אני זקוקה לחוות דעתך!

פלאפונית

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י אברך;1396213:
זה מאד תלוי בחוג, אם אתם ספרדים זה בודאי לא חשוב אם היא למדה או לא. אני דיברתי על האשכנזים בעיקר.

ממש לא!!
אנחנו אשכנזים 100% טבעי...;)
היום זה גם נכנס לאשכנזים (חסידים )....

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נכתב ע"י אברך;1396209:
השאלה היא אחרת. האם את רוצה בעל טוב למרות שהוא שבוי בסטיגמות. או שאת מענישה אותו ולא רוצה להתחתן אתו בגלל שהוא נעבאך מסתכל לפי סטיגמות....

במשפט אחד הכללת את כל אלה שלא שבויים בסטיגמות ללא טובים...

אני יכולה לספר על עצמי שעזבתי סמינר לפני 12 שנים, כשלא היו בנות בכלל שלא המשיכו ה' ו' הייתי יחידה מהכיתה ואולי אפילו מהמחזור, ההורים שלי היו מאוד חזקים בענין שאם אין לי מה לחפש שם אז חבל על הזמן ועל הכסף, יצאתי, למדתי מקצוע ועבדתי (ולאלה שכתבו שבגיל 18 אין בשלות לחיים, למה חברותי מהכיתה שהיו מאורסות ואפילו כבר נשואות בשלות לחיי נישואין + עבודה ואני לא?!) היו שדכניות רבות שהזהירו את אמי שאין לי סיכוי לקבל שידוך נורמלי, והיא היתה עונה בפשטות שעל הזיווג שלי הכריזו 40 יום לפני שנוצרתי...

למפרע התברר שזה רק הועיל לשידוך, הדבר שמאוד תפס את בעלי בהצעת השידוך היה שאני לא מתבזבזת בה' ו' ולא שבויה בסטיגמות.

נ.ב. מכיוון שאנו יושבים כאן מאחורי ניקים עלומים כל אחד כאן יכול לומר לעצמו 'טוב, בטח היא איזה מקולקלת שעזבה את הסמינר ובעלה מתאים לסיפור שלה'. אז לא!, זה ממש לא ככה, אנחנו זוג חסידי סטנדרטי פשוט.

אז תשאירו משהו גם לרבש"ע, גם לו יש חלק בסיפור;)

ת'כלס

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הפקות ואירועים
סטיגמה.
זהו?????
זה כל הסיפור פה?

EC

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י פלאפון;1396212:
(לא עברתי על כל האשכול...)
אבל ממבט עיני היום יש המון בחורות שיוצאות לעבוד או ללמוד
או איך שלא תקראו לזה ..(פעם היו יותר מסתכלים על זה ''אהה היא לא למדה בסמינר
בטח יש לה ראש חלש... יש לה 20% איקיו...'')
היום זה לגיטימי לכל אחת לפי הכיוון והמשיכה שלה להמשיך...וכמובן מצב הכיס,
ולמשל אחותי שהיא בת 18 וחצי לא עלתה לה' סמינר בגלל חוסר תקציב
מההורים והיא התחילה לעבוד...
ואני לא רואה שמציעים לה שידוכים בעייתיים להיפך יש כאלה שאומרים
יופי יש לה עבודה ביד מצוין...(ותמיד יש את האמהות שמחפשות לבנם
את הפרופסורית של הסמינר.. :)) אז לא התכוונתי אליהם..
ואגב, יש לי גיסה שלמדה 3 שנים מורות אחרי החתונה הייתה
מורה למשך שנה ואחרי זה לא מצאה עבודה בתור מורה ויצאה לעבוד
בעבודה שממש לא צריך בשבילה תעודה....(והיום היא אומרת
שבחיים יותר לא תיהיה מורה אפילו שיש לה תעודה ..)
אז לפעמים השנים האלה שלומדים ואח''כ הולכים לעבוד במשהו אחר
זה בזבוז....

איזה עבודה יש בלי ללמוד? טלפנית? מוכרת?
חלילה בלי לזלזל בשום מקצוע.. אבל מה כבר יכול להיות?
והוראה? היום לא חושבת שזה נלמד כמקצוע בפני עצמו, תמיד משלבים עם זה מקצוע נוסף, (אם בכלל לומדים הוראה) וההצע והמבוחר גדלו בשנים האחרונות יש אדריכלות, עיצוב פנים, חשבונאות ברמה גבוהה, תיכנות, ריפוי בעיסוק, ועוד שלל אפשרויות..

EC

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י אברך;1396213:
זה מאד תלוי בחוג, אם אתם ספרדים זה בודאי לא חשוב אם היא למדה או לא. אני דיברתי על האשכנזים בעיקר.

סטיגמה נוראה!
מאיפה הקביעה הנחרצת הזאת שבטעות יסודה?

פלאפונית

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י bbr;1396215:
במשפט אחד הכללת את כל אלה שלא שבויים בסטיגמות ללא טובים...

אני יכולה לספר על עצמי שעזבתי סמינר לפני 12 שנים, כשלא היו בנות בכלל שלא המשיכו ה' ו' הייתי יחידה מהכיתה ואולי אפילו מהמחזור, ההורים שלי היו מאוד חזקים בענין שאם אין לי מה לחפש שם אז חבל על הזמן ועל הכסף, יצאתי, למדתי מקצוע ועבדתי (ולאלה שכתבו שבגיל 18 אין בשלות לחיים, למה חברותי מהכיתה שהיו מאורסות ואפילו כבר נשואות בשלות לחיי נישואין + עבודה ואני לא?!) היו שדכניות רבות שהזהירו את אמי שאין לי סיכוי לקבל שידוך נורמלי, והיא היתה עונה בפשטות שעל הזיווג שלי הכריזו 40 יום לפני שנוצרתי...

למפרע התברר שזה רק הועיל לשידוך, הדבר שמאוד תפס את בעלי בהצעת השידוך היה שאני לא מתבזבזת בה' ו' ולא שבויה בסטיגמות.

נ.ב. מכיוון שאנו יושבים כאן מאחורי ניקים עלומים כל אחד כאן יכול לומר לעצמו 'טוב, בטח היא איזה מקולקלת שעזבה את הסמינר ובעלה מתאים לסיפור שלה'. אז לא!, זה ממש לא ככה, אנחנו זוג חסידי סטנדרטי פשוט.

אז תשאירו משהו גם לרבש"ע, גם לו יש חלק בסיפור;)

אלף צילצולים!!!
כל הכבוד האומץ.....

יעל אייזיקוביץ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
טוב, התבלבלתם.
לא עניין אותי סטיגמות לא אז ולא היום.
אם זה נטו מה שמעניין את שואלת האשכול אני לא אוכל לענות לה כי זה לא מעניין אותי
אני מדברת נטו על ההשפעה הטובה/ הרעה שיש לזה על הבחורה, שאיפותיה, היראת שמיים שלה, ועוד
חזל אמרו שאדם נמשך אחר סביבתו וזו עובדה שלא נתונה לדיון בכלל.
אם היה לבנאדם מליון דולר היה שומר אותם בארנק עם חור?
אני , כאשה נשואה כבר 10 שנים בערך, שלומדת בפרוג, מקום רציני ומבוקר אומרת לך: מכללות הן ארנק עם חור ליראת שמיים ולא כאן המקום לפרט.
בחורה צעירה על אחת כמה וכמה.
ואני הגעתי מרקע של תיכון פתוח ואח"כ אופקים.
אני אישית עבדתי בתחום מסוים 10 שנים וכשרציתי לעשות תואר באותו התחום במכללה חרדית בעלי קיבל תשובה ברורה מהרב שטינמן בלשון כזו:
לא!
והקב"ה לא צריך תואר כדי לתת לכם פרנסה ברווח!
וסתם סיפור לדוגמא:
מכרה קרובה שלי התארסה עכשיו לאחר שנתיים של שידוכים, את הבחור הראשון שלה פגשה בתחילת הלימודים, וכמעט התארסו.
לאחר שנתיים בסמינר (לא אופקים, סמינר של קרית ספר...)השאיפות שלה כל כך עלו שזה לא יאומן ההבדל בין סגנון הבחור הראשון ההוא(שכמעט והתארסה איתו) לבין הבחור איתו התארסה.
ככל שהיא התעלתה זכתה לעילוי יותר רציני.
ונושא הסטיגמא מבחינתי לא רלוונטי.
אצל בורא עולם אין סטיגמות, כידוע.
והוא המילה הראשונה והאחרונה כאן- כולם מסכימים.

יאלילי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
לא קראתי את כל האשכול, היות שזה לא מענייני.. :)
אבל, יש לציין שבחורה שלא היתה ה' ו' בסמינר, השוק שלה בשידוכים הרבה יותר נמוך.
בחור טוב ואיכותי, לא מעוניין בבחורה שעזבה את הסמינר בכיתה ד'.
אפילו בלי ו' בלבד, זה בעיה.. אבל איכשהו בסדר. אבל גם לא ה'? זה שיקול להרבה בחורים.
כמובן שזה בין אצל ספרדים בין אצל אשכנזים [ליטאים].. מדבר בישיבות טובות ואיכותיות..
ולא, זה ממש לא סטיגמה!!

כמובן שיש יוצא מן הכלל..
וכמובן שלא כל בת שעזבה בד' היא בחורה לא טובה/לא מוצלחת.. אבל קחו את העיקרון.

גרפיקהil

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
נכתב ע"י רותי בן שימול;1396106:
כנראה שאתן באות מחוג של חסידות כלשהיא כי אולי רק שם זה עדיין תקף כל השטויות האלו.

המשפט הזה הכי מצחיק ותלוש מהמציאות.
אם כבר, בציבור החסידי הכי פחות מחשיבים את הלימוד בסמינר ה' ו', בהרבה חסידויות מתארסים כבר בגיל 18 כלומר ד' סמינר, ובאופן אוטומטי הרבה לא ממשיכות לה' ו' וגם אם כן אין קשר לאיכות הבחורה כי היא כבר נשואה וכשהתארסה לא עניין את אף אחד אם היא תמשיך או לא.
ויש הרבה שסתם כך לא ממשיכות ויוצאות לעבוד, ע"פ רוב בשביל לעזור להורים בעול הפרנסה או לשים בצד לאחרי החתונה ובהחלט מעריכים את זה, בטח שלא זה מה שמוריד לה נקודות זכות.

וכמו שאמרו כאן, בסופו של דבר, הבית ממנו הבחורה מגיעה היא היא הקובעת, ואם לא מיד אז לאחר שנים רובנו חוזרים לאותו סוג בית ולאותם הנהגות כמו שראינו אצל ההורים.

dem

משתמש מקצוען
D I G I T A L
לכל מי שמתייחס לעניין כשטויות, סטיגמות ועוד כהנה וכהנה,
אני רוצה לספר מניסיון אישי שלי,
התחתנתי בו׳ סמינר ועזבתי, המשכתי לימודי תואר כנשואה - במקום שאינני יכולה להזכיר את שמו מסיבות מובנות, אבל מספיק לומר שנחשב מקום מפוקח וחרדי למהדרין,
התחלתי לימודים קצת לפני שהתחילו כל הפסקים וההוראות לגבי תארים, אז היו אצלנו המון בנות, מכל הסמינרים המוכרים ביותר בירושלים!
וכואב, כואב לי לומר, ש*כל* הבנות הללו נכנסו טובות, תמימות, עם הליכות נעימות של בית יעקב, ואצל כולן כולן ראיתי ירידה רוחנית ברמה זו או אחרת. וברור למה- אין כמעט פיקוח על צניעות, אין סינון לבנות חוץ מ ״בוגרות בית יעקב״ (ולא משנה איזה) בקיצור...
ולכן תבואו ותגידו זה סטיגמה, זה סתם בשביל שם,
אבל לכו ותבדקו מה קורה בשטח, וזה ממש לא פשוט.
ואני לא יודעת, יכול להיות שיש מקומות יותר טובים ויותר מפוקחים,
וייתכן ותגידו שגם לנשואות זה בעיה (ויש רבנים שסוברים כך)
מכל מקום זה ודאי לא מלכתחילה, וצריך אלף עיניים ובדיקות על דברים כאלה.
בדיוק כמו שיש 4 שנים קודם, כשבוחרים סמינר.
ולפותחת האשכול, אם מעניין אותך עניין השידוכים מעבר לעניין הרוחני, אני יודעת על כמה בחורים מצוינים ממשפחתי הקרובה שלא מוכנים לשמוע בשום אופן על בחורות כאלה, מצד שני יש הרבה שלא משנה להם (כמו חוצניקים למשל).
אבל לא נראה לי שזה השיקול פה... בהצלחה, לאן שתפני :)

efratrutti

משתמש פעיל
לא קראתי את כל ההודעות, אבל רואים את זה מציאות בשטח, מי שעוזבת ולא לומדת ה' ו' היא בת לא כ"כ רצינית שאין לה כח ללימודים, אבל היום מאוד מקובל ולא כ"כ חריג לעבור למקום אחר ואז אין שום בעיה כל הבעיה זה לעזוב בלי ללמוד מקצוע.
בהצלחה.

יאלילי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י dem;1396262:
לכל מי שמתייחס לעניין כשטויות, סטיגמות ועוד כהנה וכהנה,
אני רוצה לספר מניסיון אישי שלי,
התחתנתי בו׳ סמינר ועזבתי, המשכתי לימודי תואר כנשואה - במקום שאינני יכולה להזכיר את שמו מסיבות מובנות, אבל מספיק לומר שנחשב מקום מפוקח וחרדי למהדרין,
התחלתי לימודים קצת לפני שהתחילו כל הפסקים וההוראות לגבי תארים, אז היו אצלנו המון בנות, מכל הסמינרים המוכרים ביותר בירושלים!
וכואב, כואב לי לומר, ש*כל* הבנות הללו נכנסו טובות, תמימות, עם הליכות נעימות של בית יעקב, ואצל כולן כולן ראיתי ירידה רוחנית ברמה זו או אחרת. וברור למה- אין כמעט פיקוח על צניעות, אין סינון לבנות חוץ מ ״בוגרות בית יעקב״ (ולא משנה איזה) בקיצור...
ולכן תבואו ותגידו זה סטיגמה, זה סתם בשביל שם,
אבל לכו ותבדקו מה קורה בשטח, וזה ממש לא פשוט.
ואני לא יודעת, יכול להיות שיש מקומות יותר טובים ויותר מפוקחים,
וייתכן ותגידו שגם לנשואות זה בעיה (ויש רבנים שסוברים כך)
מכל מקום זה ודאי לא מלכתחילה, וצריך אלף עיניים ובדיקות על דברים כאלה.
בדיוק כמו שיש 4 שנים קודם, כשבוחרים סמינר.
ולפותחת האשכול, אם מעניין אותך עניין השידוכים מעבר לעניין הרוחני, אני יודעת על כמה בחורים מצוינים ממשפחתי הקרובה שלא מוכנים לשמוע בשום אופן על בחורות כאלה, מצד שני יש הרבה שלא משנה להם (כמו חוצניקים למשל).
אבל לא נראה לי שזה השיקול פה... בהצלחה, לאן שתפני :)
מילה בסלע!

s20000

משתמש רשום
אולי אני נחשבת לבחורה בסגנון פתוח,אבל על מכללות אני לא חושבת אפילו, שלוש שנים ללמוד,ובמידה ואני עוברת למכללה/סמינר מחוץ לעיר,אחותי לא תתקבל לסמינר שנה הבאה.ונראה לי שהמצב הרוחני שם לא מזהיר במיוחד,וגם אם הוא כן היה טוב. אני רוצה ללמוד משהו שדורש פחות זמן,ויש לדעת שגם שמי שלומדת מקצוע שנחשב ל"וואו" לא מובטח לה עבודה בשום מקום!(וראיתי כבר כמה כאלה)הכל ענין של ס"ד.

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
זה נשמע כאילו מי שלומדת בסמינר יש לה ביטוח 100% על יראת השמים שלה ועל התעלותה ברוחניות, לצערי אני מכירה מקרים של בנות שנרקבו בתוך הסמינרים הכי הכי איכותיים (וגם בכיתות ה' ו' שנראה שזה גיל יציב יחסית), וכן להיפך, בנות שבסביבת הסמינר נסחפו עם חברות לא הכי, וכשעזבו לקחו אחריות על עצמן, בנו את עצמן וקיבלו שידוכים מעולים!!

efratrutti

משתמש פעיל
נכתב ע"י יעל א;1396127:
אוקיי, מכירה מישהי שעל פי דעת תורה לא המשיכה בסמינר?? אני לא.
אלה שאני מכירה הם לא ממש מהסוג ששואל..
אגב למדתי ממש לא בב"ב וכדומה.
בפרוג למשל יש תלמידות משרנסקי ועוד שלומדות מסלול קליל בסמינר ובמקביל לומדות מקצוע במסלול ערב, אחרי שהסמינר אישר להן.
זה גם סוג של פיתרון

לא כל הסמינרים מאשרים זאת!!!!!

eden7115

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
קודם כל, כספרדיה, לא מבני ברק, מירושלים או מהמרכז - אני רואה שעדיין משנה מאוד לבחורים טובים אם הבת המשיכה לסמינר או לא!!!

מכירה גם כאלו שלא המשיכו בסמינר והתחתנו עם בחורי ישיבה אבל מהסוג שיצא לעבוד בשנה הראשונה. השאלה היא מה השאיפה...

לגבי הבחורה - היום באמת יש המון מקצועות, זה לא כמו בתקופתי לפני 12 שנה שהייתי חייבת ללמוד גננות כי זה מה שהיה בסמינרים באיזורי (וכיאה לבתים טובים ההורים שלי לא הסכימו שאלון מחוץ לבית, גם לא עבור סמינר...). קודם כל אקדים ואומר שיחס של הבחורה לסמינר נובע ישירות מהיחס של הוריה. אם ההורים לא מבינים למה צריך סמינר ורואים את זה כבזבוז זמן - גם הבחורה תראה את זה באותו באופן.
אני יכולה להעיד על עצמי ועל סביבתי שסמינר בונה את אישיות הבחורה ומכין אותה לבניית בית יהודי - מה שלא יהיה בשום מכללה!

מה שכן, נוכחתי לראות שבארבע שנים האחרונות בערך בחורי ישיבות טובים נהיו יותר פתוחים
לגבי סוג הסמינר בו למדה הבחורה. ז"א אם פעם מי שלמדה בסמינר "מקצועי" ללא הוראה היתה נחשבת למוקצה מחמת מיאוס, היום מעריכים את זה שהיא ידעה להחליט מראש באיזה מקצוע היא בוחרת בלי להתפשר על מסגרת הסמינר והערכים המוקנים בו.

יכול להיות שזה קשור לכך שהסמינרים המקצועיים בוררים היום את הבנות הרבה יותר מפעם (אולי זה מתאפשר להם דווקא בגלל העובדה שיש מכללות כדי לקלוט את השאר...).

בקיצור, בת בסמינר לא שווה בפני בחורי ישיבות טובים לבת שאינה בסמינר.
(כמו שבחור ישיבה אינו שווה לבחור שלא לומד בישיבה, אלא בבית כנסת...)
אבל --- אפשר ללכת לסמינרים מקצועיים רציניים (שמשלבים לימודי קודש) או לשלב מקצוע עם ההוראה - וכך גם להשאר במסגרת רוחנית מעצימה, ללמוד מקצוע טוב ולשמור על השם!

בהצלחה בכל דרך שתבחרי!

lalit

משתמש רשום
מישהי טענה שאין מצב שבנות עוזבות סמינר עם אישור של רב.
אז צר לי לאכזב אותך, אני אישית מכירה המון בנות שעשו את זה ואני אחת מהן.
אחד הרבנים הגדולים פסק לי לעזוב למקום שרבים מאד התנגדו אליו.
אבל כפי שכבר נאמר כאן הוראת רבים אינה הוראת יחיד.
ודווקא במקום הזה, הכרתי בנות איכותיות שלא היו לי בסמינר הבני ברקי בו למדתי,
ודווקא שם חוויתי עליה רוחנית גבוהה!

אז, לא חושבת שבכלל יש כאן מקום לחשש כלשהו, כי העצה הכי פשוטה היא פשוט לשאול רב ולסמוך על זה!
מבטיחה שלא מפסידים מזה, וההקלה הזאת שמישהו גדול החליט בשבילך היא מדהימה!!!!!
המון הצלחות!

מילה בסלע

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
פרסום וקופי
אני מרגישה שמבחינת המסלול שרפתי שנתיים לחינם. אם הייתי יכולה לחזור חמש שנים לאחור הייתי בוחרת בלימודי הוראה וקודש בלבד, כי המסלול עצמו לא נתן לי שום דבר (מלבד חכמת חיים והכרות מעניינת עם כמה אנשים, מדפיו"ת, מוסדות וכו') במקביל הייתי משלימה בגרויות ומתמחה יותר לעומק בהוראה, פסיכולוגיה, חינוך וכדו'.

לדעתי זו דרך המיצוע המיטבית כיום, אלא אם כן בסמינרים יתפכחו ויכניסו תארים כבר בשנות ה' ו' וכמובן בגרויות נחשבות במקצועות המשמעותיים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלא

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד יְהוָה לֹא גָבַהּ לִבִּי וְלֹא רָמוּ עֵינַי וְלֹא הִלַּכְתִּי בִּגְדֹלוֹת וּבְנִפְלָאוֹת מִמֶּנִּי:ב אִם לֹא שִׁוִּיתִי וְדוֹמַמְתִּי נַפְשִׁי כְּגָמֻל עֲלֵי אִמּוֹ כַּגָּמֻל עָלַי נַפְשִׁי:ג יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  33  פעמים

אתגר AI

ממה זה עשוי...? • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה