חידות תורניות אשכול חידות תורניות

הפצחן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
אני כבר שנים מכור לחידות ושאלות.
פותר כאלה, כותב כאלה, קורא כאלה. אפשר למצוא כמה שלי באשכול הזה.

ראיתי פה באתר המון אשכולות של חידות. המון. אבל משום מה, להפתעתי, כמעט ולא מצאתי (מלבד אשכול אחד מפוזר ומבולגן) חידות ושאלות תורניות מעניינות ומסודרות, שזה חבל.

זה חבל כי זה מחדד שיניהם של ישיבישערס, זה חבל כי זה מענג מוחם של אברכים עמלים, זה חבל כי זה מתבל את הלימוד וזה חבל כי זה תורה, אחרי הכל. וזה חשוב לנו הרבה יותר מאזורי תפוצה של ארנב הקטפוליבמבה האימתני או לנסות לנחש מילה רנדומלית.

קיצור אמרתי לעצמי בוא נרים את הכפפה, ונפתח אשכול חביב ומסודר של חידות ושאלות תורניות.

אפשר שאלות הלכתיות מסקרנות, שאלות עניין יהודי, שאלות בפשוטו של מקרא וכו׳ וכו׳.

רק כמה כללים חשובים:
לחדי החידות: בבקשה - רק שאלות שיש לכם תשובה מוכנה עליהן. לא פתחנו שו״ת סמס, אלא אשכול נחמד של חידות בעלות תשובה.

ולעוני התשובות: בבקשה לא להשתמש במאגרי מידע מקוונים למיניהם. קצת אידישע קאָפּ, חבר׳ה.

נא לא להספים ולכתוב הודעות של שווא והבל. רק שאלות, תשובות וניסיונות לתשובה, למען הסדר ושמירה על אשכול קריא ונוח.

אני אשתדל להעלות פה שאלות מדי פעם, מי שירצה יוכל להשתדל לפתור וגם להעלות שאלות משל עצמו.

בעזרת השם נעשה ונצליח

שאלה מס׳ 1 | התחום: עניין יהודי

למה רבי טרפון קידש 300 נשים?
אם יהיה קושי בפיתרון, נוסיף גם רמז בעז״ה.

כל שם שתרצה

מהמשתמשים המובילים!
אני שואל האם אין בזה כן איזשהו כללים, שאולי לא מוחלטים אבל כן נותנים כיוון!
יש כמה מהראשונים שכתבו בזה, כגון רס"ג ועוד.
יש אשכול ב'פורום לתורה', שנקרא 'זיהוי שבעים אומות העולם', ושם העלה הניק 'בעל הרמזים' שני קבצים של סיכומים יפים בזה.

נכון מאוד

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
יש כמה מהראשונים שכתבו בזה, כגון רס"ג ועוד.
יש אשכול ב'פורום לתורה', שנקרא 'זיהוי שבעים אומות העולם', ושם העלה הניק 'בעל הרמזים' שני קבצים של סיכומים יפים בזה.

תודה למענה, האתר הנ"ל חסום לי, אם יש איזה קובץ להעלות לפה מאוד אשמח.

נערך לאחרונה ב:

כל שם שתרצה

מהמשתמשים המובילים!
תודה למענה, האתר הנ"ל חסום לי, אם יש איזה קבץ להעלות לפה מאוד אשמח.
מסתבר שמותר להעתיק משם, אבל בכל זאת אמתין לתשובתו של החכם שם אם ירשה לי להעתיק, ואעלה כאן בלי נדר.

כל שם שתרצה

מהמשתמשים המובילים!

קבצים מצורפים

• שבעים אומות.pdf
    KB 119.4 · צפיות: 31
  • בענין סדר שמותם של בני שם חם ויפת ומקומם.pdf
    KB 96.7 · צפיות: 34

sl disign

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
אליעזר גם? לא זוכר איפה המקור?
"וַיֹּאמֶר אַבְרָהָם אֶל עַבְדּוֹ זְקַן בֵּיתוֹ הַמֹּשֵׁל בְּכָל אֲשֶׁר לוֹ…" (בראשית כ"ד, א')

במדרש בראשית רבה (נ"ט, ח') זקן ביתו, שהיה זיו איקונין שלו דומה לו.

