי הקול, ובגלל הבריאות. ו.....את חטאי אני מזכיר... גם אני לפעמים מניח בטעות תפילין בשקיעה... וגם אני בבין הזמנים ופה ושם גם בישיבה לא מתפלל במניין....
אם מצפים ממני להיות מלאך, - אז תדעו שאני לא

אני רואה פה אנשים ש.... תסלחו לי.... אתם יודעים בכלל מה זה עולם הישיבות???
תצאו מהבועה שלכם.
כמובן ממש לא בקטע של זלזול. ויש כמויות בחורים שהם נשמות טובות ויראי שמים.
אבל..... לא כולם ככה. ויש בחורי ישיבות שהם לא ככה. תפנימווו.
סורי... אבל באמת אני כותב את זה מהלב. כי אני מדמיין לעצמי מה אותו בחור מרגיש...
ואני כותב את זה מכאב.

ויהיה כאן את המישהו החכם שיגיד שאני בחור ישיבה מתלהב ולא צריך לשמוע לי.
בוא נחליף פרטים.... ונשב לשיחה רצינית.... כי באמת באמת חשוב לי הנושא הזה.

טיפ לחיים...
לעולם אל תיתן דעה שיכולה לפעול במקום מסוים. - מתוך אי ידיעה ברורה.

מקווה שיצא מזה תועלת.......

ו....בהצלחה

נערך לאחרונה ב:

לארג'

משתמש מקצוען
בחור ישיבה זה בנאדם שצריך להעריך אותו בלי סוף
לא חסרים בחורי ישיבה שלומדים בישיבה הכי טובה שמניחים תפילין בשקיעה.
.הוא מניח תפילין בשקיעה. - שאפו שהוא זכר וזה אכפת לו במקום מסוים
עכשיו הערכה כפולה ומכופלת

ניק 9497

משתמש רשום
מדהים מה שקורה כאן, האמא שכתבה את הבעיה של הילד שלה, כבר לא בשטח, לא רואים אותה מגיבה כאן כבר כלל!!וכולם רבים כאן. כולם יודעים הכל, וכל אחד כותב את נקודת המבט שלו. מדהים שיש כל כך הרבה דעות, וכל הרבה דעתנים שבטוחים שהדעה שלהם היא הנכונה!! אחרי כזו הקדמה, ברור שלא אכתוב את דעתי, כי היא רק אחת מכל הרבה דיעות, וכמו שכל אחד חושב שהוא צודק אז מסתמא גם אני.
רק לאותו בחור ישיבה שכתב קודם, אומר שמזל שיש לו את מי להאשים במצבו, מה היית עושה אם לא היה לך את מי להאשים???

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טז

א מִכְתָּם לְדָוִד שָׁמְרֵנִי אֵל כִּי חָסִיתִי בָךְ:ב אָמַרְתְּ לַיהוָה אֲדֹנָי אָתָּה טוֹבָתִי בַּל עָלֶיךָ:ג לִקְדוֹשִׁים אֲשֶׁר בָּאָרֶץ הֵמָּה וְאַדִּירֵי כָּל חֶפְצִי בָם:ד יִרְבּוּ עַצְּבוֹתָם אַחֵר מָהָרוּ בַּל אַסִּיךְ נִסְכֵּיהֶם מִדָּם וּבַל אֶשָּׂא אֶת שְׁמוֹתָם עַל שְׂפָתָי:ה יְהוָה מְנָת חֶלְקִי וְכוֹסִי אַתָּה תּוֹמִיךְ גּוֹרָלִי:ו חֲבָלִים נָפְלוּ לִי בַּנְּעִמִים אַף נַחֲלָת שָׁפְרָה עָלָי:ז אֲבָרֵךְ אֶת יְהוָה אֲשֶׁר יְעָצָנִי אַף לֵילוֹת יִסְּרוּנִי כִלְיוֹתָי:ח שִׁוִּיתִי יְהוָה לְנֶגְדִּי תָמִיד כִּי מִימִינִי בַּל אֶמּוֹט:ט לָכֵן שָׂמַח לִבִּי וַיָּגֶל כְּבוֹדִי אַף בְּשָׂרִי יִשְׁכֹּן לָבֶטַח:י כִּי לֹא תַעֲזֹב נַפְשִׁי לִשְׁאוֹל לֹא תִתֵּן חֲסִידְךָ לִרְאוֹת שָׁחַת:יא תּוֹדִיעֵנִי אֹרַח חַיִּים שֹׂבַע שְׂמָחוֹת אֶת פָּנֶיךָ נְעִמוֹת בִּימִינְךָ נֶצַח:
נקרא  0  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה