בבוקשה במשלוח

נקודה אחת

משתמש סופר מקצוען
תכננתי לכתוב את זה לפושט שלכם, אבל הסיפור השתלט עלי ויצא מכלל שליטה. הוא סחף 7 שנים אחורה והזכיר נשכחות. קחו את החלק הראשון.

בבושקה במשלוח - א'

הייתי רגילה לתגובות שונות על דירת מגורי.

"כאן זה המשרד?!" תהה לקוח עם מראה מכובד לאחר כניסה לבניין המתפרק.

"סליחה, אולי אתם יודעים היכן נמצא גמ"ח "דירה נאה", כתוב לי שזה כאן משום מה" היתה תגובה רווחת נוספת.

היו גם חסרי טקט למיניהם. "הסנדלר הולך יחף, הא?"

או "הקמתם את הגמ"ח בשביל למצוא בית לעצמכם, רעיון מקורי" אגב קריצת עין.

כמובן שהיו גם סתם אנשים טובים שאיחלו מכל הלב "יהי רצון שה' ישלח לכם בית נאה, ולו בזכות החסד הזה, גמ"ח דירות ללא תיווך".

לכל התגובות הייתי ערוכה נפשית. הנהנתי בנימוס כנדרש, וגיחכתי חליפות. העיקר- שהתשלום הזעום בין 60 התפוחים יעבור לידי ובמהירות. אבל לתגובה של הזוג החייכן שעמד עתה בקדמת הדלת וחיכה לתדפיס לא הייתי מוכנה כלל.

"תגידי, מה עם כאן?" סיננה לעברי, תוך כדי שאני "עוזרת" למדפסת הביתית להוציא את שלל הדירות בין קרביה המתקתקים.

עזבתי את המדפסת ופניתי אליה. "למה את מתכוונת?"

"כאן, בבניין הזה יש אנרגיות טובות, ובטח זול לא?"

בחיים אף אחד לא בירר על העזובה בה גרנו או על הדירות הסמוכות לה. הבניין שלנו היה מורכב ממשפחות קשות יום, עם כמה גויים רוסים בין לבין, מספר מועט של זוגות צעירים שעשו מעשה אמיץ ובברכת רב זו או אחרת באו לשבור את המשכנתא המאמירה בנוחה בהרבה, ולתוספת- כמה קשישים שגרו בו כל חייהם ועמדו להחליף כתובת, שאין אותה בגמ"ח הדירות בשום פנים ואופן.

אבל היא ביררה, ואכן השכנים ממול תכננו לעזוב עוד שבועיים, הרבה לפני סיום החוזה.

אמרתי את הדיווח ביובש משהו, משתדלת לא ליפות את המציאות, למה? הדירה שם, לא נראתה יותר טוב משלנו, רק אולי שבורה יותר, בהתחשב בחמשת הבנים מלאי האנרגיה שאכלסו אותה בשמונת החודשים האחרונים בקול רעש וחבטה.

רבקה שמעה בקשב רב. היא בררה אם ישנה מרפסת סוכה. נענעתי ראשי בשלילה. בבניין הישן הזה, שעומד על תילו קרוב ל-50 שנה, אין כלל מרפסות. העצמים הברורים עליהם לא ניתן לחלוק, הם קירות אותם בנה הקבלן הקדמוני בנדיבות פזרנית כמעט. כל שטח של 60 מ"ר הפך לדירה בת 3 עד 4 ולעיתים 4.5 חדרים. תלוי אם החלטת לחצות גם את הסלון בקיר או שניים.

"כמה רוצים" שאלה לאחר התייעצות עם שמשון בעלה שנראה מחפש את אותן האנרגיות שמצאה אשתו, אך ללא הועיל.

" 1300, כולל ארנונה" השבתי, מחכה למסור כבר את ערמת התדפיסים.

הדפים היו מיותרים. הם השאירו אותם, ולקחו רק מספר בודד של בעל הבית ממול.

אחרי דין ודברים, נחתם חוזה, שבועיים אחריו הם היו כבר כאן, בבית ממול.

כבר בשבוע הראשון החלטתי שלרבקה יש רוח הקודש. ולו רק בגלל שתמיד ידעה מה בדיוק חסר לי במקרר.
אחרת איך אפשר להסביר שרגע לפני שבת היא דפקה עם בקבוק מיץ ענבים בדלת? כשבדיוק היה חסר לי מצרך זה נואשות? ובשבת דחוקה אחרת אחרי שבוע ללא שום מנויים חדשים, הגיעה עם עוף קפוא שהיה "ממש מיותר" ולנו- הצלה של ממש. את נתוש בן השנתיים הם היו "חוטפים" בדיוק מתי שהרגשתי שהוא מטפס לי על הראש (או על הקירות), ובתזמון מושלם אסתר שלהם נורא השתעממה ושאלה אם אפשר לשחק קצת עם הילדים.

לא רק לי הועילו עציון, כי אם לכל השכנים. שני ילדיהם הבוגרים של משפחת כהן, שגרו קומה מעלינו, עברו להתגורר אצלם בפנסיון מלא. הכולל שיעורי בית מושקעים וארוחת ערב, וגם מבצעים נושאי פרסים על קריאת שמע ועזרה בבית לאם החלושה.

סלטים התעופפו מקומת הקרקע לכל אורך הבניין מידי יום שישי, וחלות מאפה בית חולקו בנדיבות לכל מי שפשט ידו, או לא.

"ומה אתכם?" שאלתי אותה, כשתחבה לידי שקית מלאה לחמניות.

"אנחנו? יש לנו יותר מידי. תראי אותי, אני נראית לך רעבה למשהו?" צחקה בטוב לב משתפך.

כשהייתי מחמיאה לרבקה אחרי מבצע זה או אחר בברכת "כל הכבוד" המקובלת, הייתה מבטלת אותי מכל וכל.
"כל הכבוד למלך הכבוד. אנחנו מה עשינו? כלום לא עשינו, ה' זיכה אותנו, זה הכל"

כל דחפין יטה וידפוק. כל צר ומצוק יבוא ויקרב. בכל השכונה הכירו מהר מאוד את הכתובת. והתגובבו יחד עם בני המשפחה בין הקירות החונקים.

אצל משפחת עציון לא היה דבר הנקרא חיסרון, הם חלקו על עצם ההגדרה. הכל טוב, והרבה יותר מטוב. ואם במקרה לא ראית את היופי, המגרעת אצלך! מי אתה בכלל שתחלוק?

הכיור היחיד והקטן דאג שאף פעם לא יהיה כלים. והרצפה הסדוקה? עזרה ללכלוך לא להראות.

אין מרפסת סוכה, אז נעשה סוכה ענקית לכל השכנים בשדה ממול, זיכוי הרבים של ממש. הנה אבנר דינוזסקי, בעל הקיוסק השכונתי, פעם ראשונה שנכנס לסוכה בחייו, לא שווה?

מארחים ואין מקום לישון? מה הבעיה? הכל טמון בהגדרה מהו מקום שינה. קירות הבית המרובים מהווים מעלה של ממש. המטבח זה לא מקום שינה? נו באמת, זה לא כתוב בשום מקום. כשתחשוב על זה טוב תגלה שזה מאוד נוח.

"העולם הזה הוא רק פרוזדור"- שיננה רבקה בלהט לכל המפקפק. פרוזדור יראה פרוזדור בלי גינונים מיותרים. מה דרוש בפרוזדור? רק להתקין עצמנו לטרקין במעשים טובים ותו לא.

ערב שבת אחד אחרי קפץ החשמל אצל עציון. הם הזעיקו את בוריס, גוי השבת הקבוע שלנו, והסבירו לו בעברית משובשת (רק כך היה בוריס מבין) מה עליו לעשות. הפעם הצטרפה קלרה, אשתו הקשישה, יורדת אחריו ונאנחת, אוחזת עששית בידה הגרומה. בעוד בוריס מחפש את השלטר לפי סימניו של אדון עציון עמדה קלרה, ובהתה בנרות השבת שריצדו באלף שלהבות על זגגית החלון שרעדה מעט ברוח. המבט של קלרה לא נעלם מעיניה של רבקה. מבט מתגעגע כזה, שאומר דורשני.

למחרת דפקה רבקה עם פנים דאוגות בדלת ביתי ואמרה לי את סברתה.

"נו באמת רבקה, מה יהודיה? היא נשואה לבוריס הגוי. לא מדברת עברית, וחוץ מלגרגר לתינוקות מילים ברוסית היא לא מחליפה מילה עם איש. מאיפה הבאת את זה עכשיו?"

"אני אומרת לך שהיא יהודיה. ראיתי איך היא מסתכלת עליהם" התעקשה רבקה, עם המבט הנבואי שלה.

"על מי?" נלחצתי.

"על נרות השבת שלי כמובן!" קצפה רבקה על אדישותי חסרת הגבול.

"לדעתי את מבזבזת את זמנך לריק. אין סיכוי. תזהרי, אומרים שיש להם צלבים בגודל אגרטל בבית"

הטלפון צלצל, מספר לא מוכר על הצג, אולי עוד מנוי פוטנצאלי? נפרדתי מרבקה חפוזות.

למחרת שבה רבקה עם מסקנות.

"כמו שאמרתי לך, היא יהודיה. עליתי אליה עם הפמוטות והנרות. ככה לראות את התגובה שוב.

היא פתחה את הדלת, התבוננה בי ובכל העסק, אמרתי לה. "יהודיה?"

היא אמרה: "ניייט נייט" מנענעת את ראשה לכל הכיוונים ובוריס התערב ואמר: "נייט יהודיה, לא!! סבתא יהודיה, מאמא נייט! פרוסקה. רוסית. נייט יהודיה"

תפסתי את קלרה בשתי ידי ואמרתי לה. סבתא יהודיה? נרות מדליק?? כשאני מדגימה בפנטומימה הדלקה, כולל הגפרור הניצת.

"דא דא!!" אמרה קלרה ועשתה תנועה של סיבוב וכיסוי העיניים. בוריס מחא כפיים בהנאה משמע צפה בהצגה משעשעת.

אני עדיין הייתי ספקטית. "תגידי רבקה, ואם זו הסבתא מצד אבא, הא? הם בקושי מבינים אותך. על מה את מדברת?"

רבקה לא התרשמה מדברי. "הנה פורים מתקרב, אנחנו נביא לה משלוח, נראה כבר איך נסתדר עם בוריס והצלבים והכל. אני בטוחה שנצליח להדליק את הניצוץ שלה מחדש, עוד קצת סבלנות".

יש לכם סבלנות לשמוע את הסוף, תאמת.

מרחבית

משתמש מקצוען
איזה סיפור קולח ומקסים, מלא רגש והומור.
מחכים בקוצר רוח להמשך!
שימחת את לבי במשפטים כגון אלו:
"כמה רוצים" שאלה לאחר התייעצות עם שמשון בעלה שנראה מחפש את אותן האנרגיות שמצאה אשתו, אך ללא הועיל.
סלטים התעופפו מקומת הקרקע לכל אורך הבניין מידי יום שישי, וחלות מאפה בית חולקו בנדיבות לכל מי שפשט ידו, או לא.

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
@דוכסוסטוס מה אמורה להביע התמונת-פרופיל החדשה שלך?
(והאם צריך להוסיף לך טייטל של מעצב גרפי?)
יש סיפור שלם מאחוריה שלא את כולו אני יכול לחשוף בשלב הזה, רק אומר שזה תוצר של ניסיון לא מוצלח לשמור באנר מונפש בקובץ GIF.
מעצב גרפי זה קצת גדול על מי שעובד על פאוורפוינט.

אבל מה זה קשור לאשכול הנוכחי?

נקודה אחת

משתמש סופר מקצוען
רק אני שומע כאן התנשאות? :)
רגע, אני הולך לקרוא.
סליחה לא התכוונתי. אני לא כל כך שייכת לתחרויות, ולא מבינה בזה כלל, אבל הנושא הזכיר לי סיפור, אז ניסיתי.. כמובן שזה משהו של כולם.
איפה מצאנו תחרות ביהדות, הא? אבל אולי מתוך שלא לשמה.. יצאו סיפורים לשמה. שיזכו לעשות טוב בעולם. ככה ה' מנהיג לפעמים. בתחרויות שכאלו. הנה גם האתגר האחרון עזר לי להוציא קטע שאהבתי. בקיצור- אתם עוזרים לי לכתוב. בכל האקשן הפורומי הזה. והפורמי הזה גם. שמח.

ותודה על ההארות גם. וההערות עוד יותר. ועל כל מי שקרא. ועל מי שקרא ואהב וחיזק בסימן אדום שם למעלה. אני מחכה לעת רצון קרובה להמשיך לכתוב את הסוף של הסיפור בעז"ה.

והכל בסדר לכתוב מה שרוצים באשכולות של הסיפורים מהסוג הזה . גם כך אני תמיד מתלבטת אם לפתוח אשכולות על כל סיפור שהוא- או להכניס את הסיפור הבא בשרשור קיים. ואת זה לא הכנסתי בתחרות כי הוא נראה לי לא קשור בסוף. אבל @מ"ם אולי חשב אחרת ראיתי. מה שתרצו. אל תשכחו שההמשך הולך לשקול לפחות עוד 1000 מילה.

נקודה אחת

משתמש סופר מקצוען
בבושקה במשלוח – ב'

קצת אחרי שבעלי יצא לרדוף אחר מצוות היום העליזות, נשמעו דפיקות קצובות ולחוצות על דלת הכניסה. אלו הדפיקות של רבקה, ידעתי בוודאות. אבל, מהי הדחיפות? כבר החלפנו משלוחי מנות ביתיים של אורז מטבוחה וסלט קישואים, ושמענו מגילה ברוב עם ועולל אצל משפחת עובדיה. אולי היא צריכה משהו למשתה המתקרב?

סגרתי את התנור מעלה הניחוחות וניגשתי לפתוח. רבקה עמדה שם בפתח. משלוח מנות מכובד למראה בידה.

"יופי, את כאן. כבר חששתי שיצאת לטיול משלוחי כלשהו ותפספסי את מצוות היום שלנו. הנה אסתר תשמור על התרנגול והפרח היפהפה הזה ועכשיו אנחנו עולות"

רבקה שילחה את מלכת אסתר שלה הישר לתרנגול החמוד שגרגר פירורי אוזני המן מהרצפה.

"רבקה, אני לא עולה לשם לכל הצלבים והרוחות. עד כאן!" ניסיתי להיות החלטית. זה לא עזר.

"מה איתך? משלוח מנות איש לרעהו. יהודיה מסכנה שאף פעם לא שלחו לה מנות, ולא יודעת על קיומם כלל, בואי נשמח אותה ביחד, גם לי לא קל. את יודעת.." נאנחה רבקה אנחה רבת משמעות.
"בשביל כל דבר טוב צריך לסבול קצת בזה העולם. ואת לא חייבת להסתכל על הקירות שלהם או על מה שתלוי שם!"

מה שנכון נכון. למרות שאם לא אסתכל אני עלולה להיתקע חלילה. מה יותר גרוע להסתכל על צלב או להיתקע בו? חלחלה.

עקשנות אף פעם לא הייתה הצד החזק שלי, ורוח סקרנות תרמה גם היא את חלקה, נכנעתי אפוא להרפתקה הפורימית הזו, להיכנס בעיצומו של יום הפורים לכנסיה שבקומה השלישית.

"רבקה, אם היא לא יהודיה בבאמת שבעניין אני לא אסלח לך כל החיים" התראתי מראש בחומרה. רבקה לא נבהלה מנימת הדיבור המאיימת, וענתה לי בניחותא:

"אוי שיפרה, מספיק. היא יהודיה, ולא יקרה לך דבר. אם את לחוצה, תוכלי להגיד פרק תהילים בדרך. קדימה, קצת אומץ, לזכות במצווה יהודיה מסכנה שמי יודע כמה שנים נותרו לה"
עכשיו הסתכלה רבקה על ידי הריקניות "בעצם, איפה המשלוח שלך?"

איפה באמת? לא הכנתי אותו עדיין. מה מתאים להביא לזוג קשישים מרוסיה? אולי גבינות יקרות מהסוג הקשיח וה.. לא משנה. ואולי גם ויסקי, שגם אותו אין לי כלל.

"קדימה, תכיני משהו, אל תתלבטי, מה שיש. אני בינתיים אארגן לך קצת פה" תפסה רבקה בפלח הטאטוא והחלה מחוללת נפלאות.

אחרי כמה דקות הוכן משלוח מנות שנראה לי רוסי למדי. את הגבינה הקשיחה שלא הייתה החלפתי בגבינה לבנה מצויה עם זעתר ושמן זית, כמה לחמניות מאפה בית שנשלפו על אלתר מהתנור, ולסיום עוגיות שוקולד עם סוכריות, בשביל בוריס. הכנסתי לתוכו גם תיקון הכללי, שישמור על קלרה מהצלבים והפסלים. איך נסביר להם מה זה בדיוק? ראיתי שבמשלוח של רבקה יש מגילת אסתר קטנה, מסתבר שהיא ברוסית. רבקה הגאונית השיגה מבית חב"ד. אין דברים כאלו.

עליתי בפיק ברכיים, תוך זירוזה של רבקה שהלכה בראש. מהר מאוד הגענו לדירה מספר 15. מוזיקה לועזית כלשהי בקעה מבפנים. וריח של?? הצילו. חיה מאוד מסוימת עלתה בתודעתי פתאום, אולי זה הריח שלה?? אה! רציתי לברוח. אבל רבקה אחזה בי ונקשה בדלת בו זמנית.

"דא?" נשמע קולו של בוריס בבירור מתוך הדירה, אחר כך נשמעו צעדיו הקרבים ובסוף סיבוב מפתח מחליד וכבר עמד כפוף קומה פוקח עלינו זוג עיני תכלת מתפלאות, אפילו בוריס מבין שהיום לא שבת. וחוץ מזה שלא חייבים לו שום יין, הרי בשבת האחרונה באורח פלא לא קפץ החשמל.

"פורים שמח!! פורים שמח!!" קראה רבקה בגיל מתפרץ. וחיפשה בעיניה את קלרה. איפה היא?

"פורה?" שאל בוריס בחוסר הבנה, מתבונן במשלוחים המרשרשים. רבקה לא בזבזה זמן ושלפה רעשן כדי להמחיש את עיצומו של יום.

"פורים שמח!! ככה, רש רש רש" רשרשה במרץ מול עיניו המשתאות. אין לי מושג מה הוא חשב לעצמו אבל הוא הזמין אותנו להיכנס. התאבנתי למקומי בתיעוב, במדף עץ עבה, בקיר המקביל עמדו בשורה מספר פילי חרסינה, בבושקות, וגם.. גיוואלד! טפו. צלבים בגדלים שונים..

גם קלרה ישבה שם על כורסה אפורה מול מכשיר מהבהב וצווחני.

עתה ניסתה לקום, נאחזת במשענת.

"קלרה!! פורים שמח!" בירכה אותה רבקה ועזרה לה לעמוד. קלרה חייכה חיוך רחב, רבקה החלה לדבר איתה, כאילו היא מבינה משהו. אולי כיוונה לנשמה.
"קלרה, יום פורים הוא יום גדול(פרסה ידיה לשמים) כל הפושט יד נותנים לו, אלוקים שומע אותנו ואת כל תפילותינו! הנה, הבאנו לך משלוח מנות. רואה? טעים!!" רבקה, הראתה לקלרה את המטבוחה הביתית תוך סימונים מודגשים מהו טעים. "זה לפורים. משלוח מנות"

וכאן עברה רבקה להדגמה בעברית משובשת.

"אני לתת לשיפרה" העבירה לי את המשלוח.

"שיפרה שמחה" חייכה רבקה ומחאה כף "ספסיבה!! תודה! משלוח מנות" התאמצתי לא להתגלגל מצחוק. רבקה הייתה נחושה להעביר את החומר. קלרה חייכה חיוך שאפשר היה לראות בו ניצוץ הבנה.

עכשיו רבקה עשתה את התרגיל על קלרה.

"אני לתת משלוח מנות קלרה" מסרה רבקה לקלרה את המשלוח.

"הנה! משלוח מנות קלרה!! ספסיבה ספסיבה!!" קלרה תפסה את המשלוח והתבוננה בתוכנו בשביעות רצון מופגנת.

עכשיו התקרב בוריס, שלא רגיל שמתייחסים לקלרה יותר מאשר אליו. והחל להשתתף בחגיגה.

"פורה! אה? פורה! מתנה יפה" אין מה לומר, העברית של בוריס לאין ערוך מזו של קלרה.

הנחתי את המשלוח שלי הישר על השולחן הכתמתם, ליד המשלוח של רבקה והתכוננו לצאת.

"להתראות!! פורים שמח קלרה פורים שמח בוריס!" ברכנו אותם מכל הלב.

קלרה חייכה חיוך עמוק ושותק. בוריס המשיך ללהג עוד אילו מילים.

ירדנו בשתיקה. למרות העליצות המופגנת, אווירת הפורים שלי נעכרה למדי.

"היי! מה יש?" אמרה רבקה רגע לפני שחזרתי לראות בשלום הפרח והתרנגול.

"זה עצוב. אם היא יהודיה זה עצוב"

"ואולי זה דווקא שמח?" אתגרה רבקה.

"את יודעת, כשה' רוצה להוריד נשמה לעולם, היא אינה רוצה לרדת כלל, בשום אופן. ואז ה' מראה לה מה שכרה של מצווה אחת. הנשמה מתמוגגת ומתפתה לרדת רק מלראות מה גדול שכרה של מצווה בודדת, את מבינה כמה חזק העניין?"

חשבתי על זה. מה אנחנו מבינים בנשמות ישראל? ומה אנחנו מבינים במצוות? אם בשביל מצווה אחת בחרתי לרדת לכאן, אפשר להתנחם שזיכינו את רבקה במשלוח מנות. גם לקבל זה טוב.

בבית התנגנה עדיין מנגינת פורים עליזה. התרנגול והפרח שמחו עד מאוד לבואנו, וכולנו יצאנו במחול מהיר, מסיר עצב ויגון. פורה היום! צחקנו. ובפורה צריך לשמוח.

פורים עבר. התחלנו להיזכר בענן הניקיון שמתקרב אחריו, ואפילו להילחץ קצת. לעת ערב של שושן פורים נשמעה נקישה חלושה על דלת הבית.

פתחתי.

קלרה הייתה שם. "פורה!!" אמרה קלרה ודחפה לידי משלוח מנות מגונדר.

"פספסיבה!" אמרתי, ולקחתי מידה את המשלוח. "תודה קלרה" קלרה חייכה את החיוך הרחב שלה שלא ברור מה מרגיש מאחוריו, סגרתי את הדלת אחריה, שומעת מרחוק את הדפיקות בדלת ממול.

הפרח שלי, שחזרה כבר להיות ציפורה התבוננה בעניין בסלסליה הענקית

"אמא, תראי, בובה גדולה!" קראה בהתפעלות.

אכן בבושקה ענקית ולידה המון סוכריות שלא שמעו על המושג הכשר, שכבו שם ליד סוג של משקה אלכוהולי לא ידוע.

הסתכלתי על הבבושקה. היא הייתה מיוחדת ונפלטו ממנה עוד המון בבושקות קטנות.

ראייתי התערפלה לרגע.
ראיתי ילדה קטנה עומדת ליד סבתא גדולה עם מטפחת קשורה
ומסתכלת חזק במעשיה.

קלרה. גם לך הייתה בבושקה.

בבושקה שהתפללה ליד נרות השבת, וכיסתה את עיניה,

והאור הגנוז מהנרות הדולקים- עדיין מפעם שם בפנים. ודולק.

ומגיע עד אלייך, ברחמיים גדולים ונוראים.

נקודה אחת

משתמש סופר מקצוען
הערה: אתמול אחרי שכתבתי את הקטע הראשון וכבר נורא רציתי להתחיל בשני, רבקה התקשרה. כמובן שלא היה לה מושג שהיא מככבת בשום סיפור, לנוכח פליאתה על התלהבותי המוגזמת מעצם קיומה, סיפרתי לה שהיא הכוכב של הסיפור החדש ובהשגחה היא מתקשרת פתאום. רבקה לא הבינה, כמתבקש, מה יש לכתוב עליה סיפורים, נו נו. על הדרך ניסיתי להזכיר לה את המשלוח הבבושקי דאז. היא נזכרה ונאנחה. "את יודעת, קלרה נפטרה לפני שנתיים" לא ידעתי.
היו עוד דברים חוץ מהמשלוח, גם אותם לא ידעתי. פרט מעניין זה ליל הסדר, בו אירחו אותה משפחת עציון בתור אורחת כבוד. היא הגיעה לרבע שעה, חייכה את אותו חיוך חסר המילים, ועלתה הביתה.

יהי הסיפור הזה לעילוי נשמתה.

נקודה אחת

משתמש סופר מקצוען
וכן, חוץ מהתענוג שאתם קוראים אותי ואני זוכה אולי לעורר ולחזק מישהו, הכתיבה הבלאגניסטית הזו צריכה קצת יישור. תודו. אשמח להערות. אני בכלל לא רואה שום שגיאות עד שלא אומרים לי אותם במפורש. בעיות לשוניות. או אולי הגזמתי בהתנסחויות, האכלת יתר בכפית כהרגלי ועוד.. כל הערה תתקבל בברכה. (תאמת כבר לא נעים לי לבקש. אבל ברוח כל הפושט יד..)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכח

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אַשְׁרֵי כָּל יְרֵא יְהוָה הַהֹלֵךְ בִּדְרָכָיו:ב יְגִיעַ כַּפֶּיךָ כִּי תֹאכֵל אַשְׁרֶיךָ וְטוֹב לָךְ:ג אֶשְׁתְּךָ כְּגֶפֶן פֹּרִיָּה בְּיַרְכְּתֵי בֵיתֶךָ בָּנֶיךָ כִּשְׁתִלֵי זֵיתִים סָבִיב לְשֻׁלְחָנֶךָ:ד הִנֵּה כִי כֵן יְבֹרַךְ גָּבֶר יְרֵא יְהוָה:ה יְבָרֶכְךָ יְהוָה מִצִּיּוֹן וּרְאֵה בְּטוּב יְרוּשָׁלִָם כֹּל יְמֵי חַיֶּיךָ:ו וּרְאֵה בָנִים לְבָנֶיךָ שָׁלוֹם עַל יִשְׂרָאֵל:
נקרא  21  פעמים

לוח מודעות

למעלה