מבואר במדרש שצורת הפנים של אליעזר הייתה דומה לאברהם.

sl disign

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
זכור לי שגם יעקב אבינו, אולי מזוהר.
וע"ז יש ווארט, שפרעה שאל את יעקב כמה ימי חייך, כי הוא דמה לאאע"ה והתפלא שעדיין הוא חי.
שכל טוב (בובר) בראשית פרשת ויגש פרק מז סימן ח

ח) ויאמר פרעה אל יעקב כמה ימי שני חייך. לפי שהי' איקונין שלו דומה לאברהם זקנו, דומה פרעה בדעתו שהוא אברהם, והיה הדבר תימה בעיניו איך חיה כל כך שראה זקנותו נאה ביותר, ולכך שאלו כמה ימי שני חייו:

מ.א.ק.

משתמש מקצוען
זכור לי שגם יעקב אבינו, אולי מזוהר.
וע"ז יש ווארט, שפרעה שאל את יעקב כמה ימי חייך, כי הוא דמה לאאע"ה והתפלא שעדיין הוא חי.

שכל טוב (בובר) בראשית פרשת ויגש פרק מז סימן ח

ח) ויאמר פרעה אל יעקב כמה ימי שני חייך. לפי שהי' איקונין שלו דומה לאברהם זקנו, דומה פרעה בדעתו שהוא אברהם, והיה הדבר תימה בעיניו איך חיה כל כך שראה זקנותו נאה ביותר, ולכך שאלו כמה ימי שני חייו:
וא"כ גם יוסף שהיה זיו איקונין שלו דומה ליעקב.

sl disign

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
לא היו תאומים.
בראשית - רש''י
את קין את אחיו את הבל. ג' אתים ריבויים הם, מלמד שתאומה נולדה עם קין, ועם הבל נולדו שנים, לכך נאמר ותוסף (ב"ר כב, ג.)

עריכה:
אולי כן היו תאומים:
ותוסף ללדת את אחיו את הבל הדא מסייעא לרבי יהושע בן קרחה דאמר עלו למטה שנים וירדו שבעה, ותוסף ללדת תוספת ללידה, ולא תוספת לעיבור.

נערך לאחרונה ב:

סבא ישראל

משתמש מקצוען
לא היו תאומים.
בראשית - רש''י
את קין את אחיו את הבל. ג' אתים ריבויים הם, מלמד שתאומה נולדה עם קין, ועם הבל נולדו שנים, לכך נאמר ותוסף (ב"ר כב, ג.)
נכון
אבל נולדו באותו היום!
זה היה יכול להיות חידה 2 אחים שנולדו באותו היום והם לא תאומים

sl disign

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק יב

א לַמְנַצֵּחַ עַל הַשְּׁמִינִית מִזְמוֹר לְדָוִד:ב הוֹשִׁיעָה יְהוָה כִּי גָמַר חָסִיד כִּי פַסּוּ אֱמוּנִים מִבְּנֵי אָדָם:ג שָׁוְא יְדַבְּרוּ אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ שְׂפַת חֲלָקוֹת בְּלֵב וָלֵב יְדַבֵּרוּ:ד יַכְרֵת יְהוָה כָּל שִׂפְתֵי חֲלָקוֹת לָשׁוֹן מְדַבֶּרֶת גְּדֹלוֹת:ה אֲשֶׁר אָמְרוּ לִלְשֹׁנֵנוּ נַגְבִּיר שְׂפָתֵינוּ אִתָּנוּ מִי אָדוֹן לָנוּ:ו מִשֹּׁד עֲנִיִּים מֵאַנְקַת אֶבְיוֹנִים עַתָּה אָקוּם יֹאמַר יְהוָה אָשִׁית בְּיֵשַׁע יָפִיחַ לוֹ:ז אִמֲרוֹת יְהוָה אֲמָרוֹת טְהֹרוֹת כֶּסֶף צָרוּף בַּעֲלִיל לָאָרֶץ מְזֻקָּק שִׁבְעָתָיִם:ח אַתָּה יְהוָה תִּשְׁמְרֵם תִּצְּרֶנּוּ מִן הַדּוֹר זוּ לְעוֹלָם:ט סָבִיב רְשָׁעִים יִתְהַלָּכוּן כְּרֻם זֻלּוּת לִבְנֵי אָדָם:
נקרא  6  פעמים

אתגר AI

חג מתן תורה • 1

לוח מודעות

למעלה